Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι χρήστες των ηλεκτρονικών τσιγάρων στην ΕΕ


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορείς να το κόψεις μαχαίρι είναι το καλυτερο.

 

Αν μπορείς να το περιορίσεις και να αρκεστείς σε 3 τσιγάρα την μέρα μαγκιά σου.

 

Αν όχι πιστεύω πως ίσως να είναι καλυτερο να είσαι beta tester Η.Τ.

 

Αν ρίξεις την νικοτίνη στο Η.Τ. και το κάνεις πιπίλα η αναπνευστήρα διαρκείας και είσαι και συνδεδεμενος και στην πρίζα γιατί και 5000μιλιαμπέρ μπαταρία δεν σου φτάνει (και οσοι κάνουν ΗΤ ξέρουν τι εννοω) δεν διαφέρεις και πολύ από κανονικό βαρύ καπνιστη.

Όχι επειδή ρουφάς τις ίδιες επικινδυνες ουσίες αλλά επειδή η εξαρτηση σου έχει βαρέσει κόφτες...

 

Και μην ξεχνάτε ότι η ποσοτητα που δεν μπορεί να αφομοιωσει και να καθαρίσει/αποβαλει ο οργανισμός από οποιαδηποτε ουσια είναι το πρόβλημα. Όχι μόνο από το ΚΤ η το ΗΤ αλλά από οτιδήποτε.... πχ πιες το κόλο σου από αλκοολ και σε βλέπω στο νοσοκομείο με ορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα μεγαλο πρόβλημα που εχει προκειψει τελευταια είναι η χρηση καποιων χημεικων στα υγρα αναπληρωσης και μαλιστα πολύ γνωστων εταιριων.

Diacetyl acetyl propionyl και acetoin είναι ουσιες που δινουν μια κρεμωδη γευση στα υγρα.Κυριως στις γλυκες γευσεις καραμελα κτλ. το κακο είναι πως εχουν ανιχνευθεί σχεδόν σε όλα και αν όχι όλα στα περισσοτερα υγρα και μαλιστα σε ποσοτητες εκατοντάδες φορες πανω απ το οριο ημερισιας ληψης.

Ενδεικτηκα μπορει καποιος να δει εδώ για παράδειγμα

http://www.vaporshark.com/e-liquid/cuttwood/cuttwood-unicorn-milk-bundle

Το συγκεκριμενο είναι πολύ δημοφιλες το εχω παρει αρκετες φορες κιεγω και ξενερωσα μολης το εμαθα

η ποσοτητα ημερισιας ληψης για acetyl propionyl είναι

5 ug/ml και το συγκεκριμενο εχει 190 ug/ml φανταστείτε τωρα καποιος που μπορει να ατμιζει 10 ml την μερα .

Αυτό που θελω να πω είναι ότι δεν είναι όλα ασπρο μαυρο ναι μπορεις να ατμιζεις και οντως να μην επιβαρυνεις τον οργανισμο σου οσο αν καπνιζες.Αλλα θελει προσοχη και ποιος ξερει τι άλλο θα βγει στην φορα εχουμε μελλον ακομα.

Προσεχετε τι αγοράζετε μαγκες και ψαχτείτε καλα πριν κανεις δεν ξερει αυτές οι ουσιες τι μπορει να προκαλεσουν γιατι ποτε δεν τις εισεπνεε καποιος σε τέτοιες ποσοτητες,στον βιομηχανια τροφιμων είναι αποδεκτες btw.

 

Ποτε μην αγοράζετε υγρα που δεν εχουν χημεικες αναλυσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσος φανατισμός, τόσα νεύρα, τόσες οφθαλμαπάτες.. τόσο μίσος! ...γιατί?

