Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση μεριδίου του Android παγκοσμίως έναντι του iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσαία κατηγορία τιμής Android συσκευές 200-300 ευρώ γ@@@ οτιδήποτε κάτω από iPhone 6

πιστεύω ότι αυτό είναι το μυστικό της επιτυχίας του Android η μεσαία κατηγορια τιμής ,, η πλειοψηφία του κόσμου θέλει ένα τηλ 200-300€ να έχει αξιοπρεπείς επιδόσεις  μην ντρέπεται γιαυτο αλλα ούτε και να να ξοδευτεί πολύ .

η απλ το παίζει βαρυ πεπόνι και όσο το κάνει αυτό θα χάνει σε πωλήσεις ή θα βάλει μυαλό και θα πάει το iphone se στα 300€,  ή θα βουλιάζει κι'άλλο,,, καλο χρυσο το iphone 4S που έχω ακόμη αλλα όταν έδωσα 700€ πριν από 4,5 χρονια μου κακοφάνηκε παρόλο που τότε η διαφορα των δυο λειτουργικών ήταν χαώδης και κάπως δικαιολογούσε την τιμή  τώρα πια όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρέπει να είσαι λίγο άσχετος ή να βαριέσαι.

θα σου δώσω ένα hint.

πας στο Play store και κατεβάζεις exdialer.

αν βαριέσαι το Search πάτα το Link εδώ.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer&hl=en

 

του κάνεις Install(απλό είναι πάτα πάνω στο ομώνυμο κουμπί).

 

το εικονίδιο της εφαρμογής θα μπει μέσα στο drawer. οπότε τι κάνεις τώρα;;

ανοίγεις το drawer , βρίσκεις το εικονίδιο και το κρατάς πατημένο (σαν το force touch ένα πράμα). μετά από λίγο το drawer θα γίνει διάφανο και μπορείς να μετακινήσεις το εικονίδιο όπου θες στην επιφάνεια εργασίας. σου προτείνω να το βάλεις κάτω δεξιά που είναι η συντομεύσεις του λειτουργικού.

 

τι κέρδισες με αυτό;; λιγότερα κλικ βεβαίως!

το πατάς και στιγμιαία ανοίγει η καρτέλα με τις τελευταίες επαφές που έχεις καλέσει και μπορείς με ένα κλικ πάνω σε αυτή που θες να την καλέσεις οπότε σύνολο 2 κλικ εδώ!

 

μπορεί όμως εσύ να θες να καλέσεις μια επαφή που δεν είναι εκεί;τι κάνεις; απλό ξεκινάς να πατάς το γράμμα της επαφής που ψάχνεις σε t9 φάση. πχ θες να καλέσεις τον Taurus; Πατάς το 8 (ΤUV). αν τον έχεις καλέσει παλιότερα το λογισμικό καταλαβαίνει ότι έχετε καλή σχέση οπότε στον βγάζει πιο πάνω στην λίστα σε σχέση με Τάσους , Τασούλες , Τέληδες ή Τονιες. Μπορεί να τύχει να χρειαστεί να πατήσεις και το δεύτερο γράμμα στο Τ9 δηλαδή το 2(ΑΒC) έτσι ώστε να στο βγάλει σίγουρα πάνω πάνω.

από εκεί και πέρα ένα κλικ πάνω στην επαφή αρκεί για να τον πάρεις. αν θες να του στείλεις μήνυμα αρκεί ένα swype αριστερά και τσουπ ξεκινάει να γράφετε το μήνυμα...οπότε εδώ είμαστε στα 3-4 κλικ....

 

το χειρότερο είναι να μην τον έχεις αποθηκευμένο.οπότε χρειάζεσαι 1 κλικ να ανοίξεις την εφαρμογή , 10 κλικ να γράψεις το νούμερο και 1 κλικ για να τον καλέσεις. σύνολο 12. εκτιμώ το Iphone θα έχει κάποια πατέντα και θα το κάνει αυτό με 3 κλικ.

 

ελπίζω να βοήθησα! :)

Ουάου, είσαι τόσο έξυπνος. Δεν έχω κόρη να σου την έδινα. Στο θέμα μας, τον exdialer έχω. Ουσιαστικά μας λες ότι το google search του android είναι για τα μπάζα αφού δεν μπορείς να βρεις ούτε μια επαφή σωστά (εκτός των υπολοίπων) και όταν θέλει κάποιος να αναζητήσει μια επαφή, καλό είναι να μπαίνει στην εφαρμογή τηλεφώνου και να χρησιμοποιεί το αριθμητικό πληκτρολόγιο (τρία γράμματα σε κάθε αριθμό LOL) γιατί... γιατί ευτυχισμένο το 2001! Ευχαριστώ ρε συ, πώς δεν το είχα σκεφτεί;

Σωστά κι απροβληματιστα; Δηλαδή μόνο με iphone!!!

