Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι χρήστες των ηλεκτρονικών τσιγάρων στην ΕΕ


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα και αντί για τσιγάρο βάζεις αυτό το ηλεκτρονικό ματσούκι. Έχεις τον ίδιο εθισμό και νομίζεις ότι οι αρρώστιες είναι για τους άλλους. Τίποτα δεν άλλαξε.

 

Τα πάντα άλλαξαν, μικρέ, επίμονε και ανεγκέφαλε τύπε! Κάθε άλλο, παρά «το ίδιο πράγμα» κάνω. Το μόνο ίδιο είναι η κίνηση. Αυτό που εισπνέω όμως, είναι κάτι χιλιάδες φορές πιο αβλαβές από τον καπνό, πράγμα το οποίο βλέπω εμπράκτως στην ποιότητα τής καθημερινότητάς μου.

 

Το ότι είμαι εθισμένος δε, το είπα πρώτος εγώ. Επέλεξα να μη νιώσω στέρηση, να συντηρώ τον εθισμό μου και να απολαμβάνω όλα όσα απολάμβανα καπνίζοντας (ευχαρίστηση τού συνδυασμού καπνίσματος με καφέ, ποτό κ.τ.λ.) , χωρίς να υποφέρω όπως υπέφερα. Δεν πα να τραγουδάς εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mακαρι να ειχα μαγαζι ποσο μαλλον με ατμιστικα προιοντα. Ανεργος ειμαι και αν θες σου δινω και καρτα οαεδ.

Να ανοίξεις, έχεις όλα τα προσόντα... Αν και πιστεύω ότι είστε κολητοί με κάποιον που γνώρισα και έχει να γράψει πολύ ώρα.. Τουλάχιστον αυτός ήταν ειλικρινής. Μετά κατάλαβε το λάθος του και έβαλε τους φίλους του να συνεχίσουν...

 

Εσυ εισαι εδω ο απατεωνας που προπαγανδιζεις.

Επειδή σου γράφω να σταματήσεις να καπνίζεις/ατμίζεις; Ότι πεις. Μακάρι να βρεις στη ζωή σου κι άλλους σαν και μένα που να σου δίνουν συμβουλές, που βελτιώνουν την υγεία σου και την ποιότητα ζωής σου γενικότερα. Μην ξεχνας : όταν το κάνουν να τους προσβάλεις. Δείχνει επίπεδο και ευγνωμοσύνη για ανθρώπους που θέλουν να κάνουν το καλό...

 

Ποιο εθνικο ινστιτουτο υγειας μας λες ρε;  αχαχαχα

Η άγνοιά σου βαράει κόκκινα. Σαν να λες "ο Αϊνστάιν, ποιος είναι αυτός ο βλάκας"... Ότι να ναι. Το εθνικο ινστιτουτο υγειας είναι το κορυφαίο όργανο σε παγκοσμιο επίπεδο που καθορίζει τί είναι και τί όχι υγειές. Δημοσιεύει μόνο χιλιοεπιβεβαιωμένες μελέτες και τα πορίσματά του είναι "ευαγγέλιο" για όλα τα ανεπτυγμένα κράτη. Αυτός είναι και ο λόγος που το άτμισμα απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους, απαγορεύεται η χρήση από εγκύους κτλ... Καλά κάνεις και γελά. Κι εγώ όταν λέω αστεία γελάω...

 

 

Και η προσληψη νερου απο τον οργανισμο σου βλαπτει. Ελα να σου κανω μια ενδοφλεβια με νερο απο τη βρυση μου 1ml να δεις τι θα παθεις.

Τί θα πάθω αν μου κάνεις 1ml από τη βρύση; Τίποτα. Αυτό που γράφεις είναι μια βλακεία. Πολλοί νοσοκομειακοί οροί περιέχουν νερό και χρησιμοποιούνται σε ασθενείς που έχουν πρόβλημα πχ στα νεφρά. Ρώτα πρώτα, γράψε μετά. Αυτό ήταν άλλο ένα αστείο σου, αλλά ξέχασες να γελάσεις... Πάρε και μια πηγή:

http://renalkomotini.gr/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CF%86%CE%BB%CE%AD%CE%B2%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%85%CE%B3%CF%81%CF%8E%CE%BD-1522006/

από το νεφρολογικό τμήμα κομοτηνης. Το βρήκα εντελώς στην τύχη. Πχ ο DW 5% περιέχει νερό (H2O), το ίδιο και  επόμενος ο DW 10%.

 

 

Τωρα τι μας λες εσυ τα ακουμε βερεσε!

Το ατμισμα θα σωσει ζωες και το εχει κανει και θα συνεχιζει να το κανει!

Δε φταίω εγώ αν δεν κατάλαβες το παράδειγμά μου. Ας σου δώσω ένα άλλο: έστω 10ml ποντικοφάρμακου μπορούν να σε σκοτώσουν, θεωρείς ότι αν παίρνεις κάθε μέρα- όλη μέρα 2-3ml θα σου κάνει καλό; Μακροχρόνια δε θα σου δημιουργήσει καμία βλάβη.

Απατεώνας είναι αυτός που γράφει ψέμματα και εσύ μέσα σε λίγες γραμμές κατάφερες να "αραδιάσεις" πολλά... Το "απατεώνας" άστο καλύτερα γιατί δε σε παίρνει...

 Έχεις κάνει μεγάλη προσπάθεια να αποδείξεις ότι το άτμισμα βλάπτει με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους. Ένας απλός αναγνώστης θα νόμιζε πως έχεις συμφέρον για να τα γράφεις αυτά. Γιατί να κάτσεις να αφιερώσεις τόσο χρόνο και να γράψεις τόσα πολλά. Εκτός και αν είσαι nolifer οπότε πάμε αλλού. 

