Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση επενδύει €1 δισεκατομμύριο για να κάνει το quantum computing πρακτικό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σκεφτονταν  ολοι με αυτο το τροπο θα κυνηγουσες ακομα ελαφια και θα κοιμοσουν σε σπηλιες ... ΣΚΕΨΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ COMMENT!

Νάσαι σίγουρος ότι κατά κει πάμε.Αλλά με την διαφορά ότι τα ελάφια δεν θα μπορείς να φας σαν προστατευόμενο είδος και στις σπηλιές θα έχει ενοίκιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει τις τελευταίες μέρες, έγινε κάποια συμφωνία για trollάρισμα και δεν ενημερώθηκα? Τι δουλεία έχουν όλοι οι τεχνοφοβηκοί παπαρολόγοι/κινδυνολόγοι στο ίσως μεγαλύτερο τεχνολογικό forum της Ελλάδας? Γιατί δεν είστε στα βουνά σας να κράζετε με την ησυχία σας την τεχνολογία και την επιστήμη? (γιατί είστε μόνο λόγια) Να αφήσετε και εμάς που κατεβήκαμε από τα δέντρα να απολαύσουμε την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνολογίας.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ήταν η ζωή πάνω στα δέντρα;

 

 

Ρώτα τους τεχνοφοβηκούς παραπάνω ίσως αντλήσουν από προσωπικές εμπειρίες, οι υπόλοιποι κατέβηκαν από πριν την εποχή των σπηλαίων. Αν βρεις ακόμη κανέναν ζωντανό ίσως να είσαι εσύ το επόμενο θέμα συζήτησης του Insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του αλλου του εχω φτιαξει το πισι το λαπτοπ το καταγραφικο την συνδεση ιντερνετ και wifi του εχω κανει πραμετροποιησεις ωστε να λειτουργουν τα συστηματα σαν να εχει αγορασει την εκδοση σερβερ  ,και ερχεται να μου εξηγησει με αυτα που δεν ξερει τι γινεται  στην τεχνολογια και ποσο ευεργετικη ειναι . ελα ρε μαγκα μου .χωσε σου λεω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει τις τελευταίες μέρες, έγινε κάποια συμφωνία για trollάρισμα και δεν ενημερώθηκα? Τι δουλεία έχουν όλοι οι τεχνοφοβηκοί παπαρολόγοι/κινδυνολόγοι στο ίσως μεγαλύτερο τεχνολογικό forum της Ελλάδας? Γιατί δεν είστε στα βουνά σας να κράζετε με την ησυχία σας την τεχνολογία και την επιστήμη? (γιατί είστε μόνο λόγια) Να αφήσετε και εμάς που κατεβήκαμε από τα δέντρα να απολαύσουμε την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνολογίας.  

 

 

στη καλυτερη ειναι ευαισθητες πσυχουλες οπου με τυπσεις στη συνειδηση τους χρησιμοποιουν smartphones, tablets, pcs, internet, ονειρευονται  παγκοζμια ειρηνη και συμπαντικη αρμονια, στη χειροτερη ειναι τεχνοτζιχαντιστες

δε ξερω ποιο ειναι πιο τρομακτικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του αλλου του εχω φτιαξει το πισι το λαπτοπ το καταγραφικο την συνδεση ιντερνετ και wifi του εχω κανει πραμετροποιησεις ωστε να λειτουργουν τα συστηματα σαν να εχει αγορασει την εκδοση σερβερ  ,και ερχεται να μου εξηγησει με αυτα που δεν ξερει τι γινεται  στην τεχνολογια και ποσο ευεργετικη ειναι . ελα ρε μαγκα μου .χωσε σου λεω . 

 

 

Μιλάς με γρίφους γέρωντα...

 

Σοβαρά όμως για ποιόν λες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς με γρίφους γέρωντα...

 

Σοβαρά όμως για ποιόν λες?