 

Μη μπερδεύεις το μίσος με το δούλεμα. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι άνθρωπο το παίζουν μάγκες . Πόσες φορές έχουμε ακούσει από διάφορους στα τέτοια μου , εγώ θα καπνίζω σαν φουγάρο , δεν το κόβω τον κω@@@ σας μα χτυπάτε κάτω κτλπ κτλπ . Και όταν ερχετε ο καρκίνος φεύγουν τα κακά και τα τσίσα και σε 1 δευτερόλεπτο ερχετε μαχαίρι το κόψιμο του τσιγάρου η αυτής της βλακείας , μόνο ομως που ειναι αργά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"... το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα μπορούσε να λειτουργήσει ως "προθάλαμος" για το κανονικό κάπνισμα..."

οπως το αλκοολ με τα ναρκωτικα, ας πουμε... ?

 

ΛΥΣΑΞΤΕ καπνοβιομηχανιες... τωρα που βρηκαμε το ηλ.τσιγαρο ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς συμφορουμιτες που έχουν κάνει καποια έρευνα ( όχι μισής ώρας) με πηγές.
Συγκριτικά το φυσικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό στον οργανισμό ειναι περισσότερο βλαβερό τελίκα ή μήπως ειναι πάνω κάτω το ιδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζημιά στους πνεύμονες δεν γίνεται μόνο απο την πίσσα αλλά και απο τις χιλιάδες χημικές ουσίες του καπνού που παράγονται κατά την καύση.

 

Μπορεί το ΗΤ να μην είναι τελείως αβλαβές αλλά πιστεύω οτι δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό που νιώθεις όλα τα αρνητικά συμπτώματα,τουλάχιστον αυτό ισχυρίζονται οι χρήστες ΗΤ.Δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Κάπνιζα κάπου 15 χρόνια.Είναι η τρίτη φορά που το κόβω μαχαίρι.Την 1η για 2 χρόνια,την 2η για 1 χρόνο και τώρα είναι η 3η που σε λίγο καιρό κλείνω τα 2 χρόνια.Και τις 2 φορές το ξανάρχισα απο στεναχώρια,άγχος η νεύρα.Δυστυχώς υπάρχουν στιγμές που όταν πίνω ποτό η καφέ μου έρχεται να καπνίσω 1 τσιγάρο.Δεν το κάνω γιατί το 1 θα γίνουν το λιγότερο 4 την ημέρα και με τον καιρό θα φτάσω τα 10-15 τσιγάρα,όσα κάπνιζα πάντα.

 

Πιο πολύ μου την δίνει όταν καπνίζουν δίπλα μου και μυρίζω τον καπνό.Απομακρύνομαι,δεν θέλω να είμαι παθητικός καπνιστής.Οταν ήμουν καπνιστής σεβόμουν όσους δεν κάπνιζαν και ενοχλούνταν.Είναι δυστυχώς αρκετοί αυτοί που καπνίζουν και δεν σέβονται.

 

Ισως θα δοκίμαζα ΗΤ αλλά εκτός οτι έχει κάποια έξοδα,χρειάζεται σωστή επιλογή τσιγάρου,μπαταρίας,ανταλλακτικών κλπ για τα οποία δεν έχω ιδέα.Μάλλον τα αξιόπιστα-εγκεκριμένα είναι πιο ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξέρετε εσείς αν είναι βλαβερό η όχι ? και το ότι κάποιοι λένε πως ήταν πολύ πιο ελαφρύ κλπ δεν το δέχομαι σαν επιστημονική απάντηση,ξέρετε ότι αν υπάρξει υγροποιημένο νερό στον αέρα που αναπνέεις προκαλεί σπηλαίωση των πνευμόνων και εν ολίγης βγαίνουν άχρηστοι σε κάτι χρόνια? και για αυτό υπάρχει αυστηρή μελέτη της ψύξης με εξάτμιση νερού? 

όχι δεν τα ξέρετε αυτά ούτε έχετε μελετήσει μετά απο 10ετίες τι συμβαίνει και έτσι βγάζετε αθώο ένα προιόν.