 

Για την νικοτίνη δεν γίνεσαι πιστευτός με το άρθρο που spamάρεις. Και δεν γίνεσαι πιστευτός γιατί ο τρόπος λήψης της νικοτίνης είναι διαφορετικός, η ποσότητα είναι ελάχιστη και συνεχώς μειώνεται με την χρήση του (αν ήσουν ατμιστής θα καταλάβαινες) και στο φινάλε σου βρίσκω άνετα 100 άρθρα τα οποία υποστηρίζουν το αντίθετο, ότι δηλαδή η νικοτίνη δεν προκαλεί τίποτα από όλα αυτά και μοιάζει πολύ με την καφεΐνη όσον αφορά την επίδραση της στον ανθρώπινο οργανισμό.

 

Δεν πρόκειται όμως να κάνω κάτι τέτοιο, είσαι κλασικό troll που και 100 άτομα να σε βγάλουν λάθος και άκυρο, εσύ θα πεισμώσεις και θα συνεχίσεις να spamάρεις μπαρούφες για να ικανοποιηθεί το μικρούτσικο εγώ σου. 

 

Εκτός και αν δουλεύεις σε κάποιο από αυτά τα fail κέντρα διακοπής καπνίσματος οπότε καλά κάνεις και συγνώμη, συνέχιζε να προασπίζεσαι τον κλάδο σου.

Το συμφέρον φαίνεται όταν προσπαθείς να επιβάλεις κατι και αυτό το κάνεις εσύ και η παρέα σου.

Εσύ γράφεις και χωρίς να διαβάζεις: υπήρξα ατμιστής. Αγόρασα το 2011 (αν θυμάμαι καλά) ένα μοντέλο της nobacco.

Τρολλ είναι αυτος που γράφεις συνειδητά ψέμματα.Το παράδειγμα με τη νικοτίνη το εξήγησα 10 φορές άλλα δε σε παίρνει να το καταλάβεις. Αυτή είναι η συνήθης τακτική των τρολλς...

Δεν προτεινα διακοπή μέσω κέντρου, αλλά μέσω βιβλίων. Μάλιστα παράθεσα και ένα που είναι δωρεάν. Μάλλον εσύ υπερασπίζεσαι τον κλάδο σου. Το άρθρο ήταν καλή διαφήμιση και σας το χάλασα...

Σπρώχνει και βιβλία πάντως.

Ναι ένα δωρεάν... Εσύ κι είσαι απίστευτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανοίξεις, έχεις όλα τα προσόντα... Αν και πιστεύω ότι είστε κολητοί με κάποιον που γνώρισα και έχει να γράψει πολύ ώρα.. Τουλάχιστον αυτός ήταν ειλικρινής. Μετά κατάλαβε το λάθος του και έβαλε τους φίλους του να συνεχίσουν...

Οχι ρε γαμωτο με ανακαλυψες!!

Επειδή σου γράφω να σταματήσεις να καπνίζεις/ατμίζεις; Ότι πεις. Μακάρι να βρεις στη ζωή σου κι άλλους σαν και μένα που να σου δίνουν συμβουλές, που βελτιώνουν την υγεία σου και την ποιότητα ζωής σου γενικότερα. Μην ξεχνας : όταν το κάνουν να τους προσβάλεις. Δείχνει επίπεδο και ευγνωμοσύνη για ανθρώπους που θέλουν να κάνουν το καλό...

Εγω σου ειπα ποτε να κοψεις την μαλακια; Ζητησα απο σενα τη γνωμη σου; Οχι!! Ποιος εισαι εσυ που θα μου την επιβαλεις; Ο χιτλερ;

Η άγνοιά σου βαράει κόκκινα. Σαν να λες "ο Αϊνστάιν, ποιος είναι αυτός ο βλάκας"... Ότι να ναι. Το εθνικο ινστιτουτο υγειας είναι το κορυφαίο όργανο σε παγκοσμιο επίπεδο που καθορίζει τί είναι και τί όχι υγειές. Δημοσιεύει μόνο χιλιοεπιβεβαιωμένες μελέτες και τα πορίσματά του είναι "ευαγγέλιο" για όλα τα ανεπτυγμένα κράτη. Αυτός είναι και ο λόγος που το άτμισμα απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους, απαγορεύεται η χρήση από εγκύους κτλ... Καλά κάνεις και γελά. Κι εγώ όταν λέω αστεία γελάω...

Η μαλακια που σε δερνει ομως ειναι ανεκτιμιτης αξιας! 1ον σου λεμε οτι δειχνεις μια "ερευνα" που δεν εχει καν να κανει με το ατμισμα. 2ον Επιμενεις διχως να απαντας.

 

 

Τί θα πάθω αν μου κάνεις 1ml από τη βρύση; Τίποτα. Αυτό που γράφεις είναι μια βλακεία. Πολλοί νοσοκομειακοί οροί περιέχουν νερό και χρησιμοποιούνται σε ασθενείς που έχουν πρόβλημα πχ στα νεφρά. Ρώτα πρώτα, γράψε μετά. Αυτό ήταν άλλο ένα αστείο σου, αλλά ξέχασες να γελάσεις... Πάρε και μια πηγή:

http://renalkomotini.gr/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CF%86%CE%BB%CE%AD%CE%B2%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%85%CE%B3%CF%81%CF%8E%CE%BD-1522006/

από το νεφρολογικό τμήμα κομοτηνης. Το βρήκα εντελώς στην τύχη. Πχ ο DW 5% περιέχει νερό (H2O), το ίδιο και  επόμενος ο DW 10%.

 

Τι πηγη βρε θυμα; wfi ξερεις τι ειναι; θυμα ελα να σου βαλω τα αλατα,χλωριο κλπ στο αιμα και οτι αλλη μπουρδα καρκινογονα περιεχει το νερο της βρυσης και αν δε ψοφησεις σε 1 λεπτακι εγω να πηδηχτω απο το παραθυρο! 

