Προς το περιεχόμενο

Το Surface phone και το μεγάλο update Windows 10 Mobile Redstone 2 έρχονται τον Απρίλιο του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Dexter και Belisarius.

 

Αν και δεν εχω να αποδειξω τιποτα σε ατομα ου δεν γνωριζομαστε και κρινουν ευκολα, ριξτε μια ματια στις αγγελιες μου να δειτε αν ειχα αυτες τις συσκευες.

 

Απο εκει και επειτα, καθε συσκευη εχει τα συν και τα πλην. Οταν ομως τα πλην ειναι μεγαλα η τραγικα φευγουν αμεσα. Ενα μονο παραδειγμα. Το s7 edge ειναι ισως το καλυτερο τηλεφωνο αυτη τη στιγμη. Ομως οταν τα faulty touch λογω της καμπυλης εκνευριζουν η δυσχεραινουν την χρηση φυσικα και θα φυγει απο τα χερια μου χωρις καν να κλεισει μηνα. Το 6s plus το κρατησα 5 μηνες. Επισης εξαιρετικο. Κουραστηκα ομωσ την αναγκη πληρωμης του cydia ,για να κανω τη συσκευη μου οτι θελω εγω.

 

Ειπαμε,για να κρινεις κατι πρεπει να το εχεις στα χερια σου. Αν κρινεις μεσω ποσοστων, ειδησεων κλπ τοτε η αναξιοπιστια εκει φαινεται. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 ευρώ τον Απρίλιο του 2014 δεν λέγονται ένας σκασμός λεφτά. Κι εγώ σου έχω ξαναγράψει ότι δεν χρειάζεται να δικαιολογήσω την αγορά μου γιατί μιλάμε για Note. Από εκεί και πέρα εσύ προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου με ευχολόγια. Δεν χαρακτήρισα κανέναν, ο καθένας κρίνεται από τα γραφόμενα του.

 

Σόρρυ φίλε μου, αλλά στο δικό μου το μυαλό 400€ για ένα τηλέφωνο είναι πάρα πολλά, πόσο μάλλον τα 700€ που ζητάνε για αντίστοιχη σημερινή high end συσκευή. Και ναι,  το ίδιο θα ισχύει και για το surface, όπως ισχύει για το 6s. Βλέπεις μισός μέσος μισθός -ή 5 περίπου αρνοκάτσικα για το πνεύμα της ημέρας- δεν θα βγάλει τα λεφτά του ποτέ, εκτός αν ψηλώνεις κάθε που το βγάζεις από τη τσέπη... Είπαμε όμως, περί ορέξεως (προσωπικά προτιμώ το κατσικάκι) κολοκυθόπιτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ φίλε μου, αλλά στο δικό μου το μυαλό 400€ για ένα τηλέφωνο είναι πάρα πολλά, πόσο μάλλον τα 700€ που ζητάνε για αντίστοιχη σημερινή high end συσκευή. Και ναι, το ίδιο θα ισχύει και για το surface, όπως ισχύει για το 6s. Βλέπεις μισός μέσος μισθός -ή 5 περίπου αρνοκάτσικα για το πνεύμα της ημέρας- δεν θα βγάλει τα λεφτά του ποτέ, εκτός αν ψηλώνεις κάθε που το βγάζεις από τη τσέπη... Είπαμε όμως, περί ορέξεως (προσωπικά προτιμώ το κατσικάκι) κολοκυθόπιτα...

Ο καθένας αγοράζει με βάση την οικονομική του κατάσταση. Για παράδειγμα σκοπεύω να αγοράσω το Note 6 όταν πάει στα 500 δηλαδή το 2017. 900 ευρώ για συσκευές που τις κρατάω 3 χρόνια, δεν έχουν καμία σχέση με αγορές των 700 ευρώ day one. Πάντως και τα 400 ευρώ τότε από κέρδη στοιχήματος ήταν με τα 140 να προέρχονται από Κίνο. Αν είχα πάρει συσκευή του 2013 τότε με 200 ευρώ θα είχα αναγκαστεί να αλλάξω για να κάνω αυτά που θέλω και χρησιμοποιώ σε μια συσκευή σαν το Note. Γι αυτό και δεν μπορώ να μεταβώ σε άλλη σειρά συσκευών ούτε εντός του android. Γι αυτό σου λέω ανάγκη δικαιολόγησης της αγοράς μου δεν έχω και όσο δεν βγάζει άλλη εταιρεία κάτι καλύτερο μένω στην Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω αλλά όταν η ίδια η εταιρία είναι απογοητευμένη με την πορεία των WP τότε κάτι δεν πάει καλά.

