Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση επενδύει €1 δισεκατομμύριο για να κάνει το quantum computing πρακτικό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα το να δώσεις απλά λεφτά στους φτωχούς δεν τους βοηθάς και πολυ. Επίσης ότι με την επένδυση βοηθάς πολύ περισσότερο έναν φτωχό και ανεβάζεις πιο ψηλά την ποιότητα ζωής της χώρας σου είναι το μόνο σίγουρο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως αυτή η συγκεκριμένη επένδυση θα ανοίξει θέσεις εργασίας και θα βοηθήσει κόσμο. Δεν το λέω με ειρωνεία. Ειλικρινά το ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα μονο που μπορουν να βοηθησουν τον ανθρωπο ειναι η επιστημη και η τεχνολογια. οχι οι μετανοιες και τα πατερημα!

τωρα κατα ποσο η κβαντικη επιστημη θα εχει πρακτικες εφαρμογες στον μακροκοσμο επιτρεψτε μου να εχω τις αμφιβολιες μου. ισως θα περιμενα να βρουν τροπο να ξεπερασουν την ταχυτητα φωτος στο διαστημα διοτι αλλιως δεν γινεται δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το να δώσεις απλά λεφτά στους φτωχούς δεν τους βοηθάς και πολυ. Επίσης ότι με την επένδυση βοηθάς πολύ περισσότερο έναν φτωχό και ανεβάζεις πιο ψηλά την ποιότητα ζωής της χώρας σου είναι το μόνο σίγουρο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως αυτή η συγκεκριμένη επένδυση θα ανοίξει θέσεις εργασίας και θα βοηθήσει κόσμο. Δεν το λέω με ειρωνεία. Ειλικρινά το ρωτάω.

 

Την ανεργία; Δεν θα την μειώσει καθόλου. Κατά πάσα πιθανότητα θα μείωση η ύπαρξη κβαντικών υπολογιστών πολλές θέσεις εργασίας.

 

Οκ γιατί τότε να την ανακαλύψουν; Σίγουρα όχι για να παίζουμε σε μεγαλύτερη ανάλυση παιχνίδια με πολλά fps.

 

Η απάντηση είναι απλή, με την χρήση τους θα δοθούν λύσεις σε προβλήματα που τώρα παίρνει μήνες ή χρόνια απλά η προσομοίωση τους πριν την εκτέλεση τους. Τέτοια προβληματα είναι πχ η ανεύρεση θεραπείας για τον καρκίνο, ή τα πειράματα προσομοίωσης της ασφάλειας των αερομεταφορών σε διάφορες συνθήκες λειτουργίας. Αν αυτά τα πειράματα τα έφτιαχναν στο "εργαστήριο" το κόστος έρευνας θα ήταν εκθετικά πολλαπλάσιο και χωρίς ουσιαστικά αποτελέσματα.

 

Άρα η ανάπτυξη κβαντικών υπολογιστών δεν είναι μόνο για να ξοδεύει λεφτά η ευρωπαϊκή ένωση, να σπάει τα συστήματα ασφαλείας του κοσμακι ή για να παίζουμε σε 8k ανάλυση παιχνίδια, είναι για να βελτιωθεί η καθημερινότητα μας σε όλους τους τομείς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι κανένας πλούσιος και έχω προβλήματα με τα οικονομικά αλλά όταν μπαίνω να δω νέα της τεχνολογίας δεν μπορώ να βλέπω τον καθένα να κλαψουρίζει για θέματα όπως το περιβάλλον,τους φτωχούς και άλλα......

 

Προσεξε, και εγω μαζι σου ειμαι στο οτι θελανε να ριξουνε 1 δισεκατομμυριο ευρω στην ερευνα για καποιο τεχνολογικο τομεα? 100% μαζι τους! Καλα κανανε. Απολυτως λογικο και ετσι παμε μπροστα, ασχετως εαν δεν τα δωσανε στους "φτωχους", οπου θα ηταν πραγματι μια βοηθεια οπως ειπα.

 

 Αλλά εαν τα δινανε στους φτωχους θα ηταν εφημερη η βοηθεια, αφου το προβλημα ΔΕΝ ειναι οτι ριχνονται λεφτα στην ερευνα αντι να τα δινουνε στους φτωχους που πεινανε. Το προβλημα ειναι ολοκληρο το παγκοσμιο καπιταλιστικο συστημα που διατηρει και δημιουργει συνεχως "φτωχους" και οχι τα χρηματα που επενδυονται/ξοδευονται στον τεχνολογικο τομεα.

Και ειναι 2 θεματα ανεξαρτητα μεταξυ τους.

