Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το PC (σβηνει και κανει επανεκκινηση)


billvwrulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Οκτωβριο εκανα καινουριο συστημα αυτο που εχω στην υπογραφη .... μεχρι πριν ενα μηνα δεν ειχα το παραμικρο προβλημα... τον τελευταιο μηνα καποιες φορες ο υπολογιστης σβηνει και κανει επανεκκινηση μονος του ...

Αυτο  δε συμαβαινει συνεχεια αλλα περιπου μια φορα καθε 5 μερες..

(τονιζω οτι δε κανει μονο επανεκκινηση αλλα πρωτα σβηνει και μετα κανει επανεκκινηση και οτι στην οθονη δεν εμφανιζει κατι πριν το σβησιμο ... απλα σβηνει και αυτη)

Λετε να ειναι το τροφοδοτικο ??? να αναφερω οτι το τροφοδοτικο το εχω βαλει να περνει αερα απο κατω ... (μιας και το κουτι εχει θεση να μπορεις να το βαλεις το ανεμιστηρακια αναποδα...)

Λετε να παιζει ρολο ??

Απο την αλλη σκεφτηκα μηπως αυτο γινεται απο καποιον ιο ...

Δε ξερε τι αλλο μπορει  να φταιει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς δες

 

1)Κανε σκαν

2)Δες θερμοκρασίες

3)Αν έχει φίλτρο στη θέση που είναι το τροφοδοτικό τσεκαρε το αν εχει μπουκωσει

4)Αν συνεχισουν όλα αυτα και το τροφοδοτικο ειναι μαρκα με εκαψες αλλαξε το

5)Τρεξε και ενα τεστ σε ραμ/γραφικων/cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δες

 

1)Κανε σκαν

2)Δες θερμοκρασίες

3)Αν έχει φίλτρο στη θέση που είναι το τροφοδοτικό τσεκαρε το αν εχει μπουκωσει

4)Αν συνεχισουν όλα αυτα και το τροφοδοτικο ειναι μαρκα με εκαψες αλλαξε το

5)Τρεξε και ενα τεστ σε ραμ/γραφικων/cpu

1) Τι scan να κανω ?

2) Απο θερμοκρασιες ειμαι κομπλε

3) Το φιλτρακι το καθαρισα

4) Τροφοδοτικο εχω αυτο PSU:ThermaltakeSmart SE630W Δενομιζω να ειναι τοσο μαπα

5) Ποιο Τεστ να τρεξω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Scan για ιους/malware

4)Ίσως χωρις να ειμαι σίγουρος ότι δεν είναι και από ότι πιο καλό υπάρχει

5)Mem test για ραμ και stress test για γραφικων και cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scan για ιους εχω κανει δε βρεθηκε κατι ... βεβαια απο antivirus εχω το avast free ...

mem τεστ θα κανω ναι να ειμαι σιγουρος 

Λετε να παιζουν ρολο και οι καινουριοι drivers της καρτας γραφικων ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε άλλαξες οδηγούς;

Τότε άρχισε να το εμφανίζει;

Περασα τους καινουριους drivers της radeon πρι κανα 2-3 βδαμαδες δε θυμαμαι καλα ... επανεκκινηση δε κανει συχνα οποτε δε μπορω να ειμαι απολυτως σιγουρος ... η αληθεια ειναι ομως οτι οταν εσβησα ενα antivirus που ειχα μετα πρεπει να μπηκαν κατι ιοι και μετα απο αυτο αρχησε αυτο το προβλημα ... τωρα εχω το avast free και δε μου βρισκει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σάρωση με antimalware bytes έκανες;

Ιός που να σου σβήνει το πισί όποτε θυμάται πάντως,δεν παίζει.

 

Οπότε,μάλλον κάποιο θέμα hardware είναι.

Η τροφοδοσία είναι σωστά συνδεδεμένη;

Ο επεξεργαστής και η κάρτα καθαρά από σκόνες;

Μήπως κολλάει ο διακόπτης του on;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σημαντικό να θυμηθείς αν τυχόςν έκανες κάποιες αλαγές στο hardware ή στο software τελευταία ή και ποιες συσκευές συνηθίζεις να συνδέσεις στο μηχάνημα. Είτε εσωτερικές(πιο σπάνια) είτε εξωτερικές.

