Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το SMT είναι τόσο επιβαρυντικό δεν θα 'πρεπε να τους ενημερώσει η ίδια η AMD να τρέξουν έστω τα gaming benchmarks με κλειστό;

Άντε να δούμε.

 

Τους έστειλε mail, δες το review του toms

 

Αλλά κάποιοι δεν μασάνε, ούτε ακούν εντολές, κάνουν καθαρά review με οτι υλικό έχουν

 

Χωρίς το SMT, η cpu δουλευει 8c/8t και όχι 8c/16t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά γίνονται στις gpu, όχι στις cpu, δηλαδή patch για να γίνει optimized το game, στους optimized drivers της gpu

Just to add to this, anandtech Tom's Hardware has already stated that they had confirmation from at least one game developer that this issue is not driver, architecture or OS focused, but a question of optimizing the game engine for a different SMT approach than Intel. So it should be fixed in modern games by game developers (probably not for older titles, though, obvsl.)

So, not a problem with Ryzen's architecture, just a matter of conflicting optimizations in game engines that should be ironed out soonish.

 

τι αλο να πω όλα τα game reviews που ειναι multicore support ειναι υπό διάψευση... γιαυτό κοιτάμε τα tool-benchmarks....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Like και στον movie! :-D Ενταξει μιλαμε μου χει σπασει τα νευρα!

 

Pirmen, αστα να πανε! Αναθεμα την ωρα και την στιγμη που ειπε η amd να βγαλει νεες cpu!Εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας!Αμα δεν περασουν αρκετες μερες και να κυκλοφορησουν φυσιολογικα, δεν βγαζουμε ακρη!Ειχαμε τοσο καιρο την ησυχια μας με την intel σε ελευθερη πτηση και παντα μας ζεσταινε τον κ@λ@ με τα 2 της χερια πισω... Και τωρα χαμος!

 

Καλως η΄κακως θελει μηνες ακομα για να ερθουν τα πραγματα εκει που πρεπει και να κρινουμε σωστα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έστειλε mail, δες το review του toms

 

Αλλά κάποιοι δεν μασάνε, ούτε ακούν εντολές, κάνουν καθαρά review με οτι υλικό έχουν

 

Χωρίς το SMT, η cpu δουλευει 8c/8t και όχι 8c/16t

Επειδή είμαι και λίγο κουρασμένος αυτή την ώρα (και πάω να την πέσω) ξέχασα ότι στο review του Gamers nexus τα τέσταραν όλα με και χωρίς SMT. Μόνο στο war hammer ήταν μεγάλες οι διαφορές. Στα άλλα αμφίρροπη εικόνα.

 

Πάντως το Far Cry Primal νομίζω ότι τα λέει όλα. Το +52% ipc ήταν αρκετά περιστασιακό τελικά.

Καλως η΄κακως θελει μηνες ακομα για να ερθουν τα πραγματα εκει που πρεπει και να κρινουμε σωστα..

 

Να δούμε μήπως βελτιώσουν τίποτα στα κατώτερα μοντέλα που έρχονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως το Far Cry Primal νομίζω ότι τα λέει όλα. Το +52% ipc ήταν αρκετά περιστασιακό τελικά.

τι ενοεις μια χαρα μου φάνηκε μιας και οι αλλοι ηταν ύψηλότερα overclocked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον ο 7700κ εκτός απο καλύτερος gaming cpu έχει γίνει και value for money καθώς οι ryzen εκτός απο χειρότεροι είναι και πιό ακριβοί.