Και σαν να μην φτάνει αυτό μας τα έχετε κάνει τσουρέκια,όποιον βλέπω και κάνει ηλεκτρονικό το διαφημίζει λες και έχει μετοχές στην εταιρία και λέει ααα τεράστια οικονομία και υγεία.

 

ένας γείτονας που έφυγε στα 45 του κάπνιζε απο το σχολείο,ο πατέρας μου πήγε 60 χρονών που το έκοψε και δεν έπαθε τίποτα δεν ξέρεις αν θα στην κάνει στα 13 χρόνια η στα 30,είναι και στον οργανισμό είναι και στα χρόνια.

ακόμα είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε.

ανοιξε το google . ψαξου λιγο , και μην πετας κοτσανες

απο κατι τυπακια σαν εσας , σχηματιζουν τα προβατα λαθος γνωμες.

 

ειναι πιο υγεινο κατα πολυ απο το κανονικο τσιγαρο? ΝΑΙ

θες να μαθεις ποσο και γιατι? ψαξε και θα βρεις.

 

τι ιστοριες γι αγριους αναπτησεις στο κεφαλι σου , και το πλασαρεις εδω μεσα , ριχνωντα τοσα προβατα στον παραλογισμο σου ?

γιατι? σου εχει κανει κατι το ηλεκτρονικο?

 

haters/ξερωλες χαλαρωστε λιγο

Δεν γράφω βλακείες αλλά ότι δεν είναι αθώο το ηλεκτρονικό τσιγάρο και ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ σε ΒΑΘΟΣ χρόνου τι προκαλεί,ας τα διαβάσει όποιος θέλει δημοκρατία έχουμε και ο καθένας ότι θέλει λέει και θα γράφω και θα ξαναγράφω δεν με πτοείς απο το να γράφω αυτό που πιστεύω,αν θες να ζήσεις περισσότερο ΚΟΨΤΑ ΟΛΑ τα καπνο-ατμιστικά

δειξες μας ερευνες γι αυτα που γραφεις. ολα αυτα με τα νερα στα πνευμονια κλπ. κανω τον αντιλογο. ονομασε μου ατομα , που ειχαν αυτο το προβλημα.

δεν ειναι αθωο γιατι? μπορει και να ειναι.

 

γιωργο καπνιζεις ρε φιλε? η εισαι εξω απο τον χορο και μιλας?

Κάπνιζα 18 χρόνια και το έχω κόψει εδώ και 2 περίπου χρόνια... Έτσι, απλά και χωρίς κόπο. Επειδή το πήρα απόφαση και διάβασα κάποια βιβλία που με βοήθησαν πολύ. Ήθελα να το κόψω από καιρό, αλλά αφού έμαθα πριν από 4 χρόνια ότι ο πατέρας μου (χρόνια καπνιστής) είχε καρκίνο του πνεύμονα, το πράγμα ωρίμασε μέσα μου. Όχι από φόβο ή από λύπη, αλλά από τη διαπίστωση της ματαιότητας της όλης διαδικασίας του καπνίσματος. Ο πατέρας μου τελικά πέθανε πρόσφατα και αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η ζωή που δεν έζησε, αλλά και η χαμηλή ποιότητα της ζωής που ζούσε όχι μόνο τον τελευταίο καιρό, αλλά και όλη του τη ζωή σαν καπνιστής. Τελοσπάντων, δεν έχω σκοπό να κάνω μάθημα σε κανένα. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει τί προκαλέι το κάπνισμα.

Η γνώμη μου μετά απ' όλα αυτά είναι αν θέλεις να το κόψεις κόψτο, η ζωή είναι καλύτερη χωρίς αυτό. Σηκώνεσαι το πρωϊ και δεν νοιώθεις το στόμα σου σαν σόλα παπουτσιου, η γεύση γίνεται καλύτερη, δε λαχανιάζεις, δε νοιώθεις το στρές να βγείς να καπνίσεις κτλ.