Το S7 του idanou κολλάει και θέλει restart ανα 2 μέρες, ενώ του kirileman σηκώνει μέχρι 2 εφαρμογές ταυτόχρονα, στη 3η κανει restart /reload

To s6 είχε αυτό το πρόβλημα, είναι γνωστό. Στο S7 νομίζω έχει διορθωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό, τουλάχιστον εγώ δεν είχα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 σελίδες σχόλια??? wow!!! Στο θέμα τώρα, μην λέμε ότι θέλουμε. Τα κινητά που είχα μέχρι τώρα ήταν mid range android, και κανένα δεν μπορεί να πιάσει σε αποδόσεις τα αντίστοιχα μήλα. Κακά τα ψέματα, αν είναι δικό σου το λειτουργικό έχεις το πλεονέκτημα (και καθαρό από πρόσθετα, βλέπε pure android vs touchwiz. Απορώ γιατί δεν βάζουν pure android όλοι οι κατασκευαστές...). Επίσης, την σύγχρονη εποχή υπάρχει ένας όρος, after sales services, που περιλαμβάνει αναβαθμίσεις κτλπ... Όποιος πει ότι είναι ικανοποιημένος σε αυτό το θέμα από μεγάλες εταιρίες όπως Samsung και Sony θα πει ψέματα...

Προσωπικά θα αγόραζα iphone αν ήταν σε πιο προσιτή τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου, είσαι τόσο έξυπνος. Δεν έχω κόρη να σου την έδινα. Στο θέμα μας, τον exdialer έχω. Ουσιαστικά μας λες ότι το google search του android είναι για τα μπάζα αφού δεν μπορείς να βρεις ούτε μια επαφή σωστά (εκτός των υπολοίπων) και όταν θέλει κάποιος να αναζητήσει μια επαφή, καλό είναι να μπαίνει στην εφαρμογή τηλεφώνου και να χρησιμοποιεί το αριθμητικό πληκτρολόγιο (τρία γράμματα σε κάθε αριθμό LOL) γιατί... γιατί ευτυχισμένο το 2001! Ευχαριστώ ρε συ, πώς δεν το είχα σκεφτεί;

 

Μα γιατί πήρες το like στο σχόλιο πίσω; με την δεύτερη το έπιασες;

επίσης πάλι δεν έπιασες τι εννοώ με το αριθμητικό πληκτρολόγιο...τελικά δεν βαριέσαι...

 

όταν χρησιμοποιούμε το αριθμητικό πληκτρολόγιο για να ψάξουμε μια επαφή αυτό πάει ως εξής.

θα σου πω πάλι το παράδειγμα με τον Taurus.

 

Πας με ένα κλικ και ανοίγεις τον xdialer.

Πατάς ΜΙΑ φορά το 8. οπότε το ΔΕΥΤΕΡΟ γράμμα της επαφής που ψάχνεις είναι ή το T ή το U ή το V.

στην συνέχεια πατάς ΜΙΑ φορά το 2. αυτό σημαίνει ότι ψάχνεις μια επαφή που ξεκινάει είτε με Α είτε με Β είτε με C.

με ακολουθείς μέχρι εδώ;

 

έτσι το έξυπνο κινητό κάνει το εξής :

οι πρώτοι συνδυασμοί είναι οι εξής :

ΤΑ,ΤΒ,ΤC

UA,UB,UC

VA,VB,VC

 

οπότε λέει το αφεντικό μου θέλει είτε τον TAurus είτε τον VAggeli είτε την VAggelitsa. και έτσι σου εμφανίζει αυτά τα τρία μπροστά στο δάχτυλο σου.

αν τώρα έχεις πολλούς βαγγέληδες το κινητό θα κρίνει ποιον καλείς περισσότερο και θα σου βγάλει πρώτο αυτόν.

εντάξει τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ εγω καθομαι εδω με το G2 μου με την 5.0.1 χωρις κανενα κολλημα και προβλημα...Βγαζοντας 1μιση μερα μετριας χρηση μπαταρια και οι αλλοι λενε οτι κολλαει το S6...Τι να πω...με τις υγειες σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά που είχα μέχρι τώρα ήταν mid range android, και κανένα δεν μπορεί να πιάσει σε αποδόσεις τα αντίστοιχα μήλα.

Πιο συγκεκριμένα; Έτρεξες κάποιο benchmark; Ήσουν ποτέ χρήστης iPhone;

 

Προσωπικά θα αγόραζα iphone αν ήταν σε πιο προσιτή τιμή...

Έχεις κάποιο iPhone ή όχι; (επειδή φαίνεται να έχεις εμπειρία με την απόδοσή τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί πήρες το like στο σχόλιο πίσω; με την δεύτερη το έπιασες;

Γιατί αντί για παράθεση πάτησα like. Αν το έχεις ανάγκη, όμως, να σου ξανακάνω. Να! :-D

Τα υπόλοιπα που λες είναι λίγο fail, όπως και αν προσπαθήσει να τα δει κανείς, είτε ως σοβαρή απάντηση, είτε ως trolling. Αριθμητικό πληκτρολόγιο για αναζήτηση επαφής, που αλλού είναι το ελληνικό Μ και αλλού το αγγλικό και πρέπει να στραβώνομαι για να βλέπω τα γράμματα, σόρυ, όχι, δεν. Κάποια άλλη εποχή ναι, το 2016 απλώς όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρήστες φαίνεται τι προτιμάνε από το γεγονός ότι πάντα, οποιαδήποτε στιγμή, κάποιο iPhone είναι #1 στις πωλήσεις. Και οι Android ναυαρχίδες ακολουθούν. Οπότε οι χρήστες μάλλον δεν έχουν πρόβλημα να πληρώσουν "πολλά" όπως λες.

