Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Υποχωρούμε για την ώρα από την κατασκευή smartphones αλλά δεν αποσυρόμαστε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η εμπιστοσυνη ειναι ατιμο πραγμα ,την κερδιζεις με κοπο κ δυσκολα την χανεις με την πρωτη αδικαιολογητη στραβη

 

η ms πουλησε 2 φορες τους χρηστες της ,την πρωτη με την μεταβαση στα windows phone 8 απο τα 7 ,η δευτερη στα 10 οταν διαβεβαιωνε οτι οσα κινητα εχουν 8 θα παρουν 10 η καποια κομμενη εστω εκδοση 10 κ το μονο που εκανε ειναι να τα δωσει στα καινουργια σχετικα αφηνονοντας αδικαιολογητα εξω, κινητα ακριβα που μπορουν να τα σηκωσουν απο θεμα hardware

 

εταξε μεγαλεπηβολα projects οπως πχ android apps που θα ετρεχαν στα 10 τα οποια τα σκοτωσε αρων αρων

 

αγορασε την Nokia ,εθαψε το brand name Lumia k το ονομα τους στην αγορα, υποβαθμισε την ποιοτητα τους, καταφερε να τα κανει αδιαφορα κ ασχημα , εβγαλε ενα σωρο φθηνα μεν κινητα αλλα χωρις κατι αξιοπροσεκτο πανω τους κ παρολο που πλημυρισε την αγορα κανεις δεν βρηκε καποιο φθηνο η μεσσαιο να πει ναι να μια πολυ καλη αγορα σε windows phone ,τα δε hi end της εδειχναν φθηνιαρικα κ αδιαφορα επισης

 

παρολα αυτα ο κοσμος δεν θα εφευγε ,για τους μη απαιτητικους χρηστες τα windows phone 8 ηταν φτηνα ,αλαγκαριστα κ απροβληματιστα και τι καταφερε να κανει? 1 χρονο μετα την υποτιθεμενη διαθεση των 10 κ παρολο το μεγεθος της ms k ολο το εκτεταμενο beta testing εδωσε σε καποιο μεριδιο χρηστων 8 beta 10 χωρις device specific firmware ,με τα απειρα bugs σε core εφαρμογες κ ενα λειτουργικο που δεν ειναι πλεον αξιοπιστο κ αλαγκαριστο

 

οτι κ να ταξει απο εδω κ περα η πλειοψηφια θα της γυρισει την πλατη ,αρχιζει μα μυριζει το πτωμα πλεον

Καλημέρα Nimba..Όταν αναφέρεις ολα αυτα και αλλα τόσα που ανέφεραν άλλοι χρηστες ποιο πίσω τα οποια είναι η σκληρή αλήθεια ΑΠΟΡΩ που κάποιοι επιμενουν και δικαιολογούν τους κατσαπλιαδες της Microsoft.

Και τα λεω αυτα ενω ειμαι χρηστης των wp εδω και 3 χρονια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε

 

κ εγω χρηστης 3 χρονια ειμαι για αυτο τα χωνω κ απορω γιατι καποιοι τους χαιδευουν τα αυτια

 

απο τα 8 ημουν ευχαριστημενος παντως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απορία προς τον αρθρογράφο. Στον τίτλο λες "Υποχωρούμε για την ώρα από την κατασκευή smartphone αλλά δεν αποσυρόμαστε". Μέσα στο άρθρο λες "...και γι'αυτό θα πρέπει να εστιάσουμε καλύτερα στις μελλοντικές μας προσπάθειες γύρω από την παρουσίαση νέου hardware" και "ο Myerson αναφέρει ότι η Microsoft παραμένει σταθερή στην επιδίωξη της καινοτομίας σε όλη τη γκάμα των Windows συσκευών". Αν κάποιος διαβάσει μόνο αυτά μάλλον θα πρέπει να αρχίσει να βαράει το κεφάλι του στον τοίχο, αλλά πάλι καλά που υπάρχει και η ανακοίνωση η οποία αναφέρει "we're scaling back, but we're not out!"​ το οποίο σε ελεύθερη μετάφραση λέει ότι το τμήμα της κινητής "μειώνεται σε μέγεθος" (κάτι το οποίο προφανώς ισχύει εφόσον απολύουν 2χιλιάδες άτομα) και όχι ότι υποχωρούν από την κατασκευή συσκευών.