Δε φταίω εγώ αν δεν κατάλαβες το παράδειγμά μου. Ας σου δώσω ένα άλλο: έστω 10ml ποντικοφάρμακου μπορούν να σε σκοτώσουν, θεωρείς ότι αν παίρνεις κάθε μέρα- όλη μέρα 2-3ml θα σου κάνει καλό; Μακροχρόνια δε θα σου δημιουργήσει καμία βλάβη.

Αν επι 200 χρονια ο κοσμος επαιρνε 8ml την ημερα και ψοφαγε στα 60 του τοτε το να παιρνω εγω 2-3 ml την ημερα θα μου κλασουν τα @@.Τωρα καταλαβαινεις ή οχι;

 

Απατεώνας είναι αυτός που γράφει ψέμματα και εσύ μέσα σε λίγες γραμμές κατάφερες να "αραδιάσεις" πολλά... Το "απατεώνας" άστο καλύτερα γιατί δε σε παίρνει...

 Τι εγινε σου θιξαμε το επαγγελμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα άλλαξαν, μικρέ, επίμονε και ανεγκέφαλε τύπε! Κάθε άλλο, παρά «το ίδιο πράγμα» κάνω. Το μόνο ίδιο είναι η κίνηση. Αυτό που εισπνέω όμως, είναι κάτι χιλιάδες φορές πιο αβλαβές από τον καπνό, πράγμα το οποίο βλέπω εμπράκτως στην ποιότητα τής καθημερινότητάς μου.

Κόψε κάτι ρε μεγάλε. Ακόμα και ο Φενδρινός λέει 95% λιγότερο επιβλαβές... Το ψέμα πάει σε άλλο τόπο από την παρέα...

Το κάπνισμα έχει 2 μέρη: το σωματικό και το ψυχολογικό. Το σωματικό είναι η εξάρτηση από την νικοτίνη και το ψυχολογικό είναι η συνήθεια στην καθημερινότητα. Τεχνικά είσαι ένας καπνιστής που κάνει ένα τσιγάρο που περιέχει μόνο νικοτίνη (μια εθιστική και δηλητηριώδη ουσία). Συνέχισε να προσβάλεις εμένα και να κοροϊδεύεις τον ευταό σου. Το γεγονός δεν πρόκειται να αλλάξει. Αν δεν απαλλαγείς από την εξάρτηση, τότε είσαι ακόμα εξαρτημένος. Αυτό λέει η λογική του κάθε ανθρώπου. Το να το βαπτίζεις αλλιώς είναι καλό κόλπο marketing...

 

 

Το ότι είμαι εθισμένος δε, το είπα πρώτος εγώ. Επέλεξα να μη νιώσω στέρηση, να συντηρώ τον εθισμό μου και να απολαμβάνω όλα όσα απολάμβανα καπνίζοντας (ευχαρίστηση τού συνδυασμού καπνίσματος με καφέ, ποτό κ.τ.λ.) , χωρίς να υποφέρω όπως υπέφερα. Δεν πα να τραγουδάς εσύ...

Και εγώ σου έγραψα ότι είσαι εθισμένος γιατί δεν ατμίζεις επειδή ευχαριστιέσαι το άτμισμα, αλλά διότι δεν μπορείς να ευχαριστηθείς τη ζωή χωρίς αυτό. Αυτό που σε σένα δίνει η νικοτίνη η υπόλοιποι άνθρωποι το νοιώθουν χωρίς να ατμίσουν. Αυτό δε μπορείς να καταλάβεις.

 

Οχι ρε γαμωτο με ανακαλυψες!!

Χρόνια στα "μπετά"! Μυρίζεται από χιλιόμετρα... Ατμίλα!

 

Εγω σου ειπα ποτε να κοψεις την μαλακια; Ζητησα απο σενα τη γνωμη σου; Οχι!! Ποιος εισαι εσυ που θα μου την επιβαλεις; Ο χιτλερ;

ΓΙατί εγώ την απυθύνθηκα σε σένα; Πριν μου απευθύνει το λόγο έγραφα τη γνώμη μου. Θα μου απαγορέψεις να γράφω τη γνώμη μου; Ποιος είσαι; Ο Χίτλερ;

Η μαλακια που σε δερνει ομως ειναι ανεκτιμιτης αξιας! 1ον σου λεμε οτι δειχνεις μια "ερευνα" που δεν εχει καν να κανει με το ατμισμα. 2ον Επιμενεις διχως να απαντας.

Η δικιά σου από την άλλη δεν έχει καμία αξία, οπώς και τα λεγόμενά σου. Είναι στο ίδιο επίπεδο με τα λεγόμενά σου: ανύπαρκτα. Το άτμισμα περιέχει νικοτίνη, η νικοτίνη είναι δηλητήριο, ακόμα και σε μικρές ποσότητες δημιουργεί προβλήματα όταν εισπνέεται μακροχρόνια. Πόσο ποιο απλά να το γράψω; Το συμπέρασμα οδηγείται από μόνο του. Τι να σου κάνω για να το βρεις; Να ζωγραφίσω χάρτη;

 

Τι πηγη βρε θυμα; wfi ξερεις τι ειναι; θυμα ελα να σου βαλω τα αλατα,χλωριο κλπ στο αιμα και οτι αλλη μπουρδα καρκινογονα περιεχει το νερο της βρυσης και αν δε ψοφησεις σε 1 λεπτακι εγω να πηδηχτω απο το παραθυρο! 

Ετοιμάσου να πηδηχτεις και από το παράθυρο. Γιατί δεν πρόκειται να πεθάνω, όσο και να χτυπιέσαι. Στη νικοτίνη θα πεθάνω. Άρα το παράδειγμα ατυχές πέρα για πέρα. Λυπάμαι που δεν μπορώ να γίνω θύμα της ... λογικής σου.