Αν θέλεις, όμως, να καπνίζεις, τότε κάπνισε κανονικά. Έτσι, ξέρεις ότι βλάπτεις την υγεία σου και κάποια στιγμή ίσως το κόψεις. Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο ατμίζεις πολύ μεγαλύτερες ποσότητες (γιατί το έχεις απενοχοποιήσει) και δεν θα το κόψεις ποτέ. Απλά αλλάζεις μια κακή συνήθεια με μία άλλη.

Αν θέλει κάποιος να κόψει το κάπνισμα, τότε η πρώτη κινηση είναι να ξεφύγει από τη φιλοσοφία ότι είναι καπνιστής και το ηλεκτρονικό δε σε βοηθάει πραγματικά σε αυτό.

Θεωρώ ότι υπάρχει πολύ χρήμα και ευκαιρία για καινούριους "παίχτες" να μπουν στο παιχνίδι. Κατά τη γνώμη μου είναι μια ηλεκτρονική μ@λ@κί@. Πολλοί ατμιστές (έχω υπάρξει κι εγώ ένας...) καταλήγουν στο τέλος να ξαναγυρίσουν στο τσιγάρο ή να το συνδυάζουν με το τσιγάρο.

Όσους ενδιαφέρει να μάθουν για το κάπνισμα υπάρχει το παρακάτω πολύ καλό ελληνικό site που ασχολείται με το θέμα:

http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php

εμενα που με φτιαχνει η νικοτινη , αλλα δεν θελω τις πισσες και τα μονοξιδια?? να παρω νικοτινη και να την πρεζαρω? τι να κανω για πες..

 

εισαι σωστος σε καποια σημεια..σε αλλα παλι ξεφευγεις πολυ

η αλήθεια πονάει

δειξε μου σε παρακαλω την αληθεια.

πραγματικα θελω να την μαθω!!

 

αρχισε να δεινεις λινκ να ξεκινησω διαβασμα μπας και ξεστραβωθω

 

χαχαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε το google . ψαξου λιγο , και μην πετας κοτσανες

απο κατι τυπακια σαν εσας , σχηματιζουν τα προβατα λαθος γνωμες.

 

ειναι πιο υγεινο κατα πολυ απο το κανονικο τσιγαρο? ΝΑΙ

θες να μαθεις ποσο και γιατι? ψαξε και θα βρεις.

 

τι ιστοριες γι αγριους αναπτησεις στο κεφαλι σου , και το πλασαρεις εδω μεσα , ριχνωντα τοσα προβατα στον παραλογισμο σου ?

γιατι? σου εχει κανει κατι το ηλεκτρονικο?

 

haters/ξερωλες χαλαρωστε λιγο

δειξες μας ερευνες γι αυτα που γραφεις. ολα αυτα με τα νερα στα πνευμονια κλπ. κανω τον αντιλογο. ονομασε μου ατομα , που ειχαν αυτο το προβλημα.

δεν ειναι αθωο γιατι? μπορει και να ειναι.

 

γιωργο καπνιζεις ρε φιλε? η εισαι εξω απο τον χορο και μιλας?

εμενα που με φτιαχνει η νικοτινη , αλλα δεν θελω τις πισσες και τα μονοξιδια?? να παρω νικοτινη και να την πρεζαρω? τι να κανω για πες..

 

εισαι σωστος σε καποια σημεια..σε αλλα παλι ξεφευγεις πολυ

δειξε μου σε παρακαλω την αληθεια.

πραγματικα θελω να την μαθω!!

 

αρχισε να δεινεις λινκ να ξεκινησω διαβασμα μπας και ξεστραβωθω

 

χαχαχαχαχα

Κάπνιζε ότι θελεις ,νικοτίνη ,μπαφο,ηλεκτρονικό τςιγαρο ...... βασικά στα @@@@@@@ μας μεγάλε .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο (αλλα και σχετικο ταυτοχρονα).

