Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση επενδύει €1 δισεκατομμύριο για να κάνει το quantum computing πρακτικό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις, δεν είναι δικά σου τα χρήματα, όταν επρόκειτω για δικά μας χρήματα, ερωτηθήκαμε σαν κράτος η απόφαση προφανώς ελήφθη από τους τότε κυβερνώντες (γι'αυτό τους εκλέγεις άλλωστε). Τα χρήματα που επένδυσε η ευρωπαϊκή ένωση δεν μας ανήκουν όμως, και το τελευταίο που μπορούμε να κάνουμε είναι να παραπονιώμαστε για το πως επενδύονται τα χρήματα της Ε.Ε για το οποία προφανώς υπάρχει εκλεγμένη κομισιόν που αποφασίζει και μάλιστα έχοντας γνώση ότι πρόκειται γαι δωρεά και όχι επένδυση από το 1954 που δημιουργήθηκε το CERN του οποίου μάλιστα υπήρξαμε ιδρυτικό μέλος. Και τέλος το κέρδος όλης των κρατών της ευρώπης στην περίπτωση ανάπτυξης πρκακτικού quantum computing θα είναι γνώση που θα επιφέρει η χρηματοδότηση στην έρευνα, πράγμα υπερ-αρκετό.

 

Αντικειμενικά είναι off topic η όλη συζήτηση περί διαφθοράς στην Ελλάδα μιας και το θέμα είναι η επένδυση της Ε.Ε στην έρευνα για να γίνει το quantum computing πρκατικό.

 

Καλόν είναι να μην χρησιμοποιείς φράσεις του τύπου "Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις".

 

Το ότι διαφωνώ δεν σημαίνει ότι δεν κατανοώ. Κατανοώ αλλά έχω άλλην άποψιν.

 

Το quantum computing είναι ήδη πραγματικότης εντός των εργαστηρίων.

 

Το διατί δεν κυκλοφορεί ως καταναλωτικόν προϊόν είναι γνωστόν: Εάν το άτομο και η διανόησή του αποκτήσει τέτοια επεξεργαστική ισχύ, τότε το άτομον δεν ελέγχεται από κανέναν.

 

Στην ενχρήματη κοινωνία μας, η γνώση η οποία δεν γίνεται προϊόν δεν επιφέρει κέρδος. Εφ' όσον υπάρχει προϊόν, υπάρχει κέρδος και οι χρηματοδότες πρέπει να έχουν μερίσματα.

 

Πιστεύω σε μία αχρήματη αξιοκρατική κοινωνία της γνώσεως και του πολιτισμού, αλλά απέχουμε πολύ από αυτό, οπότε συζητώ βάσει των τωρινών δεδομένων.

 

Όσον αφορά τα περί εκλεγμένης Ευρωπαϊκής Επιτροπής, τα περισσότερα μέλη της είναι διορισμένα... ...από το "ανύπαρκτο πουθενά"...

Επεξ/σία από tsoureki21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλόν είναι να μην χρησιμοποιείς φράσεις του τύπου "Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις".

 

Το ότι διαφωνώ δεν σημαίνει ότι δεν κατανοώ. Κατανοώ αλλά έχω άλλην άποψιν.

 

Το quantum computing είναι ήδη πραγματικότης εντός των εργαστηρίων.

 

Το διατί δεν κυκλοφορεί ως καταναλωτικόν προϊόν είναι γνωστόν: Εάν το άτομο και η διανόησή του αποκτήσει τέτοια επεξεργαστική ισχύ δεν ελέγχεται.

 

Στην ενχρήματη κοινωνία μας, η γνώση η οποία δεν γίνεται προϊόν δεν επιφέρει κέρδος. Εφ' όσον υπάρχει προϊόν, υπάρχει κέρδος και οι χρηματοδότες πρέπει να έχουν μερίσματα.

 

Πιστεύω σε μία αχρήματη αξιοκρατική κοινωνία της γνώσεως και του πολιτισμού, αλλά απέχουμε πολύ από αυτό, οπότε συζητώ βάσει των τωρινών δεδομένων.