Αν επι 200 χρονια ο κοσμος επαιρνε 8ml την ημερα και ψοφαγε στα 60 του τοτε το να παιρνω εγω 2-3 ml την ημερα θα μου κλασουν τα @@.Τωρα καταλαβαινεις ή οχι;

Από άυριο το πρωί να πας κάθε μέρα πίσω από την εξέτμιση του αυτοκινήτου, να πατήσεις τέρμα γκάζι και να πάρεις μια βαθιά τζούρα. Μέχρι τα 60 θα ζήσεις και τότε. Μπορείς να σνιφάρεις και βενζίνη αν θέλεις...

Τι εγινε σου θιξαμε το επαγγελμα; 

Το πιο ευφυιές αστείο που έγραψες μέχρι τώρα. Αρχίζω να ανησυχώ... Ιδιο με τα άλλα: ψεύτικο και κακοπροαίρετο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο δίκιο και να έχεις για την βλαπτικοτητα του τσιγάρου ή του ατμιστη, όταν το κάνεις σαν μάρτυρας του Ιεχωβα τέτοιες απαντήσεις θα παίρνεις.

 

Και καπνιζω και ατμιζω και τα έχω κόψει και τα 2 μαχαίρι για 1 χρονο και τα ξανάρχισα και τα 2 οπότε και μπορώ να σου απαντήσω.

 

Ξέρω ότι είναι εθισμός ή νικοτίνη. Ήμουν 1 χρονο καθαρός από αυτή. Ξέρεις γιατί την ξανάρχισα? Γιατί έφτασε μία στιγμή που είπα ότι γουσταρω να αραξω, να πάρω έναν καφέ και να κάνω ένα τσιγάρο. Πραγματικά τον χρόνο που έκοψα το τσιγάρο ήμουν σαν ρομπότ. Δεν μπορούσα να σταθώ 2 λεπτά, έπρεπε συνέχεια να κάνω κάτι. Με το τσιγάρο εκτιμησα την αξία του απλά αραζω και σκοτώνω 5 λεπτά.

 

Ξαναλεω το ξέρω ότι είμαι εθισμένος. Αλλά να σου πω και κάτι? Αν βρεθεί κάποιος αύριο και απαγορεύσει όλες τις εθιστικες ουσίες πιστεύεις ότι ή ζωή μας θα γίνει καλύτερη? Ναι θα είμαστε υγειεστεροι, ναι θα ζούμε περισσότερο αλλά και θα είμαστε ρομπότ. Ο άνθρωπος είναι ατελή ον φίλε μου. Και τα περισσότερα μεγάλα μυαλά που έχει βγάλει ή ανθρωπότητα ήταν βουτηγμένα στα πάθη και τις καταχρήσεις.

 

Τελείως φιλικά να σου πω ότι έχεις εκφράσει την άποψη σου. Μην συνεχίσεις να προσπαθείς να την κάνεις κλυσμα.

 

ΥΓ: Έχω χάσει και εγώ τον Πατέρα μου από καρκίνο στα 65 του που δεν οφειλόταν στο τσιγάρο, αν και κάπνιζε. Και επίσης έχω χάσει μία φίλη μου στα 22 της από καρκίνο οστών που το πιο καταχρηστικο πράγμα που έιχε κάνει είναι να πιει 2 ποτηρια πορτοκαλάδα αντί για 1. Go figure..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόψε κάτι ρε μεγάλε. Ακόμα και ο Φενδρινός λέει 95% λιγότερο επιβλαβές... Το ψέμα πάει σε άλλο τόπο από την παρέα...

 

Την έκφραση «σχήμα λόγου» την έχεις ακούσει ποτέ, ή μόνο να πετάς εξυπνάδες είσαι ικανός;

 

(Εν τω μεταξύ, ο ...Φενδρινός, ποιος στον κόρακα είναι; Το google δε μού βγάζει κάτι σχετικό...)

 

Τεχνικά είσαι ένας καπνιστής που κάνει ένα τσιγάρο που περιέχει μόνο νικοτίνη (μια εθιστική και δηλητηριώδη ουσία).

 

Τεχνικά, είσαι ανόητος και λες ανυπόστατες τρίχες! Η νικοτίνη είναι όντως εθιστική (ποιος το αμφισβήτησε; ) , αλλά για να καταστεί ...δηλητηριώδης (μια και σ' αρέσει να χρησιμοποιείς ...πιασάρικους όρους, λες και είσαι καλεσμένος σε καμιά Αννίτα Πάνια...), πρέπει να την πιεις αυτούσια από το μπουκάλι, να τη βαρέσεις ένεση (όπως έχεις πει κατ' επανάληψη και ...κατά φαντασίαν! ) , ή να την αφήσεις σε επαφή με το δέρμα σου για διάστημα αρκετό ώστε να περάσει από τους πόρους του.

 

Δηλητηριώδης μέσω τής εισπνοής της ως συστατικό τού υγρού που ατμίζουμε, όσο και να χτυπιέσαι, δεν είναι! Δε μπορεί να είναι, αφενός λόγω τρόπου πρόσληψης, αφετέρου λόγω χαμηλού ποσοστού της στο σύνολο τής σύνθεσης τού υγρού, ακόμα και σ' εκείνα που έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Όσο υψηλή και να έχουν, δεν είναι αρκετή για να σε ...δηλητηριάσει. Αν ατμίζαμε ...σκέτη, καθαρή νικοτίνη, όχι διαλυμένη στη «βάση» τού υγρού και μάλιστα σε τόσο χαμηλή περιεκτικότητα, όσο στα υγρά που χρησιμοποιεί η συντριπτική πλειοψηφία των ατμιστών, ίσως να είχαν κάποια βάση τα λεγόμενά σου. Τώρα όμως...

