Προς το περιεχόμενο

HTC: Νέα μεγάλη πτώση εσόδων και ελπίδες αναστροφής με την κυκλοφορία των Vive και HTC 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ανακοινώσεις των τελευταίων οικονομικών τριμήνων της HTC απέχουν αρκετά από το να θεωρηθούν θετικές, με τη σημερινή ανακοίνωση να μην αποτελεί εξαίρεση.

Έτσι για το πρώτο οικονομικό τρίμηνο του 2016, η HTC ανακοίνωσε ζημιές 80 εκατομμυρίων δολαρίων, σημειώνοντας περαιτέρω πτώση 64% σε σχέση με το ίδιο περσινό χρονικό διάστημα. Στην ανακοίνωση η ταϊβανέζικη εταιρεία αναφέρει ότι περιμένει πολύ καλύτερα αποτελέσματα το επόμενο τρίμηνο εξαιτίας δύο πολύ σημαντικών προιόντων που μόλις κυκλοφόρησαν, του συστήματος εικονικής πραγματικότητας Vive όπως επίσης και του HTC 10, του κορυφαίου smartphone της εταιρείας.

 

Αρχικά οι πρώτες εβδομάδες παρουσίας του Vive στην αγορά δείχνουν άκρως ενθαρρυντικές με τη ζήτηση να παραμένει σε υψηλά επίπεδα ενώ και τα πρώτα reviews που συνοδεύουν το HTC 10 είναι στην πλειοψηφία τους θετικά. Βεβαίως ο ανταγωνισμός όχι μόνο στα smartphones αλλά και στα συστήματα εικονικής πραγματικότητας αναμένεται έντονος και θα καθορίσει εν πολλοίς το μέλλον της εταιρείας.

 

Στην ανακοίνωση γίνεται επίσης αναφορά για τις προσπάθειες της εταιρείας στη μεσαία κατηγορία smartphone με τη σειρά Desire και με την παρουσίαση των μοντέλων Desire 530, 630 και 825 τα οποία απέσπασαν αρκετές διακρίσεις.

 

Link.png Site: HTC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αφού δεν παίρνει το μάθημά της όσες φάπες και να φάει. Το μάθημα; Να βελτιώσει την κοστολόγηση των προϊόντων της. Δεν είναι ούτε τόσο premium quality τα προϊόντα της, ούτε έχουν brand name συγκριτικά με Apple & Samsung. Πώς μπορούν να πουλάνε τα flagships τους στις ίδιες τιμές με iPhone & Galaxy, μερικές φορές και πιο ακριβά; Τί το παραπάνω προσφέρουν; Εδώ υστερούν σε πόσα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη συσκευη το 10 αλλα δεν νομιζω να σωσει την παρτιδα με αυτο ..

 

 

εμενα παντως δεν με νοιαζει .. θα το παρω και το τι κανει οικονομικα η μαμα εταιρεια δεν με νοιαζει καθολου μιας και ουτε μετοχες εχω ουτε προκειται να εχω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμένει από το 1000 ευρώ Vive να ξελασπώσει... Όταν μάλιστα δεν διαθέτει υπο τον έλεγχο της καποιο app store. Μεγαλα κέρδη από ακριβή early adopter's συσκευή δεν υφιστανται σε αυτό το σύμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί προτιμούν το κλείσιμο από το απλό , του να μειώσουν την τιμή των προϊόντων τους σε λογικά επίπεδα. δε νομίζω πως θα έχανε αν το 10 για παράδειγμα είχε 150 ευρώ λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα οικονομικά στοιχεία είναι και ο λόγος που την στήριξε η Google επιλέγοντας την ως Κατασκευαστή Nexus για τα 3 επόμενα έτη. (αν όχι να την εξαγοράσει μιας που μόλις προσέλαβε και πρωην μεγάλα στελέχη της Motorola hardwareαδες)

 

Ήταν η εταιρία που έκανε το Android main stream και ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να της το ανταποδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν παίρνει το μάθημά της όσες φάπες και να φάει. Το μάθημα; Να βελτιώσει την κοστολόγηση των προϊόντων της. Δεν είναι ούτε τόσο premium quality τα προϊόντα της, ούτε έχουν brand name συγκριτικά με Apple & Samsung. Πώς μπορούν να πουλάνε τα flagships τους στις ίδιες τιμές με iPhone & Galaxy, μερικές φορές και πιο ακριβά; Τί το παραπάνω προσφέρουν; Εδώ υστερούν σε πόσα.

Ναι εχεις δικιο,ειδικα η σειρα M ειναι ολη απο πλαστικο  :rolleyes:

Απο τα παραπανω αλλωστε φενεται ποσο επαφη με την πραγματικοτητα εχεις....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο,ειδικα η σειρα M ειναι ολη απο πλαστικο  :rolleyes:

Απο τα παραπανω αλλωστε φενεται ποσο επαφη με την πραγματικοτητα εχεις....

