Προς το περιεχόμενο

Η Intel σκοτώνει τον Atom. Στον αέρα το μέλλον της στις αγορές των smartphones και tablets


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, sorry δεν σε quotαρα.

 

Τιποτα απλα δεν ηταν ξεκαθαρο,γι'αυτο ρωτησα.

Οσο για τον x5 Z8300,το εγραψα πιο πανω,οτι ο αντικαταστατης τους ειναι ο Apollo Lake και οχι αυτοι που ακυρώθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι θα λένε επιτέλους μπας και βγει και ενα παραπάνω κινεζο tablet με core m.

 

Να ρωτήσω όμως τι σημαίνει αυτο σε τελικές τιμές για εμάς, και πόσο παραπάνω κοστίζει στους κατασκευαστες αντι για τον 8300 να βάλουν τον αντίστοιχο core m?

 

Εγω με τον 8300 μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος στο android αλλά δυσαρεστημένος στα windows.

Σε ποιο θεμα εισαι δυσαρεστημενος στα windows με χ5-8300

σε εμενα μια χαρα δουλευει το dual os tablet μου CUBE IWORK 10 ULTIMATE μπορω να πω οτι δουλευει το ιδιο και καλυτερα απο το android 5.1 παρολο που δουλευει πιο βαριες εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο πρόβλημα αυτό για το επικείμενο surface phone γιατί χάνεται η δυνατότητα να τρέχει το κινητό win 32 εφαρμογές. Μένει να δούμε αν θα φτιάξει κάτι custom η Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα. Είχα δουλέψει το Zenfone  2 και είχα πάθει την πλάκα μου με τον intel επεξεργαστή. Η συσκευή πετούσε κυριολεκτικά. Δεν έχω πιάσει γρηγορότερη Android συσκευή στα χέρια μου. Περίμενα το Zenfone 3 να έχει επεξεργαστή intel και όταν ανακοινώθηκε με άλλης εταιρίας υποψιάστηκα ότι κάτι δεν πάει καλά με την Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο θεμα εισαι δυσαρεστημενος στα windows με χ5-8300

σε εμενα μια χαρα δουλευει το dual os tablet μου CUBE IWORK 10 ULTIMATE μπορω να πω οτι δουλευει το ιδιο και καλυτερα απο το android 5.1 παρολο που δουλευει πιο βαριες εφαρμογες.

Αν ανοίξω πάνω από 5 firefox tab και τρέχει ενα viber και Skype Σέρνεται.

Στο android με 20 tab τα ίδια messenger συν whatsapp συν csipsimple συν hangouts συν 2-3 ακομα messenger συν καμιά 15 εφαρμογές με πολλές στην κουρτίνα και αρκετα widget πάει νεράκι.

Δεν το συζητάμε να πατήσεις πχ να παίξει και ενα video... το lag σε όλο του το μεγαλείο ενω με το android τίποτα το ιδιαίτερο, απλά θα το παίξει.

kodi πχ να ανοίξει η να κάνεις exit ?

Νομιζεις οτι κόλλησε.

Σε android σφαίρα, τολμώ να πω γρηγορότερα και απο i7 laptop.

 

teclast x98 plus dual / chuwi hi12 windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξω πάνω από 5 firefox tab και τρέχει ενα viber και Skype Σέρνεται.

Στο android με 20 tab τα ίδια messenger συν whatsapp συν csipsimple συν hangouts συν 2-3 ακομα messenger συν καμιά 15 εφαρμογές με πολλές στην κουρτίνα και αρκετα widget πάει νεράκι.

Δεν το συζητάμε να πατήσεις πχ να παίξει και ενα video... το lag σε όλο του το μεγαλείο ενω με το android τίποτα το ιδιαίτερο, απλά θα το παίξει.

kodi πχ να ανοίξει η να κάνεις exit ?

Νομιζεις οτι κόλλησε.

Σε android σφαίρα, τολμώ να πω γρηγορότερα και απο i7 laptop.

 

teclast x98 plus dual / chuwi hi12 windows

Η διαφορά τους είναι ότι το android είναι για κινητά ενώ τα windows είναι ένα πλήρες x86 λειτουργικό......

δεν συγκρίνονται αυτά τα πράγματα και ακόμα έχουν δρόμο τα windows μέχρι να γίνουν  tablet os.

αυτή την στιγμή είναι σαν να λες ότι ένα 125cc μηχανάκι είναι πιο γρήγορο απο ένα matiz 60 άλογα,λογικό δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξω πάνω από 5 firefox tab και τρέχει ενα viber και Skype Σέρνεται.

Στο android με 20 tab τα ίδια messenger συν whatsapp συν csipsimple συν hangouts συν 2-3 ακομα messenger συν καμιά 15 εφαρμογές με πολλές στην κουρτίνα και αρκετα widget πάει νεράκι.