 

(Αναζήτησε στις πηγές που αναγνωρίζεις και εμπιστεύεσαι, στοιχεία για το ποιες ουσίες που προσλαμβάνουμε καπνίζοντας, είναι υπεύθυνες για ποια από τα προβλήματα υγείας που προκαλεί το κάπνισμα. Αυτές που εμπιστεύομαι εγώ, λένε ότι η νικοτίνη είναι η πιο αθώα! Ένοχη είναι μόνο για το ότι εθίζει στο κάπνισμα, καθιστώντας δύσκολη τη διακοπή του, άρα και τη διακοπή πρόσληψης των υπόλοιπων βλαβερών ουσιών, συστατικών και παραγώγων τής καύσης. Ως ουσία όμως, δεν είναι υπεύθυνη για καμία από τις βλάβες που προκαλεί το κάπνισμα...)  

 

Και εγώ σου έγραψα ότι είσαι εθισμένος γιατί δεν ατμίζεις επειδή ευχαρηστιέσαι το άτμισμα, αλλά διότι δεν μπορείς να ευχαρηστηθείς τη ζωή χωρίς αυτό. 

 

Κι επειδή μού το έγραψες εσύ - και το διάβασες σε μια φυλλάδα που ποστάρεις κάθε λίγα post εδώ μέσα και μας τα κάνεις τσουρέκια να τη διαβάσουμε - σημαίνει τι ακριβώς; Για να ξέρω αν θα νιώσω ρίγη και δέος, δηλαδή...

 

Αυτό που σε σένα δίνει η νικοτίνη η υπόλοιποι άνθρωποι το νοιώθουν χωρίς να ατμίσουν. Αυτό δε μπορείς να καταλάβεις.

 

Ε, ναι! Τι να κάνουμε τώρα, που δεν τη βρίσκουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο; Εγώ τη βρίσκω με το άτμισμα, άλλος με τα ναρκωτικά κι άλλος με τα πιτόγυρα. Σύλλογος είμαστε και πρέπει να έχουμε όλοι τα ίδια χούγια;

 

Σιγά το δύσκολο, που θέλει και προσπάθεια για να το καταλάβω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο δίκιο και να έχεις για την βλαπτικοτητα του τσιγάρου ή του ατμιστη, όταν το κάνεις σαν μάρτυρας του Ιεχωβα τέτοιες απαντήσεις θα παίρνεις.

Νομίζεις ότι δεν το ξέρω; Το θέμα είναι ότι στην πραγματική μου ζωή δεν έχω παρακινήσει κανένα να κόψει το κάπνισμα. Λέω τη γνώμη μου μόνο όταν μου τη ζητήσουν. Ξέρω ότι οι καπνιστές θεωρούν τους μη καπνιστές "εχθρους". Κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην περίπτωσή μου. Ξεκίνησε μια συζήτηση που οδηγήθηκε επίτηδες σε αυτό το επίπεδο από άτομα που ένοιωσαν να θίγονται τα συμφέροντά τους. Έγραψαν ακραίες θέσεις για να πάρω επίσης ακράιες θέσεις. Παρόλα αυτά θέλω να βλέπω το κάπνισμα ως μια παροδική κατάσταση. Πες το αισιοδοξία. Δε με πειράζει αν καπνίζει ο άλλος ή όχι. Δεν το θεωρώ σωστό. Την ίδια αποψη έχω και για το άτμισμα.

 

 

Ξέρω ότι είναι εθισμός ή νικοτίνη. Ήμουν 1 χρονο καθαρός από αυτή. Ξέρεις γιατί την ξανάρχισα? Γιατί έφτασε μία στιγμή που είπα ότι γουσταρω να αραξω, να πάρω έναν καφέ και να κάνω ένα τσιγάρο. Πραγματικά τον χρόνο που έκοψα το τσιγάρο ήμουν σαν ρομπότ. Δεν μπορούσα να σταθώ 2 λεπτά, έπρεπε συνέχεια να κάνω κάτι. Με το τσιγάρο εκτιμησα την αξία του απλά αραζω και σκοτώνω 5 λεπτά.

Αυτό έγινε γιατί δεν αντιμετώπισες την ψυχολογική πλευρά του καπνίσματος. Γι αυτό και πιστεύω ότι πρέπει να διαβάσεις το (δωρεάν) βιβλίο που έχω παραθέσει. Δε θα σε βλάψει σε τίποτα να το κάνεις. Θα σου πάρει 1-2 ώρες και θα σου λύσει πολλές απορίες. Αν θέλεις να καπνίζεις δικαίωμά σου το γράφω και το εννοώ.

 

 

Ξαναλεω το ξέρω ότι είμαι εθισμένος. Αλλά να σου πω και κάτι? Αν βρεθεί κάποιος αύριο και απαγορεύσει όλες τις εθιστικες ουσίες πιστεύεις ότι ή ζωή μας θα γίνει καλύτερη? Ναι θα είμαστε υγειεστεροι, ναι θα ζούμε περισσότερο αλλά και θα είμαστε ρομπότ. Ο άνθρωπος είναι ατελή ον φίλε μου. Και τα περισσότερα μεγάλα μυαλά που έχει βγάλει ή ανθρωπότητα ήταν βουτηγμένα στα πάθη και τις καταχρήσεις.

Δικαίωμά σου (δεν το γράφω ειρωνικά). Όμως αναγνωρίζεις τη βλάβη που κάνεις στον οργανισμό σου. Είσαι συνειδητοποιημένος. Άρα θα βρεις τη λύση. Αυτό είναι προς τιμήν σου. Εδώ το πρόβλημα είναι ότι ο άλλος προσπαθει να αποδείξει ότι δεν βλάπτει τον οργανισμό του... Τί να του πω: Ότι έχει δίκιο; Υπάρχουν έρευνες που αποδεικνύουν την βλαπτικότητα της νικοτίνης. Το ξέρεις ότι χρησιμοποιούνταν παλιότερα σε "βιολογικά φυτοφάρμακα" και καταργήθηκε γιατί σκότωνε και άλλα ζώα όπως πουλιά κτλ;

 

 

Τελείως φιλικά να σου πω ότι έχεις εκφράσει την άποψη σου. Μην συνεχίσεις να προσπαθείς να την κάνεις κλυσμα.