Οποτε γνωμη μου ειναι οτι και τα 2 αυτα θεματα πρεπει να αναφερονται ταυτοχρονα. :-D Ναι μεν η τεχνολογια τεχνολογια, αλλά και τα βελη προς τον καπιταλισμο δεν πρεπει να λησμονουνται. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πληθυσμός της Ε.Ε είναι 500 εκατομμύρια άνθρωποι.Δεν είναι και μεγάλο ποσό το 1 δισεκατομμύριο μ'αυτά τα δεδομένα για να θεωρηθεί σπατάλη/πρόκληση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται καποιοι εδω μεσα ειναι οι γνωστοι "χαρτζιλικωμενοι" και εχουν λυσει προπολλου τα βιοποριστικα τους προβληματα.Εμεις ομως που δεν τα εχουμε λυσει κυριοι απαιτουμε η φορολογια να πηγαινει οχι σε τεχνολογιες που θα αξιοποιησει η €.€ αλλα για την καταπολεμηση της φτωχειας,της ανεργιας,των ανισοτητων και ολων των αλλων κοινωνικων φαινομενων που μαστιζουν τη συγχρονη ελληνικη κοινωνια.Αν τωρα θελει η ΕΕ να επενδυσει,ας το κανει με δικα της χρηματα,αλλα ουτε ενα ευρω απο τον ελληνικο λαο.Και μην ακουσω εξυπναδες τυπου"Ναι αλλα οταν βρεθει η θεραπεια για τον καρκινο μην περιμενεις να παρει η Ελλαδα τη θεραπεια!" ΑΠλα facepalm.Αλλωστε τι σκατα θελει και ανακατευεται η ΕΕ σε τετοια θεματα?Καπιταλισμο δεν εχουμε?Που σκατα ειναι οι επενδυσεις απο "τριτους"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πολύ για τους moderators και τους υπεύθυνους του insomnia που επιτρέπουν off topic συζητήσεις.

Δεν είναι δυνατόν να ανοίγουν συζητήσεις για τη φτώχεια σε άρθρο για κβαντικούς υπολογιστές, επειδή κάποιοι το θέλουν. Το insomnia θα μπορούσε να επιβάλει κανόνες, όπως η συζήτηση για την φτώχεια, να μετακινηθεί κάπου αλλού και να συνεχιστεί η συζήτηση. Όχι όμως να επιτρέπει άσχετες συζητήσεις, που απασχολούν τους υπόλοιπους, που θέλουν να ενημερωθούν.

Απαράδεκτο !!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι ολοκληρο το παγκοσμιο καπιταλιστικο συστημα που διατηρει και δημιουργει συνεχως "φτωχους"

Σόρρυ αλλά δεν υπάρχουν πουθενά στοιχεία γι αυτό, αντιθέτως η φτώχια μειώνεται συνεχώς κατά τη διάρκεια του καπιταλισμού: https://ourworldindata.org/world-poverty/

 

Νομίζω ότι δεν έχουμε καταλάβει απολύτως έννοιες όπως φτώχεια, ανθρωπιστική κρίση κλπ. Εκτός αν έχεις κάποια άλλα στοιχεία που να δείχνουν το αντίθετο, η φτώχεια συνεχώς μειώνεται προϊόντος του χρόνου. Αν θες να συζητήσουμε το αν υπάρχει ανισοκατανομή πλούτου (δηλαδή αν άλλοι γίνονται πιο πλούσιοι από άλλους πλούσιους), ευχαρίστως να το συζητήσουμε, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την έννοια της φτώχειας.

 

Εν πάση περιπτώσει, η τεχνολογία καλώς εξελίσσεται και ο κόσμος συνεχώς βελτιώνεται. Το αν είμαστε σε μία περίοδο κρίσης ή αν το υπάρχον σύστημα κλονίζεται από διάφορες αιτίες, είναι μια άλλη συζήτηση. Προφανώς και έχουμε άπειρα κακά να διορθώσουμε, αλλά η ανθρωπότητα συνεχώς εξελίσσεται και βελτιώνεται (ίσως σε βάρος των φυσικών πόρων, βέβαια, αλλά αυτό είναι μία άλλη συζήτηση)!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συστήματα κρυπτογράφησης είναι δυναμικά . Εννοείται αυτά που αναπτυχθήκαν με μη κβαντικά συστήματα να είναι ευάλωτα απο την έλευση μιας νέας τεχνολογίας .

Δεν αντιλέγω, αλλά γενικότερα η ασφάλεια της κρυπτογράφησης βασίζεται σε μαθηματικά προβλήματα δύσκολα προς επίλυση ακόμη και για έναν υπολογιστή, οπότε ναι μεν τα συστήματα κρυπτογράφησης είναι δυναμικά αλλά μέχρι να γίνουν οι κβαντικοί υπολογιστές  (personal computers) οι υπόλοιποι είμαστε αναγκασμένοι να χρησιμοποιούμε είδη κρυπτογραφίας που είναι εξίσου δυσεπίλυτα σε κλασικούς και κβαντικούς υπολογιστές.

