Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το PC (σβηνει και κανει επανεκκινηση)


billvwrulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να συνεχισω καποιες φορες μονο σε βιντεο μου παγωνε η οθονη ... οποτε μπορει να φταιει κατι στο software ....

Και τωρα που θυμαμαι ολα ξεκινησαν σβηνοντας το Antivirus πρεπει να κολησα κατι ιους στη συνεχεια εβαλα ενα αλλο antivirus που βρηκε ακτι ιους τους εσβησα αλλα απο τοτε ξεκινησαν τα "κολπα" ...


Ναι μπορεί να παίζει ρόλο. Δεν αναφέρει αναλυτικά το σαιτ της μητρικής γιατί είναι η 1.50 έκδοση. Πάντα υπάρχει ένα ρίσκο όταν κάνουμε update το BIOS αλλά προσωπικά αν αντιμετόπιζα κάποιο πρόβλημα θα το έκανα. Πολλές φορές οι αναβαθμίσεις αυτές λύνουν προβλήματα σταθερότητας.

Μπα δε γραφει κατι ... το μονο που γραφει ειναι αυτο ....

We don’t recommend users to update the BIOS if their system is already running normally. ASRock® assumes no responsibility for any damages caused by improper operations of downloading or updating the BIOS

:P

 

 

Προσπαθησα να το κανω update διαβασα τις οδηγιες κατεβασα το αρχειο το ανοιξα μου γραφει οτι πρεπει να γινει επανεκκινηση γινεται αλλα με βαζει στο menu του BIOS χωρις να κανει update .... 

Ξερω γω φοβαμαι να το ψαξω περισσοτερο ... Κοιμαται και το μωρο μην ακουστει κανα ΜΠΑΜ και ξυπνησει ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτές τις οδηγίες θα ακολουθήσεις. Μέσα από το BIOS θα το κάνεις δηλαδή.

 

http://www.asrock.com/support/BIOSUI.asp?cat=BIOS8

Ναι το ειδα και αυτο εγω προσπαθησα να κανω την μεθοδο με τα windows

Κανω μια προσπαθεια και επανερχομαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να καταλαβω αν ειναι θεμα τροφοδοτικου ??

Αυτο λεω και εγω να κανω ενα format και ελπιζω να λυθει ....

 

ΥΓ.Αντε βρες win7 τωρα .. :P

με αυτα που λες και για ιους κλπ οπωσδηποτε οπως και ναχει ενα φορματ

και βαλε 10αρια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις οδηγίες θα ακολουθήσεις. Μέσα από το BIOS θα το κάνεις δηλαδή.

 

http://www.asrock.com/support/BIOSUI.asp?cat=BIOS8

Ωραια ολα πηγαν καλα !! εκανα update εχω πλεον την 1.50 εκδοση 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια φιλε !!!

για να δουμε τωρα ...

με αυτα που λες και για ιους κλπ οπωσδηποτε οπως και ναχει ενα φορματ

και βαλε 10αρια ...

Ναι απο τοτε που εσβησα το antivirus και κολησα κατι ιους ξεκινησαν τα προβληματα ????

 

Οπα οπα 10ρια ???? ξερω υπαρχει σχετικο topic αλλα ειναι πανω απο 250 σελιδες αντε να βγαλεις ακρη ... το ειχα αφησει καπου που μερικοι λεγαν οτι εχουν θεμα .... και εχω τα 7 ...

Εσυ προτεινεις να παω σε 10ρια ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει λογος να βαλει 10ρια,δεν ειναι αυτη η λυση στο προβλημα του.

δοκιμασε να κατεβασεις οδηγους για την καρτα γραφικων απο την επισημη σελιδα,και περασε τους αφου διαγραψεις τους παλιους.

αν δεν δουλεψει και εαν εισαι ανετα με το φορματ,καντο και βαλε παλι τα 7,ωστε να αποκλεισουμε το θεμα του software.

ειναι εντελως random το παγωμα?η εχει καποιο μοτιβο στο χρονο?

Επεξ/σία από web_assasin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος να βαλει 10ρια,δεν ειναι αυτη η λυση στο προβλημα του.

δοκιμασε να κατεβασεις οδηγους για την καρτα γραφικων απο την επισημη σελιδα,και περασε τους αφου διαγραψεις τους παλιους.

αν δεν δουλεψει και εαν εισαι ανετα με το φορματ,καντο και βαλε παλι τα 7,ωστε να αποκλεισουμε το θεμα του software.

ειναι εντελως random το παγωμα?η εχει καποιο μοτιβο στο χρονο?

Αρχικα εκανα update την BIOS.... ενετελως τυχαια συμβαινει ... (δεν παγωνει σβηνει και ξανα ανοιγει ...) λες να παιζουν ρολο οιdrivers της καρτας γραφικων ?? να τους σβησω με καποιο προγραμμα ειναι κανω απλα επεγκατασταση πριν βαλω τους καινουριους ???

Εντωμεταξύ εχω εγκατεστημενο και το Raptr και το AMD Install Manager οι Drivers ποιοι ειναι και οι δυο ή το ενα απο τα δυο ειναι αχρηστο προγραμμα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτα που λες και για ιους κλπ οπωσδηποτε οπως και ναχει ενα φορματ

και βαλε 10αρια ...

