Προς το περιεχόμενο

Το χρόνιο πρόβλημα μου


SuicycoMania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι πολυ απλα θα ειχα και ενα γεματο με φωτο λογαριασμο στο fb. Δεν μου αρεσει να με τραβανε φωτο, ποσο μαλλον να τραβαω τον εαυτο μου, το θεωρω πανηλιθια κινηση και ψευτικη γιατι μετα απλα θα παριστανω καποιον αλλο και δεν θα ειμαι αυτος που ειμαι.

Αυτο το tinder πρωτη φορα το βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν πας σε ψυχολόγο θα σε βοηθήσει να καταλάβεις με ποιόν τρόπο θα βοηθήσεις τον εαυτό σου.Δεν θα ξέρει κανείς οτι πήγες.Αυτή είναι η δουλειά του,πας εκεί,λες το πρόβλημά σου και αυτός σου βρίσκει την λύση.

 

Αν πραγματικά πιστεύεις οτι δεν μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου πας εκεί.Μήπως όμως μπορείς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εισαι ψυχολόγος λεω γιατι του τα ειπες αναλυτικα.

 

Ααα! Μπα, όχι. Παρότι, δεν κρύβω, πως είναι απωθημένο η ψυχολογία. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα από το γεγονός ότι πολλοί πέσατε να τον φάτε εγώ θα πάρω κατά κάποιο τρόπο το μέρος του γιατί δυο φορές στη ζωή μου πέρασα από τα ίδια σκοτεινά σημεία που βρίσκεται τώρα και ο ίδιος. Τώρα δεν θα σχολιάσω ότι γυρνάει από πουτάνα σε πουτάνα (το ίδιο θα ήταν και αν δεν πήγαινε στις πουτάνες) ούτε και το ότι κάποιοι με το ζόρι πρέπει να τον βγάλουν προβληματικό. Το παιδί έχει κάποιο χαρακτήρα Α και καταλαβαίνω πάρα πολύ το γεγονός ότι αυτό που ονομάζουν σήμερα "κοινωνική ζωή" κάποιοι να του είναι παντελώς αδιάφορο. Γενικά έχει πέσει σε κυκεώνα του στυλ "γιατί να κάνω κάτι για τον εαυτό μου αφού κανείς δεν πρόκειται να το εκτιμήσει;". Θα μου πείτε τώρα "και πως περιμένει δηλαδή να βελτιωθεί;". Μπορεί να έχει ήδη δοκιμάσει και να μην του άρεσε, μπορεί να αισθάνθηκε ότι όλο αυτό το εγχείρημα να είναι ανούσιο, μπορεί να θεωρεί ότι απλά δεν πρόκειται να βρει συμβατότητα με καμιά κτλ κτλ. Είναι εύκολο να το πιστέψεις όταν το περιβάλλον γύρω σου κάνει τα πάντα για σε κάνει να το υποστηρίξεις ακόμα περισσότερο.

 

Επειδή ήμουν και εγώ σε τέτοια φάση (και εν μέρη είμαι ακόμα) έχω να πω ότι πράγματι πρώτα ξεκινάει από τον εαυτό σου η όποια αλλαγή. Σε πολλά μπορείς να βελτιωθείς, σε πολλά μπορεί να χαντακωθείς ακόμα περισσότερο από τώρα όπως να γίνεις μισογύνης παράδειγμα επειδή θα πέσεις (και στατιστικά θα πέσεις στάνταρ) σε κάμποσα χαλασμένα φρούτα. Πρέπει όμως επίσης να χωνέψεις ότι και αυτή η αναζήτηση (λέγε με ελεύθερη σχέση, αγκαλιά, οτιδήποτε) είναι ακριβώς όπως ένα λαχείο. Ενα Τζόκερ, ένα κίνο. Πρέπει να παίξεις για να κερδίσεις. Αν δεν παίζεις δεν πρόκειται να κερδίσεις ποτέ. Η κατάσταση σου να ξέρεις ότι είναι αρκετά διαδεδομένη σε μπόλικο κόσμο. Οχι απαραίτητα ακριβώς σαν τη δική σου αλλά με τα ίδια αποτελέσματα οπότε δεν είσαι ο μόνος.