 

Νομίζω κάνεις ένα λάθος. Προς το παρών τα W10M απευθύνονται σε πιο enterprise κοινό. (Πιστεύω όλο γίνεται μέχρι να βγάλουν οι εταιρίες της UWP apps, βλ Facebook, Viber κλπ). Μετά το επόμενο βήμα είναι διαφημίσει το προϊόν της κάτι το οποίο δεν έκανε με τα Lumia. (Να θυμησω ότι το 650 ήταν το τελευταίο Lumia, μετά έρχονται τα "Surface phones"). Γενικά είναι περίεργη πολιτική αλλά και πάλι πιστεύω ότι εφόσον έχεις "ασφαλή" λογισμικό όλα τα άλλα είναι θέμα γούστου και αναγκών. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μιλουσα, εστελνα μηνυματα, βιντεο και φωτογραφιες. :-)

 

Το Viber ομως δεν ειναι δουλεια της Ms. Το skype οι "αλλοι" το καρφωσαν στο λειτουργικο η οχι ακομα και περιμενουν τις αναβαθμισεις της Ms? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το viber το εφτιαξαν ; οχι απο οτι ακουω

 

Ουτε να με πληρωναν δεν επαιρνα wp

Πολλά δεν έφτιαξαν και δεν θέλουν να τα φτιάξουν κιόλας. Η ms είναι τόσα χρόνια στην συγκεκριμένη αγορά οχι για να καταφέρει κάποιες πωλήσεις αλλά απλά επειδή πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το 530 που το έχει η μητέρα μου αφού ξέμεινε από τους 3 γιούς ( τώρα έχουμε όλοι iPhone ) ακόμη και σήμερα που έπαιξα λίγο σφαίρα πάει ! Και είναι φορτωμένο φουλ ε.... Να τα λέμε κ αυτά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά άμα είναι να περιμένουμε να βελτιωθεί το Store άλλα ένα-δυο χρόνια καήκαμε.

 

Ο κόσμος αποθαρρύνεται από το OS όσο καλά τιμολογημένα και smooth να είναι τα Windows Phone της κάθε εταιρίας.

 

Έχουν πέσει στον φαύλο κύκλο του "δεν υπάρχουν καλές εφαρμογές σε WP" + "δεν έχει αρκετή ζήτηση σαν OS". Το ένα φέρνει το άλλο και το ένα αποτρέπει το άλλο.

 

Κρίμα, για τόσο ικανό hardware να μένει αναξιοποίητο από ένα τόσο "οπισθοδρομικό καθυστερημένο" OS.

Σωστά. Κι εγώ το Microsoft lumia 950XL είχα αλλά επειδή δεν υπάρχει υποστηρίξει ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ δεν γινότανε αλλο, γιατί μέχρι να το φτιάξουν το λειτουργικό θα περάσουν αιώνες. Τώρα τωρινός κάτοχος iPhone 6s plus και Nexus 5Χ. Πάντως οκ το iPhone 6s plus αλλά για μένα τελικά επιτυχία έχει το Nexus 5x μιας και το θεωρώ κορυφαίο. Όπως και να χει δεν βλέπω να μπορεί να κανει κάτι η Microsoft με το mobile λειτουργικό της, παρά μόνο να βγάλει καμμιά τροποποιημένη έκδοση Android γιατί την βλέπω να καταστρέφεται το mobile τμήμα της με τέτοιες πωλήσεις. Αντικειμενικά για μενα το πιο ωραίο λειτουργικά είναι το Windows Mobile 10 αλλά με τρομερές ελλείψεις ακόμη και από την ίδια την εταιρεία. Συγκρίνεται τις εφαρμογες της Microsoft από wm10 σε Android/iOS και θα καταλαβαίνετε ότι ούτε η ίδια δεν πιστεύει στο λειτουργικό της. Τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πάντως οτι στο τέλος θα κερδίσει ο δεινόσαυρος που λέγεται Microsoft.

 

Είχα διαβάσει οτι εχουν τόσο πολύ χρήμα, που μπορούν να μην παράγουν τίποτα για 70 χρόνια χωρίς να κλείσουν.

