Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/9/2018 στις 8:53 ΜΜ, olimpiakos 7 είπε

Παιδες αλλες παρομοιες ταινιες του τυπου Starred up?

Με φυλακές εννοείς?

https://www.imdb.com/title/tt1242422/?ref_=nv_sr_1

 

https://www.imdb.com/title/tt4633690/?ref_=nm_flmg_act_6

 

https://www.imdb.com/title/tt5657856/?ref_=nm_flmg_act_4

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

El cuerpo - The body - Το σωμα

Comme un chef - O σεφ και ο σεφ του

Sinister 1-2

The Conjuring 1-2 - Το καλεσμα 1-2 

Ολα τα Insidious - Chapter 1, 2, 3, 4 και το The last key

Transsiberian - Υπερσιβηρικος 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

Μόλις τελείωσα το money heist και δηλώνω λάτρης του Ισπανικού κινηματογράφου.

Θέλω όποιος μπορεί να μου προτείνει παρόμοιες ταινίες/σειρές.

Έχω δεί τα εξής: EL CUERPO(THE BODY), CONTRATIEMPO, Ο ΘΥΡΩΡΟΣ, LA CARA OCULTA (THE HIDDEN FACE), JULIA'S EYES, THE SKIN I LIVE IN

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Σεφ (2014)

21 (2008)

Supercross (2005) 

Βερόνικα (2017) -------- Tres metros sobre el cielo (2010) ---------- Tengo ganas de ti (2012) [Συνέχεια από το Tres metros soble el cielo] --------- Grupo 7 (2012) ------- Ματωμένος γάμος (2015)  ------ Toc Toc (2017) -------- Το Μπαρ (2017)

Οι τελευταίες στη σειρά είναι όλες ισπανικές.

 

Στις 29/5/2018 στις 2:28 ΜΜ, barrcode είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Μόλις τελείωσα το money heist και δηλώνω λάτρης του Ισπανικού κινηματογράφου.

Θέλω όποιος μπορεί να μου προτείνει παρόμοιες ταινίες/σειρές.

Έχω δεί τα εξής: EL CUERPO(THE BODY), CONTRATIEMPO, Ο ΘΥΡΩΡΟΣ, LA CARA OCULTA (THE HIDDEN FACE), JULIA'S EYES, THE SKIN I LIVE IN

Όντως ο ισπανικός κινηματογράφος είναι πολύ ωραίος και εμένα μου αρέσει. 

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από σειρές και τις 3 seasons του Lucifer, θα βγει και 4η στο Netflix αποκλειστικά.
Από ταινίες... χμμ... θα πω από κουλτουριάρικη μέχρι την πιο sci-fi και ποιος άλλος ξέρει λοιπόν...

1. The Fighter
2. Me and Earl and the Dying Girl
3. The Fault in Our Stars
4. Interstellar
5. The Perks of Being a Wallflower
6. Silver Linings Playbook
7. 50/50
8. Kick-Ass 1 & 2
9. John Wick & John Wick: Chapter 2
10. Warrior

Απέφυγα όσο μπορούσα τις πιο εμπορικές. Αν ζητήσετε κι άλλες θα γράφω μέχρι αύριο αυτές μου ήρθαν στο μυαλό τώρα.

Edit: Με έπιασε οίστρος.

11. The Descent
12. It's Kind of a Funny Story
13. Zodiac
14. 500 Days of Summer
15. Boogie Nights
16. RocknRolla
17. Brides
18. Knocked Up
19. Gran Torino
20. Gone Girl

Επεξ/σία από SeXBOX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφανεις Ηρωες

 

ΗΠΑ, 1961. H Κάθριν Γκομπλ είναι Αφροαμερικανίδα μαθηματικός που δουλεύει στον υπολογιστικό τομέα της NASA μαζί με τις επίσης Αφροαμερικανίδες Ντόροθι Βον και Μέρι Τζάκσον. Η Κάθριν είναι χήρα με τρεις κόρες.

Η προϊσταμένη τους, Βίβιαν Μίτσελ, ανακοινώνει στην Κάθριν πως από δω και πέρα θα εργάζεται υπό την καθοδήγηση του Αλ Χάρισον στον τομέα που ασχολείται με το διάστημα, ο οποίος βρίσκεται σε διαφορετικό κτίριο από αυτό που δούλευε πριν. Όταν ξεκινά στη δουλειά, οι συνάδελφοί της την αντιμετωπίζουν με απέχθεια και ιδίως ο επικεφαλής μηχανικός Πολ Στάφορντ. Επίσης, στο κτίριο αυτό δεν υπάρχουν τουαλέτες για τους μαύρους, οπότε αναγκάζεται να πηγαίνει στο κτίριο που δούλευε προηγουμένως.