 

Γιατι στα περισσοτερα ποστς υπαρχει μια μουρμουρα, ενας τσαμπουκισμος, μια αγενεια? Γιατι γενικοτερα ο κοσμος εδω μεσα τσακωνεται σε αρκετα μεγαλο βαθμο?

 

Παιδια, αφου ολοι τα ξερετε:

 

1) Δεν ταιζουμε τα τρολ.

2) Απανταμε οταν αυτος που γραφει εχει καποια εστω στοιχειωδη επιχειρηματα και δεν πεταει απλα μια ατακα για να κανει ντορο.

3) Προσπαθουμε οταν απανταμε να κρατησουμε το ΕΠΙΠΕΔΟ μας.

 

Γιατι πολλες συζητησεις καταληγουν σε ματς χουλιγκανων?

 

ΥΓ: Περιμενω μετακινηση/διαγραφη του ποστ απο Mod σε 3..2..1.. :P

λολ, θες να αδειασει το Insomnia?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς, για μία ακόμα φορά ο καθείς εκφέρει άποψη απλά για την άποψη, αυθαιρετώντας και χωρίς να μπορεί να την στηρίξει.

 

https://secure.avaaz.org/el/petition/Alexis_Tsipras_Prothypoyrgos_Ellada_Na_min_perasei_to_nomoshedio_peri_atmosmatos_os_ehei/

 

Όσοι αντιλαμβάνονται τί εστί ηλεκτρονικό "τσιγάρο", ας βοηθήσουν κάνοντας click στον άνωθι σύνδεσμο, συμμετέχοντας στο εν λόγω petition.

Επεξ/σία από nikoskon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς συμφορουμιτες που έχουν κάνει καποια έρευνα ( όχι μισής ώρας) με πηγές.

Συγκριτικά το φυσικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό στον οργανισμό ειναι περισσότερο βλαβερό τελίκα ή μήπως ειναι πάνω κάτω το ιδιο ?

Μετα απο αρκετη ενασχοληση με το αθλημα+ RDA κτλ.

Η νεα γενιας ~vaporizers μαζι με την νεα γενιας υγρα ειναι αρκετα ποιο "υγιεινο" το "ηλεκτρονικο" τσιγαρο απο το κανονικο.

 

Οι ερευνες για μενα δεν λενε και πολλα σε σχεση με την προσωπικη χρηση. Αρκετες ερευνες ειναι με την μια μερια και με την αλλη.

 

Απο κοινη λογικη οταν καις ενα υγρο που ειναι με βαση το νερο και εχει απλα καποια προσθετα για την γευση, προφανως και ειναι ποιο υγιεινο απο το να καιγεται το χαρτι μαζι με ενα φυτο +προσθετα.

Τωρα παμε σε αλλη φαση, στο υγρο αυτο μπορεις να εχεις πολυ περισσοτρεα απο απλα μια γευση οποτε και το κανεις πιο τοξικο. Το σιγουρο ειναι οτι δεν φτανει το τσιγαρο αυτη την στιγμη, τα νεας γενιας υγρα.

Ακομα υγρο μπορεις να φτιαξεις μονος σου πλεον και να ξερεις και τι εχει μεσα.

 

Ενα σημαντικο, που ειναι απο προσωπικη αποψη παντα,

ειναι πως, οσο περισσοτερο καις ενα υγρο με νικοτινη τοσο περισσοτερο κανει κακο στον οισοφαγο. Οποτε συμβουλευω προσοχη εκει.