Η έκφραση premium build quality δεν ορίζεται μόνο από μια (unibody) μεταλλική κατασκευή. Κατά καιρούς τα HTC είχαν πρόβλημα και με σημεία που ξεφλούδιζε το μέταλλο, burn-in στην οθόνη (ναι, δεν το παθαίνουν μόνο οι AMOLED), κακή λήψη σήματος κτλ. Γενικά δεν φημίζονται και για την καλύτερη ποιότητα κατασκευής, τουλάχιστον σίγουρα όχι σε σχέση με την κοστολόγησή τους. Οπότε άλλος είναι που δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα (hint: not I).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου @fulgore εν μέρη συνμφωνω με τον @dionisis89 στο κομμάτι της τιμής... Νομίζω ότι  από το m8 και μετά η htc. Πουλάει πολύ ακριβά το τομάρι της,ναι οκ πολύ όμορφα κινητά ναι οκ τέλειος ήχος, ναι οκ αρκετά έως και πολύ καλή κάμερα αλλά αυτό δεν μπορεί να δικαιολογήσει τιμές 320+ ευρώ στο m8 m9 με helio ή sd 801 ή 617(Α9) δηλαδή αλήθεια θες να δίνεις 320 ευρώ μόνο για το αλουμίνιο και τα ηχεία??? Μπα δεν νομιζω φίλε μου...γιαυτό και πάτωσε...κάθε φορά το ίδιο η google καλείται να βγάλει το φίδι από την τρύπα.. έχει του μηδα το άγγιγμα όταν μία εταιρεία αναλάβει την σειρά nexus (εκτός από motorola που ιστορία είχε τελειώσει για αυτή την εταιρεία πριν καν αναλάβει το nexus) ή ανασταίνεται ή απογειώνεται ακόμα πιο πολύ, ελπίζω λοιπόν να γίνει το ιδιο και με htc καθώς το wildfire s που είχα κάποτε ήταν φοβερό και θα ήθελα κάποια στιγμή να ξανά πιάσω htc,ελπιζω το 10 να στρωσει κοκκινο χαλι για τα νεα/ο nexus της htc και πραγματικα να μην εχει το ιδιο αποτελεσμα με την lenovo.

ΤΩΡΑ αν βγαλει το 10 πανω απο 500 ευρω(παντα με τιμες skroutz) παει να πει οτι ακομα ζει στον κοσμο της και οτι τα nexus θα ειναι και τα τελευταια htc κινητα καθως το s7(και πρωτη φορα πραγματικα βγαζω το καπελο σε αυτη την εταιρια,καθως μεχρι και το s5 απλα πουλουσε πιο πολυ λογο αμερικης και καλου μαρκετινγκ αλλα με το s7 εκανε το απολυτο για μενα κατα 98% ολα σε ενα μικρο κινητο) ειναι στα 550 και το g5 θα κατεβει πιστευω γρηγορα και τελος δεν εχουμε δει τιμη απο p9 ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου fulgore εν μέρη συνμφωνω με τον dionisis89 στο κομμάτι της τιμής... Νομίζω ότι  από το m8 και μετά η htc. Πουλάει πολύ ακριβά το τομάρι της,ναι οκ πολύ όμορφα κινητά ναι οκ τέλειος ήχος, ναι οκ αρκετά έως και πολύ καλή κάμερα αλλά αυτό δεν μπορεί να δικαιολογήσει τιμές 320+ ευρώ στο m8 m9 με helio ή sd 801 ή 617 δηλαδή αλήθεια θες να δίνεις 320 ευρώ μόνο για το αλουμίνιο και τα ηχεία??? Μπα δεν νομιζω φίλε μου...γιαυτό και πάτωσε...κάθε φορά το ίδιο ή google καλείται να βγάλει το φίδι από την τρύπα.. έχει του μηδα το άγγιγμα όταν μία εταιρεία αναλάβει την σειρά nexus (εκτός από motorola που ιστορία είχε τελειώσει για αυτή την εταιρεία πριν καν αναλάβει το nexus) ή ανασταίνεται ή απογειώνεται ακόμα πιο πολύ, ελπίζω λοιπόν να γίνει το ιδιο και με htc καθώς το wildfire s που είχα κάποτε ήταν φοβερό και θα ήθελα κάποια στιγμή να ξανά πιάσω htc,ελπιζω το 10 να στρωσει κοκκινο χαλι για τα νεα/ο nexus της htc και πραγματικα να μην εχει το ιδιο αποτελεσμα με την lenovo.

