Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις τελειωσα το Making a Murderer.Και λιγες ημερες πριν το The Jinx.

Δεν εχω λογια. Και τα 2 ντοκιμαντερ αφορουνε το ποινικο δικαιο και πως αποδιδεται αυτo ,στις σημερινες καπιταλιστικες κοινωνιες.

Οι συγκεκριμενες 2 σειρες θα ηταν πολυ καλο να τις δει κανεις παραλληλα, η την μια μετα την αλλη.

Θα προσεξει αυτο που παρατηρησα και εγω.Οτι το δικαιο των πλουσιων ειναι ισχυροτερο απο το δικαιο των φτωχων.Και παρολο που μιλαμε για μεμονωμενες περιπτωσεις μπορω να πω οτι αυτο με λυπει αφανταστα.

 

Τωρα οσον αφορα και τις 2 σειρες,ηταν θα ελεγα αψεγαδιαστες,απο το συναισθημα που δημιουργουν,η μουσικη,οι ανατριχιαστικες σκηνες σιωπης...απλα υπεροχες.Ειδικα το The Jinx,που ειχε ενα πιο κινηματογραφικο στυλ,αντιθετα με το Making a Murderer που ηταν κυριως ενα κραμμα πολλων διαφορετικων βιντεο.

 

Βαζω και στις 2 σειρες ενα 9/10,με μονο λογo οτι ειμαι πολυ νευριασμενος που δεν θα υπαρξει επομενη σεζον.

Επεξ/σία από armin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επομενη σεζον; Ντοκιμαντερ ειναι και στο Making a Murderer ειχε τοσα επεισοδια διοτι ειχαν πολυ υλικο μιας και ακολουθουσαν την υποθεση μια δεκαετια και βαλε..

 

 

Την σκοτωσε πιστευω. Αλλα η δικη ηταν φιασκο και επρεπε να μην καταδικαστει. Μονο και μονο για το κλειδι που φυτρωσαν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επομενη σεζον; Ντοκιμαντερ ειναι και στο Making a Murderer ειχε τοσα επεισοδια διοτι ειχαν πολυ υλικο μιας και ακολουθουσαν την υποθεση μια δεκαετια και βαλε..

 

 

Την σκοτωσε πιστευω. Αλλα η δικη ηταν φιασκο και επρεπε να μην καταδικαστει. Μονο και μονο για το κλειδι που φυτρωσαν...

 

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι το ντοκιμαντερ ειναι πολυ "μονοδιαστατο".Παρουσιαζει σαν τελειως αθωο τον Avery.

 

Αλλα εγω προσωπικα και μονο απο το αιμα που φυτρωσαν οι αστυνομικοι δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο για να αποδειξεις τι φαρσοκωμωδια ηταν αυτη ολη η δικη.

Η εκεινος ο αστυνομικος που ρωτησε απο τον ασυρματο αν η πινακιδα αυτη ανηκε στην κοπελα....Μα ελα τωρα πιο στημενο πραγμα πεθαινεις.

Εγω προσωπικα αν εβλεπα μονο την σειρα αυτη,δεν θα μου περνουσε καν απο το μυαλο οτι ειναι ενοχος ο Avery.Πως μπορεις και το πιστευεις εσυ αυτο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι το ντοκιμαντερ ειναι πολυ "μονοδιαστατο".Παρουσιαζει σαν τελειως αθωο τον Avery.

 

Αλλα εγω προσωπικα και μονο απο το αιμα που φυτρωσαν οι αστυνομικοι δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο για να αποδειξεις τι φαρσοκωμωδια ηταν αυτη ολη η δικη.

Η εκεινος ο αστυνομικος που ρωτησε απο τον ασυρματο αν η πινακιδα αυτη ανηκε στην κοπελα....Μα ελα τωρα πιο στημενο πραγμα πεθαινεις.

Εγω προσωπικα αν εβλεπα μονο την σειρα αυτη,δεν θα μου περνουσε καν απο το μυαλο οτι ειναι ενοχος ο Avery.Πως μπορεις και το πιστευεις εσυ αυτο?

 

 

 

Ναι ολα αυτα που ειπες ισχυουν και γι'αυτο ειπα οτι επρεπε να ΜΗΝ καταδικαστει.

 

Πως μπορω και το πιστευω; Διοτι μου εχει δειξει οτι η προδιαθεση ειναι εκει. Οτι ειναι το τελευταιο ατομο που ειδε η κοπελα πριν πεθανει. Οτι τα κοκκαλα της βρεθηκαν γυρω απο και στην μαντρα με τ'αμαξια και δεν πιστευω οτι καποιος μπηκε σε αυτον τον κοπο και να τα τοποθετουσε εκει.

 

Οπως ειπα πιστευω, δεν ειμαι εντελως σιγουρος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι ολα αυτα που ειπες ισχυουν και γι'αυτο ειπα οτι επρεπε να ΜΗΝ καταδικαστει.