 

Η δική μου εμπειρία λέει ότι πρέπει να ξεκινήσεις από απλά πράγματα. Η δουλειά για εμένα δεν θα σε βοηθήσει, πρέπει να βρεις -συγκεκριμένη- δουλειά που να έχει να κάνει με κόσμο. Το να πας και να δουλέψεις ΠΧ σε κάνα εργοστάσιο μάλλον τα αντίθετα αποτελέσματα θα έχεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα από το γεγονός ότι πολλοί πέσατε να τον φάτε εγώ θα πάρω κατά κάποιο τρόπο το μέρος του γιατί δυο φορές στη ζωή μου πέρασα από τα ίδια σκοτεινά σημεία που βρίσκεται τώρα και ο ίδιος. Τώρα δεν θα σχολιάσω ότι γυρνάει από πουτάνα σε πουτάνα (το ίδιο θα ήταν και αν δεν πήγαινε στις πουτάνες) ούτε και το ότι κάποιοι με το ζόρι πρέπει να τον βγάλουν προβληματικό. Το παιδί έχει κάποιο χαρακτήρα Α και καταλαβαίνω πάρα πολύ το γεγονός ότι αυτό που ονομάζουν σήμερα "κοινωνική ζωή" κάποιοι να του είναι παντελώς αδιάφορο. Γενικά έχει πέσει σε κυκεώνα του στυλ "γιατί να κάνω κάτι για τον εαυτό μου αφού κανείς δεν πρόκειται να το εκτιμήσει;". Θα μου πείτε τώρα "και πως περιμένει δηλαδή να βελτιωθεί;". Μπορεί να έχει ήδη δοκιμάσει και να μην του άρεσε, μπορεί να αισθάνθηκε ότι όλο αυτό το εγχείρημα να είναι ανούσιο, μπορεί να θεωρεί ότι απλά δεν πρόκειται να βρει συμβατότητα με καμιά κτλ κτλ. Είναι εύκολο να το πιστέψεις όταν το περιβάλλον γύρω σου κάνει τα πάντα για σε κάνει να το υποστηρίξεις ακόμα περισσότερο.

 

Επειδή ήμουν και εγώ σε τέτοια φάση (και εν μέρη είμαι ακόμα) έχω να πω ότι πράγματι πρώτα ξεκινάει από τον εαυτό σου η όποια αλλαγή. Σε πολλά μπορείς να βελτιωθείς, σε πολλά μπορεί να χαντακωθείς ακόμα περισσότερο από τώρα όπως να γίνεις μισογύνης παράδειγμα επειδή θα πέσεις (και στατιστικά θα πέσεις στάνταρ) σε κάμποσα χαλασμένα φρούτα. Πρέπει όμως επίσης να χωνέψεις ότι και αυτή η αναζήτηση (λέγε με ελεύθερη σχέση, αγκαλιά, οτιδήποτε) είναι ακριβώς όπως ένα λαχείο. Ενα Τζόκερ, ένα κίνο. Πρέπει να παίξεις για να κερδίσεις. Αν δεν παίζεις δεν πρόκειται να κερδίσεις ποτέ. Η κατάσταση σου να ξέρεις ότι είναι αρκετά διαδεδομένη σε μπόλικο κόσμο. Οχι απαραίτητα ακριβώς σαν τη δική σου αλλά με τα ίδια αποτελέσματα οπότε δεν είσαι ο μόνος.

 

Η δική μου εμπειρία λέει ότι πρέπει να ξεκινήσεις από απλά πράγματα. Η δουλειά για εμένα δεν θα σε βοηθήσει, πρέπει να βρεις -συγκεκριμένη- δουλειά που να έχει να κάνει με κόσμο. Το να πας και να δουλέψεις ΠΧ σε κάνα εργοστάσιο μάλλον τα αντίθετα αποτελέσματα θα έχεις.