 

Toxicity over 9k το insomnia.Well played το πατε εργολαβια το attitude απο reddit και σια.

Πραγματικά είναι αξιολύπητο να βλέπεις συζητήσεις περι φτώχιας σε άσχετο post, έχω δει πιο σοβαρές συζητήσεις στο comment section του 9gag.

 

και η χρηση θα ειναι....για στρατιωτικους λογους και κατασκοπια.Πληρωνε αρνι για να ανεβεις στην σουβλα.

Ευτυχώς έχουμε εσένα που προφανώς μπορείς να προβλέψεις το μέλλον, μιας και δεν βλέπω πουθενά να γίνεται αναφορά για το ποιά θα είναι η χρήση του.

 

Μου φαινεται καποιοι εδω μεσα ειναι οι γνωστοι "χαρτζιλικωμενοι" και εχουν λυσει προπολλου τα βιοποριστικα τους προβληματα.Εμεις ομως που δεν τα εχουμε λυσει κυριοι απαιτουμε η φορολογια να πηγαινει οχι σε τεχνολογιες που θα αξιοποιησει η €.€ αλλα για την καταπολεμηση της φτωχειας,της ανεργιας,των ανισοτητων και ολων των αλλων κοινωνικων φαινομενων που μαστιζουν τη συγχρονη ελληνικη κοινωνια.Αν τωρα θελει η ΕΕ να επενδυσει,ας το κανει με δικα της χρηματα,αλλα ουτε ενα ευρω απο τον ελληνικο λαο.Και μην ακουσω εξυπναδες τυπου"Ναι αλλα οταν βρεθει η θεραπεια για τον καρκινο μην περιμενεις να παρει η Ελλαδα τη θεραπεια!" ΑΠλα facepalm.Αλλωστε τι σκατα θελει και ανακατευεται η ΕΕ σε τετοια θεματα?Καπιταλισμο δεν εχουμε?Που σκατα ειναι οι επενδυσεις απο "τριτους"?

 

Όσα λεφτά από τους φόρους σου πάνε στην Ε.Ε μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως κρίνει η Ε.Ε κατάλληλα, αυτό έλειπε να μας ρωτήσουν κιόλας τι θα κάνουν με τα λεφτά που τους χρωστάμε! Λεφτά που δεν σου ανήκουν δεν μπορείς να τα κάνεις κουμάντο! Επήσεις είναι τουλάχιστον αξιοθρήνητο να αποκαλείς "χαρτζιλικωμένους" κάποιους επειδή δεν έχουν τα ίδια προβλήματα με εσένα ή επειδή έχουν περισσότερα από εσένα. Τέλος τα κοινωνικά προβλήματα που μαστίζουν την Ελλάδα προκλήθηκαν από τους πολίτες και τους πολιτικούς της, οπότε το να γκρινιάζεις γιατί οι "κακοί" ευρωπαίοι ζητάνε τα λεφτά που τους χρωστάμε είναι τουλάχιστον ηλίθιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα τους αποφέρει τρελά κέρδη το να επενδύσουν στην φτώχια. Βασικά ούτε χρήμα ούτε ανάπτυξη φέρνει. Κάποια πράγματα τα κάνεις για να πάει η ανθρωπότητα ένα βήμα μπροστά, όπως και να μας ακούγεται το να δίνεις λεφτά στους φτωχούς ούτε βοήθεια είναι, και σπατάλη είναι!

Άρα άμα πεινάσεις να σε αφήσω να πεθανεις της πείνας για το καλό της ανθρωπότητος και να δίνω τα λεφτά μου αλλού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ αλλά δεν υπάρχουν πουθενά στοιχεία γι αυτό, αντιθέτως η φτώχια μειώνεται συνεχώς κατά τη διάρκεια του καπιταλισμού: https://ourworldindata.org/world-poverty/

 

Νομίζω ότι δεν έχουμε καταλάβει απολύτως έννοιες όπως φτώχεια, ανθρωπιστική κρίση κλπ. Εκτός αν έχεις κάποια άλλα στοιχεία που να δείχνουν το αντίθετο, η φτώχεια συνεχώς μειώνεται προϊόντος του χρόνου. Αν θες να συζητήσουμε το αν υπάρχει ανισοκατανομή πλούτου (δηλαδή αν άλλοι γίνονται πιο πλούσιοι από άλλους πλούσιους), ευχαρίστως να το συζητήσουμε, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την έννοια της φτώχειας.

