Προς το περιεχόμενο

Το χρόνιο πρόβλημα μου


SuicycoMania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη οσοι ειναι χαλια επειδη εχουνε χωρισει για κανα 2-3 βδομαδες παει να πει οτι ειναι καταθλιπτικοι; Αυτοι που το ξεπερνανε γρηγορα μηπως δεν τους ενοιαζε και πολυ η σχεση που ειχαν;

 

Το αν τους ένοιαζε η σχέση που είχαν είναι και πάλι άσχετο με το θέμα. Δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα, για την κατάθλιψη σίγουρα θα ακούσεις κάτι τυχαία από ΜΜΕ σε ειδήσεις εκπομπές και ιστοσελίδες του διαδικτύου.

 

Στο πρώτο σκέλος της ερώτησης που κάνεις. Οχι, το αν είναι καταθλιπτικοί θα το κρίνει ο ψυχολόγος/ψυχίατρος, αλλά αυτό δεν αναιρεί οτι η στεναχώρια και η θλίψη είναι καταθλιπτικές συμπεριφορές. Τώρα το αν θα χαρακτηριστούν καταθλιπτικά τα άτομα που παρουσιάζουν τέτοιες συμπεριφορές θα εξαρτηθεί από διαφόρους παράγοντες όπως ο χρόνος διάρκειας της στεναχώριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισως η διαμόρφωση του χαρακτήρα σου έχει σχηματιστεί κατά κύριο λόγο απο το οικογενειακό σου περιβάλλον και λιγότερο απο το φιλικό και εργασιακό περιβάλλον.Παίζει σημαντικό ρόλο.

 

Χωρίς παρεξήγηση,μήπως οι γονείς σου παρείχαν παραπάνω πράγματα απο τα απαραίτητα,δεν σε άφηναν να παίρνεις πρωτοβουλίες και ήταν γενικά υπερπροστατευτικοί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση,μήπως οι γονείς σου παρείχαν παραπάνω πράγματα απο τα απαραίτητα,δεν σε άφηναν να παίρνεις πρωτοβουλίες και ήταν γενικά υπερπροστατευτικοί;

Δεν παρεξηγουμαι...στο πρωτο που λες οχι ποτε. Δεν ζητουσα πραγματα παρα μονο σε φυσιολογικο επιπεδο. Στις αλλες 2 ερωτησεις ναι επεσες μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E φιλε αμα πεσεις σε μουφα ψυχιατρο μπορει να σου γραφει και φαρμακα επίτηδες και να σε τρελάνει υπάρχουν πολλοι που τους νοιαζει να τα αρπάξουν και τιποτα άλλο .... εγω πιστευω κανενα φαρμακο δεν μπορει να επηρεάσει τον τροπο που σκέφτεσαι. Γενικα εγω δεν παω ευκολα σε γιατρους εκτος αμα υπάρχει λογος και φυσικα δεν παιρνω και ευκολα φάρμακα γιατι τα φάρμακα εχουν παρενέργειες πηγα τις προαλλες με γαστρεντεριτιδα και μου έγραψε φαρμακα δεν τα πηρα ποτε και έγινα καλα από μονος μου.

 

Τσεκαρε πριν παρεις φαρμακα τις παρενέργειες μην έχεις τιποτα θεματα με στυση και τρελαθείς. Τωρα αμα δεν μπορεις να ξεπεράσεις μονος σου την ντροπαλοτητα που έχεις και το ότι εισαι αδεξιος κοινωνικα τι να σου πω ο Ναπολέοντας το ξεπερασε μονος του. Ποιος τωρα ο Ναπολεων αυτος ο σπουδαίος στρατηγος ηταν κοινωνικα αδέξιος και ντροπαλος.