 

Με την Apple να χάνει μεγάλο μέρος της premium αγοράς και την Google να σταθεροποιεί το Android, απο ένα σημείο και μετά θα γίνουν ολοι λίγο πολύ ίδιοι και θα νικήσει ο οικονομικά ισχυρότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πάντως οτι στο τέλος θα κερδίσει ο δεινόσαυρος που λέγεται Microsoft.

 

Είχα διαβάσει οτι εχουν τόσο πολύ χρήμα, που μπορούν να μην παράγουν τίποτα για 70 χρόνια χωρίς να κλείσουν.

 

Με την Apple να χάνει μεγάλο μέρος της premium αγοράς και την Google να σταθεροποιεί το Android, απο ένα σημείο και μετά θα γίνουν ολοι λίγο πολύ ίδιοι και θα νικήσει ο οικονομικά ισχυρότερος.

Τί πάει να πει θα νικήσει ο οικονομικά ισχυρότερος; Πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το viber το εφτιαξαν ; οχι απο οτι ακουω

 

Ουτε να με πληρωναν δεν επαιρνα wp

 

Προς το παρών η UWP έκδοση είναι σε beta και μπορεί να μπει οποιοσδήποτε. Σε λίγο καιρό θα γίνει το κανονικό release.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έλα. Κάτοχος Lumia 930. Τι εννοείς καίει? γιατί εγώ δεν φοράω γάντι σαν το Flex 2 που είχε ο αδερφός μου. Επίσης, δεν αγχώνομαι μήπως και μου κολλήσει στην εκκίνηση το G4, και χάσω τα πάντα στα καλά καθούμενα επειδή η Android 6.0 δεν είναι καλή. Α! και που είσαι, δεν αγχώνομαι μήπως μου βγάζει θολές φωτογραφίες η κάμερα, λόγω σκόνης που είχαν πολλά S7, γιατί άκουσον άκουσον η κατασκευή φαίνεται δεν είναι και τόσο καλή και μπαίνουν πραγματάκια μέσα. Κάτσε να σκεφτώ κανένα άλλο επιχείρημα. Προχτές η Facebook έβγαλε τις εφαρμογές της για τα Win10, και είναι μακραν ταχύτερες σε ένα tablet που έχω με 2GB RAM και Windows 10, απ' ότι σε ένα iPad Pro της νύφης μου. Έρχονται και στα Win10Mοbile εντός του μήνα. Τι άλλο, τι άλλο. Το Instagram φορτώνει πολύ πιο γρήγορα στο Lumia 930 απο ότι στο iPhone 6 του κολλητού μου (υπ' όψιν το instagram είναι μεταφορά της εφαρμογής του iOS). 

 

Κλείνοντας, να σου πώ το εξής. Όταν εμείς θα δείχνουμε τις εφαρμογές μας σε μεγάλη οθόνη με σοβαρή ανάλυση και χωρίς να μας βγαίνουν τα μάτια ή να βλέπουμε μια μεγέθυνση του κινητού στην TV, τότε εσύ θα κάθεσαι και θα κοιτάς την οθόνη του κινητού σου και θα λες "μα εγώ αλλάζω launcher και το χρώμα απο τα LED". 

 

Αφήνω έξω απο την σύγκριση τα Xiaomi που ανέφερε κάποιος διότι εάν κυκλοφορήσουν επίσημα σε όλο τον κόσμο, να δούμε πόσα θα πληρώσει η Xiaomi σε πατέντες. 

 

Α! και κάτι που ξέχασα. έχω πάρει μέχρι στιγμής 5 αναβαθμίσεις. Όχι και άσχημα για συσκευή 2ετίας σχεδόν. Win10M, και απο εκεί και πέρα κάθε μήνα και μια καινούργια έκδοση με την μπαταρία να βελτιώνεται όλο και περισσότερο (το μόνο μείον της δικής μου συσκευής). 

Τωρα αν εσυ παραθετεις ως σοβαρα επιχειρηματα το ταχυτερο ανοιγμα του facebook και του instagram (!), για να συγκρινεις την αξιοπιστια ενος λειτουργικου συστηματος, μην περιμενεις κανεις να σε παρει στα σοβαρα. (επισης τι επεξεργαστη εχει το tablet με win10, για να δουμε αν εχει εστω λιγοστο νοημα η συγκριση)

Επισης παραθετεις ως σοβαρα επιχειρηματα (ξανα) μελλοντικα features που κανεις δεν εχει υποσχεθει και που μπορει να μην υλοποιηθουν καν στην τελικη. Σα να σου λεω εγω οτι το iPhone πχ θα εχει ολογραμμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...