Και μια ακομα συμβουλη. Περισσοτερο ρολο παιζει η συχνοτητα/ποσοτητα που καπνιζεις. Ο οργανισμος εχει  την δυναμη να αντιμετωπιζει την οποια ζημια απο το ηλεκτρονικο/κανονικο τσιγαρο οσο του δινεις εσυ την επιλογη. Αν τον μπουκωνεις με 2 πακετα την ημερα ή 3 μπουκαλακια των 30ml υγρο, προφανως και θα εχεις καποιο προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ος μύθος: Το η.τ. είναι βλαβερό. Ναι αλλά βλαβερό σε σχέση με τι; Σε σχέση με τον καθαρό αέρα που αναπνέει ένας μη καπνιστής είναι πιο βλαβερό. Σε σχέση όμως με το βρωμοτσίγαρο είναι αποδεδειγμένα έως 95% ασφαλέστερο (σύμφωνα με όλες τις μελέτες). Προσωπικά όμως το βλέπω (όπως και πολλοί άλλοι) στο σώμα μου. Όταν κάπνιζα ανέβαινα μια σκάλα και ήθελα δύο λεπτά να σταματήσει το λαχάνιασμα. Τώρα μπορώ να ατμίζω όλη μέρα και το απόγευμα να τρέχω μισή ώρα στο γυμναστήριο χωρίς θέμα.

 

2ος μύθος: Οι ουσίες των αρωμάτων είναι καρκινογόνες. Πριν 5 χρόνια που δεν είχε γίνει καμμία μελέτη μπορεί. Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα και λόγω ανταγωνισμού οι εταιρείες αποφεύγουν σαν τρελές τις επικίνδυνες ουσίες. Άλλωστε από την επιστημονική κονότητα έχει αποδειχτεί ότι οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι καρκινογόνες ουσίες είναι προϊόντα ΚΑΥΣΗΣ (βλέπε τσιγάρο) και όχι ατμοποίησης. Καύση στο η.τ. υπάρχει μόνο αν τελειώσει το υγρό στον ατμοποιητή και αρχίζει να καίγεται το φυτίλι (όπου πιστέψτε με ΠΟΛΥ πιο πριν, αν τραβήξεις τζούρα με φυτίλι που πάει να στεγνώσει, η γεύση είναι τόσο αηδία που είναι αδύνατο να συνεχίσεις).

 

3ος μύθος: Και μάλλον ο μεγαλύτερος. Η υγρασία προκαλεί βλάβες στους πνεύμονες. Η βέλτιστη υγρασία που πρέπει να υπάρχει την ατμόσφαιρα για τη λειτουργία του αναπνευστικού είναι 50-60%. Όταν βρέχει φτάνει πολύ κοντά στο 100%. Αν στο νοσοκομείο σου δώσουν οξυγόνο χωρίς αυτό να περάσει από υγροποιητή (το μπουκαλάκι με το νερό και τις μπουρμπουλήθρες) μπορεί να έχει ολέθριες συνέπειες για τους πνεύμονες. Όσον αφορά τα μικρόβια που αναφέρθηκαν, να πω πρώτον ότι η νικοτίνη είναι η φυσική άμυνα κάποιων φυτών έναντι σε έντομα, μικρόβια και παράσιτα (άρα όσο το υγρό έχει νικοτίνη είναι δύσκολο σε μικρόβια να αναπτυχθούν) και 2ον την ώρα που ατμοποιείται το υγρό υπόκειται σε θερμοκρασίες 200-300 βαθμούς που ουσιαστικά σκοτώνει τα πάντα.

 

4ος μύθος: Στα επείγοντα έχουν πάει πολλά περιστατικά από το η.τ. Σύμφωνοι, αλλά να μας πουν και το λόγο. Αν σκάσει η μπαταρία επειδή εγώ της φόρτωσα με λάθος αντίσταση πολλά περισότερα αμπέρ απ'όσο υποστηρίζει, δε φταίει το η.τ. Με αυτό το σκεπτικό ας καταργήσουμε και όλα τα κινητά που σκάνε επειδή χρησιμοποιούμε λάθος φορτιστές. Όπως επίσης δε μετράει αν κάποιος είναι αλλεργικός σε μια ουσία του υγρού, ή αν κάποιος παράτησε το υγρό σε εύκολα προσβάσιμο μέρος, το βρήκε ένα παιδάκι και το ήπιε. Με αυτό το σκεπτικό ας καταργήσουμε και όλες τις αντιβιώσεις γιατί μπορεί να προκαλέσουν αλλεργίες, όπως και όλα τα καθαριστικά γιατί κάποιος τα ήπιε κατά λάθος.