Και ο Έλβις ξαναζεί είπαμε...μαζί με τον Άη Βασίλη...Περιμένετε λίγο καιρό να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τα reviews...να δούμε από χρήστες, να γίνουν και τα απαιραίτητα bios ή firmware updates...κάτι μου λέει ότι ο 7700k μέχρι το καλοκαίρι μην πω νωρίτερα θα είναι το χειρότερο value for money ακόμη και στην intel σειρά...έρχονται και οι R5...και όσο περνάει ο καιρός οι R7 θα αυξάνουν επιδόσεις με τα μερεμέτια που λογικότατα θα γίνουν για να διορθωθούν οι παιδικές ασθένειες της πλατφόρμας...γενικά πάντως (σε όλους μας πάει) ας βάλουμε το μυαλό μας να εργάζεται...δεν καίγεται το κεφάλι μας, μην φοβόμαστε...  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λέει όλα η υπογραφή σου.. :P :lol: :lol:

Υπομονή σε όλους...εδώ εγώ έκανα 10 χρόνια υπομονή με τον δεινόσαυρό μου, λίγος καιρός ακόμη τι είναι; Όλες μας οι απορίες θα λυθούν όσο θα περνάει καιρό η πλατφόρμα στα χέρια χρηστών και reviewers...Άντε να δω τελικά πότε θα αναβαθμίσω και σε τι...στο τέλος θα το παρατήσω το σπορ μου φαίνεται και θα το γυρίσω στο πλέξιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μερικοί είστε η αιτία που είμαι τόσα χρόνια μέλος και δεν μου πάει η καρδιά εύκολα να γράψω......Ευτυχώς υπάρχουν και παιδιά σωστά που αξίζει ο κόπος να προσπεράσω..... για να τα διαβάσω.

 

Βλέπω με πολύ θετικό μάτι τους 1700-1700x ,έγινε αρκετά καλή δουλειά .Μένει να δούμε πόσο εύκολα/γρήγορα θα ξεπεραστούν αυτές οι λίγες παιδικές ασθένειες. Σίγουρα για high performance pc είναι η καλύτερη επιλογή την στιγμή που μιλάμε, αν αναλογιστούμε το price/performance Ratio .

Φαίνεται πως ξαναμπήκε δεύτερος παίχτης στις cpu ,αλλά χρειάζεται λίγο χρόνο να προσαρμοστεί και να προσαρμοστούν πάνω σε αυτόν.

Τελος , καλό θα ήταν ο κάθε σκεπτόμενος καταναλωτής να κοιτάει το καλό της τσέπης του και όπου υπάρχει μονοπώλιο ,εκτός από την έλλειψη σημαντικής ανάπτυξης ,είμαστε και έρμαια της εκάστοτε τιμολογιακής πολιτικής. Οι υπάλληλοι και μέτοχοι της κάθε εταιρίας ανήκουν στην πρώτη παράγραφό μου.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κλείσω το βράδυ με μια υπέροχη εικόνα:

 

attachicon.gifpov ray.png

 

Εγώ πάλι έμεινα σε αυτήν την εικόνα

 

https://www.pcper.com/reviews/Processors/AMD-Ryzen-7-1800X-Review-Now-and-Zen/Power-Consumption-and-Conclusions

 

Μόνο χρυσά από εδώ και πέρα για την Amd (δώσε πόνο)....περιμένω πως και πως να δω τον ryzen 1600Χ!!! B)

post-303984-0-34575400-1488509138_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτό μάγκες παμε σε 6+core(ιντελ ή amd δεν με νοιάζει οτι συμφέρει) εγω γουστάρω να εχω 1000 πράγματα στο background και να παίζω και το παιχνιδάκι μου να ρολάρει με 90%+ cpu usage o i7 ιδρώνει ενω ο 1700 το πάει χαλαρά.. τα υπόλοιπα είναι θέμα optimization /debugging.

 

το θέμα ειναι ποσο καλυτεροι θα ειναι ο skylake -x kabylake-x

 

Αν ισχυουν roadmaps κλπ θα εχουν...

 

115-140W TDP

 

Ο φθηνοτερος ποσο; 550E; 500E; με μητρικη των 250Ε-300Ε.Ενω ο R7 μπαινει και στων 85-100Ε.

 

Ναι οι Χ θα εχουν πολλη συνολικη επεξεργαστικη ισχυ αλλα με πιθανον κακη σχεση κοστους-επιδοσεων  και επιδοσεων-watt.Θα απασχολησουν καποιους αλλα θα ειναι πολυ λιγοι μπροστα στο συνολο της αγορας.