 

Το πιο δίνει πολλά, και ποιο δίνει λίγα, άσε να το αποφασίσουν αυτοί που αγοράζουν, δεν υπάρχει μια γενική αλήθεια.

 

Φυσικά, στο thread μιλάμε περισσότερο για τις ίδιες τις εταιρείες, και όχι για τους χρήστες. Όπως λες, τα οικονομικά αποτελέσματα των εταιρειών δεν ενδιαφέρουν τους τελικούς χρήστες. Έτσι είναι. Αλλά το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα ποσοστά διείσδυσης! Μήπως ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη αν η συσκευή που κρατάει ανήκει στο 55% ή στο 20%; Τον ενδιαφέρει απλά να κάνει αυτό που λέει ότι κάνει, σωτσά και απροβλημάτιστα.

Το οτι οι android ναυαρχιδες ακολουθούν δεν σημαίνει οτι οι περισσότεροι επιλέγουν να πληρώσουν για Iphone. Αριθμητικά περισσότεροι επιλέγουν android ναυαρχίδες, απλώς αντιστοιχούν σε μικρότερο ποσοστό μέσα στο οικοσύστημα του android. Το 100 τοις εκατό των 50 εκ πωλήσεων της Apple είναι μικρότερο από το 25 τοις εκατό των 250εκ του android. Φτάνει πια με τα παραμύθια της καφετέριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα το αναφέρω μία και τελευταία φορά: προσωπικές επιθέσεις προς άλλα μέλη δεν θα γίνουν ανεκτές.

Από κανέναν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι οι android ναυαρχιδες ακολουθούν δεν σημαίνει οτι οι περισσότεροι επιλέγουν να πληρώσουν για Iphone. Αριθμητικά περισσότεροι επιλέγουν android ναυαρχίδες, απλώς αντιστοιχούν σε μικρότερο ποσοστό μέσα στο οικοσύστημα του android. Το 100 τοις εκατό των 50 εκ πωλήσεων της Apple είναι μικρότερο από το 25 τοις εκατό των 250εκ του android. Φτάνει πια με τα παραμύθια της καφετέριας.

 

Μιλάω για απόλυτα νούμερα, όχι για ποσοστά. Το πιο διάσημο τηλέφωνο (σε απόλυτο νούμερο πωλήσεων) είναι το iPhone. Φυσικά, αν συγκρίνεις πλατφόρμα vs πλατφόρμα το Android προφανώς και πουλάει πιο πολλές μονάδες. Αλλά αν δεις την top-selling iOS συσκευή vs την top-selling Android συσκευή, η δεύτερη πουλάει λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για απόλυτα νούμερα, όχι για ποσοστά. Το πιο διάσημο τηλέφωνο (σε απόλυτο νούμερο πωλήσεων) είναι το iPhone. Φυσικά, αν συγκρίνεις πλατφόρμα vs πλατφόρμα το Android προφανώς και πουλάει πιο πολλές μονάδες. Αλλά αν δεις την top-selling iOS συσκευή vs την top-selling Android συσκευή, η δεύτερη πουλάει λιγότερα.

Κι εγώ για απόλυτα νούμερα μιλάω. Τα ποσοστά αντιστοιχούν σε απόλυτα νούμερα. Σε απόλυτα νούμερα οι android ναυαρχίδες ξεπερνούν τα Iphones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαίρω πολύ, για smartphones μιλάμε. Και για τη σύγχρονη εποχή. :P

 

Κι εγώ για απόλυτα νούμερα μιλάω. Τα ποσοστά αντιστοιχούν σε απόλυτα νούμερα. Σε απόλυτα νούμερα οι android ναυαρχίδες ξεπερνούν τα Iphones.

 

Για δείξε μου μία Android ναυαρχίδα που να 'χει ξεπεράσει το αντίστοιχο iPhone. Όχι όλες μαζί. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρω πολύ, για smartphones μιλάμε. Και για τη σύγχρονη εποχή. :P

 

 

Για δείξε μου μία Android ναυαρχίδα που να 'χει ξεπεράσει το αντίστοιχο iPhone. Όχι όλες μαζί. :P

 

Από την στιγμή που υπάρχουν πολλές συσκευές οι καταναλωτές μοιράζονται. Εγώ λέω το ότι όσοι θέλουν να ξοδέψουν λεφτά δεν επιλέγουν οι περισσότεροι Iphone. Ότι το Iphone πουλάει πολύ ως συσκευή είναι γεγονός αλλά γεγονός είναι ότι η Apple όταν μιλάει για Iphones δεν εννοεί μία συσκευή αλλά όλα τα Iphones που βρίσκονται στην κυκλοφορία. Αν έχεις νούμερα που να μιλάνε μόνο για τις πωλήσεις του 6s plus πολύ θα ήθελα να τα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...