Θα είναι χρήσιμο να καταλάβεις πότε στο κάνει αυτό. Π.χ. αν βλέπεις κάποιο βίντεο.

Μπλε οθόνη εμφάνισε καθόλου εστω και στιγμιαία (π.χ. για 1 sec)?

Δες ποια έκδοση BIOS έχεις. Καλό είναι να έχεις την τελευταία.

Τα specs είναι μόνον αυτά της υπογραφής σου ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σάρωση με antimalware bytes έκανες;

Ιός που να σου σβήνει το πισί όποτε θυμάται πάντως,δεν παίζει.

 

Οπότε,μάλλον κάποιο θέμα hardware είναι.

Η τροφοδοσία είναι σωστά συνδεδεμένη;

Ο επεξεργαστής και η κάρτα καθαρά από σκόνες;

Μήπως κολλάει ο διακόπτης του on;

Οχι δεν εκανα εχεις να προτεινεις καποιο ??? Η τροφοδοσια ειναι μια χαρα μιας και δεν αλλαξα κατι παρολα αυτα αλλαξα και την θεση του τροφοδοτικου αλλα τα ιδια ... Σκονες αν και δεν εχει πολλες (γιατι ειναι καινουριο σχετικα το PC) παρολα αυτα και το καθαρισα...

Οδιακοπτης του Οn πως μπορει να κολλαει ?? Τον κοιταξα αλλα δε βλεπω κατι ...

Είναι σημαντικό να θυμηθείς αν τυχόςν έκανες κάποιες αλαγές στο hardware ή στο software τελευταία ή και ποιες συσκευές συνηθίζεις να συνδέσεις στο μηχάνημα. Είτε εσωτερικές(πιο σπάνια) είτε εξωτερικές.

Θα είναι χρήσιμο να καταλάβεις πότε στο κάνει αυτό. Π.χ. αν βλέπεις κάποιο βίντεο.

Μπλε οθόνη εμφάνισε καθόλου εστω και στιγμιαία (π.χ. για 1 sec)?

Δες ποια έκδοση BIOS έχεις. Καλό είναι να έχεις την τελευταία.

Τα specs είναι μόνον αυτά της υπογραφής σου ή κάτι άλλο?

Δεν εκανα καμια αλλαγη στο HARDWARE οσο αφορα στο software κατι drivers στην καρτα γραφικων κατι antivirus αλλαξα οχι κατι αλλο απο συνδεσεις μονο φλασακια τιποτα αλλο.. Μπλε οθονη δε μου εμφανιζει.. συνηθως οταν ειμαι στα windows μου το κανει ... και οπως ειπα σβηνει το pc (κλεινει) και μετα απο ενα sec ανοιγει (κανει επανεκκινηση) ...

Τα specs ειναι αυτα ακριβως ναι ... θα την κοιταξω και θα σας πω ... (απο που βλεπω αν ειναι ενημερωμενη ??)

 

 

 

Τωρα ειδα οτι εχω την 1.40 εκδοση ΒΙΟS και υπαρχει και 1.50

Λετε να παιζει ρολο ??

Επεξ/σία από billvwrulez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάνει η ΔΕΗ τίποτα κόλπα? Αν στιγμιαία υπάρξει αυξομειωση της τάσης το αποτέλεσμα νομίζω θα είναι αυτό που αναφέρεις. Έχεις δει στα φώτα καμία περίεργη συμπεριφορά όταν συμβαινει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάνει η ΔΕΗ τίποτα κόλπα? Αν στιγμιαία υπάρξει αυξομειωση της τάσης το αποτέλεσμα νομίζω θα είναι αυτό που αναφέρεις. Έχεις δει στα φώτα καμία περίεργη συμπεριφορά όταν συμβαινει αυτό?

