Προς το περιεχόμενο

Επικείμενη παρουσίαση νέου hardware από τη Microsoft στη φετινή E3


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κατι αλλο που ξεχασα native 4k παιχνιδια δεν προκειτε με τιποτα να δουμε στις κονσολες εκτος αν κυκλοφορησει μια κονσολα που θα κοστιζει πολυ πανω απο 600-700 ευρω γιατι εδω υπολογιστες που κοστιζουν 1000 ευρω και πανω και παλι ζορίζονται να τρεξουν native 4k παιχνιδια λετε μια κονσολα που θα κοστιζει 400-500 ευρω να μπορει να τα παιζει ανετα?

 

Δεν νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ξαναδιάβασε το σχόλιό σου. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν στέκουν αυτά που λες.

Μπορει και να εχεις δικιο. Προσωπικα δεν εχω τετοιου ειδους απαιτησεις στα παιχνιδια. Ουτε το tearing με ενοχλει ουτε τα 25 fps στο Pal σημα.

 

Η τηλεοραση μου ειναι του 2006 και τον ανθρωπων γυρω μου, στα σπιτια τους υπαρχουν ακομα και crt που παιζουν με xbox.

 

Ποιο το νοημα να εχω 60 fps οταν συνδεωμαι με scart ή RCA;

 

Και επειδη μπορει να ακουσω πως "δεν εχεις δει και γι αυτο τα λες" (οχι προσωπικα απο εσενα) η δουλεια μου ειναι στο broadcast σε κρουαζιεροπλοιο, που ολα ειναι SDI, δουλευουμε με RED Cameras στελνωντας 4Κ σημα και κανω seemless screen blend με 12 προτζεκτορες σε 140 μοιρες πανελ. Και σε αυτη τη δουλεια η αναλυση εχει νοημα για να νοιωθει ο πελατης στο Εσωτερικο του δωματιο, οτι εχει μπαλκονι ή γιατι σε τετοιες διαστασεις φαινονται τα παντα.

 

Οποτε φιλε για εσενα δεν εχουν νοημα αυτα που γραφω, οπως για εμενα δεν προσθετει κατι μια τετοια αναβαθμιση. προτιμω να ασχοληθω με το παιχνιδι καθεαυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και να εχεις δικιο. Προσωπικα δεν εχω τετοιου ειδους απαιτησεις στα παιχνιδια. Ουτε το tearing με ενοχλει ουτε τα 25 fps στο Pal σημα.

 

Η τηλεοραση μου ειναι του 2006 και τον ανθρωπων γυρω μου, στα σπιτια τους υπαρχουν ακομα και crt που παιζουν με xbox.

 

Ποιο το νοημα να εχω 60 fps οταν συνδεωμαι με scart ή RCA;

 

Και επειδη μπορει να ακουσω πως "δεν εχεις δει και γι αυτο τα λες" (οχι προσωπικα απο εσενα) η δουλεια μου ειναι στο broadcast σε κρουαζιεροπλοιο, που ολα ειναι SDI, δουλευουμε με RED Cameras στελνωντας 4Κ σημα και κανω seemless screen blend με 12 προτζεκτορες σε 140 μοιρες πανελ. Και σε αυτη τη δουλεια η αναλυση εχει νοημα για να νοιωθει ο πελατης στο Εσωτερικο του δωματιο, οτι εχει μπαλκονι ή γιατι σε τετοιες διαστασεις φαινονται τα παντα.

 

Οποτε φιλε για εσενα δεν εχουν νοημα αυτα που γραφω, οπως για εμενα δεν προσθετει κατι μια τετοια αναβαθμιση. προτιμω να ασχοληθω με το παιχνιδι καθεαυτο.

 

Πρωτα από όλα δεν χρειάζεται να αλλάζεις τηλεόραση για να παίζεις σε 60fps από 45 -_- Αυτό με τα CRT το αφήνω ασχολιαστο, είναι σαν να λες: "Έχουμε γεμίσει βενζινάδικα, αμάν πια εμάς με τα άλογα δεν μας σκέφτονται καθόλου; Που θα βοσκησει ο κιτσος μου;" Επειδή εσύ έχεις μείνει 15 χρόνια πίσω τεχνολογικά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνουν όλοι εκεί. "Παίζω για το story και όχι για τα γραφικα", αυτή είναι ειλικρινά η πιο χαζή δικαιολογία που έχω ακούσει. " Δεν θέλω δυνατό hardware μου αρέσει να παίζω σε 900p", λες και τα καλά γραφικά αναιρούν το καλό story, ότι να 'ναι.