 

Υπάρχει ενας τροπος ζωής που θα σε κανει να μη χρειαστείς πολύ τους γιατρους στη ζωη σου σωστη διατροφή - καθημερινη άσκηση - κοιμάσαι νωρις το βραδυ αν δεν προκειται να βγεις - όχι πολλα ποτά ή τσιγάρα - πολύ σέξ - σωστες σχέσεις φιλικές πράγματα που θα σε κάνουν χαρουμενο και να μην αγχωνεσαι από τη δουλεια ή κατι άλλο... να εισαι ζαμανφουτιστας με λιγα λογια. Κάποιες φορές στη δουλεια γινεται ένα λαθος υπάρχουν υπαλληλοι που με το παραμικρο θα πάθουν 4-5 εγκεφαλικά μαζεμένα από το άγχος τους άλλοι σου λενε απλα θα το φτιάξουμε κτλπ με ηρεμια. Και εγω κάπως ετσι λειτουργω. Μου την σπάνε τα πηγματα. Μην πηζεις.

 

Μετα από αρκετα χρονια όταν θα εισαι μεγάλος αρκετά θα πας από φυσικα γεράματα ηρεμος και ωραιος εχοντας ολοκληρωσει μια καλη ζωή! Εγω αυτό εχω στο μυαλο μου με λιγη τύχη και προσπαθεια από μέρους μας.

 

Οι βασικες σοβαρες παθησεις προέρχονται από δικές μας μαλακιες και ατασθαλίες οσο είμασταν νεοι και νομιζαμε ότι ειμαστε αλώβητοι διαβητης , χοληστερινη , πιεση όλα αυτά πρέρχονται από την κακη διατροφή ο κοσμος δεν ξέρει να φάει και μετα τρεχει στους γιατρους οι οποιοι απλα εφαρμοζουν το πρωτοκολλο και τους γεμιζουν με φάρμακα.... ότι σπειρεις θα θερισεις από την ηλικια των 20 και μετά. Ο καρκινος επισης μπορει να προέλθει από το πολύ κρέας που καταναλωνει κάποιος. Έχει αιτιες.

 

Ειδικα η πιεση θελει παρακολουθηση ακομα και αν εισαι μικρος επειδή μπορει να δημιουργησει σοβαρα καρδιακα προβλήματα. Θυμαμαι ειχα πει σε μια γιατρο ότι την παρακολουθώ και της φάνηκε περιεργο. Γιατι μου λεει εχεις πρόβλημα? όχι της κανω αλλα για να μην έχω 1 φορά το διμηνο μπορεις για μια βδομαδα να την μετράς πρωι βράδυ 3 μετρήσεις ανα ένα λεπτό και βγάζεις τον μέσο ορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλασσικό λάθος των Ελλήνων γονέων.Γίνονται υπερπροστατευτικοί μέχρι αηδίας κάνοντας ζημιά στα παιδιά τους χωρίς φυσικά να το αντιλαμβάνονται και ανακατεύονται σε θέματα που δεν πρέπει.Απο ανασφάλεια και την αγάπη προς αυτά.

 

Φτάνεις τα 30+ και σου συμπεριφέρονται σαν να είσαι ανήλικος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

E φιλε αμα πεσεις σε μουφα ψυχιατρο μπορει να σου γραφει και φαρμακα επίτηδες και να σε τρελάνει υπάρχουν πολλοι που τους νοιαζει να τα αρπάξουν και τιποτα άλλο .... εγω πιστευω κανενα φαρμακο δεν μπορει να επηρεάσει τον τροπο που σκέφτεσαι. Γενικα εγω δεν παω ευκολα σε γιατρους εκτος αμα υπάρχει λογος και φυσικα δεν παιρνω και ευκολα φάρμακα γιατι τα φάρμακα εχουν παρενέργειες πηγα τις προαλλες με γαστρεντεριτιδα και μου έγραψε φαρμακα δεν τα πηρα ποτε και έγινα καλα από μονος μου.