Βασικα την πρωτη φορα που το εκανα νομιζα οτι ηταν αυτο ... σαν κοβεται στιγμιαια το ρευμα και ξανα ξεκιναει ... αλλα οχι στις υπολοιπες ηλεκτρικες συσκευες δεν ειδα κατι πχ τηελοραση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα την πρωτη φορα που το εκανα νομιζα οτι ηταν αυτο ... σαν κοβεται στιγμιαια το ρευμα και ξανα ξεκιναει ... αλλα οχι στις υπολοιπες ηλεκτρικες συσκευες δεν ειδα κατι πχ τηελοραση ...

τωρα οπως το λες μαλλον κανα τροφοδοτικο πρεπει να ειναι αλλα δεν ειναι και σιγουρο...

ειναι δυσκολο να βρεθει ακρη σε αυτες τις καταστασεις αν ειναι τοσο τυχαια...

θα ελεγα ισως να κανεις ενα φορματ να βεβαιωθεις τουλαχιστον οτι δεν ειναι θεμα software

και αν στο ξανακανει στο μελλον συνεχιζεις το ψαξιμο ενα ενα...

επισης δε ξερω τι σοι πολυμπριζο εχεις μηπως πεζει τπτ απο εκει

εκτος αν εχεις και αλλες συσκευες εκει πανω που δε κανουν κατι και εννουσες αυτο οποτε δεν ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα οπως το λες μαλλον κανα τροφοδοτικο πρεπει να ειναι αλλα δεν ειναι και σιγουρο...

ειναι δυσκολο να βρεθει ακρη σε αυτες τις καταστασεις αν ειναι τοσο τυχαια...

θα ελεγα ισως να κανεις ενα φορματ να βεβαιωθεις τουλαχιστον οτι δεν ειναι θεμα software

και αν στο ξανακανει στο μελλον συνεχιζεις το ψαξιμο ενα ενα...

επισης δε ξερω τι σοι πολυμπριζο εχεις μηπως πεζει τπτ απο εκει

εκτος αν εχεις και αλλες συσκευες εκει πανω που δε κανουν κατι και εννουσες αυτο οποτε δεν ειναι...

Πως μπορω να καταλαβω αν ειναι θεμα τροφοδοτικου ??

Αυτο λεω και εγω να κανω ενα format και ελπιζω να λυθει ....

 

ΥΓ.Αντε βρες win7 τωρα .. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εκανα εχεις να προτεινεις καποιο ??? Η τροφοδοσια ειναι μια χαρα μιας και δεν αλλαξα κατι παρολα αυτα αλλαξα και την θεση του τροφοδοτικου αλλα τα ιδια ... Σκονες αν και δεν εχει πολλες (γιατι ειναι καινουριο σχετικα το PC) παρολα αυτα και το καθαρισα...

Οδιακοπτης του Οn πως μπορει να κολλαει ?? Τον κοιταξα αλλα δε βλεπω κατι ...

Δεν εκανα καμια αλλαγη στο HARDWARE οσο αφορα στο software κατι drivers στην καρτα γραφικων κατι antivirus αλλαξα οχι κατι αλλο απο συνδεσεις μονο φλασακια τιποτα αλλο.. Μπλε οθονη δε μου εμφανιζει.. συνηθως οταν ειμαι στα windows μου το κανει ... και οπως ειπα σβηνει το pc (κλεινει) και μετα απο ενα sec ανοιγει (κανει επανεκκινηση) ...

Τα specs ειναι αυτα ακριβως ναι ... θα την κοιταξω και θα σας πω ... (απο που βλεπω αν ειναι ενημερωμενη ??)

 

 

 

Τωρα ειδα οτι εχω την 1.40 εκδοση ΒΙΟS και υπαρχει και 1.50

Λετε να παιζει ρολο ??

Ναι μπορεί να παίζει ρόλο. Δεν αναφέρει αναλυτικά το σαιτ της μητρικής γιατί είναι η 1.50 έκδοση. Πάντα υπάρχει ένα ρίσκο όταν κάνουμε update το BIOS αλλά προσωπικά αν αντιμετόπιζα κάποιο πρόβλημα θα το έκανα. Πολλές φορές οι αναβαθμίσεις αυτές λύνουν προβλήματα σταθερότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...