 

Όσον αφορά τα περί εκλεγμένης Ευρωπαϊκής Επιτροπής, τα περισσότερα μέλη της είναι διορισμένα... ...από το "ανύπαρκτο πουθενά"...

 

Λάθος μου αλλά έχω να κρίνω μόνο από μερικές σειρές οπότε βγάζω συμπεράσματα με τα δεδομένα που έχω την ώρα που γράφω.

 

Το σέβομαι ότι έχεις άλλη άποψη.

 

Όντως είναι πραγματηκότητα εντώς των εργαστηρίων αλλά σε πρώιμα επίπεδα.

 

Όσο για το τι θα γίνει όταν διατεθεί στους καταναλωτές θα το κρίνει η ιστορία, αλλά δεν βλέπω το κακό σε αυτό, τα ίδια θα λέγανε και πριν τους προσωπικούς υπολογιστές. 

 

Όλη η γνώση επιφέρει κέρδος μακροπρόθεσμα, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πάντα χρηματικό, μερικές φορές είναι αρκετή η γνώση από μόνη της.

 

Τώρα τα μέλη της εκλεγμένης Ευρωπαϊκής επιτροπής από ποιούς και από πότε διορίστηκαν, δεν το ξέρω αν το ξέρεις εσύ με σιγουριά θα ήθελα κάποιες πηγές. Ώστε να ενημερωθώ.

 

Άσχετο αλλά τι παίζει με τα τελικά ν που βάζεις σε κάποιες λέξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία ξεκινάει απο μια ιδέα. Μια ιδέα για βελτίωση της ποιότητας ζωής και την ανάπτυξη. Δεν ξεκίνησε απαραίτητα απο το χρήμα. Το χρήμα ειναι το προϊόν της τεχνολογίας και όχι το ανάποδο.

Δεν ειναι σκοπός της τεχνολογίας το κέρδος. Απλά ειναι ένας τρόπος ελέγχου της τεχνολογίας. Αν η τεχνολογία γίνει πολυ φτηνή υπάρχει κίνδυνος να πέσει σε λάθος χέρια και να δημιουργήσει καταστροφές. Βλέπε πόλεμοι,τρομοκρατικές ενέργειες κτλ.

Μπορείς να φτιάξεις ενα πολυ καλό τεχνολογικα όπλο, να το πουλήσεις , να κονομησεις πολλά λεφτα αλλα να μην προλάβεις να τα χαρείς γιατι θα σε σκοτώσουν με αυτό που πούλησες.

 

Εννοείται ότι η τεχνολογία εκκινεί από μία ιδέα...

 

Όπως όλα άλλωστε.

 

Αλλά στην ενχρήματη κοινωνία που ζούμε, άνευ χρημάτων δεν αναπτύσσεται τεχνολογία.

 

Η τεχνολογία δεν είναι μόνον τα όπλα...

 

Ιδανικώς, σκοπός της τεχνολογίας δεν είναι το κέρδος, αλλά σήμερον άνευ του κέρδους από την τεχνολογία δεν αναπτύσσεται επιπλέον τεχνολογία ούτε σχετική έρευνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αφησει ανοιχτη την υποθεση οτι μπορει οι ιδεες μας να ειναι και αρρωστια του ειδους μας σε σχεση με τα αλλα ζωντανα .

ετσι ... μονο και μονο για το ανοιγμα του οριζοντα των πιθανων συμπερασματων για το ειδος μας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα,έχω δώσει τρόφιμα, μετραει;

Που κολλάει με αυτό που είπα ομως;

 

Μετράει ναι, αλλά απευθυνόμουν γενικότερα προς όλους (έγραψα και σε ποιους)

 

edit

Μιλάω για την τεχνολαγνεία και την εξάρτηση μας απ' αυτή,αν κατάλαβα καλά το τι θες να πεις δε μιλάς γι αυτό.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο κόσμος δεν οδηγήθηκε σε αυτή πάντα με τη θέλησή του,πολλές φορές εξαναγκάστηκε. Θα βλέπαμε πάλι έξαρση της βιομηχανίας χωρίς να καταστρέφουν τα χωράφια του κοσμάκη,πιο συγκροτημένα.