 

δεν λεω για εσενα , ενα παραδειγμα φερνω απο το τι ατομα εχω ακουσει τον ορο τεχνοφοβικος . :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεω για εσενα , ενα παραδειγμα φερνω απο το τι ατομα εχω ακουσει τον ορο τεχνοφοβικος . :)

 

 

Το ξέρω ότι δεν λες για εμένα, ήσουν πολύ συγκεκριμένος οπότε ξέρω ότι δεν είχα καμία σχέση, απλή περιέργεια ήταν η ερώτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτη η αναπτυξη της τεχνολογιας να ξερεις δεν βοηθα και στη βελτιωση της ανθρωποτητας αλλα στη στασιμοτητα της γιατι λογω αυτης, οδηγουμαστε στον υλικο ευδαιμονισμο, και κατ'επεκταση στην απομακρυνση των διαπροσωπικων σχεσεων.

 

Καλα κρασια!! :eek:

 

Παιδικη απαντηση, αλλά αυτο που ειπες ειναι τοσο απειρως γελοιο που δεν χρηζει καλυτερης απαντησης....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει τις τελευταίες μέρες, έγινε κάποια συμφωνία για trollάρισμα και δεν ενημερώθηκα? Τι δουλεία έχουν όλοι οι τεχνοφοβηκοί παπαρολόγοι/κινδυνολόγοι στο ίσως μεγαλύτερο τεχνολογικό forum της Ελλάδας? Γιατί δεν είστε στα βουνά σας να κράζετε με την ησυχία σας την τεχνολογία και την επιστήμη? (γιατί είστε μόνο λόγια) Να αφήσετε και εμάς που κατεβήκαμε από τα δέντρα να απολαύσουμε την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνολογίας.

 

Εγώ δεν εκραξα την επιστήμη ούτε είμαι τεχνοφοβικος.

Εκραξα ΕΣΕΝΑ που μας το παίζεις Μαρία - Αντουανετα μιλώντας για φτωχούς σαν να είναι μυρμήγκια που 'πρέπει να ταΐζουν τον εαυτό τους'.

Σχετικά με την off topic τροπή που πήρε το θέμα: ήσουν ο πρώτος που σχολίασε, και έχεις 20+ σχόλια. Λες να μην φέρεις ευθύνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν εκραξα την επιστήμη ούτε είμαι τεχνοφοβικος. Εκραξα ΕΣΕΝΑ που μας το παίζεις Μαρία - Αντουανετα μιλώντας για φτωχούς σαν να είναι μυρμήγκια που 'πρέπει να ταΐζουν τον εαυτό τους'. Σχετικά με την off topic τροπή που πήρε το θέμα: ήσουν ο πρώτος που σχολίασε, και έχεις 20+ σχόλια. Λες να μην φέρεις ευθύνη;

 

 

Ποιός μίλησε για εσένα συγκεκριμένα? Με έκραξες? Oh what am I ever going to do... Μυρμήγκια? Δεν βλέπω πουθενά να έγραψα κάτι τέτοιο, έγραψα ότι με το να δίνεις λεφτά δεν βοηθάς κανέναν, αργά η γρήγορα θα τελειώσουν και μετά τι? Δουλειά χρειάζονται οι άνθρωποι για να ταΐσουν τον εαυτό τους, αλλά είναι και πολλοί που κωλοβαρούσαν όλη τους την ζωή και τώρα που δεν έχουν κάποια εμπορεύσιμη δεξιότητα κλαίγονται (προσοχή δεν λέω ότι όλοι οι φτωχοί είναι έτσι) αλλά ξέρω άτομα που δεν σπούδασαν τίποτα μπήκαν με μέσο δημόσιοι υπάλληλοι και τώρα κλαίγονται για χαμηλούς μισθούς και ότι δεν τους παίρνει κανείς στον ιδιωτικό τομέα! Όπως επήσεις και άτομα που σπούδασαν σε τομείς που δεν έχουν ούτε χρήμα ούτε αποκατάσταση και καταλήγουν 10 χρόνια σερβιτοριλίκι, όπως στρώνεις κοιμάσαι... Τέλος αν δεις τα πρώτα σχόλιά μου ουδεμία σχέση δεν έχουν με την offtopic τροπή που πήρε το θέμα, αλλά η συζήτηση προς τα εκεί πήγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμους και αυθαιρετα ορια για την φτωχεια μπορω να βαλω και εγω και μπορω ακομα και να βγαλω ολο τον κοσμο πλουσιο.

