Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

I did some 3D testing and eventhou there is not nearly enough data to confirm it, I'd say the SMT regression is infact a Windows 10 related issue.

In 3D testing I did recently on Windows 10, the title which illustrated the biggest SMT regression was Total War: Warhammer.

 

All of these were recorded at 3.5GHz, 2133MHz MEMCLK with R9 Nano:

 

Windows 10 - 1080 Ultra DX11:

 

8C/16T - 49.39fps (Min), 72.36fps (Avg)

8C/8T - 57.16fps (Min), 72.46fps (Avg)

 

Windows 7 - 1080 Ultra DX11:

 

8C/16T - 62.33fps (Min), 78.18fps (Avg)

8C/8T - 62.00fps (Min), 73.22fps (Avg)

 

At the moment this is just pure speculation as there were variables, which could not be isolated.

Windows 10 figures were recorded using PresentMon (OCAT), however with Windows 7 it was necessary to use Fraps.

https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-strictly-technical.2500572/page-8#post-38775732

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό για τους ενθουσιώδεις και testers,

εσύ που ξέρω ότι βοηθάς φίλους στα builds θα τον πρότεινες αύριο σε έναν επαγγελματία ?

Θα τους πρότεινες γενικότερα αυτή την εβδομάδα σε κάποιον ?

 

 

Εγώ 5820k θα του έλεγα να σου πω την αλήθεια γιατί μπορείς να πάρεις ότι σου δίνει ένας 6850 εκτός από τα lanes.

Αλλά και budget 7700 non k ανάλογα την χρήση.. και θα το έκανα και θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο,και την συνείδηση μου καθαρή. ;)

 

Αλλά το ερώτημα που έθεσα ήταν για να καταλάβουμε κυρίως ποιοι και λογικά αγοράζουν,δηλαδή λίγο ρητορικό,

και οτι κόντρα που υπάρχει λιγο πολύ είναι ανούσια αφου κανείς μας δεν πιστευω σε άμεσο build δεν θα έβαζε ryzen,εκτός αν προέρχονταν απο συγκεκριμένες "ομάδες" που ανέφερα πιο πάνω.

 

 

Ακόμη το συνεχίζεις....

"Ομάδες".

Μία πρόταση θα κάνω, take it or leave it.

Δεν τσιμπας μερικά Intel (από τα πρόβατα όπως τους αποκαλείς) από τις αγγελίες να βάλεις πάνω Hackintosh και να το πουλάς χρυσάφι;

 

Βλέπεις; Ούτε οπαδό σε χαρακτήρισα ούτε τίποτα, αλλά αυτή η χολή που βγάζεις φίλε μου όσο και να προσπαθείς να την κρύψεις δεν παλεύεται.

Βέβαια θα κρατήσω μία πισινή μήπως και είσαι ο νέος Ζορρο και προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο από την λάθος αγορά.

 

Δεν είσαι σε θέση να κάνεις ούτε πρόταση ούτε μια τέτοια προσωπική επίθεση γιατί δεν είσαι καν σε θέση να διαβάσεις κ να καταλάβεις τι γράφω,ως τυφλωμένος οπαδός μιας πολυεθνικής.

 

Κατ'αρχην με προσβάλλεις και με κρίνεις οπότε να ξέρεις έλαβες την αναφορά ως σου αξίζει και το κάνεις αυτό χωρίς καν να έχεις ιδέα,χωρίς καν να διαβάσεις τις αξιολογήσεις από ανθρώπους που με εμπιστεύτηκαν,και ναι αυτοί έχουν το δικαίωμα να με κρίνουν .και το έχουν κάνει νομίζω επαναλαμβάνω με τις αξιολογήσεις τους.

 

Έφαγες την τάπα το μεσημεράκι και ήρθες μετά να μου πεις τι πουλάω και πως το πουλάω και take it or leave it.. στείρος επιχειρημάτων άλλα γεμάτος ρεβανσισμό και οπαδισμο που δεν σε άφησε καν να καταλάβεις ότι όταν έλεγα τις "παραπάνω ομάδες" εννοούσα τους "ενθουσιώδεις και testers" που έγραψα πιο πάνω. υπάρχει η παράθεση και οταν ξετυφλωθεις απο τον οπαδισμο σου μπορείς να κάνεις πάλι μια προσπάθεια να το καταλάβεις.

 

Αυτό αποδεικνύει κιόλας κατά την ταπεινή μου άποψη ότι υπάρχουν ομάδες στις οποίες και ανήκεις τελικά που προσπαθούν να σπρώξουν τους υπολοίπους σε συγκεκριμένες αγορές,γι'αυτο κρίνεις και εξ'ιδιων τα αλλότρια.

 

Δεν θα σου ζητήσω καμιά άδεια κ ποτέ για να γράφω την άποψη μου,το κόμπλεξ κατωτερότητας και τελικά επίθεσης χωρίς λόγο,βρες κανένα από αυτά τα πρόβατα του περίγυρου σου να το καταθέσεις την επόμενη φορά,και άσε αυτούς που πραγματικά με γνωρίζουν να με κρίνουν..

 

Λυπάμαι πραγματικά γιατί τόσο καιρό δεν σε είχα εκτιμήσει ετσι,και δεν το περίμενα από εσένα,και με αυτό τον τρόπο,να ξέρεις όμως και στο λέω φιλικά πραγματικά γιατί την ανθρώπινη βλακεία πάντα την συγχωρώ ότι έχεις βάλει τον εαυτόν σου σε θέση να "σε χρησιμοποιούν",κάποιες πολυεθνικές και σε εκθέτουν.