 

Τσεκαρε πριν παρεις φαρμακα τις παρενέργειες μην έχεις τιποτα θεματα με στυση και τρελαθείς. Τωρα αμα δεν μπορεις να ξεπεράσεις μονος σου την ντροπαλοτητα που έχεις και το ότι εισαι αδεξιος κοινωνικα τι να σου πω ο Ναπολέοντας το ξεπερασε μονος του. Ποιος τωρα ο Ναπολεων αυτος ο σπουδαίος στρατηγος ηταν κοινωνικα αδέξιος και ντροπαλος.

 

Υπάρχει ενας τροπος ζωής που θα σε κανει να μη χρειαστείς πολύ τους γιατρους στη ζωη σου σωστη διατροφή - καθημερινη άσκηση - κοιμάσαι νωρις το βραδυ αν δεν προκειται να βγεις - όχι πολλα ποτά ή τσιγάρα - πολύ σέξ - σωστες σχέσεις φιλικές πράγματα που θα σε κάνουν χαρουμενο και να μην αγχωνεσαι από τη δουλεια ή κατι άλλο... να εισαι ζαμανφουτιστας με λιγα λογια. Κάποιες φορές στη δουλεια γινεται ένα λαθος υπάρχουν υπαλληλοι που με το παραμικρο θα πάθουν 4-5 εγκεφαλικά μαζεμένα από το άγχος τους άλλοι σου λενε απλα θα το φτιάξουμε κτλπ με ηρεμια. Και εγω κάπως ετσι λειτουργω. Μου την σπάνε τα πηγματα. Μην πηζεις.

Αυτό πες το στους σχιζοφρενείς, που χωρίς αγωγή η ζωή τους είναι μια ζωντανή κόλαση.

 

Σου εύχομαι απλώς να μην πάθεις κάτι σοβαρό και δεν μπορείς μετά να ζήσεις φυσιολογικά χωρίς χάπια. Εκτός και αν και τότε δεν θα τα πάρεις, λόγω παρενεργειών.

 

Δεν προσπαθούν όλοι οι γιατροί να μας τα αρπάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εγω δεν παω ευκολα σε γιατρους εκτος αμα υπάρχει λογος και φυσικα δεν παιρνω και ευκολα φάρμακα γιατι τα φάρμακα εχουν παρενέργειες πηγα τις προαλλες με γαστρεντεριτιδα και μου έγραψε φαρμακα δεν τα πηρα ποτε και έγινα καλα από μονος μου.

 

 

Αν σου έγραψε αντιβίωση καλά έκανες και δεν πήρες. Για να σου γράψει φάρμακο ο γαστρεντερολόγος πρέπει να κάνει κολονοσκόπηση να δει τι συμβαίνει μέσα στο στομάχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης TS, ειναι σημαντικο να βρεις και ατομα που σεβονται την διαφορετικοτητα σου. Π.χ. εδω στο UK επειδη πολλοι μεθανε ή/και μαστουρωνουν, οταν πανε σε καποιο μερος που θα παιχτει τετοια φαση κανονιζουμε να συναντηθουμε την επομενη μερα και να κανουμε κατι που θα μπορω να συμμετασχω κι εγω. Ή εχει τυχει να παω σε σπιτι και να μην μεθυσουν ή μαστουρωσουν επειδη ημουν εκει και σεβονται το οτι δεν κανω τετοια. 

Αρα ειναι και το να βρεις σωστα ατομα για παρεα και να υπαρχει αλληλοσεβασμος. Αν μου ελεγαν πρεπει κι εσυ να καπνισεις ή να πιεις τοτε θα αλλαζα παρεες. Δεν πρεπει να αλλαζεις τα ενδιαφεροντα σου για χαρη των αλλων ουτε να περιμενεις να τους αλλαξεις. 
Ειπες εχεις καποιους λιγους φιλους. Κανονισε να βγαινεις μαζι τους οσο γινεται κι αν μπορουν να φερουν κι αλλα ατομα. Ετσι, θα γνωρισεις κοσμο ενω εχεις και καποιον δικο σου μαζι και δεν θα αισθανεσαι την πιεση οτι θα πρεπει να διατηρεις μονος σου τη συζητηση.