 

Συμφωνώ μαζί σου σχεδόν 100% επειδή έχω περάσει και εγώ από τέτοια φάση μικρότερος, μείον τον εθισμό στα μπουρδέλα. Από την προσωπική μου εμπειρία, καθώς και έχοντας παρατηρήσει φίλους που ήταν/είναι στην ίδια φάση, βλέπω ότι ο κόσμος έχει την τάση να ακολουθεί τρόπους σκέψης που τον κάνουν να νιώθει ότι είναι σωστός και δεν έχει πρόβλημα. Επίσης όσο μένεις σε αυτή την κατάσταση τόσο αλλοιώνεται ο τρόπος σκέψης σου και είναι πιο δύσκολο να καταλάβεις ότι έχεις πρόβλημα. 

 

Είναι πολύ επικίνδυνο σε τέτοια άτομα να αρχίσεις να μιλάς με τη λογική ότι όλα είναι σχετικά και πως είναι καλό να διαφέρεις από τη μάζα που είναι όλοι βλάκες, ψώνια στο facebook και υποκριτές κλπ κλπ κλπ επειδή τείνουν να το φιλτράρουνε με πολύ ανώριμο και αντιπαραγωγικό τρόπο. 

 

Πως καταλαβαίνεις τι είναι φυσιολογικό αν δεν έχεις βιώσει ποτέ το φυσιολογικό; Πρέπει πρώτα να καταλάβεις ότι εσύ έχεις θέμα και μετά να κοιτάξεις εκεί έξω στους ανθρώπους που είναι φυσιολογικοί, η τουλάχιστον πιο φυσιολογικοί από εσένα, και να προσπαθήσεις να μάθεις από αυτούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου σχεδόν 100% επειδή έχω περάσει και εγώ από τέτοια φάση μικρότερος, μείον τον εθισμό στα μπουρδέλα. Από την προσωπική μου εμπειρία, καθώς και έχοντας παρατηρήσει φίλους που ήταν/είναι στην ίδια φάση, βλέπω ότι ο κόσμος έχει την τάση να ακολουθεί τρόπους σκέψης που τον κάνουν να νιώθει ότι είναι σωστός και δεν έχει πρόβλημα. Επίσης όσο μένεις σε αυτή την κατάσταση τόσο αλλοιώνεται ο τρόπος σκέψης σου και είναι πιο δύσκολο να καταλάβεις ότι έχεις πρόβλημα.

Εδώ συμφωνούμε 100% αλλά πρέπει να αναφέρουμε ότι δεν είναι όλοι λάθος αν συμπεριφέρονται έτσι. Θεωρούν ότι προσπαθούν να τους επιβάλλουν ένα τρυπάκι στο οποίο δεν θέλουν να μπουν είτε γιατί δεν τους αρέσει, είτε γιατί δεν βλέπουν το benefit, είτε γιατί πολύ απλά το θεωρούν ανούσιο. Δεν γίνεται παράδειγμα να ασχολούνται όλοι με τη μπάλα παρά το γεγονός ότι ασχολείται σημαντικό κομμάτι της (ανδρικής κατά κύριο λόγο) κοινωνίας μας αλλά ούτε και είναι πρόβλημα αν δεν ασχολείσαι.

 

 

 

Είναι πολύ επικίνδυνο σε τέτοια άτομα να αρχίσεις να μιλάς με τη λογική ότι όλα είναι σχετικά και πως είναι καλό να διαφέρεις από τη μάζα που είναι όλοι βλάκες, ψώνια στο facebook και υποκριτές κλπ κλπ κλπ επειδή τείνουν να το φιλτράρουνε με πολύ ανώριμο και αντιπαραγωγικό τρόπο.

