Προς το περιεχόμενο

Η Foxconn αντικαθιστά 60.000 εργάτες με ρομποτικά συστήματα


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα αυτα που λες θα ισχυαν αμα δινοντουσαν σε ολους οι ιδιες ευκαιριες στη μορφωση. Τοτε ναι, να δεχτω αυτο που λες. Αν ο αλλος ειχε καθε ευκαιρια να μορφωθει και δεν το εκανε τοτε καλα να παθει.

 

Το θεμα ειναι πως αυτο δεν συμβαινει και οσο περναει ο καιρος η μορφωση θα γινεται προνομοιο οσων εχουν λεφτα.

 

Don't get me wrong, συμφωνω οτι τα ρομποτ ειναι το μελλον (αλλωστε ασχολουμαι με ρομποτ λογω της δουλειας μου) αλλα θα πρεπει να αναγνωριζουμε πως η εξελιξη της τεχνολογιας στην υπαρχουσα κοινωνια εχει αρκετες αρνητικες επιπτωσεις για πολλους στους οποιους ουδεποτε δωθηκε η ευκαιρια στην παιδεια

 

Στην Ελλάδα εδώ και 10ετίες τα πανεπιστήμια είναι δωρεάν.

Ο λόγος που δεν μορφώνεται ο κόσμος είναι γιατί δεν θέλει όχι γιατί δεν μπορεί. Δεν είμαστε ούτε Κίνα ούτε Αφρική ευτυχώς. Αλλά είναι πολύ πιο καλή φάση στα 18 να πας να δουλέψεις χαλαρά και να γουστάρεις με τα λεφτά που βγάζεις αντί να εξαρτάσαι από το χαρτζιλίκι των γονιών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

οτι εργασια-ασχολια αρεσει στον καθενα, αυτη να ακολουθησει. οχι ομως μονο και μονο για τα χρηματα!

αλλα πρεπει και να γνωριζουμε οτι αυτο που μας αρεσει δεν θα εχει αναγκαστικα "ζητηση" μελλοντικα.

 

βασικα μην αγχωνεστε και μην φοβαστε καθολου.

χρειαζονται πολλα δις^δις ανθρωπων και παρα μα παρα πολυ δουλεια παρεα με δις^δις μηχανων για να "κατακτησουμε" αυτο το συμπαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα εδώ και 10ετίες τα πανεπιστήμια είναι δωρεάν.

Ο λόγος που δεν μορφώνεται ο κόσμος είναι γιατί δεν θέλει όχι γιατί δεν μπορεί. Δεν είμαστε ούτε Κίνα ούτε Αφρική ευτυχώς. Αλλά είναι πολύ πιο καλή φάση στα 18 να πας να δουλέψεις χαλαρά και να γουστάρεις με τα λεφτά που βγάζεις αντί να εξαρτάσαι από το χαρτζιλίκι των γονιών. 

 

Το οτι ειναι δωρεαν δεν σημαινει οτι ολοι μπορουν να σπουδασουν. Αμα οι δικοι μ γονεις δεν κανανε υπερανθρωπες προσπαθειες για να μου πληρωνουν τα φροντιστηρια δεν θα ημουν εδω που ειμαι. 

 

Απο τη στιγμη που στα σχολεια δεν γινεται δουλεια (με ελαχιστες εξαιρεσεις) ο κοσμος στρεφεται στην παραπαιδεια (φροντιστηρια, ιδιαιτερα κτλ) οποτε επανερχομαι στο αρχικο μου επιχειρημα οτι ετσι οπως πανε τα πραγματα θα σπουδαζουν μονο οσοι εχουν μια καλη οικονομικη κατασταση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι δωρεαν δεν σημαινει οτι ολοι μπορουν να σπουδασουν. Αμα οι δικοι μ γονεις δεν κανανε υπερανθρωπες προσπαθειες για να μου πληρωνουν τα φροντιστηρια δεν θα ημουν εδω που ειμαι. 