Δεν είμαι προσωπικά κατά της τεχνολογίας, πιστευω απλά ότι δεν έχει βρεθεί η χρυσή τομή στην χρήση της.

 

Επίσης επειδή είδα και μια εξυπνάδα τύπου πήγαινε στα βουνά χωρίς ηλεκτρικό και μπλα μπλα (όχι απο σένα να διευκρινήσω),σαν ίδιου επιπέδου απάντηση μπορεί να ειπωθεί ότι "αν χρειαστείς ποτέ καθαρό αέρα,κλάσε και ρούφα "

 

Η τεχνολαγνεία και η χρήση της δεν πιστεύω ότι έχουν σχέση με την έρευνα και ανάπτυξη της τεχνολογίας.

 

Τα χωράφια δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν. Καταστρέφουν χωράφια σε επίπεδο ΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος μου αλλά έχω να κρίνω μόνο από μερικές σειρές οπότε βγάζω συμπεράσματα με τα δεδομένα που έχω την ώρα που γράφω.

 

Το σέβομαι ότι έχεις άλλη άποψη.

 

Όντως είναι πραγματηκότητα εντώς των εργαστηρίων αλλά σε πρώιμα επίπεδα.

 

Όσο για το τι θα γίνει όταν διατεθεί στους καταναλωτές θα το κρίνει η ιστορία, αλλά δεν βλέπω το κακό σε αυτό, τα ίδια θα λέγανε και πριν τους προσωπικούς υπολογιστές. 

 

Όλη η γνώση επιφέρει κέρδος μακροπρόθεσμα, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πάντα χρηματικό, μερικές φορές είναι αρκετή η γνώση από μόνη της.

 

Τώρα τα μέλη της εκλεγμένης Ευρωπαϊκής επιτροπής από ποιούς και από πότε διορίστηκαν, δεν το ξέρω αν το ξέρεις εσύ με σιγουριά θα ήθελα κάποιες πηγές. Ώστε να ενημερωθώ.

 

Άσχετο αλλά τι παίζει με τα τελικά ν που βάζεις σε κάποιες λέξεις?

 

Η εργαστηριακή τεχνολογία πρέπει να είναι τουλάχιστον 20 έτη μπροστά από την κοινοποιημένη και σε πλήρως εφαρμόσιμα επίπεδα.

 

Εννοείται ότι είμαι υπέρ του να δημοσιοποιηθεί και να χρησιμοποιηθεί αυτή η τεχνολογία υπέρ της εξελίξεως της ανθρωπότητος. Το ανάφερα και νωρίτερα.

 

Εάν η γνώσις άνευ πρακτικής εφαρμογής της ήτο αρκετή, τότε δεν θα είχαμε ούτε γλώσσα, πόσο μάλλον δε τεχνολογία, διότι έστω γιά να καταγράψεις την γλώσσα και τους κανόνες της (λεξικά, γραμματική, συντακτικόν) χρειάζεσαι την τεχνολογία που θα σου επιτρέψει να την καταγράψεις (μολυβογράφο, μελανογράφο, χαρτί, τυπογραφία κ.λ.π.).

 

Όσον αφορά την ερώτησίν σου "Άσχετο αλλά τι παίζει με τα τελικά ν που βάζεις σε κάποιες λέξεις?", τι εννοείς;

 

Επιλέγω να γράφω Ελληνικά.

 

Άλλοι επιλέγουν να γράφουν άτονα Ελληνικά, άλλοι σκοπίμως ανορθόγραφα Ελληνικά, άλλοι Greeklish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εργαστηριακή τεχνολογία πρέπει να είναι τουλάχιστον 20 έτη μπροστά από την κοινοποιημένη και σε πλήρως εφαρμόσιμα επίπεδα.

 

Εννοείται ότι είμαι υπέρ του να δημοσιοποιηθεί και να χρησιμοποιηθεί αυτή η τεχνολογία υπέρ της εξελίξεως της ανθρωπότητος. Το ανάφερα και νωρίτερα.