 

Έχεις πιθανό πρόβλημα με όδηγούς;

Βάλε 10αρια να το λύσεις...ρε πάτε καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο:

Τζαμπα αλλαξα και την θεση του τροφοδοτικου ... το εβαλα να κοιταει προς τα μεσα το ανεμιστηρακι... (το ειχα να κοιταει προς τα κατω μιας και το κουτι εχει θεση να το βαζω και ετσι) Λετε να το ξανα βαλω οπως το ειχα δηλ να παιρνει τον αερα απο εξω η δε παιζει ρολο ??? 

 

Ναι και εγω νομιζω οτι κατι φταιει με το software ... εαν δε βρω λυση θα παω σε φορματ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Περασα τους καινουριους drivers της radeon πρι κανα 2-3 βδαμαδες δε θυμαμαι καλα ... επανεκκινηση δε κανει συχνα οποτε δε μπορω να ειμαι απολυτως σιγουρος ... η αληθεια ειναι ομως οτι οταν εσβησα ενα antivirus που ειχα μετα πρεπει να μπηκαν κατι ιοι και μετα απο αυτο αρχησε αυτο το προβλημα ... τωρα εχω το avast free και δε μου βρισκει κατι"

 

Έχεις πιθανό πρόβλημα με όδηγούς;

Βάλε 10αρια να το λύσεις...ρε πάτε καλά;

 

δεν ειπα αυτο...ειπα καλυτερα να κανει ενα φορματ να σιγουρευτει οτι δεν ειναι καποιο θεμα λογισμικου γιατι με αυτα που λεει για ιους κλπ δε ξερω τι μπορει να εχει γινει στο pc...

και απλα ειπα οτι αφου θα κανει ενα φορματ καλυτερα να βαλει τα 10αρια να τελειωνει αφου αργα η γρηγορα θα γινει και αυτο...

οσο για τα προβληματα που λενε στα 10αρια ειναι τριχες κατσαρες...3 ατομα εχουμε βαλει την καινουργια εκδοση και δεν εχουμε το παραμικρο...εχουν διορθοθει σχεδον ολα κατα πολυ και ειναι μια χαρα λειτουργικο...

απο εκει και περα δε του εβαλα και το μαχαιρι στο λαιμο αμα θελει τα βαζει...αν δεν οκ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Περασα τους καινουριους drivers της radeon πρι κανα 2-3 βδαμαδες δε θυμαμαι καλα ... επανεκκινηση δε κανει συχνα οποτε δε μπορω να ειμαι απολυτως σιγουρος ... η αληθεια ειναι ομως οτι οταν εσβησα ενα antivirus που ειχα μετα πρεπει να μπηκαν κατι ιοι και μετα απο αυτο αρχησε αυτο το προβλημα ... τωρα εχω το avast free και δε μου βρισκει κατι"

 

 

δεν ειπα αυτο...ειπα καλυτερα να κανει ενα φορματ να σιγουρευτει οτι δεν ειναι καποιο θεμα λογισμικου γιατι με αυτα που λεει για ιους κλπ δε ξερω τι μπορει να εχει γινει στο pc...

και απλα ειπα οτι αφου θα κανει ενα φορματ καλυτερα να βαλει τα 10αρια να τελειωνει αφου αργα η γρηγορα θα γινει και αυτο...

οσο για τα προβληματα που λενε στα 10αρια ειναι τριχες κατσαρες...3 ατομα εχουμε βαλει την καινουργια εκδοση και δεν εχουμε το παραμικρο...εχουν διορθοθει σχεδον ολα κατα πολυ και ειναι μια χαρα λειτουργικο...

απο εκει και περα δε του εβαλα και το μαχαιρι στο λαιμο αμα θελει τα βαζει...αν δεν οκ...

μαλλον τα προτεινες επειδη σου αρεσουν τα 10ρια,χωρις να σκεφτεις παραπερα..

στο θεμα μας,πιο πιθανο να ειναι προβλημα hardware,με πρωτο υποπτο το τροφοδοτικο..

παιζει να εχεις να δοκιμασεις καποιο αλλο τροφοδοτικο,απο αλλο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον τα προτεινες επειδη σου αρεσουν τα 10ρια,χωρις να σκεφτεις παραπερα..

στο θεμα μας,πιο πιθανο να ειναι προβλημα hardware,με πρωτο υποπτο το τροφοδοτικο..

παιζει να εχεις να δοκιμασεις καποιο αλλο τροφοδοτικο,απο αλλο pc?

Το εχω μονο 7 μηνες το τροφοδοτικο λες να ειναι αυτο ... ? σκεφτομαι να αποκλεισω πρωτα το θεμα software και μετα να παω στο τροφοδοτικο ... (αντε να βρες τωρα τροφοδοτικο ...)

Χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες, είναι δύσκολο να σου δώσουμε λύση μέσα από ένα forum...

Τι αλλες λεπτομερειες να δωσω ... νομιζω οτι εχω φωτογραφησει ακριβως το προβλημα ... Απο την αλλη συζητηση κανουμε αν δε βρω λυση απο θεμα software τοτε το θεμα ειναι τροφοδοτικο ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε βρω λυση απο θεμα software τοτε το θεμα ειναι τροφοδοτικο ... 

 

αυτό

να αποκλείσουμε πρώτα το λογισμικό που είναι το πιο εύκολο να γίνει ,και αν ξανασυμβεί κοιτάμε για τροφοδοτικο/μητρική/ό,τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό

να αποκλείσουμε πρώτα το λογισμικό που είναι το πιο εύκολο να γίνει ,και αν ξανασυμβεί κοιτάμε για τροφοδοτικο/μητρική/ό,τι

Απλα παιζει η περιπτωση να ειναι και θεμα softawre .... ???

H τζαμπα παιδευομαι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...