Το θεμα ειναι η ΨΑΛΙΔΑ.

Και επισης οτι το λινκ που μου εδωσες μιλαει για πραγματα και "βελτιωσεις" που δεν τα εφερε ο καπιταλισμος ξαναλεω, αλλά η τεχνολογικη και επιστημονικη αναπτυξη!

 

Και εν παση περιπτωσει επειδη συγκεκριμενα στατιστικα στοιχεια δεν μπορουμε προφανως να εχουμε, το θεμα ειναι η ΨΑΛΙΔΑ. Τι να το κανω εαν καποτε το 80% δεν ειχε ψωμι να φαει και τωρα εχει ψωμι να φαει, ΜΟΝΟ(μόνο) ψωμι να φαει ομως(αρα μικρυνε η φτωχια μεσα απο το καπιταλιστικο βλεμμα σας), την ιδια στιγμη οπου ενα ποσοστο ανθρωπων τρωει ο,τι θελει και αγοραζει ο,τι θελει κλπ κλπ, και ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο ανθρωπων εχουν 15 αυτοκινητα, 8 σπιτια και περιουσια οπου θα μπορουσαν να ζησουν 1 εκατομμυριο ανθρωποι για ολη την υπολοιπη ζωη τους??

 

Ειναι αυτο εξελιξη και μειωση της φτωχιας?

Ναι με την καπιταλιστικη αηδιαστικη λογικη, ειναι.

Ειχες αερα και εγω το κεικ, τωρα εχεις τα ψιχουλα που επεσαν κατω και εγω το κεικ, αρα εισαι καλυτερα και μην μιλας.

Η πραγματικοτητα ομως ειναι διαφορετικη.

Ο καπιταλισμος δεν εκανε καμια χαρη στους φτωχους.

Το αντιθετο. Τους ριχνει σταχτη στα ματια. Ομως οι τεραστιες ανισοτητες δεν κρυβονται.

Όπως προείπα, η έννοια της φτώχειας από την έννοια της διανομής του πλούτου έχει μεγάλες διαφορές. Μπορείς να θέσεις προσωπικά τον πήχη της φτώχειας όπου θες και να δούμε αν όντως υπάρχει το φαινόμενο που λες. Εδώ υπάρχουν στοιχεία για την ανισοκατανομή του εισοδήματος σε χώρες (Αγγλία, ΗΠΑ, Ελλάδα) και είναι ενδεικτικό το πως αυξάνονται και μειώνονται ταυτόχρονα τα εισοδήματα, όπου συνήθως σε περιόδους ευημερίας υπάρχει αύξηση της ψαλίδας και σε περιόδους κρίσης μείωση. Επίσης εδώ υπάρχουν άλλα στοιχεία για την ανισότητα του εισοδήματος σε διάφορες χώρες, πως υπήρξε μείωση της ανισότητας από το 1900-1970 περίπου (αλήθεια, καπιταλισμό δεν είχαμε και τότε; ), αύξηση από το 1970-σήμερα αλλά και για το πως οι ανισότητες αυτές μειώνονται σημαντικά από την επιβολή φόρων (πχ. στις ΗΠΑ το 37% των φόρων προκύπτει από το Top 1% ενώ το 3% από το Bottom 50%).

 

Γενικά από αυτά θα έβγαζα το συμπέρασμα ότι ισχύει αυτό που προείπα, ότι δηλαδή δε γίνεται ίση κατανομή του πλούτου, κυρίως σε περιόδους ευημερίας. Από πουθενά, όμως, δεν προκύπτει ότι παράγονται συνεχώς φτωχοί για να δημιουργούνται πλούσιοι (αν έχεις να επιδείξεις κάποιο διαφορετικό συμπέρασμα με βάση αυτά ή κάποια άλλα στοιχεία, να το συζητήσουμε). Δεν είμαι υπέρμαχος του καπιταλισμού, αλλά είναι τεράστιο λάθος το να μένουμε σε τσιτάτα και να χάνουμε την ουσία, δηλαδή τα προβλήματα του υπάρχοντος συστήματος και το πως μπορούμε να τα βελτιώσουμε, αντί να τα μηδενίζουμε όλα και να ψάχνουμε ένα ουτοπικό σύστημα που θα τα επιλύσει. Βέβαια, και οι ιδέες για κάτι τελείως διαφορετικό μπορούν να πέσουν στο τραπέζι, αλλά άποψή μου είναι ότι πολύ δύσκολα θα βρούμε κάτι τελείως διαφορετικό που να μπορέσει να φέρει τόση ευημερία σε τόσο κόσμο.