"δεν με ενοχλει το tearing ούτε τα 25fps " αυτό πραγματικά το αφήνω ασχολιαστο, με αποστομωσες, από ότι φαίνεται για να είσαι πραγματικος hardcore gamer πρέπει να παίζεις σε τηλεόραση κουτι στα 25 fps/720p και γραφικά στο low. Το να θες μία smooth εικόνα και ρεαλιστικά γραφικά φαντάζομαι σε κάνει casual και noob;

Το να μου ελεγες ότι τα γραφικά δεν είναι και τόσο σημαντικά και ότι δεν βλέπεις και μεγάλη διαφορά θα το δεχομουν, το να λες όμως ότι σου αρέσει να παίζεις σε χαμηλή ανάλυση/25fps κτλ το βρίσκω αστείο.

Και όλα αυτά φιλικά, το Xbox/PS έχουν περιθώρια βελτίωσης, μεγαλα μάλιστα αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει κόσμος που του αρέσουν όλα αυτά τα μειονεκτήματα.

 

*Για ποιο λόγο φταίνε οι developers για τις υψηλές τιμές; Την pc έκδοση που κοστιζει λιγότερο από τα μισά και μπορεις να την χρησιμοποιεις μια ζωη οτι και εαν αλλαξεις στo pc σου άλλοι developers την εβγαλαν;

Τι θέμα έχει το χειριστήριο;

Σε μερικούς δεν άρεσε νομίζω. Κάποιοι το βρίσκουν λίγο "γκουμουτσα", τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικούς δεν άρεσε νομίζω. Κάποιοι το βρίσκουν λίγο "γκουμουτσα", τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει.

Άλλο αυτό, απλά επειδή έγραψε για ευπάθεια ο φίλος ρώτησα αν βγάζει κάποια συγκεκριμένη ζημιά πχ :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αναπολω εποχες SEGA.

Κι ειδικα τωρα ειναι ευκολο να ξαναμπει στο χωρο με νεα κονσολα. Με amd τσιπακια.

Αλλα τι να το κανεις? Θα ξαναρχισει τις αναβαθμισεις.

 

Και παλι κατω βολτα μετα. Δωρον αδωρον.

 

Ρε που καταντησαμε? Να πληρωνουμε νεα κονσολα, overclocked προηγουμενης. Και να υπαρχουν ατομα που το λενε κι αναβαθμιση.

Και τα ιδια ατομα νομιζουν οτι θα δουν 4Κ gaming.

Καταντια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα από όλα δεν χρειάζεται να αλλάζεις τηλεόραση για να παίζεις σε 60fps από 45 -_- Αυτό με τα CRT το αφήνω ασχολιαστο, είναι σαν να λες: "Έχουμε γεμίσει βενζινάδικα, αμάν πια εμάς με τα άλογα δεν μας σκέφτονται καθόλου; Που θα βοσκησει ο κιτσος μου;" Επειδή εσύ έχεις μείνει 15 χρόνια πίσω τεχνολογικά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνουν όλοι εκεί. "Παίζω για το story και όχι για τα γραφικα", αυτή είναι ειλικρινά η πιο χαζή δικαιολογία που έχω ακούσει. " Δεν θέλω δυνατό hardware μου αρέσει να παίζω σε 900p", λες και τα καλά γραφικά αναιρούν το καλό story, ότι να 'ναι.

"δεν με ενοχλει το tearing ούτε τα 25fps " αυτό πραγματικά το αφήνω ασχολιαστο, με αποστομωσες, από ότι φαίνεται για να είσαι πραγματικος hardcore gamer πρέπει να παίζεις σε τηλεόραση κουτι στα 25 fps/720p και γραφικά στο low. Το να θες μία smooth εικόνα και ρεαλιστικά γραφικά φαντάζομαι σε κάνει casual και noob;

Το να μου ελεγες ότι τα γραφικά δεν είναι και τόσο σημαντικά και ότι δεν βλέπεις και μεγάλη διαφορά θα το δεχομουν, το να λες όμως ότι σου αρέσει να παίζεις σε χαμηλή ανάλυση/25fps κτλ το βρίσκω αστείο.

Και όλα αυτά φιλικά, το Xbox/PS έχουν περιθώρια βελτίωσης, μεγαλα μάλιστα αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει κόσμος που του αρέσουν όλα αυτά τα μειονεκτήματα.