Παράλληλα, σε ένα μπάρμπεκιου γνωρίζει τον στρατιωτικό Τζιμ Τζόνσον, ο οποίος της λέει πως δεν πιστεύει πως μια γυναίκα μπορεί να ασχοληθεί με τα μαθηματικά. Η Κάθριν αισθάνεται προσβεβλημένη, όμως λίγες ημέρες αργότερα ο Τζιμ της ζητά συγγνώμη.

Οι συνάδελφοί της, η Ντόροθι και η Μέρι αντιμετωπίζουν και εκείνες προβλήματα. Η πρώτη διαμαρτύρεται επειδή έχει αναλάβει καθήκοντα προϊσταμένης, όμως δεν έχει καταλάβει επισήμως τη θέση, ούτε έχει τον ανάλογο μισθό. Η δεύτερη, ενώ έχει πτυχία μαθηματικών και φυσικής, χρειάζεται να αποκτήσει και μεταπτυχιακό μηχανικού. Κινείται δικαστικά για να παρακολουθήσει μαθήματα σε μία σχολή μόνο για λευκούς, και εν τέλει τα καταφέρνει.

Στη συνέχεια, ο Αλ Χάρισον κατανοεί τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Κάθριν και της λέει πως μπορεί να χρησιμοποιεί όποια τουαλέτα θέλει, ενώ σπάει την ταμπέλα της τουαλέτας για τους μαύρους στο άλλο κτίριο. Παράλληλα, η Ντόροθι μαθαίνει ότι θα εγκατασταθεί ένα κομπιούτερ IBM 7090 και θέλει να μάθει τη γλώσσα προγραμματισμού Fortran. Όταν πηγαίνει στο βιβλιοπωλείο, τη διώχνουν, αφού της λένε πως το βιβλίο αυτό είναι για λευκούς, όμως εκείνη το βάζει κρυφά στην τσάντα της. Επίσης, εκείνη την περίοδο, η Κάθριν παντρεύεται τον Τζιμ.

Οι προετοιμασίες για την εκτόξευση του πυραύλου του Τζον Γκλεν έχουν ξεκινήσει και η Κάθριν ενημερώνεται πως επιστρέφει στην παλιά της δουλειά, αφού πλέον δεν τη χρειάζονται. Λίγο πριν την εκτόξευση, ο Γκλεν ζητά να ελέγξει τους υπολογισμούς η Κάθριν. Τους ετοιμάζει γρήγορα, όμως της κλείνουν την πόρτα της αίθουσας στην οποία παρακολουθείται η εκτόξευση. Ο Αλ, όμως, της λέει να μπει. Παρά τα αρχικά προβλήματα της εκτόξευσης, έχει αίσιο τέλος μετά από παρέμβαση της Κάθριν και του Αλ.

Τέλος, η Κάθριν επανέρχεται στον τομέα του διαστήματος, η Ντόροθι γίνεται προϊσταμένη στον τομέα IBM και η Μέρι γίνεται μηχανικός.

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Αφανείς_Ηρωίδες

 

Καλη ταινια, με οχι πολυ επηρεασμους αμερικανικου στυλ, σιγουρα δεν θα βαρεθειτε το διωρο που θα την βλεπετε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2018 στις 8:19 ΜΜ, SeXBOX είπε

Από σειρές και τις 3 seasons του Lucifer, θα βγει και 4η στο Netflix αποκλειστικά.
Από ταινίες... χμμ... θα πω από κουλτουριάρικη μέχρι την πιο sci-fi και ποιος άλλος ξέρει λοιπόν...


2. Me and Earl and the Dying Girl

Για κάποιο λόγο μου χε ξεφύγει. Ευχαριστώ για την πρόταση. :)

Είχα καιρο να δω ταινια που να μου αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 hours ago, Antretng said:

Για κάποιο λόγο μου χε ξεφύγει. Ευχαριστώ για την πρόταση. :)

Είχα καιρο να δω ταινια που να μου αρέσει. 

Εξαιρετικο και εγω δεν την ηξερα την ταινια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κάνω και εγώ μια προσπάθεια. λογικά κάποια έχουν μπει ήδη....

 

A Bittersweet Life (2005)

American Gangster (2007)

Body Heat

Cashback

Devil in a Blue Dress

Dope

Friday

Hot Fuzz

Human Traffic

Molly's Game

Shaun of the Dead (2004)

The Long Goodbye

Withnail & I 

Zombieland

 

 

 

Επεξ/σία από booka
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...