 

 

Πάλι το ίδιο ισχύει. Αν δεν μπορεί να δει τα benefits το άτομο και του είναι παντελώς αδιάφορο όλο αυτό ή όπως λέει και ο ίδιος (ορθά) ότι το σκηνικό με τα FB και τις φωτό και τις σέλφις το θεωρεί πανηλίθια κίνηση, ε, δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις γι αυτό. Είναι και η κοινωνία μας πρόσφορο έδαφος για να περιοθωριοποιούνται όσοι δεν είναι σε αυτήν την κατηγορία άρα έρχεται και δένει το γλυκό.

 

 

 

Πως καταλαβαίνεις τι είναι φυσιολογικό αν δεν έχεις βιώσει ποτέ το φυσιολογικό; Πρέπει πρώτα να καταλάβεις ότι εσύ έχεις θέμα και μετά να κοιτάξεις εκεί έξω στους ανθρώπους που είναι φυσιολογικοί, η τουλάχιστον πιο φυσιολογικοί από εσένα, και να προσπαθήσεις να μάθεις από αυτούς.

 

 

Εδώ είναι που πρέπει να ξεκινήσεις πρώτα από εσένα με τα μικρά πράγματα που έλεγα. Εδώ είναι όμως που με βρίσκει και λίγο ενάντια το "φυσιολογικό" που έχουμε υιοθετήσει στην Ελλάδα. Εδώ στο Greece αν δεν πας γυμναστήρια ή να ασχολείσαι με μπάλα ή μπουζούκια ή να παίζεις μούρη είσαι ήδη στο περιθώριο κατά 95% από όλους τους κοινωνικούς κύκλους. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπορέσεις να ανακάμψεις άπαξ και μπεις στο τρυπάκι που είναι τώρα ο TS και δεν υπάρχει άνθρωπος να μπορέσει να ταυτιστεί λίγο μαζί του και να νιώσει και ο ίδιος ότι "δεν είναι μόνος του". Μην ξεχνάμε ότι ακόμα και ο Παπανικολάου όταν ήταν Ελλάδα τον κορόιδευαν και τον περιθωριοποιούσαν. Ποιος μπορεί να πει όμως ότι αυτός ο άνθρωπος είχε "πρόβλημα";

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω "φυσιολογικό" δεν εννοώ το άκρο του κλαρινοκάγκουρα, που είναι άρρωστος με τη μπάλα και έκλαιγε μία βδομάδα όταν έμαθε ότι πέθανε ο Παντελίδης. Και ούτε είναι και ο περισσότερος κόσμος έτσι, ειδικά όσο μεγαλώνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις σελφι και ολες αυτές τις μαλακιες ουτε εγω τις μπορω. Βαλε καμια φωτο όταν εισαι με την παρέα σου ή καμια σε κανα ξεχωριστο σημειο τωρα κατι ψωναρεςπου βγαζουνε συνεχεια ακομα και στην τουαλετα του σπιτιου τους είναι για τα πανηγυρια ειχα μια τέτοια και με διεγραψε επειδή δεν της έκανα λάϊκ καλα εκανε γραμμένη την ειχα την ψωναρα ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω "φυσιολογικό" δεν εννοώ το άκρο του κλαρινοκάγκουρα, που είναι άρρωστος με τη μπάλα και έκλαιγε μία βδομάδα όταν έμαθε ότι πέθανε ο Παντελίδης. Και ούτε είναι και ο περισσότερος κόσμος έτσι, ειδικά όσο μεγαλώνεις.