Μέχρι στιγμής τα lows και τα frametimes είναι η χαρά της smoothίλας...

(όσα ελάχιστα έχουν κυκλοφορήσει δλδ)

 

Απορώ που σχολιόμαστε ακόμα με τα average...

 

Εσυ τα λες καλα τελευταια...Παρατηρεις πραγματα που δε βλεπω να πολυαναφερονται εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι έμεινα σε αυτήν την εικόνα

 

https://www.pcper.com/reviews/Processors/AMD-Ryzen-7-1800X-Review-Now-and-Zen/Power-Consumption-and-Conclusions

 

Μόνο χρυσά από εδώ και πέρα για την Amd (δώσε πόνο)....περιμένω πως και πως να δω τον ryzen 1600Χ!!! B)

Καλά και η ΑΕΛ είχε πάρει πρωτάθλημα με τον γκμοχ. :P

 

Μωρέ το θέμα αυτό είχε πάντα η AMD ..

Τις "παιδικές ασθένειες" τις μετέτρεπε σε ανίατες.

Το ότι δεν εχω γράψει τίποτα επί του νήματος (ρεβιου)  από χθες είναι επειδή πραγματικά αυτή την φορά θα ήθελα να πετύχει.

και αυτό γιατί από την σφαλιάρα που θα φάει αργότερα θα παίρναμε καλούς επεξεργαστές σε πραγματικά καλή τιμή,(τι ? οχι ?)

επίσης γιατί δίνει το έναυσμα να γραφτεί και κάτι καλύτερο σε software.

Εντάξει και ενα συμπαθειο στον κατατρεγμενο υπάρχει κ ας είναι πολυεθνική.. :P

 

Όσοι "την αγαπάτε" αφήστε το χάδι,και κάντε της σκληρή κριτική, "Hard love" είναι ο όρος και είναι δοκιμασμένος,μόνο ετσι θα την βοηθήσετε πραγματικά να πάει παρακάτω με σταθερά και μεγάλα βήματα. (αυτό είναι σοβαρό και ισχύει) (υπότιτλοι off)

 

(hackintosh mode on) (@$%@^@ και είναι και laptop θα με ξετουμπανιασει) :P

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι GPU εχεις? Αν μπορεις να περιμενεις 6-8 μηνες θα σου ελεγα τελος της χρονιας με 6πυρηνους intel στη mainstream πλατφορμα να κανεις την επιλογη σου τοτε αναμεσα σε AMD και Intel αναλογα με το budget σου.

Εαν παλι χρησιμοποιεις απο GTX1070 και κατω διαφορα αναμεσα σε Ryzen και Ιντελ δε θα δεις.

 

Σε καμια περίπτωση πάντως δε θα πρότεινα να πας τωρα σε Ζ270. Ειναι πολλοί λίγοι οι 4 πυρήνες και τέλος του χρόνου αλλάζει και και το socket στην Intela. Εαν κρατας το CPU σου πανω απο 2-3 χρόνια εχε σαν minimum τους 6 πυρηνες και εαν υπαρχει option αργοτερα στο ιδιο Mobo 8 ακομα καλυτερα.

 

Αρχες '18 θα βγαλει "αλλους" η ιντελ στο mainstream/perf desktop.Παραμενει στα 14nm με τον ιδιο βασικο πυρηνα με ελαφρες βελτιωσεις απο οτι διαβασα.Θα βγαλει εναν 6C/12T πανω-πανω αλλα σε τι τιμη...

 

Αν αλλαξει και το σοκετ...αλλες μητρικες και κοστος+ ξανα-μανα  τα ιδια θα χουμε...δηλαδη αρμεγμα και παραμονη σε εναν τεχνολογικο βαλτο με overpriced προιοντα στα περισσοτερα SKU.Φαινεται πως θελουμε αλλα 15 χρονια μονοπωλιο+10 μνημονια δωρο.Αν ψαρωσει ο περισσοτερος κοσμος θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.Θλιβερο...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...