 

Πως μπορω και το πιστευω; Διοτι μου εχει δειξει οτι η προδιαθεση ειναι εκει. Οτι ειναι το τελευταιο ατομο που ειδε η κοπελα πριν πεθανει. Οτι τα κοκκαλα της βρεθηκαν γυρω απο και στην μαντρα με τ'αμαξια και δεν πιστευω οτι καποιος μπηκε σε αυτον τον κοπο και να τα τοποθετουσε εκει.

 

Οπως ειπα πιστευω, δεν ειμαι εντελως σιγουρος.

 

 

 

 

Δεν ξερω...κατα τη γνωμη μου μπορουσαν ΑΝΕΤΑ να τα βαλουνε τα κοκκαλα εκει οπου τα εβαλαν.Ειχαν αποσο ειδες και απο τη σειρα δεκαδες ημερες ελευθεριας για να τα φυτρωσουν στο τοπο του εγκληματος.

Απλα βρισκω πολυ περιεργο το γεγονος να μην βρεθηκε καθολου αιμα απο την κοπελα στο τρεηλερ,αλλα να βρεθηκαν ενα ματσο αποδεικτικα στοιχεια οπως δοντια και κοκκαλα,βολικα τοποθετημενα σε συγκεκριμενα σημεια της μαντρας.

Υποτιθεται οτι αν ηταν τοσο προσεκτικος με το αιμα ,θα ηταν εξισου προσεκτικος και με το σωμα.

Και εγω απλα δεν μπορω να παραβλεψω την τελικη σκηνη στο 5ο επεισοδιο,που ο αστυνομικος σιγουρα ειναι ο ΠΡΩΤΟΣ ανθρωπος που βρισκει το αμαξι της κοπελας,και σιγουρα δεν το βρισκει στην μαντρα αυτοκινητων.Για εμενα ειναι πραγματικα αξιο αποριας πως δεν επικεντρωθηκαν περισσοτερο στο τηλεφωνημα αυτο,οι δικηγοροι του Avery.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

για το making a murderer απλα να πω οτι θα υπαρξει δευτερη σεζον , ΛΟΓΙΚΑ με αλλο εγκλημα

αν τωρα θελετε κατι αμεσα υπαρχει αλλο ενα the staircase του 2004 .


νεα συγκομιδη

aliens του channel 4

το λες μαυρη κωμωδια , ειναι "εναλακτικη ιστορια" , εξωγηινοι εχουν ερθει στην γη απο το 90, οπου μοιαζουν εξωτερικα με εμας , ζουν σε γκετα οπου περνανε απο "εισοδους " οταν μπαινουν σε γηινες περιοχες γιατι ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!! ναι το σουρεαλ ειναι οτι το μαλλι των εξωγηινων το καπνιζουν οι γηινοι σαν χορτο!!!

2 επεισοδια εχουν βγει , το βρηκα αρρωστα χαριτωμενο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Μερικες ταινιες σε στυλακι Mad Max?
 
Το πρώτο που μου έρχεται είναι το The book of Eli. Δεν είναι κακό. Στο (αρκετά) πιο σοβαρό  και βαρύ έχω το The road.

 

 

 

 

Μόλις τελείωσα το The Shield και κάνω έρευνα αγοράς, για όταν συνέλθω από αυτά που είδα. Έχω δει Sopranos, Breaking Bad, Boardwalk Empire, Sherlock, βλέπω Better call Saul και ψάχνω για το επόμενο μεγάλο δράμα χαρακτήρων. Θα ήθελα κάτι μεγάλο, με ήδη αρκετές σαιζόν,αν όχι τελειωμένο. Δεν θα ήθελα να υπάρχει η παραμικρή υποψία ελαφρότητας, τέτοια αίσθηση μου έχει δώσει πχ το Dexter-ίσως κάνω λάθος;

Όχι το The Wire (δεν με κράτησε), θα προτιμούσα να μην είναι ιατρικό (αλλά  και αν είναι τελικά δεν πειράζει) και προσανατολίζομαι προς Sons of Anarchy ή The Suits. Μήπως τίποτε άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 
Το πρώτο που μου έρχεται είναι το The book of Eli. Δεν είναι κακό. Στο (αρκετά) πιο σοβαρό  και βαρύ έχω το The road.

 

 

 

 

Μόλις τελείωσα το The Shield και κάνω έρευνα αγοράς, για όταν συνέλθω από αυτά που είδα. Έχω δει Sopranos, Breaking Bad, Boardwalk Empire, Sherlock, βλέπω Better call Saul και ψάχνω για το επόμενο μεγάλο δράμα χαρακτήρων. Θα ήθελα κάτι μεγάλο, με ήδη αρκετές σαιζόν,αν όχι τελειωμένο. Δεν θα ήθελα να υπάρχει η παραμικρή υποψία ελαφρότητας, τέτοια αίσθηση μου έχει δώσει πχ το Dexter-ίσως κάνω λάθος;

Όχι το The Wire (δεν με κράτησε), θα προτιμούσα να μην είναι ιατρικό (αλλά  και αν είναι τελικά δεν πειράζει) και προσανατολίζομαι προς Sons of Anarchy ή The Suits. Μήπως τίποτε άλλο;

 

Πας καρφί για τους sons,που έχει και κάποιους κοινούς δημιουργους.Αρκετα καλό(ιδίως οι 3 πρώτες)αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...