Δεν την κάνω κλύσμα. Τουλάχιστον όχι περισσότερο από αυτούς που προσπαθούν να με πείσουν για το αντίθετο με σαθρά "επιχειρήματα" τύπου: "είσαι ιδιοκτήτης κέντρου απεξάρτησης καπνίσματος (πολύ εμπευσμένο) ή "η μ@λ@κι@ που σε δέρνει κτλ. Το θέμα είναι ότι δεν ξεκίνησαν τις προσβολές μετά από κάποια μυνήματα, αλλά από την αρχή... Αυτό είναι ο ορισμός "κάνω την άποψή μου κλύσμα". Δεν έβρισα κανένα και κράτησα επίπεδο ακόμα κι όταν ο συνομιλητής μου δεν το έκανε....

 

 

ΥΓ: Έχω χάσει και εγώ τον Πατέρα μου από καρκίνο στα 65 του που δεν οφειλόταν στο τσιγάρο, αν και κάπνιζε. Και επίσης έχω χάσει μία φίλη μου στα 22 της από καρκίνο οστών που το πιο καταχρηστικο πράγμα που έιχε κάνει είναι να πιει 2 ποτηρια πορτοκαλάδα αντί για 1. Go figure..

Σε καταλαβαίνω και συλληπητήρια, αλλά αυτό δεν είναι λογική. Δεν είναι το θέμα του θανάτου, αλλά κυρίως η βελτίωση του επιπέδου ζωής.

Aν αληθευει η ηλικια σου στο προφιλ σου ενα πραγμα θα σου πω. Θελεις ψυχιατρο επειγοντως!!

Πράγματι, αφού δεν έχεις εσύ το θάρρος, τον ζητάω για να στον στείλω. Γράψε με pm διέθυνση...

Την έκφραση «σχήμα λόγου» την έχεις ακούσει ποτέ, ή μόνο να πετάς εξυπνάδες είσαι ικανός;

 

(Εν τω μεταξύ, ο ...Φενδρινός, ποιος στον κόρακα είναι; Το google δε μού βγάζει κάτι σχετικό...)

Εσύ δυσκολεύτικες να δεις ένα απλό παράδειγμα με τη νικοτίνη και έχεις την απάιτηση να δεχθώ το σχήμα λόγου; Εξάλλου το σωστό είναι να κυριολεκτείς. Άλλο το "χιλιάδες φορές" κι άλλο το 19 φορές. Πολύ μεγάλη διαφορά για να γίνει αποδεκτό ακόμα και σαν σχήμα λόγου.

(Φαρσαλινός είναι, αλλά έκανα τυπογραφικό...)

 

Κι επειδή μού το έγραψες εσύ - και το διάβασες σε μια φυλλάδα που ποστάρεις κάθε λίγα post εδώ μέσα και μας τα κάνεις τσουρέκια να τη διαβάσουμε - σημαίνει τι ακριβώς; Για να ξέρω αν θα νιώσω ρίγη και δέος, δηλαδή...

 

Δεν πρόκειται κανένα βιβλίο να σου επιβάλει τη διακοπή της πρόσληψης νικοτίνης. Κανένα. Εγώ σου πρότεινα να το διαβάσεις. Αν θέλεις το κάνεις. Το βιβλίο, δεν είναι μια ηλεκτρονική φυλλάδα, είναι αυτό:

http://www.e-shop.gr/pos-na-apallageite-apo-to-kapnisma-paneykola-p-BKS.0151272

Αλλά υπάρχει και δωρεάν ηλεκτρονική έκδοση που δεν περιέχει κάποια κομμάτια της πλήρους. Έχει όλα τα κεφάλαια που αφορούν τη λειτουργία της νικοτίνης στον οργανισμό, και η πλήρης δε χρειάζεται να αγοραστεί. Δεν είναι demo, απλά δεν έχει κεφάλαια που αναφέρερουν τροφές που βοηθάνε κτλ, δηλάδη πράγματα όχι και τόσο ουσιαστικά. Ο λόγος που το έκανα είναι γιατί αδυνατώ να γράψω το νόημα του βιβλίου. Θα χρειαζόμουν πολύ χρόνο, πολύ χώρο και θα ήταν και κουραστικό. Αν το διαβάσεις με απαξίωση δε θα νοίωσεις τιποτα (όπως είναι φυσικό). Αν το διαβάσεις όπως είναι, τότε ναι: θα νοιώσεις δέος και ρίγη. Αυτό στο εγγυώμαι επίσημα.

 

 

Ε, ναι! Τι να κάνουμε τώρα, που δεν τη βρίσκουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο; Εγώ τη βρίσκω με το άτμισμα, άλλος με τα ναρκωτικά κι άλλος με τα πιτόγυρα. Σύλλογος είμαστε και πρέπει να έχουμε όλοι τα ίδια χούγια;

 

Σιγά το δύσκολο, που θέλει και προσπάθεια για να το καταλάβω!

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι δε θέλω να σου επιβάλω τίποτα. Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που γράφεις. Όμως θέλω να προσπαθήσεις να καταλάβεις κι εσύ αυτό που θέλω να σου πω: τα πιτόγυρα είναι απόλαυση, όσο το κάνεις με μέτρο, τα ναρκωτικά είναι θάνατος και η νικοτίνη αργός θάνατος (θα μου πεις ότι δε βιάζεσαι να πεθάνεις... σωστό κι αυτό! :-D ). Δεν είναι το ίδιο παράδειγμα. Πολλοί από τους ανθρώπους που γνώρισα όταν ήμουν καπνιστής προσπαθούσαν να μου επιβάλλουν να κόψω το κάπνισμα επειδή το είχαν κόψει οι ίδιοι και "ζοριζόντουσαν" όταν κάπνιζα μπροστά τους. Το έβλεπα στο βλέμμα τους...