 

Απο τη στιγμη που στα σχολεια δεν γινεται δουλεια (με ελαχιστες εξαιρεσεις) ο κοσμος στρεφεται στην παραπαιδεια (φροντιστηρια, ιδιαιτερα κτλ) οποτε επανερχομαι στο αρχικο μου επιχειρημα οτι ετσι οπως πανε τα πραγματα θα σπουδαζουν μονο οσοι εχουν μια καλη οικονομικη κατασταση.

 

 Δουλειά δεν γίνεται ούτε στα σχολεία ούτε στα πανεπιστήμια. Αν όμως κάποιος αντιληφθεί πόσο σημαντική είναι η παιδεία, με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο θα τα καταφέρει. Όπως τα κατάφερες και εσύ. Το βασικό πρόβλημα είναι η τεμπελιά και η αδιαφορία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη: Τα ρομπότ είναι κομμάτι τις εξέλιξής μας σαν είδος. Σε όλες τις μεγάλες τεχνολογικές ανακαλύψεις, πολλοί ήταν αυτοί που ένιωσαν απειλή και εναντιώθηκαν. Όπως η εκκλησία που πιο παλιά έκαιγε επιστήμονες στην πυρά ασταμάτητα. 

 

Για να μην το κουράσω, αν είσαι απόφοιτος λυκείου και σκέφτεσαι να δουλέψεις 5 χρόνια σερβιτόρος, 5 χρόνια μπάρμαν και να καταλήξεις στα 30 ανειδίκευτος εργάτης χωρίς ούτε καν να ξέρεις Αγγλικά, τότε λοιπόν πρέπει να φοβάσαι τα ρομπότ πάρα πολύ.

 

Και αυτό γιατί θα είσαι στο ίδιο πνευματικό επίπεδο με τους καημένους τους Κινέζους που δουλεύουν εργάτες. Αν φροντίσεις να ακολουθήσεις τις παγκόσμιες εξελίξεις και να πάρεις πιο στα σοβαρά το θέμα της παιδείας, τα ρομπότ μόνο καλό μπορούν να σου κάνουν.

μερικοι γεννιούνται χαζοί πχ εγώ .. αυτοί τι να κάνουν να πεθάνουν; το πιο μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων δεν μπορούν να ακολουθήσουν τις παγκόσμιες εξελίξεις.. αυτη η σχεδόν <<φασιστική>> θεώρηση οτι ο καλύτερος μπορεί να τα καταφέρει σε μια εργασιακή ζούγκλα που ο ενας ειναι ετοιμος να φαει τις σαρκες του αλλου λιγότερου ικανου ειναι αυτο που θεωρητικά τουλαχιστον θελουμε να αποφύγουμε.. επισης αυτο το αμερικανικο ονειρο του οτι αν προσπαθήσεις αρκετά θα πετύχεις ειναι μια απολυταρχική ουτοπία .. πολλοι ανθρωποι εχουν ξεσκιστεί στο να προσπαθούν αλλα για διάφορους λογους απετυχαν..  

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για ΑΡΡΩΣΤΙΑ. Δεν υπάρχει λογική

 

Καταργούμε την ανθρώπινη εργασία.

 

Εν τέλει εξαφανίζουμε τους ανθρώπους, για να παραχθούν τα προιόντα της κωλο-εταιρείας πιο γρήγορα και πιο μαζικά.

 

Ποιός θα αγοράζει τα προιόντα της Foxxcol;

Τα ρομπότ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα εδώ και 10ετίες τα πανεπιστήμια είναι δωρεάν.

Ο λόγος που δεν μορφώνεται ο κόσμος είναι γιατί δεν θέλει όχι γιατί δεν μπορεί. Δεν είμαστε ούτε Κίνα ούτε Αφρική ευτυχώς. Αλλά είναι πολύ πιο καλή φάση στα 18 να πας να δουλέψεις χαλαρά και να γουστάρεις με τα λεφτά που βγάζεις αντί να εξαρτάσαι από το χαρτζιλίκι των γονιών. 