 

Προσπαθησε να βγεις απ'τη comfort zone σου και να εχεις αυτοπεποιθηση. Γιατι αν καποια γυναικα που ειναι ομορφη να σε κομπλαρει; Μπορει να ειναι μια σκατοψυχη ηλιθια που δεν ξερει οτι η γη ειναι στρογγυλη. Ή να εχει μια παντελη ελλειψη προσωπικοτητας ή να εχει ενα σωρο ανασφαλειες. Ή μπορει αντιθετως να ειναι πολυ φιλικη αν την προσεγγισεις. Εδω θελει να εισαι και λιγο στα τετοια σου. Επειδη οσο πιο ψηλα κρατας κατι τοσο πιο δυσκολα το αντιμετωπιζεις. Κι ενταξει, πρεπει ντε και καλα να βρεις μια θεογκομενα; Τι θα κανεις αν βρεις μια τετοια και στο τελος αξιζει μονο για γλαστρα; Και μια πιο νορμαλ σε εμφανιση κοπελα μπορει να σου προσφερει αυτο που ψαχνεις.

 

 

Κάνει μεγάλη διαφορά όμως το ότι είσαι γυναίκα.

 

Μπορει. Αλλα εχω και φιλες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε ο TS να ήταν σε ακόμη χειρότερη κατάσταση,να έπαιρνε ναρκωτικά.Είναι χιλιάδες αυτοί που κάνουν χρήση για να «καλύψουν» τις ψυχολογικές τους συγκρούσεις.Μετά είναι σχεδόν αδύνατον να τα κόψεις.

 

Η θα μπορούσε να το ρίξει στο αλκοόλ που είναι νόμιμος θάνατος.

 

Καλύτερα που ασχολήθηκε με την κιθάρα και το ποδήλατο ως «διαφυγή».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πες το στους σχιζοφρενείς, που χωρίς αγωγή η ζωή τους είναι μια ζωντανή κόλαση.

 

Σου εύχομαι απλώς να μην πάθεις κάτι σοβαρό και δεν μπορείς μετά να ζήσεις φυσιολογικά χωρίς χάπια. Εκτός και αν και τότε δεν θα τα πάρεις, λόγω παρενεργειών.

 

Δεν προσπαθούν όλοι οι γιατροί να μας τα αρπάξουν.

 

Oι σχιζοφρενείς είναι άλλη φάση. Η κατάθλιψη όμως που λένε εχει να κάνει με την σεροτονίνη. Μηπως μπορεις με φυσικους τροπους να αυξήσεις την ποσοτητα στον εγκεφαλο? πχ γυμναστικη , σεξ , και καλη διατροφή. Εγω προσπαθω να αποφευγω τα φάρμακα. Εντάξει όταν πηγα να κάνω επέμβαση βουβωνοκήλης στον ορο μέσα βάζανε και αντιβιωση μετα το χειρουργειο γιατι παντα τους ρωτουσα θυμαμαι τι είναι αυτό που βάζουν οποτε έβαζαν και μου ελεγαν αντιβιωση. Εκει θα το πάρεις ναι. Αλλα αυτό καλο είναι να γινεται μια φορα στα χρονια. Τωρα αν εχεις κατι κληρονομικο και θες φάρμακα δυστυχως θα πρεπει να τα πάρεις εγω ειπα για άλλες καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ισως η διαμόρφωση του χαρακτήρα σου έχει σχηματιστεί κατά κύριο λόγο απο το οικογενειακό σου περιβάλλον και λιγότερο απο το φιλικό και εργασιακό περιβάλλον.Παίζει σημαντικό ρόλο.

 

Χωρίς παρεξήγηση,μήπως οι γονείς σου παρείχαν παραπάνω πράγματα απο τα απαραίτητα,δεν σε άφηναν να παίρνεις πρωτοβουλίες και ήταν γενικά υπερπροστατευτικοί;

έβλεπες Lost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σου έγραψε αντιβίωση καλά έκανες και δεν πήρες. Για να σου γράψει φάρμακο ο γαστρεντερολόγος πρέπει να κάνει κολονοσκόπηση να δει τι συμβαίνει μέσα στο στομάχι.