Εγώ δεν είμαι από αυτούς. Δεν προσπαθώ να σου πω να το κόψεις. Απλά διαφωνώ στο ότι δε βλάπτει. Βλάπτει, λιγότερο από το κάπνισμα θα μου πεις. Οκ, ούτε σε αυτό διαφώνησα. Βλάπτει όμως. Το "απόλαυση" στο εγγυώμαι ότι δεν ισχύει. Σου λέω να διαβάσει το βιβλίο, γιατί σου εξηγεί γιατί δεν είναι απόλαυση. Στις 107 σελίδες του έχει μόνο 10 γραμμές για το τί παθαίνεις από το κάπνισμα. Δεν είναι αυτός ο στόχος του.

Δε σου λέω να κόψεις το άτμισμα σου λέω να μάθεις πως δουλεύει η νικοτίνη στον οργανισμό σου και να επιλέξεις το αν θέλεις να συνεχίσεις.

Η συζήτηση αυτή με κούρασε. Ζητώ συγνώμη αν ανέβηκαν οι τόνοι. Δεν ήταν αυτό το ζητούμενό μου. Έχω δει την πλευρά σου, θα ήθελα να δεις τη δική μου και να αποφασίσεις ελεύθερα. Δεν επιβάλω. Η επιλογή δική σου φίλε μου. Καλό βράδυ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αναζήτησε στις πηγές που αναγνωρίζεις και εμπιστεύεσαι, στοιχεία για το ποιες ουσίες που προσλαμβάνουμε καπνίζοντας, είναι υπεύθυνες για ποια από τα προβλήματα υγείας που προκαλεί το κάπνισμα. Αυτές που εμπιστεύομαι εγώ, λένε ότι η νικοτίνη είναι η πιο αθώα! Ένοχη είναι μόνο για το ότι εθίζει στο κάπνισμα, καθιστώντας δύσκολη τη διακοπή του, άρα και τη διακοπή πρόσληψης των υπόλοιπων βλαβερών ουσιών, συστατικών και παραγώγων τής καύσης. Ως ουσία όμως, δεν είναι υπεύθυνη για καμία από τις βλάβες που προκαλεί το κάπνισμα...) 

θα στο πώ με ένα παράδειγμα: ανάμεσα στον Χίτλερ, τον Τζακ τον αντεροβγάλτη και τον Χάνιμπαλ, ο Χίτλερ είναι καλύτερος. Θα του εμπιστευόσουν κάτι πολύτιμο (πχ τα παιδιά σου); Η πίσσα είναι χειρότερη και σκοτώνει πριν τη νικοτίνη, αλλά όταν δεν υπάρχει αυτή  μια χαρά την κάνει τη δουλειά και η νικοτίνη. Πιο αργά, αλλά σταθερά. Δεν είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου συμβεί, αλλά μπορείς και χωρίς αυτή. Αυτό προσπαθώ να σου πω. Δεν κερδίζεις τίποτα με αυτή. Αυτά που νομίζεις ότι σου δίνει για ένα μη καπνιστή/ατμιστή είναι δεδομένα.

Τελος εκλεισε αλλη μια φορα με το θαυματουργο βιβλιο. 

ααχαχαχα

Κοψε τις μελιτζανες φιλε εχουν νικοτινη!

Μη φοβάσαι θα πάω πάνω από την κατσαρόλα που βράζει και θα πάρω τζούρα από τους υδρατμούς... Δεν είναι το ίδιο! Άλλο να την τρώς άλλο να την εισπνέεις. Δε φοβάμαι, μου το έγραψε ένα παιδί από το insomnia! Δεν παράθεσε καμία πηγή, αλλά είχε δίκιο...

(Η πιο πολιτισμένη κουβέντα που έχεις γράψει... Και να σκεφτείς ότι είναι  και τρολλάρισμα... Τραγικό, αλλά αποδεκτό. Αυτό είχε πλάκα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "απόλαυση" στο εγγυώμαι ότι δεν ισχύει. Σου λέω να διαβάσει το βιβλίο, γιατί σου εξηγεί γιατί δεν είναι απόλαυση.

 

Απλά πράγματα: Το τι είναι, ή τι δεν είναι «απόλαυση» για τον καθένα, ούτε εσύ (ή οποιοσδήποτε) μπορεί να το ορίσει, ούτε και οποιοδήποτε βιβλίο. Είναι καθαρά και μόνο υποκειμενικό ζήτημα και δεν υπάρχουν «ειδικοί» που θα το καταστήσουν αντικειμενικό.

 

Αν π.χ. κάποιος απολαμβάνει τις καταδύσεις, την ορειβασία ή το ...τάβλι, ενώ εγώ τα βαριέμαι περισσότερο κι απ' την ίδια τη βαρεμάρα, υπάρχει επιχείρημα με το οποίο θα τον πείσω ότι ...δεν τα απολαμβάνει; Αυτός θα συνεχίσει να τα απολαμβάνει κι εγώ να τα βαριέμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράγματα: Το τι είναι, ή τι δεν είναι «απόλαυση» για τον καθένα, ούτε εσύ (ή οποιοσδήποτε) μπορεί να το ορίσει, ούτε και οποιοδήποτε βιβλίο. Είναι καθαρά και μόνο υποκειμενικό ζήτημα και δεν υπάρχουν «ειδικοί» που θα το καταστήσουν αντικειμενικό.

 

Αν π.χ. κάποιος απολαμβάνει τις καταδύσεις, την ορειβασία ή το ...τάβλι, ενώ εγώ τα βαριέμαι περισσότερο κι απ' την ίδια τη βαρεμάρα, υπάρχει επιχείρημα με το οποίο θα τον πείσω ότι ...δεν τα απολαμβάνει; Αυτός θα συνεχίσει να τα απολαμβάνει κι εγώ να τα βαριέμαι...