στην Ελλαδα ζεις;; πες μου τωρα οτι αν δεν εχεις λεφτα μπορεις να εχεις και επιτυχημένες ολοκληρωμένες σπουδές;; πίστεψε με υπάρχουν άνθρωποι που ναι δεν μπορουν να μορφωθούν, , επισης το αρθο δεν αναφέρετε στην ελλαδα αλλα ακριβως σε χωρες οπως στην κινα και τοπους οπως η αφρικη που ολοι εμεις του δυτικού κοσμου ζουμε εις βαρος τους .. φαντάσου αν στην ελλαδα δεν εχουμε ισες ευκαιρίες για ενα καλυτερο προσωπικό αυριο τί γίνετε σε τετοιου ειδους χωρες που οι ανθρωποι αντιμετωπίζονται ωε αναλώσιμοι εργατες-μυρμηγκια απο μια ελιτ που δεν θελει να σηκώσουν κεφαλι. εγω ειμαι υπερ τις τεχνολογιας-ρομποτ οταν προάγουν το ευ ζην ολων των ανθρώπων και οχι μονο σε αυτους που εχουν την δυνατότητα πρόσβασης  σε αυτη.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχουν νόημα τα ρομπότ, πρέπει να πουλιούνται και αρκετά προϊόντα, που για να πωλούνται αρκετά προϊόντα πρέπει να υπάρχουν καταναλωτές που να μπορούν να τα αγοράσου, άρα πρέπει οι άνθρωποι να έχουν κάποια αγοραστική δύναμη. Άρα όσες θέσεις εργασίας χαθούν θα πρέπει να δημιουργηθούν περισσότερες για να έχει ο κόσμος λεφτά να αγοράζει τα πράγματα που κατασκευάζουν τα ρομπότ. Το σύστημα αναγκαστικά θα ισορροπήσει. Και αν όλες οι θέσεις εργασίας να χαθούν, οι άνθρωποι θα πληρώνονται για να μην κάνουν τίποτε, για να υπάρχει κατανάλωση.

 

Το ότι τη χαμαλοδουλειά σε αμφισβητήσιμες για τα εργατικά δικαιώματα καταστάσεις (πχ συνεχώς κατηγορείται η Foxconn για εκμετάλλευση κλπ) θα την κάνουν ρομπότ, εγώ προσωπικά το βλέπω σαν  πρόοδος

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτά είναι...μακάρι και σε περισσότερα robot...οι άνθρωποι θα δουλεύουν πολυ λιγότερο και με πολύ περισσότερες απολαβές... αλλα όχι κατ' ανάγκη χρηματικές απολαβές. π.χ, Το να έχεις περισσότερο χρόνο και να ταξιδεύεις σε όλον τον κόσμο είναι απολαβή κατα κάποιο τρόπο.
Φυσικά όλα αυτά θα γίνουν αφου αλλάξουμε τους κανόνες του τωρινού παιχνιδιου, και όχι με το υπάρχον σύστημα.

 

 

Πως θα αλλάξει το σύστημα;

 

Το σύστημα δεν υπάρχει χωρίς εμάς.

 

Άρα πρέπει να αλλάξουμε εμείς.

 

Εδω καταλάβανε την χώρα μας με το πιο δόλιο ιστορικά τρόπο και καθόμαστε ζαλισμένοι και αναλύουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα παιδιά , σπουδάστε να γίνετε τεχνικοί , γιατί τα μηχανήματα χαλάνε.

Όταν χαλάνε κάποιος πρέπει να τα φτιάχνει.

Όσο αυξάνονται τα μηχανήματα, τόσο θα αυξάνεται και η ανάγκη για (καλούς) τεχνικούς.

 

Υπάρχει και ένα "ανέκδοτο". 
Μια εταιρεία λοιπόν είχε ένα μηχανημα 1 εκατομμυρίου, που χάλασε. Φωνάζει τον τεχνικό και αφού το εξέτασε βγάζει ένα σφυράκι, υπολογίζει καλά, και δίνει μια στο μηχάνημα. Όλως περιέργως το μηχάνημα έφτιαξε.