ΤΩΡΑ αν βγαλει το 10 πανω απο 500 ευρω(παντα με τιμες skroutz) παει να πει οτι ακομα ζει στον κοσμο της και οτι τα nexus θα ειναι και τα τελευταια htc κινητα καθως το s7(και πρωτη φορα πραγματικα βγαζω το καπελο σε αυτη την εταιρια,καθως μεχρι και το s5 απλα πουλουσε πιο πολυ λογο αμερικης και καλου μαρκετινγκ αλλα με το s7 εκανε το απολυτο για μενα κατα 98% ολα σε ενα μικρο κινητο) ειναι στα 550 και το g5 θα κατεβει πιστευω γρηγορα και τελος δεν εχουμε δει τιμη απο p9 ακομα

Γιατι συγκρινεις τιμες S7 με Htc One M10 οταν το πρωτο ειναι στην αγορα κοντα 2 μηνες????Για δες ποσο εκανε το S7 οταν πρωτοβγηκε να δουμε αν η HTC ειναι στον κοσμο της. Προφανως και οποιος θελει να αγορασει τωρα κινητο και κοιταζει αποκλειστικα τιμες θα παει στη Samsung μερια αλλα σε αυτο δεν φταιει η HTC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το vr το χρησιμοποιεί ο markilplier οπότε έχει διαφήμιση από εκεί.Τώρα δεν ξέρω αν το αγόρασε απλώς ο ίδιος η κάνανε σύμφωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένουμε να συγκρίνουμε Samsung με HTC. 

Έπιασα το S7 Edge στα χέρια μου και δεν ήμουν σίγουρος ότι δεν ήταν από αυτά τα ψεύτικα, τα πλαστικά, που βάζει ο Germanos στο ράφι, στην θέση των κανονικών κινητών. Ήρθε τότε η κοπελιά του μαγαζιού και με ρώτησε αν μου αρέσει και τότε κατάλαβα ότι αυτό το πράγμα δεν ήταν ένα ψεύτικο αντίγραφο για να μην κλαπεί το κανονικό!

Με το συμπάθιο, αλλά δεν συγκρίνεται αυτό το κινητό με ένα HTC. Μόνο τα τελευταία iPhone συγκρίνονται σε αίσθηση ποιότητας.

 

Κατά τ' άλλα, τα έχουμε πει, και θα τα ξαναπούμε, το ότι φτιάχνει καταπληκτικά κινητά δεν σημαίνει και τίποτα. Μπορεί αύριο να κλείσει, αν δεν αντέξει στον ανταγωνισμό τόσο ισχυρών αντιπάλων. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου @fulgore εν μέρη συνμφωνω με τον @dionisis89 στο κομμάτι της τιμής... Νομίζω ότι  από το m8 και μετά η htc. Πουλάει πολύ ακριβά το τομάρι της,ναι οκ πολύ όμορφα κινητά ναι οκ τέλειος ήχος, ναι οκ αρκετά έως και πολύ καλή κάμερα αλλά αυτό δεν μπορεί να δικαιολογήσει τιμές 320+ ευρώ στο m8 m9 με helio ή sd 801 ή 617(Α9) δηλαδή αλήθεια θες να δίνεις 320 ευρώ μόνο για το αλουμίνιο και τα ηχεία??? Μπα δεν νομιζω φίλε μου...γιαυτό και πάτωσε...κάθε φορά το ίδιο η google καλείται να βγάλει το φίδι από την τρύπα.. έχει του μηδα το άγγιγμα όταν μία εταιρεία αναλάβει την σειρά nexus (εκτός από motorola που ιστορία είχε τελειώσει για αυτή την εταιρεία πριν καν αναλάβει το nexus) ή ανασταίνεται ή απογειώνεται ακόμα πιο πολύ, ελπίζω λοιπόν να γίνει το ιδιο και με htc καθώς το wildfire s που είχα κάποτε ήταν φοβερό και θα ήθελα κάποια στιγμή να ξανά πιάσω htc,ελπιζω το 10 να στρωσει κοκκινο χαλι για τα νεα/ο nexus της htc και πραγματικα να μην εχει το ιδιο αποτελεσμα με την lenovo.

ΤΩΡΑ αν βγαλει το 10 πανω απο 500 ευρω(παντα με τιμες skroutz) παει να πει οτι ακομα ζει στον κοσμο της και οτι τα nexus θα ειναι και τα τελευταια htc κινητα καθως το s7(και πρωτη φορα πραγματικα βγαζω το καπελο σε αυτη την εταιρια,καθως μεχρι και το s5 απλα πουλουσε πιο πολυ λογο αμερικης και καλου μαρκετινγκ αλλα με το s7 εκανε το απολυτο για μενα κατα 98% ολα σε ενα μικρο κινητο) ειναι στα 550 και το g5 θα κατεβει πιστευω γρηγορα και τελος δεν εχουμε δει τιμη απο p9 ακομα

 

 

η απαντηση σε ολα αυτα ειναι το Sense Ui το οποιο ειναι οτι καλυτερο απο αποψη αποδοσης αποκρισης και αισθητικης κυκλοφορει σε android αφου δε χρειαζεται καν τουμπανα specs για να τρεχει smoothly...

 

πιανω στα χερια μου τα νεα γυαλιστερα galaxy της Samsung και γελαω με τα το παιδικο ui τους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...