Δε θα σου απαντήσω άμεσα. Εξάλλου δεν προσπαθώ να σου επιβάλω τίποτα. Θα σε αφήσω να το κρίνεις μόνος σου. Διάβασε και αποφάσισε ΕΣΥ αν ισχύει αυτό που γράφεις ή όχι. Απαραίτητη προϋπόθεση: να μην είσαι προκατειλημμένος. Διαβασε όλη την άποψή του και κρίνε. Αν θέλεις φυσικά... Σου ξαναγράφω ότι δεν ήθελα να ανεβασω τους τόνους. Αυτό ήταν λάθος μου. Είπες την άποψή σου, είπα την άποψή μου. Είτε συμφωνούμε, είτε όχι δεν σε βλέπω σαν εχθρό μου και δεν έχω στόχο να σε "ταπώσω". Μου αρέσει ο διάλογος, αλλά καμιά φορά "ξεφεύγει" σε διαφορετικό ύφος από αυτό που είναι σωστό. Καλό βράδυ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβάσαι θα πάω πάνω από την κατσαρόλα που βράζει και θα πάρω τζούρα από τους υδρατμούς... Δεν είναι το ίδιο! Άλλο να την τρώς άλλο να την εισπνέεις. 

Και αλλο να την κανεις ενδοφλεβια την μελιτζανα... :-(  

Φαε νικοτινη εσυ τωρα και ασε το κοσμο να την ατμιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράγματα: Το τι είναι, ή τι δεν είναι «απόλαυση» για τον καθένα, ούτε εσύ (ή οποιοσδήποτε) μπορεί να το ορίσει, ούτε και οποιοδήποτε βιβλίο. Είναι καθαρά και μόνο υποκειμενικό ζήτημα και δεν υπάρχουν «ειδικοί» που θα το καταστήσουν αντικειμενικό.

 

Αν π.χ. κάποιος απολαμβάνει τις καταδύσεις, την ορειβασία ή το ...τάβλι, ενώ εγώ τα βαριέμαι περισσότερο κι απ' την ίδια τη βαρεμάρα, υπάρχει επιχείρημα με το οποίο θα τον πείσω ότι ...δεν τα απολαμβάνει; Αυτός θα συνεχίσει να τα απολαμβάνει κι εγώ να τα βαριέμαι...

Δε θα σου απαντήσω άμεσα. Εξάλλου δεν προσπαθώ να σου επιβάλω τίποτα. Θα σε αφήσω να το κρίνεις μόνος σου. Διάβασε και αποφάσισε ΕΣΥ αν ισχύει αυτό που γράφεις ή όχι. Απαραίτητη προϋπόθεση: να μην είσαι προκατειλημμένος. Διαβασε όλη την άποψή του και κρίνε. Αν θέλεις φυσικά... Σου ξαναγράφω ότι δεν ήθελα να ανεβασω τους τόνους. Αυτό ήταν λάθος μου. Είπες την άποψή σου, είπα την άποψή μου. Είτε συμφωνούμε, είτε όχι δεν σε βλέπω σαν εχθρό μου και δεν έχω στόχο να σε "ταπώσω". Μου αρέσει ο διάλογος, αλλά καμιά φορά "ξεφεύγει" σε διαφορετικό ύφος από αυτό που είναι σωστό. Καλό βράδυ. :)

Και αλλο να την κανεις ενδοφλεβια την μελιτζανα... :-(  

Φαε νικοτινη εσυ τωρα και ασε το κοσμο να την ατμιζει.

Εδώ άλλη ζητούν την πίτα σουβλάκι σε χυμό ("πίτα καλαμάκι" λένε) και πιστεύεις ότι δε θα βρεθεί πατέντα για ενδοφλέβια μελιτζάνα;

Μπορώ να μασήσω και φύλλα καπνού... Εκεί να δεις νικοτίνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πίσσα είναι χειρότερη και σκοτώνει πριν τη νικοτίνη, αλλά όταν δεν υπάρχει αυτή  μια χαρά την κάνει τη δουλειά και η νικοτίνη. Πιο αργά, αλλά σταθερά. Δεν είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου συμβεί, αλλά μπορείς και χωρίς αυτή. Αυτό προσπαθώ να σου πω. Δεν κερδίζεις τίποτα με αυτή.

 

...όχι! Η νικοτίνη ως μεμονωμένη ουσία - με τον τρόπο που προσλαμβάνεται είτε μέσω καπνίσματος, είτε μέσω ατμίσματος - δεν την κάνει ...καθόλου τη δουλειά! Ούτε αργά, ούτε γρήγορα, ούτε σταθερά, ούτε με ...διακυμάνσεις. Κοινώς, πριν προλάβει να σε σκοτώσει η νικοτίνη (που δε μπορεί ούτως ή άλλως, αλλά λέμε τώρα...) , θα έχεις πεθάνει από γεράματα (ή και από ατύχημα, αν είσαι γκαντέμης).

 

Όσο για το «μπορείς χωρίς αυτή»...χωρίς πολλά «μπορεί» κάποιος. Το ποια αποφασίζει να κόψει και ποια να συνεχίσει, έγκειται στην κρίση του και - εφόσον αυτή είναι ορθή - στη γνώση τού αν και πόσο τον βλάπτουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ άλλη ζητούν την πίτα σουβλάκι σε χυμό ("πίτα καλαμάκι" λένε) και πιστεύεις ότι δε θα βρεθεί πατέντα για ενδοφλέβια μελιτζάνα;

Μπορώ να μασήσω και φύλλα καπνού... Εκεί να δεις νικοτίνη...

Πες μας και για την κατηγορια ατμιστων φλορεξ. Ατμος διχως νικοτινη (περιπτωση μου). Εκει τι εχουμε γιατρε; Θα ζησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...