 

Εάν η γνώσις άνευ πρακτικής εφαρμογής της ήτο αρκετή, τότε δεν θα είχαμε ούτε γλώσσα, πόσο μάλλον δε τεχνολογία, διότι έστω γιά να καταγράψεις την γλώσσα και τους κανόνες της (λεξικά, γραμματική, συντακτικόν) χρειάζεσαι την τεχνολογία που θα σου επιτρέψει να την καταγράψεις (μολυβογράφο, μελανογράφο, χαρτί, τυπογραφία κ.λ.π.).

 

Όσον αφορά την ερώτησίν σου "Άσχετο αλλά τι παίζει με τα τελικά ν που βάζεις σε κάποιες λέξεις?", τι εννοείς;

 

Επιλέγω να γράφω Ελληνικά.

 

Άλλοι επιλέγουν να γράφουν άτονα Ελληνικά, άλλοι σκοπίμως ανορθόγραφα Ελληνικά, άλλοι Greeklish.

 

Η πρώτη πρότασή σου πρόκειται για θεωρία συνωμοσίας. Μιας και όπως είπες πριν στην φιλοχρήματη καπιταλιστική κοινωνία που ζούμε δεν έχει νόημα κάποιος να δημιουργήσει τεχνολογία και να την κρατήσει μυστική. Οπότε είτε το κάνουν για να πάει μπροστά η ανθρωπότητα που σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να την κρατήσουν μυστική, είτε το κάνουν για το χρήμα οπότε πάλι δεν έχει νόημα να την κρατήσουν μυστική διακινδυνεύοντας να το ανακαλύψουν ανεξάρτητοι ερευνητές και να τους πάρουν και την δόξα και το χρήμα.

 

Δεν αντιλέγω ότι η γνώση χρειάζεται και πρακτική εφαρμογή (γι'αυτό και δεν έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο), αυτό που έγραψα είναι: (Όλη η γνώση επιφέρει κέρδος μακροπρόθεσμα, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πάντα χρηματικό, μερικές φορές είναι αρκετή η γνώση από μόνη της.)

Δηλαδή ότι δεν είναι αναγκαίο να επιφέρει χρηματικό κέρδος προκειμένου να το ερευνήσουμε μιας και είναι αρκετό το γεγονός ότι η γνώση αυτή όταν δημοσιοποιηθεί θα επωφελήσει όλο το είδος και ο καθένας μπορεί να επιλέξει πότε και πως θα την εφαρμώσει.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση στο ερώτημα ως προς τον τρόπο που γράφεις, δεν εννοούσα κάτι διαφορετικό πιο πολύ από περιέργεια ρώτησα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιζερια... Κατηφεια... "Φαγωμαρα"... Αλληλοκατηγορια... Κρεμασμα "ταμπελας"... Απογνωση... Γκρινια... Ασχετοσυνη... "Ξερολιαση"... Φοβος... Διχασμος...Κακομοιρια... Ισοπεδωση... Ηττοπαθεια... Απομονωση... Ζηλοφθονια... "Εξυπνακισμος"...

 

...μερικες απο τις λεξεις που μου ερχονται στο μυαλο οταν διαβαζω τετοιου ειδους ποστ σε νημα με τιτλο "Η Ευρωπαϊκή Ένωση επενδύει €1 δισεκατομμύριο για να κάνει το quantum computing πρακτικό" και φυσικα σε καθε νημα ενος φορουμ τεχνολογιας που κατανταει να ειναι χωρος που ο καθε ενας λεει τον πονο του... 

 

Ελληναρες Αθανατοι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτονταν  ολοι με αυτο το τροπο θα κυνηγουσες ακομα ελαφια και θα κοιμοσουν σε σπηλιες ... ΣΚΕΨΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ COMMENT!

Αυτην την καραμελα που λενε ολοι εδώ στο insomnia όταν τους θιξουν την τεχνολογια τους..θα κοιμοσουν σε σπηλιεσ λεει.

για να απαντας ετσι πρεπει να εισαι το λιγοτερο ανοητος.

Αυτά τα παραδείγματα δωσε και στα παιδια σου να παμε μπροστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...