Ορισμους και αυθαιρετα ορια για την φτωχεια μπορω να βαλω και εγω και μπορω ακομα και να βγαλω ολο τον κοσμο πλουσιο.

Το θεμα ειναι η ΨΑΛΙΔΑ.

Και επισης οτι το λινκ που μου εδωσες μιλαει για πραγματα και "βελτιωσεις" που δεν τα εφερε ο καπιταλισμος ξαναλεω, αλλά η τεχνολογικη και επιστημονικη αναπτυξη!

 

Και εν παση περιπτωσει επειδη συγκεκριμενα στατιστικα στοιχεια δεν μπορουμε προφανως να εχουμε, το θεμα ειναι η ΨΑΛΙΔΑ. Τι να το κανω εαν καποτε το 80% δεν ειχε ψωμι να φαει και τωρα εχει ψωμι να φαει, ΜΟΝΟ(μόνο) ψωμι να φαει ομως(αρα μικρυνε η φτωχια μεσα απο το καπιταλιστικο βλεμμα σας), την ιδια στιγμη οπου ενα ποσοστο ανθρωπων τρωει ο,τι θελει και αγοραζει ο,τι θελει κλπ κλπ, και ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο ανθρωπων εχουν 15 αυτοκινητα, 8 σπιτια και περιουσια οπου θα μπορουσαν να ζησουν 1 εκατομμυριο ανθρωποι για ολη την υπολοιπη ζωη τους??

 

Ειναι αυτο εξελιξη και μειωση της φτωχιας?

Ναι με την καπιταλιστικη αηδιαστικη λογικη, ειναι.

Ειχες αερα και εγω το κεικ, τωρα εχεις τα ψιχουλα που επεσαν κατω και εγω το κεικ, αρα εισαι καλυτερα και μην μιλας.

Η πραγματικοτητα ομως ειναι διαφορετικη.

Ο καπιταλισμος δεν εκανε καμια χαρη στους φτωχους.

Το αντιθετο. Τους ριχνει σταχτη στα ματια. Ομως οι τεραστιες ανισοτητες δεν κρυβονται.

 

 

Εν πάση περιπτώσει, η τεχνολογία καλώς εξελίσσεται και ο κόσμος συνεχώς βελτιώνεται. Το αν είμαστε σε μία περίοδο κρίσης ή αν το υπάρχον σύστημα κλονίζεται από διάφορες αιτίες, είναι μια άλλη συζήτηση. Προφανώς και έχουμε άπειρα κακά να διορθώσουμε, αλλά η ανθρωπότητα συνεχώς εξελίσσεται και βελτιώνεται (ίσως σε βάρος των φυσικών πόρων, βέβαια, αλλά αυτό είναι μία άλλη συζήτηση)!

Οσον αφορα την επιστημη(και αρα και την τεχνολογια) ειναι 100% σωστο να ριχνονται τεραστια ποσά για την εξελιξη της επιστημης. Ο ανθρωπος πρεπει να μαθει τα "γιατι" και πρεπει να χρησιμοποιησει και ενα μερος αυτων για να καλυτερευσει την ζωη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτονταν  ολοι με αυτο το τροπο θα κυνηγουσες ακομα ελαφια και θα κοιμοσουν σε σπηλιες ... ΣΚΕΨΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ COMMENT!

 

ενιοτε η τεχνολογια ειναι καλη ,οχι παντα ομως ....τα πυρηνικα ειναι μια τεχνολογια για την οποια θα πεις ,να φτιαξουμε πυρηνικα να εχουμε ενεργεια για τα επομενα 500 ετη σε ολο τον πλανητη.....τα αποτελεσματα ομως ακομη και για την αθωα πυρηνικη ενεργεια ηταν καταστροφικα για τον πλανητη μεχρι και προφατα ....τι λες ? να συνεχισουμε τις δοκιμες για το καλο της τεχνολογιας ?? μην τα τσουβαλιαζεις ολα και πετας οτι η τεχνολογια ειναι και θετικο .....γιατι στο μελλον με αυτο τον ρυθμο παλι σε σπηλιες θα ζεις γιατι ο ηλιος θα προκαλει καρκινο του δερματος για χαβαλε ....που ηδη το κανει σε χαλαρους ρυθμους ......για αυτο και εσυ να σκεφτεσαι προτου τα βαζεις ολα σε ενα καζανι !!! σε σπηλιες μπορεις ανετα να γυρισεις ακομη και εαν ο ανθρωπος φτασει να κανει διαπλανητικα ταξιδια μιας και θα εχει καταστρεψει το περιβαλον του για να το πετυχει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...