Όταν του ζήτησαν λογαριασμό, ο τεχνικός τιμολόγησε 10.000€. Η εταιρεία διαμαρτυρήθηκε λέγοντας ότι το μόνο που έκανε ήταν να χτυπήσει με ένα σφυράκι και ζήτησε να δικαιολογήσει το ποσό σε αναλυτικό τιμολόγιο. Οπότε ο τεχνικός έστειλε:

1. Χτύπημα με σφυρί       €50,00

2. Γνώση και εμπειρία ώστε να ξέρω που ακριβώς θα χτυπήσω  €9.950,00       !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν καταλαβαίνουν φίλε. Κάποιοι μάλιστα θα χαρούν. Κάποιοι νομίζουν πως θα είναι αραχτοί και θα τα έχουν έτοιμα στο μέλλον. Δεν κατάλαβαν πως θα είναι πλέον περιττοί και αν τους επιτρέψουν να υπάρχουν θα τρέχουν να προλάβουν πριν το αυτόματο μαζέψει τα σκουπίδια για να έχουν κάτι να φάνε.

Βλέπω πανηγύρια κάτω από ειδήσεις τύπου: "Αυτόματα θα έρχονται τα τρόφιμα", "θα περπατάς και στα μάτια σου θα βλέπεις που μπορείς να ψωνίσει", "πλέον δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι, το κάνουμε εμείς για εσένα"

Τελικά μας ψεκάζουν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοι γεννιούνται χαζοί πχ εγώ .. αυτοί τι να κάνουν να πεθάνουν; το πιο μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων δεν μπορούν να ακολουθήσουν τις παγκόσμιες εξελίξεις.. αυτη η σχεδόν <<φασιστική>> θεώρηση οτι ο καλύτερος μπορεί να τα καταφέρει σε μια εργασιακή ζούγκλα που ο ενας ειναι ετοιμος να φαει τις σαρκες του αλλου λιγότερου ικανου ειναι αυτο που θεωρητικά τουλαχιστον θελουμε να αποφύγουμε.. επισης αυτο το αμερικανικο ονειρο του οτι αν προσπαθήσεις αρκετά θα πετύχεις ειναι μια απολυταρχική ουτοπία .. πολλοι ανθρωποι εχουν ξεσκιστεί στο να προσπαθούν αλλα για διάφορους λογους απετυχαν..  

Σταμάτα να διαβάζεις ριζοσπάστες,αυγές,δημοκρατίες,κόντρες,βαξεβάνηδες κ.τ.λ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι δωρεαν δεν σημαινει οτι ολοι μπορουν να σπουδασουν. Αμα οι δικοι μ γονεις δεν κανανε υπερανθρωπες προσπαθειες για να μου πληρωνουν τα φροντιστηρια δεν θα ημουν εδω που ειμαι. 

 

Απο τη στιγμη που στα σχολεια δεν γινεται δουλεια (με ελαχιστες εξαιρεσεις) ο κοσμος στρεφεται στην παραπαιδεια (φροντιστηρια, ιδιαιτερα κτλ) οποτε επανερχομαι στο αρχικο μου επιχειρημα οτι ετσι οπως πανε τα πραγματα θα σπουδαζουν μονο οσοι εχουν μια καλη οικονομικη κατασταση.

Υπαρχει και μια δευτερη αναγνωση στο συγκεκριμενο που λες και εν μερη συμφωνω μαζι σου...

 

Αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολοι εχουμε εναν φιλο η ξερουμε εναν τυπο που οντως δεν ειχε τα λεφτα για φροντηστηρια η ιδιαιτερα,εστρωσε τον κωλο του κατω και ειπε εγω θα περασω εκει και μαντεψτε...περασε!Πιθανον και σε πολυ καλυτερες σχολες απο τι περασαν αυτοι που καναν φροντηστηρια και ιδιαιτερα...

 

Θελω να πω με αυτο οτι αν δεν εχεις λεφτα για την "ευκολη" μαθηση που ο καθενας απο μας δλδ θελει εναν βουρδουλα και εναν μπαμπουλα να τον υποχρεωνει να κανεις τα μαθηματα του η να του τα βαζει στον εγκεφαλο με λοβοτομη τοτε ισως οι μισοι δεν λεω ολοι...αλλα οι μισοι απο αυτους θα βαλουν το μυαλο τους να δουλεψει και θα διαβασουνε μονοι τους και θα τα πανε μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...