Βρε σίγουρα ο περισσότερος κόσμος μπορεί να μην είναι έτσι αλλά δεν τον βλέπεις κιόλας. Οι "άλλοι" είναι που κυκλοφορούν συνέχεια και σχηματίζουν τους κοινωνικούς κύκλους και δεν υπάρχει μια Χ κατανομή να μπορέσεις να βρεις όμοιους σου και να γνωρίσεις και άλλες κάστες ανθρώπων και κυρίως γυναικών. Που να πας δηλαδή για να βρεις κάτι διαφορετικό από αυτό που γενικά υπάρχει και είναι "φυσιολογικό" και αποδεκτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σίγουρα ο περισσότερος κόσμος μπορεί να μην είναι έτσι αλλά δεν τον βλέπεις κιόλας. Οι "άλλοι" είναι που κυκλοφορούν συνέχεια και σχηματίζουν τους κοινωνικούς κύκλους και δεν υπάρχει μια Χ κατανομή να μπορέσεις να βρεις όμοιους σου και να γνωρίσεις και άλλες κάστες ανθρώπων και κυρίως γυναικών. Που να πας δηλαδή για να βρεις κάτι διαφορετικό από αυτό που γενικά υπάρχει και είναι "φυσιολογικό" και αποδεκτό;

 

Για άτομα που χομπιστικά ανήκουν σε μειονότητες, πχ νερντάκια η μεταλάδες, η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα θέλει τύχη ειδικά άμα θέλεις να βρεις υγιείς κύκλους και όχι sausage fests με ακοινώνητους. Αλλά πρέπει και εσύ να είσαι υγιής ρε φίλε πρώτα, η να προσπαθείς τουλάχιστον. 

 

Από την άλλη θα έλεγα ότι καλό είναι να μην κολλάει κανείς τόσο με τις ασχολίες που νομίζει ότι έχουν σημασία επειδή μπορεί να γνωρίζεις "ομοίους" σου και να ξενερώνεις, και να βρίσκεις φίλους μετά σε κύκλους που δεν το περίμενες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ ωραια αυτα που λετε τα διαβαζω με ενδιαφερον και αυτο που ανεφερε ο ikaruga24 "Εδώ στο Greece αν δεν πας γυμναστήρια ή να ασχολείσαι με μπάλα ή μπουζούκια ή να παίζεις μούρη είσαι ήδη στο περιθώριο κατά 95% από όλους τους κοινωνικούς κύκλους." ειναι πολυ μεγαλη αληθεια.

Επισης ξεχασα να αναφερω το οτι επειδη ειμαι μεταλας και ακουω τετοια μουσικη (ασχετα που δεν φενεται στην εμφανιση) που δεν ειναι διαδεδομενη και κοινωνικα αποδεκτη απο την Ελλαδα αυτοματως ειμαι στην μειονοτητα οπως ανεφερε και ο SlickNick. Ισως τα τελευταια χρονια να ειναι λιγακι πιο αποδεκτη, αλλα δεν αλλαζει το οτι τα γυμναστηρια/μπαλα/μπουζουκια-γλεντι και clubbakia ειναι τα τοπ στην Ελλαδα για να εισαι IN και trendy και πως θα φενεται η εικονα σου στους αλλους.

Ε οσο και να μου πεις οτι αλλαξε και γινε τετοιος, σορυ αλλα υποκριτης δεν θα γινω και δεν πα να βγαλω 10 γκομενες σε ενα βραδυ στο κλαμπ.

Και γιατι δεν βγαζεις γκομενα απο αυτη την μουσικη που ακους ;; θα πει καποιος...Οσο να'ναι οι γυναικες αυτες στην κατηγορια δεν ειναι και οι ωραιοτερες (υπαρχουν και πολυ ομορφες ομως αντικειμενικα) που επισης αναλογικα αμα το παρεις, γυναικες που θα ακουνε αυτη την μουσικη παλι ειναι λιγες σε αριθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό με τη μέταλ δεν ισχύει. Ούτε για το πόσο διαδεδομένη είναι, ούτε ότι αυτές που ακούνε μεταλ δεν είναι ωραίες.

Τα μουσικά γούστα δεν πάνε ανάλογα με το πόσο ωραίος είναι κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειναι σε μειονεκτικη θεση σε σχεση με ολα τα υπολοιπα που κανει και διασκεδαζει ο μεσος Ελληνας; μη με βγαλεις και τρελο, αλλα ετσι δεν ειναι; club/μπουζουκια/φρεντοτσινο/μπαλα/γυμναστηριο και δηθεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...