 

Ζητώ συγνώμη για το off topic, αλλά τη θεωρώ ενδιαφέρουσα κουβέντα και δεν είναι κακό να γίνεται, πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθαμε μία ένοια και την πετάμε όποτε να'ναι πλέον ε? Γιατί το είδος παγκοσμιότητας (και όχι παγκοσμιοποίησης) που σχετίζεται άμεσα με την τεχνολογία μόνο θετικά έχει να επιδείξει, χάρη σε αυτή την παγκοσμιότητα έχεις την δυνατότητα τώρα να κράζεις την τεχνολογία έχοντας το κεφάλι σου ήσυχο λόγο της δυτικής ιατρικής που σε κρατάει ζωντανό και του internet που σου επιτρέπει να εκθέσεις την άποψή σου μπροστά στα αθώα μάτια μας, ΑΧΑΡΗΣΤΕ. Υλικός ευδαιμονισμός, μιλάμε πήραν φωτιά τα βιβλία έκθεσης σήμερα! Δεν λέω ο μέσος άνθρωπος είναι πολύ πιο υλιστής από τον μέσο άνρθωπο του "χθες" αλλά αυτό έχει και τα θετικά του, απομάκρυνση των διαπροσωπικών σχέσεων? Άνθρωποι απόμακροι από την κοινωνία υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα, αλλά επιλέγεις να δεις αυτούς αντί να δεις το πόσο μικρός έγινε ο κόσμος στην μετα-ίντερνετ εποχή και πόσο εύκολη έγινε η διηπειρωτική επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων. Αλλά επιλέγεις να εθελοτυφλείς, θυσιάζοντας όλα τα θετικά που έφερε στην ζωή μας η τεχνολογία στον βωμό της τεχνοφοβίας!

Καλα απο αυτο το σχολιο φανηκε 100% ο παρωπιδισμος που σε διακατεχει. Για τα αθωα ματια μας θα επρεπε εσυ να αποχωρησεις απο αυτη τη συζητηση γιατι βλεπω ολα σου τα σχολια ποση μεγαλη εμμονη εχεις παθει με την εξελιξη της τεχνολογιας! Μην προσπαθεις με τα Caps Lock να μειωσεις το συνομιλητη η να ολοκληρωσεις τον ειρμο της σκεψης σου γιατι αποτυγχανεις παταγωδως. Υλικος ευδαιμονισμος ναι δεν το εχεις ξανακουσει? απο ομιλητη πανεπιστημιου ειναι παρμενο σε πληροφορω αλλα για εσενα ασφαλως και αυτος λαθος θα κανει. Λοιπον εχεις λιγο παραποιησει τα γεγονοτα.. η τεχνολογια εχει και θετικα αλλα και αρνητικα αλλα εσυ την θεοποιεις μονο και μονο επειδη προφανως ειναι η μονη ευχαριστηση που σε γεμιζει. Αν δεν εισαι διατεθειμενος να κατανοεις πληρως και τις αποψεις των υπολοιπων απλα μη συμμετεχεις γιατι οτι σου εχουν γραψει και υπολοιποι εσυ θα συνεχιζεις τα δικα σου. Μιλα σε ενα τοιχο καλυτερα πιο πολυ σημασια θα σου δωσει γιατι ανθρωποι σαν εσενα αποκαλουνται κλειστομυαλοι δεν δεχονται αλλες εκδοχες και επιμενουν σε κατι που προφανως δεν ειναι απολυτα ορθο..Ο,τι και να απαντησεις απλα θα ειναι αδιαφορο γιατι αρνουμαι και εγω και αλλοι πολλοι να κανουν συζητηση με ατομα σαν και εσενα..Απο τις απαντησεις σου δεν ειναι δυσνοητο να καταλαβουμε και το επιπεδο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...