 

Φιλικά πάντα... αλλά το άρθρο είναι περιέργως "μαγειρεμένο"...

Ακριβώς, λόγω του όγκου των ειδήσεων καθημερινά περνάω κάτι στα γρήγορα χωρίς να κοιτάω την αρχική πηγή (κακώς). Δεν θα πω μαγειρεμένο, απλώς κάνει πιο ...ελεύθερη απόδοση, όχι μετάφραση.

 

Ο Myerson ουσιαστικά προσπαθεί να πει δύο κουβέντες για την πρόσφατη πώληση του feature phones division και παράλληλα για την απόλυση ~2000 εργαζομένων ενώ παράλληλα εξηγεί ότι εστιάζει σε συγκεκριμένους τομείς στο πλαίσιο μιας ολοκληρωμένης πλατφόρμας Windows.

 

Δεν αναφέρεται ρητά ότι σταματούν την παραγωγή smartphones. Ίσα-ίσα "We will continue to update and support our current Lumia and OEM partner phones, and develop great new devices". Ασφαλώς, όταν κάποιος θέλει να σταματήσει την παραγωγή δεν θα το πει στα μούτρα αλλά εμμέσως, το μέλλον βέβαια θα δείξει. Και μακάρι να μην σταματήσουν γιατί θα οδηγηθούμε απόλυτα στο σύστημα των δύο που δεν θα καινοτομεί κανένας.

 

ΥΓ δεν έχω windows phone, είχα και το πούλησα γιατί δεν με βόλευαν, αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να κλείσει η Microsoft :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελένεστε από την κακία σας...

Η Microsoft θέλει να ωριμάσει το Universal οικοσύστημά της και το λειτουργικό της να γίνει αψεγάδιαστο, ώστε όταν βγάλει το απόλυτο τηλέφωνο να έχει και το απόλυτο Universal λειτουργικό.

Προφανώς γιατί το μόνιμο παράπονο μέχρι τώρα ήταν η "beta" κατάσταση στα windows 10 και η έλλειψη εφαρμογών.

Όλα τα reviews εκθιάζουν κινητά για κάμερες και hw αλλά στα apps και το λειτουργικό το θάβουν.

Δεν έχει νόημα λοιπόν αυτή την στιγμή να συνεχίσει την προσπάθεια και να λένε μία από τα ίδια.

Όταν βγάλει το surface phone λοιπόν, το οποίο θα καινοτομήσει τεχνολογικά, θα έχει ωριμάσει το λογισμικό της και θα έχει και APPS λόγω των universal εφαρμογών στα windows 10.

Για να καταλάβετε την ώθηση που θα δώσουν τα univesal apps και τα windows 10 desktop στο Mobile αρκεί να σας δώσω ένα παράδειγμα από εταιρεία παιχνιδιών, την Game Troopers, που ανακοίνωσε ότι ενώ στο mobile τα downloads σε ένα παιχνίδι της ήταν 90.000, στα windows 10 ήταν 2.000.000!

Οπότε καταλαβαίνετε ότι αν γεμίσουν με Universal Apps τα windows 10, όταν βγάλει το κινητό της δεν θα υπάρχει review που θα μιλάει για έλλειψη apps.

Όσοι μπορείτε να σκεφθείτε λίγο πιο μακρυά θα καταλάβετε. Οι υπόλοιποι βάλτε εικόνες από τον Καιάδα.

βασικά ελλιψη εξιδανικευμένων λειτουργιων , (Εδω δεν έχει contact export πλάκα κάνεις) ασχήμια του λειτουργικού για τους περισσότερους (τι να το κάνεις το os όταν 1 στους 10 το λατρεύει και 9 το συχαινονται) και ναι μόνιμο beta state.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέστε πως άλλος ένας κολοσσός παρατάει τα Windows Phone (μαζί με τα BlackBerry και Amazon Fire για τα οποία κανείς δεν νοιάζεται). Μιλάω φυσικά για το Paypal.

 

 

Γιατί;

 

 

Και επειδή, όπως εγώ γράφω χρόνια σε διάφορα fora, κανένα Paypal δεν έχει έλλειψη πόρων ή τεχνογνωσίας για να αναπτύξει μια καταραμένη mobile εφαρμογή για ένα οποιοδήποτε καταραμένο mobile OS (δεν μιλάμε για μικρότερους devs και εταιρείες, αλλά για μεγέθη Paypal), απλώς δεν βλέπει τον λόγο και το θεωρεί distraction.