 

*Για ποιο λόγο φταίνε οι developers για τις υψηλές τιμές; Την pc έκδοση που κοστιζει λιγότερο από τα μισά και μπορεις να την χρησιμοποιεις μια ζωη οτι και εαν αλλαξεις στo pc σου άλλοι developers την εβγαλαν;

 

Σε μερικούς δεν άρεσε νομίζω. Κάποιοι το βρίσκουν λίγο "γκουμουτσα", τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει.

 

Μαλλον δεν το εθεσα σωστα, λοιπον.

 

Ας ξαναπροσπαθησω.

 

Ναι, μου αρεσει η πολυ ομορφη εικονα και ναι δεν με ενοχλει καθολου η υψηλή/ υπερυψηλή ποιοτητα (αν και σε μαγνητοσκοπημενη εικονα και οχι γραφικα στα ματια μου μοιαζει πολυ ψευτικη, αλλα περι ορεξεως).

 

Φυσικα και η τεχνολογια εξελισετε και φυσικα γινεται και καλυτερη με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

Μου αρεσει το ομορφο, δεν ειμαι τυφλος.

 

ΟΜΩΣ, με ενοχλει απιστευτα οταν η πλειονοτητα των παικτων (και δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα) ασχοληται με τα γραφικα και οχι με το gameplay.

 

Σορρυ, αλλα ασχολουμε με το παιχνιδι. Και αν το παιχνιδι ειναι καλο+ δεν με νοιαζει τρεχω σε 900p

 

Μου αρεσε το Shadow Of Mordor σαν παιχνιδι (4 φορες το ξαναπαιξα και τερματισα), παρολου που τα γραφικα σε CRT (ναι CRT) με rca συνδεδεμενο ηταν λες και εβλεπες παιχνιδι 10ετιας στην καλυτερη. Λατρεψα το Reboot του Tomb Raider και μου αρεσε και το 2ο παρολο που το νερο στο ναο ειναι σαν μυξα ή εμετος.

 

Επαιζα για χρονια τα Diablo I & II μαζι με τα expansions τους (hellfire & LoD). Σιχαθηκα το ΙΙΙ παρολο που ειναι ομορφο. Ουτε που το τελειωσα απο την αηδια μου για το πως το κανανε.

Το ιδιο με τα C&C. Τα 2 πρωτα ηταν για εμενα αριστα, ειδικα το 1ο χωρις να ψαρωνεις με τα γραφικα. Και οταν το συζηταω μου λενε "καλο παιχνιδι αλλα τα γραφικα ειναι αισχος". 800χ600 τοτε. Αλλα το παιχνιδι εχει γραψει ιστορια.

 

Αυτο εννοω. Αμα το παιχνιδι ειναι μαπα ρε δεν πα να εχει τα καλυτερα. Για εμενα ειναι αχρηστο.

 

Πιστευω πως μεγαλο κομματι αναλωνετε σε αυτα και οχι στο παιχνιδι.

 

Σωστο το σχολιο σου για τη διαφορα κοστους Pc κονσολας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και; Έτσι κι αλλιώς τόσα σκας και τώρα, απλώς στο πλασάρουν ως online συνδρομή/υπερκοστολογημενα games (PC έκδοση 25-30€, Xbox έκδοση 70€, αναρωτιέμαι που πάνε τα υπόλοιπα). Καλύτερα να είναι ακριβό εξαρχής και να έχει φθηνά παιχνίδια, δωρεάν online, δυνατό hardware κτλ 600€ οχι, γιατί με τόσα παίρνεις pc που τα έχει ήδη όλα αυτά αλλά ένα 500αρικο θα ήτν οκ (μαζι με κάνα δυο games φυσικά). Εάν θες να παίζεις 20-30 παιχνίδια στο Xbox one τώρα πρέπει να δώσεις νεφρο με τις τιμές που έχουν.

 

παιρνεις παιχνιδια απ το insomnia 10€ - 40€ και εισαι μια χαρα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει και η παραμυθα "παιρνω τη κονσολα και παιζω ολα τα παιχνιδια χωρις αναβαθμισεις καθε χρονο"....