 

Ρώτησα συγκεκριμένο άνθρωπο τον οποίο εχω γνωρίσει και εκτιμώ συγκεκριμένο ερώτημα,

έδωσε μια απάντηση την οποία δέχομαι αν και νομίζω δεν έλαβε σοβαρά υπ'οψην το "αυτή την εβδομάδα".

 

Δεν είχες κανένα λόγο να απαντήσεις και τελικά να εκτεθείς,με προσωπική επίθεση.

Το έχουν κάνει και άλλοι στο παρελθόν και εκτέθηκαν,τώρα μάλλον δεν μπορούσαν να το ξανακάνουν και χρησιμοποίησαν ένα υποχείριο τους,ένα υποχείριο που είναι εδώ σε αυτό το νήμα μη προσφέροντας τίποτα ουσιαστικό εκτός από προσωπική αντιπαράθεση και κριτική ως προς τους άλλους ματιά,μετά απο εμένα συνέχισες να προσβάλλεις και άλλους,μπορούσες και εσυ να σπαμαρεις τις ίδιες μετρήσεις που παει καλά η AMD  ξανα και ξανα όπως γίνεται μέρες τώρα,αλλα αυτό δεν σε ενοχλεί και δεν το αναφέρεις καν.

 

Όταν γράφονταν τέρατα πιο πάνω ότι το Z270 δεν μπορεί να δώσει ούτε έναν nVme εσείς οι γνώστες,

δεν αντιδράσατε ούτε με τον ίδιο ούτε όμως με άλλον τρόπο,σε αυτή την παραπληροφόρηση.

Αυτό είναι δείγμα της αντικειμενικότητας σας,του ΜΗ οπαδισμου σας,και της γνώσης σας.

 

Σκεψου το.. και καλή συνέχεια από εμένα. ;)

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 σελίδες thread χτές Σαββάτο...δεν φαντάζομαι σήμερα Κυριακή πόσο θα φτάσει......Ηρεμήστε παίδες....cpu είναι,δεν έφτασε το τέλος του κόσμου.Έδωσε η amd πολύ καλούς επεξεργαστές (επιδόσεις και τιμολογιακά) και αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι για εμάς τους καταναλωτές!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για ονομα του (καθε) Θεου. Μπαινουμε να διαβασουμε τα νεα για τον επεξεργαστη και εχουμε 20+ σελιδες 200 ποστ σε μια μερα στις οποιες οι μεν ανεβαζουν τα ιδια screenshots 50 φορες, οι δε λενε καρμπον τα ιδια αλλες 50 φορες, 50 ποστ εντελως οφφ τοπικ, και 50 ποστ κατινιασμια και προσβολλες και ολοι μαζι να κοντραρουν το μηκος τους (ξενχοντας οτι το How to use it εχει σημασια).

Δυστυχως Moderation γινεται μονο σττα apple θεματα.

 

Τιποτα καινουργιο, τιποτα χρησιμο για το θεμα ;

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για ονομα του (καθε) Θεου. Μπαινουμε να διαβασουμε τα νεα για τον επεξεργαστη και εχουμε 20+ σελιδες 200 ποστ σε μια μερα στις οποιες οι μεν ανεβαζουν τα ιδια screenshots 50 φορες, οι δε λενε καρμπον τα ιδια αλλες 50 φορες, 50 ποστ εντελως οφφ τοπικ, και 50 ποστ κατινιασμια και προσβολλες και ολοι μαζι να κοντραρουν το μηκος τους (ξενχοντας οτι το How to use it εχει σημασια).

Δυστυχως Moderation γινεται μονο σττα apple θεματα.

 

Τιποτα καινουργιο, τιποτα χρησιμο για το θεμα ;

 

Πέστα....μην τα λέω μόνο εγώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Αυτή τη βδομάδα όχι.

 

Εσύ θα πρότεινες σε έναν επαγγελματία αυτή τη βδομάδα να τα σκάσει για τον 6850 ή τον 6900 (κλπ);

Ας μιλήσω και σαν επαγγελματίας και όχι σαν gamer που μιλάω εδώ μέσα.

Λοιπόν το πιο σημαντικό εργαλείο στη δουλειά μου ( οδοντοτεχνίτης ) είναι το 3d scanner 3shape d900 και το κοπτικό μου το οποίο δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε hardware οπότε δεν το συζητάμε.

Το scanner χρησιμοποιεί το dental system ένα πρόγραμμα που πληρώνω άδεια χρήσης 1500 ευρώ το χρόνο.

Για να μην απορειτε τι είναι αυτό εκεί σκαναρουμε τα εκμαγεία ( στόματα των ασθενών ) και σχεδιάζουμε τις δουλειές και στην συνέχεια κόβονται στο κοπτικό ( ζιρκόνιο, κερί, μέταλλο ανάλογα τι θέλουμε να κόψουμε ).

Το πρόγραμμα αυτό είναι σχεδιασμένο σύμφωνα με τη 3shape να τρέχει πάνω σε Intel και Nvidia hardware. Οπότε όσο καλοί και να είναι οι καινούριοι AMD απλά απορρίπτονται.

Πάρα πολλά επαγγελματικά προγράμματα είναι γραμμένα πάνω σε Intel/ Nvidia και αυτό η AMD το ξέρει για αυτό και από την αρχή παρουσίαζε workstation CPUs με έμφαση στο gaming κοινό.

Ο 1800x ας είναι καλύτερος και από τον 6950x εγώ αν αναβάθμιζα το PC της δουλειάς τώρα θα πήγαινα σε 6800k και 1070 ( ναι το πρόγραμμα θέλει GeForce κάρτες όχι Quadro ) και ας πλήρωνα ακριβότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεν μπορέσει να καθαριστεί το θέμα (μιας και έχετε πει εκατοντάδες μλκιες), θα ανοίξει νέο και "καθαρό".

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...