Εγινε το αναμενομενο(αυτο που λεγαμε) κ δυστυχως μελλοντικα θα αυξανονται τετοιες περιπτωσεις εφαρμογων που θα εγκαταλειπουν την πλατφορμα:

 

Δυστυχως, οι καταναλωτες εγκαταλειπουν την πλατφορμα και πηγαινουν σε ανωτερες , η ms υποχωρει απο την κατασκευη hw, σε λιγο ακολουθουν και οι developers, οποτε θα ειναι μαλλον μια ουσιαστικα νεκρη πλατφορμα.

 

Φυσικα κ ειναι wishful thinking.

Δεν υπαρχουν σοβαρες αποδειξεις/ενδειξεις οτι η ms θα καινοτομησει τεχνολογικα ή οτι θα υπαρχουν apps.

Με το ποσοστο των wp να ειναι κατω του 1% και να μειωνεται κι αλλο, δεν ειναι ευκολο να πεισεις το snapchat(ή το επομενο "snapchat") να βγαλει εφαρμογη .

 

Ναι , οι universal apps θα βοηθουσαν, αλλα πρεπει να υπαρχει κ κοινο για να βγουν. Κ το κοινο των desktop δεν ειναι σημαντικο, μιας κ συμφωνα με ερευνες της ιδιας της MS , ελαχιστοι χρησιμοποιουν metro/universal apps στο desktop.

 

Η αγορα δυστυχως εχει γυρισει την πλατη στην πλατφορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν 6 χρόνια από το MWC του 2010 που ανακοινώθηκαν τα Windows Phone σαν OS.

Δείτε πόσο έχει εξελιχθεί το iOS, το Android (το 2010 είχε το 2.2), ακόμα και το Blackberry σε σχέση με τo OS της MS. Και σε χαρακτηριστικά και σε εφαρμογές / υπηρεσίες

Δε συζητάμε για τεράστια λάθη όπως η μετάβαση από 7.5 σε 8 χωρίς υποστήριξη εφαρμογών, το κόστος αδειοδότησης ανά συσκευή και η κατάταξη των κατασκευαστών σε 2 ταχύτητες (η Nokia και οι άλλοι).

Η Nokia απλά ανέκοψε την πτώση, αφού το mobile κομμάτι της έφτασε στο ναδίρ. Ο ανταγωνισμός έχει προχωρήσει και φυσικά δεν χαρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο υπαρχει windows desktop θα υπαρχουν και τα mobile windows. H πλατφόρμα θα συνεχίζει να εξελίσσετε παράλληλα. Δεν εκλεισε το mobile τμημα απλα θα συνεχιζει να σχεδιαζει προτυπες συσκευες για να δειχνει το δρομο στους κατασκευαστες και αφηνει περιθωρια αναπτυξης της αγορας windows mobile συσκευων απο τριτους.

Mobile λειτουργικο παντως θα συνεχιζει να υπαρχει εστω και για πολυ χαμηλου κοστους tablet οπως και για αλλου ειδους συσκευες που θα δουμε μελλοντικα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

 

 

Μιας και το παίζεται έξυπνοι μερικοί από εδώ μέσα..

 

1. Έγραψα ότι είμαι C# .Net dev. (και ναι, ξέρω και Java όπως και Python)

2. Παίζω σε Enterprise VS 2015 Edition

3. Ναι έχω "free" Χamarin

4. Για αυτά που το θέλω έχει κόστος ακόμα και τώρα (κρυφές χρεώσεις.. το έχω ψάξει πολύ περισσότερο από όσο νομίζετε)

 

5. Έτσι για το γαμώτο.. πείτε ότι ήταν τελείως free (που δεν είναι για αυτό που το θέλω) το rewrite όλου του app θα μου το κάνετε εσείς τζάμπα;

Γιατί το codebase το έχω (μιλάω για μεγάλο project) ή είναι απλά ποιο λογικό να υποστηρίξει Java στη πλατφόρμα της η μικρομαλακή;

 

Πάρτε και εικόνες / αποδείξεις (σημερινές)

 

Microsoft_Visual_Studio_Enterprise.png

 