 

Ευγενικη χορηγια των απληστων εταιρειων που πουλαγανε φυκια για μεταξωτες κορδελες....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιρνεις παιχνιδια απ το insomnia 10€ - 40€ και εισαι μια χαρα :)

 

 

Καλά μιλάμε τρομερή ιδέα πως δεν την σκέφτηκα νωρίτερα; Αυτό τα διορθώνει όλα! Μεταχειρισμένα games, εάν βρεις και εάν δεν είναι σκαμ φυσικά, σε τιμή που παραμένει υψηλότερη της pc έκδοσης (καινούριας) χωρίς να υπολογιζω τα μεταφορικά. με αυτήν την λογική παίρνω και steam keys με 20€ το game από την ρωσια ή τα κατεβαζω πειρατικά (και στην ανταλλαγή games και στην πειρατία οι developers δεν έχουν κέρδος). Ποτέ δεν κατάλαβα την λογική του "παίρνω ένα game, το κραταω μία βδομάδα, το πουλαω", εάν θέλεις φθηνότερα games γιατί δεν σταματας να υποστηριζεις την εταιρεία που σε αρμεγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε τρομερή ιδέα πως δεν την σκέφτηκα νωρίτερα; Αυτό τα διορθώνει όλα! Μεταχειρισμένα games, εάν βρεις και εάν δεν είναι σκαμ φυσικά, σε τιμή που παραμένει υψηλότερη της pc έκδοσης (καινούριας) χωρίς να υπολογιζω τα μεταφορικά. με αυτήν την λογική παίρνω και steam keys με 20€ το game από την ρωσια ή τα κατεβαζω πειρατικά (και στην ανταλλαγή games και στην πειρατία οι developers δεν έχουν κέρδος). Ποτέ δεν κατάλαβα την λογική του "παίρνω ένα game, το κραταω μία βδομάδα, το πουλαω", εάν θέλεις φθηνότερα games γιατί δεν σταματας να υποστηριζεις την εταιρεία που σε αρμεγει;

 

παιξε λοιπον με PC και μην μπαινεις να κραζεις τις κονσολες!

γουστα ειναι αυτα! λυσεις υπαρχουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ξαναπαρω κονσολα σφυρατε ,πηρα xbox one για δυο τρια exclusives αντι να παρω ακομα μια καρτα γραφικων 390χ για καθαρο gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ξαναπαρω κονσολα σφυρατε ,πηρα xbox one για δυο τρια exclusives αντι να παρω ακομα μια καρτα γραφικων 390χ για καθαρο gaming.

 

καλα κανεις κ εσυ, παρε κ του χρονου αλλη μια για ακομα πιο καθαρο gaming και του παραχρονου αλλη μια για ακομη πιο καθαρο!! δεν μπορω να καταλαβω τι ζορι τραβατε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιξε λοιπον με PC και μην μπαινεις να κραζεις τις κονσολες!

γουστα ειναι αυτα! λυσεις υπαρχουν

 

Γούστο είναι να σε αρμεγουν; Αστο δεν συνεχιζω την συζήτηση, από ότ φαινεται σε μερικούς αρέσει να παίζουν με 30fps/900p, online επί πληρωμή και 70€ το game. Και δεν κραζω τίποτα, πως μπορουν να βελτιωθούν είπα, εσύ θες να παρουσιάσεις όλα αυτά τα μειονεκτήματα ως "προνόμια". Σε λίγο θα μας πεις ότι σου αρέσουν και τα 30 fps επειδή δείχνει πιο "cinematic" το game.

Εύχομαι το επόμενο Xbox να ζητάει 100€ για κάθε game και άλλα τόσο για ένα μήνα online ώστε να συμβαδίζει με τα "γούστα" σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστο είναι να σε αρμεγουν; Αστο δεν συνεχιζω την συζήτηση, από ότ φαινεται σε μερικούς αρέσει να παίζουν με 30fps/900p, online επί πληρωμή και 70€ το game. Και δεν κραζω τίποτα, πως μπορουν να βελτιωθούν είπα, εσύ θες να παρουσιάσεις όλα αυτά τα μειονεκτήματα ως "προνόμια". Σε λίγο θα μας πεις ότι σου αρέσουν και τα 30 fps επειδή δείχνει πιο "cinematic" το game.

Εύχομαι το επόμενο Xbox να ζητάει 100€ για κάθε game και άλλα τόσο για ένα μήνα online ώστε να συμβαδίζει με τα "γούστα" σου.

επιμενεις στα 70€ ενω σου ειπα πως τα παιρνω 15 - 40.

και ναι δεν εχω κανενα προβλημα με τα 30fps (αν και τα περισσοτερα ειναι 60) καθως μεγαλωσα με κονσολες οπως το snes/mega drive κλπ οπου και τα 16 bit μου αρκουσαν!! οποτε καλα κανεις κ δεν συνεχιζεις.. κ εγω ευχομαι την επομενη σου καρτα γραφικων να την παρεις 800€.. καλο αρμεγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...