Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O αντιπαλος του ειναι το Code Geass. Απλα δες το,απλα.. Βασικα πολλοι υποστιριζουν οτι ειναι και καλυτερο απο το Death Note ohmy.gif

 

δεν μπορουν να συγκριθουν ανομοια πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείτε να μου προτείνετε μια-δυο καλόκαρδες κωμωδιούλες σαν το 3 idiots;

-όχι ινδικές απαραίτητα-

Δεν εχω δει το 3 idiots αλλα μια ευχαριστη κωμωδια ειναι το a few best men.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ανόμοια θέματα, αλλά...

 

Αυτή ή αυτή; Η Λίστα του Σίντλερ είναι ασπρόμαυρη; Γιατί, αν ναι, δε παίζει όρεξη για ασπρόμαυρο απόψε. Είναι σε στυλ "Ο Πιανίστας;".

 

Επίσης, αν υπάρχει καμία ταινία η οποία είναι από αληθινή ιστορία, για ρίξτε. (Αααχ, ακόμα θυμάμαι την "Into the wild". Τι ταινιάρα.)

 

 

*Μου έχουν προτείνει και το Defiance, αλλά βαριέμαι για τέτοιου είδους πολεμικό απόψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ανόμοια θέματα, αλλά...

 

Αυτή ή αυτή; Η Λίστα του Σίντλερ είναι ασπρόμαυρη; Γιατί, αν ναι, δε παίζει όρεξη για ασπρόμαυρο απόψε. Είναι σε στυλ "Ο Πιανίστας;".

 

Επίσης, αν υπάρχει καμία ταινία η οποία είναι από αληθινή ιστορία, για ρίξτε. (Αααχ, ακόμα θυμάμαι την "Into the wild". Τι ταινιάρα.)

 

 

*Μου έχουν προτείνει και το Defiance, αλλά βαριέμαι για τέτοιου είδους πολεμικό απόψε.

 

Η λίστα του Σίντλερ, αναφέρεται στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και τις προσπάθειες του Όσκαρ Σίντλερ να σώσει τις ζωές πολλών Πολωνών Εβραίων στο Ολοκαύτωμα, προσλαμβάνοντας τους στα εργοστάσια που διαθέτει.

Ε, δεν θα λέγαμε ότι μοιάζει και πολύ με τον Πιανίστα αλλά πάνω-κάτω έχουν την ίδια δομή και θέμα ανάπτυξης.

(Αν δεν ψήνεσαι για ασπρόμαυρη, μην την δεις)

Σου γράφω μερικές ταινίες βασισμένες σε "πραγματικά" γεγονότα. (Να ξέρεις πάντως ότι σπάνια ακολουθεί κατά γράμμα τα γεγονότα οποιαδήποτε ταινία. Πάντα υπάρχει η λεγόμενη "σάλτσα" του σκηνοθέτη και του σεναριογράφου.

 

1) JFK (1991)

2) All the President's Men (1976)

3) A Beautiful Mind (2001)

4) Apollo 13 (1995)

5) Hachi: A Dog's Tale (2009)

6) Miracle (2004)

7) The Blind Side (2009)

8) Midnight Express (1978)

9) Serpico (1973)

10) The Fighter (2010)

11) 127 Hours (2010)

12) Matrix (πλακίτσα :-) )

 

Αυτές μου έρχονται τώρα. Με ένα search, βρίσκεις άπειρες.

Από αυτές θα σου πρότεινα να δεις σύντομα το "Serpico", το "Midnight Express" , το JFK (παρατραβηγμένο αλλά ωραίο) και το " A Beautiful Mind"

 

Καλές Θεάσεις.

 

ΥΓ. Ντάξει, το Defiance, έχει τη φάση του, αλλά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...