 

tmp.png

Δεν διαβάζεις προσεκτικά την σελίδα του Xamarin. Αυτό που χρεώνει η Microsoft είναι το Visual Studio όχι το Xamarin. Σιγά μην σου έδινε δωρεάν το Visual Studio 2015 Enterprise

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβάζεις προσεκτικά την σελίδα του Xamarin. Αυτό που χρεώνει η Microsoft είναι το Visual Studio όχι το Xamarin. Σιγά μην σου έδινε δωρεάν το Visual Studio 2015 Enterprise

:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι δύσκολα, εφαρμογές δεν έρχονται και αυτές που έρχονται δεν είναι το ίδιο προσεγμένες ούτε τόσο γρήγορες, νεες συσκευες φθηνές καλες midrange δεν υπαρχουν, το android κατάφερε να ξεπεράσει την μη χρηστικη συμπεριφορά του στις φθηνές συσκευές και το διαφορετικό UI είναι δύσκολο να το περάσεις όταν ο καταναλωτής έχει μάθει σε κάτι συγκεκριμένο, ούτε το microsoft και windows brand είναι ελκυστικό με όρους hype και lifestyle. Είμαι περίεργος πάντως να δω τι θα γίνει. Η Microsoft άργησε και ο τομέας που ήταν δυνατή δεν συμβάδιζε με τη Mobile χρηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ui ειναι το μονο πραγμα που δεν χρειαζεται αλλαγη

 

και ναι και όχι. Εμάς μας αρέσει που είναι διαφορετικό και σίγουρα πιο παιχνιδιάρικο, αλλά δυστυχώς ο κόσμος εχει συνηθίσει σε κάτι και επίσης πριν η Microsoft φτιάξει demo στις συσκευες των καταστημάτων η εικόνα του δεν ηταν καθόλου ελκυστική και εδινε την εντυπωση ατακτοποιητου δωματιου καθως τα πειράζανε και τα αφηναν όπως να ναι. Επειδή είναι παρα πολύ παραμετροποιησιμη η αρχικη οθονη επικρατουσε ασχημη εικονα. Επισης κατι άλλο που με πειραζε ηταν ότι τα πιο φθηνα μοντελα ειχαν παρα πολυ κακες οθονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα ειναι θεμα γουστου ,εμενα μ αρεσει περισσοτερο απο ολα τα ui ,ειναι λιτο, απλο, καλαισθητο κ ξεκουραστο στο ματι + την πληροφορια με μια ματια των live tiles

 

εγω εχω oled κινητο οποτε δεν ξερω τι παιζει με τα ips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπωθηκε και παραπανω απο 1-2 ατομα (απο ~150 απαντησεις) δεν σταματησαν να βγαζουν ή να εξελισουν το λειτουργικο, απλα σταματησαν να βγαζουν νεες συσκευες.

Οι υπολοιποι κοιταξανε για ακομα μια φορα να πουνε τα δικα τους.

 

To the point. Πριν λιγο καιρο δεν ηταν που κανανε και τα windows 10 mobile τζαμπα για τους κατασκευαστες (οταν ανακοινωσανε κατι αλλαγες)?

Αν αυτο ειναι κινητρο για τους κατασκευαστες θα δειξει στην πορεια. Παντως τα τελευταια 2 χρονια, μονο η nokia/ms ειδα να βγαζει συσκευες. Η htc εβγαλε... μια και μετα κατι κινεζοι βγαλανε τις δικες τους. Η ms δηλαδη εφτιαχνε μονη της συσκευες για να κρατησει μια αγορα που συνεχεια γυρναει την πλατη στο λειτουργικο της (για οποιονδηποτε λογο, ειτε μιλαμε για τον απλο χρηστη, ειτε για τον απλο dev), οποτε λογικο ειναι να εχει ζημιες και στο τελος να τις παρατησει.

 

Ναι, το μεριδιο των wp θα μειωθει και αλλο, γιατι οι εταιριες πλεον κοιτανε απλα να βγαλουν πολλες συσκευες με λιγες διαφορες μεταξυ τους και τα wp δεν ειναι το λειτουργικο που θα αναδειξει τη διαφορα σε κατι τετοιο. Το android ειναι, γιαυτο υπαρχουν πχ j5 και j5 εκδοση 2016, με 2-3 αλλαγες και ~100Ε ακριβοτερη.

 

(χρηστης wp απο την 8.0 gdr2, τοτε που τα wp δεν ειχανε οχι notification center, ουτε καν rotation lock!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...