 

 

Ναι εδωσε κατι χάπια ουτε μπηκα στο κοπο να διαβασω πως λέγονται να φανταστείς. Μονο αν η διάρροια συνεχιζοταν πανω από 2 μέρες οποτε θα υπηρχε κίνδυνος αφυδάτωσης. Επισης έδωσε αντιπυρετικο για έναν πυρετο ... 38.2 τον πυρετο δεν τον πολεμάς αμεσως όταν έχεις γιατι είναι μια φυσικη αντιραση του οργανισμου σε περιπτωση γενικευμένης μικροβιακής μολυνσης ο οργανισμος αυξάνει την θερμοκρασια για να σκοτώσει ή να μειώσει τον ρυθμο αναπαραγωγής του μικροβιου που εχει μπουκάρει. Το πρόβλημα είναι ότι αν εισαι άντρας θα έχεις θέμα αν αφησεις τον πυρετο με τα γεννητικά σου :P για αυτό δεν πρεπει να μενει για μέρες ο πυρετος και τοτε χρειάζεται αντιπυρετικο αν δεν εχει πεσει με άλλες μεθόδους. Οι γιατροι γράφουνε φάρμακα αβέρτα μερικοι να ξέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,δεν έβλεπα Lost.Γράφω κάτι που ισχύει και «έπεσα μέσα» στα 2 απο τα 3. B)

 

Καλό θα ήταν TS να είχε κάποιον «κοντά» του που θα ενδιαφερόταν πραγματικά για να τον ξεκολλήσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ψυχικη υγεια ειναι οσο σημαντικη οσο ειναι και η σωματικη οποτε ειναι λαθος να την αγνοουμε... Αφησες πολλα χρονια να περασουν, πανε να δεις τι εχεις, δεν υπαρχει μονο η καταθλιψη οπως και δεν υπαρχει μονο ενα ειδος καταθλιψης... Επισης δεν ειναι απαραιτητο να παρεις τα χαπια που θα σου δωσουν δεν θα σε αναγκασει κανεις. Η ψυχοθεραπεια ισως σε βοηθησει...

Επεξ/σία από xristina1234
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εδωσε κατι χάπια ουτε μπηκα στο κοπο να διαβασω πως λέγονται να φανταστείς. Μονο αν η διάρροια συνεχιζοταν πανω από 2 μέρες οποτε θα υπηρχε κίνδυνος αφυδάτωσης. Επισης έδωσε αντιπυρετικο για έναν πυρετο ... 38.2 τον πυρετο δεν τον πολεμάς αμεσως όταν έχεις γιατι είναι μια φυσικη αντιραση του οργανισμου σε περιπτωση γενικευμένης μικροβιακής μολυνσης ο οργανισμος αυξάνει την θερμοκρασια για να σκοτώσει ή να μειώσει τον ρυθμο αναπαραγωγής του μικροβιου που εχει μπουκάρει. Το πρόβλημα είναι ότι αν εισαι άντρας θα έχεις θέμα αν αφησεις τον πυρετο με τα γεννητικά σου :P για αυτό δεν πρεπει να μενει για μέρες ο πυρετος και τοτε χρειάζεται αντιπυρετικο αν δεν εχει πεσει με άλλες μεθόδους. Οι γιατροι γράφουνε φάρμακα αβέρτα μερικοι να ξέρετε.

Εντελως φιλικα, μη δινεις συμβουλες για πραγματα που δεν κατεχεις. Δεν εχει νοημα να το συζητησουμε, γιατι εχουμε αντιδιαμετρικες αποψεις, αλλα μη δινεις συμβουλες για αποχη απο τα φαρμακα. Καλη η αμφισβητηση και ο σκεπτικισμος, αλλα καποιοι ανθρωποι χρειαζονται φαρμακα, πως να το κανουμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...