Δεν το συζητάμε να πατήσεις πχ να παίξει και ενα video... το lag σε όλο του το μεγαλείο ενω με το android τίποτα το ιδιαίτερο, απλά θα το παίξει.

kodi πχ να ανοίξει η να κάνεις exit ?

Νομιζεις οτι κόλλησε.

Σε android σφαίρα, τολμώ να πω γρηγορότερα και απο i7 laptop.

 

teclast x98 plus dual / chuwi hi12 windows

Ενταξει το ενα τρεχει εφαρμογες pc kai το ANDROID τρεχει apps εννοειτε οτι η εφαρμογες pc ειναι πιο βαριες αλλα οπως και να εχει εμενα με βολευoυν πιο πολυ τα windows παρα android τα εχω σβησει κι ολας και εκανα εγκατασταση μονο τα windows 10 x64 δεν εχω κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι core m,δεν ειναι συμβατοι με το android,αν δεν ηταν οι apollo lake και εμεναν μονο οι core m,θα βλεπαμε μονο windows tablets με αυτους τους επεξεργαστες,δλδ τερμα τα dual os απο τους κινεζους και πιο τσιμπιμενες τιμες.

Φυσικα οι κινεζοι πουλουν core M tablets με 200$,οποταν περισσοτερο στους γνωστους ΟΕΜ,θα ειχαμε τσιμιμενες τις τιμες,για κανενα χρονο.

Τα core m υποστηρίζουν android.

http://www.ebay.com/itm/11-6-Teclast-X2-Pro-Ultrabook-Windows-10-Tablet-PC-Intel-Dual-Core-64GB-WiFi-/111967221688?hash=item1a11c437b8:g:E6EAAOSw0QFXDJxK

 

Κύριοι είναι απλό. Η intel ακυρώνει τους atom γιατί η επόμενη γενιά των επεξεργαστών (λογικά στα 11 nm ) κλείνει το gap των core και των atom. Δεν νομίζω να είναι ηλίθιοι εκεί στην intel να ακυρώσουν την παραγωγή chip για το mobile εκτός αν έχουν ένα πολύ μεγάλο σχέδιο.

Επεξ/σία από Human Soul
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα core m υποστηρίζουν android.

http://www.ebay.com/itm/11-6-Teclast-X2-Pro-Ultrabook-Windows-10-Tablet-PC-Intel-Dual-Core-64GB-WiFi-/111967221688?hash=item1a11c437b8:g:E6EAAOSw0QFXDJxK

 

Κύριοι είναι απλό. Η intel ακυρώνει τους atom γιατί η επόμενη γενιά των επεξεργαστών (λογικά στα 11 nm ) κλείνει το gap των core και τον atom. Δεν νομίζω να είναι ηλίθιοι εκεί στην intel να ακυρώσουν την παραγωγή chip για το mobile εκτός αν έχουν ένα πολύ μεγάλο σχέδιο.

 

Ρε φίλε πραγματικά, ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν. Ότι δεν υπάρχει πια χώρος για τον atom και όχι ότι φεύγει από το mobile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξω πάνω από 5 firefox tab και τρέχει ενα viber και Skype Σέρνεται.

Στο android με 20 tab τα ίδια messenger συν whatsapp συν csipsimple συν hangouts συν 2-3 ακομα messenger συν καμιά 15 εφαρμογές με πολλές στην κουρτίνα και αρκετα widget πάει νεράκι.

Δεν το συζητάμε να πατήσεις πχ να παίξει και ενα video... το lag σε όλο του το μεγαλείο ενω με το android τίποτα το ιδιαίτερο, απλά θα το παίξει.

kodi πχ να ανοίξει η να κάνεις exit ?

Νομιζεις οτι κόλλησε.

Σε android σφαίρα, τολμώ να πω γρηγορότερα και απο i7 laptop.

 

teclast x98 plus dual / chuwi hi12 windows

 

Αυτο ειναι που σερνεται?

 

Περιμενω βιντεο που να αποδεικνύει αυτα που υποστηριζεις,γιατι με τα λογια ειμαστε αγγαλια με την "αναπτυξη"!!! ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο ειναι που σερνεται?

 

Περιμενω βιντεο που να αποδεικνύει αυτα που υποστηριζεις,γιατι με τα λογια ειμαστε αγγαλια με την "αναπτυξη"!!! ;)

εγώ φαντάζομαι 2 λόγους που μπορεί να κολλάει,ο ένας είναι να το έχει μπουκώσει με εφαρμογές και ο άλλος απλά η emmc μνήμη της κινεζιάς να μην είναι τόσο καλή με αποτέλεσμα να έχει χαμηλή ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής.

και παίζει μεγάλο ρόλο η μνήμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...