 

Γνώμη μου είναι ότι το η.τ. δεν αντιμετωπίζεται για αυτό που είναι. ΜΕΘΟΔΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ. Κανείς δε λέει ότι είναι 100% ακίνδυνο, κανείς δε λέει ότι πρέπει να απευθύνεται σε ανήλικους και βέβαια είναι λίγο χαζό να το αρχίζει κάποιος μη καπνιστής (αλλά θα μου πείτε δεν είναι πιο χαζό να αρχίζει το τσιγάρο κάποιος; )

 

Και κάτι τελευταίο. ΟΛΕΣ οι μελέτες έχουν αποφανθεί ότι ΔΕΝ υπάρχει παθητικό άτμισμα. Από εξέταση ατόμων που ζουν με χρόνιους ατμιστές, οι ουσίες που ελευθερώνονται στην ατμόσφαιρα βρέθηκαν σε ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ποσότητες στο σώμα τους. Όχι σε ασήμαντα ίχνη, ΜΗΔΕΝ!

 

Ότι είπε ο φίλος. Μη διαβάζετε άλλες μπαρούφες. Αν είστε καπνιστές διαβάστε τα παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα που με φτιαχνει η νικοτινη , αλλα δεν θελω τις πισσες και τα μονοξιδια?? να παρω νικοτινη και να την πρεζαρω? τι να κανω για πες..

 

 

εισαι σωστος σε καποια σημεια..σε αλλα παλι ξεφευγεις πολυ

Επειδή έχω υπάρξει καπνιστής με πολλές αποτυχημένες απόπειρες διακοπής, σε καταλαβαίνω. Κι εγώ με τον ίδιο τρόπο αντιδρούσα. Μην αυταπατάς τον εαυτό σου: δε θέλεις να ρουφάς νικοτίνη... Τουλάχιστον όχι περισσότερο από το να ρουφάς κώνιο ή αρσενικό. Μην προσπαθείς να το παρουσιάσεις ως επιλογή σου, γιατί δεν είναι... Επιλογή είναι κάτι όταν κάθε φορά το επιλέγουμε και όχι όταν είναι μια συνήθεια, υποσυνείδητα συνυφασμένη με την καθημερινότητά μας. Δεν πουλάω τίποτα και δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτα. Ξέρω όμως την αλήθεια γιατί ήμουν στη θέση σου. Μπορείς να την δεις και εσύ ακόμα κι αν δεν έρθεις στη δική μου. Αρκεί να απαντήσεις στον εαυτό σου με ειλικρίνεια: γιατί καπνίζεις (ή ατμίζεις); Γιατί θέλεις ή γιατί δε μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου χωρίς τη "μοναδική απόλαυση" της νικοτίνης; Αν πεις το δεύτερο (που είναι και η ειλικρινης απάντηση για κάθε καπνιστή/ατμιστή), τότε καταλαβαίνεις ότι δεν είναι επιλογή... Δικαίωμά σου σε κάθε περίπτωση. Δεν προσπαθώ να σε πείσω με τη βία... Στο γράφω φιλικά και σου εύχομαι ολόψυχα και με κάθε ειλικρίνεια να μην ζήσεις εσύ ή οποιοδήποτε μέλος της οικογένειάς σου αυτό που έζησε ο πατέρας μου. Η ζωή σου μπορεί να γίνει πολύ καλύτερη χωρίς το τσιγάρο και στο λέω, σαν πρώην χρόνιος καπνιστής, ότι μπορείς χωρίς αυτό. Όχι μόνο μπορείς, αλλά σου εγγυώμαι (και επώνυμα αν θέλεις) ότι θα δεις μεγάλη διαφορά με τη διακοπή του. Ηλεκτρονικό και μη, το τσιγάρο, κάνει την ποιότητα ζωής σου πολύ χειρότερη απ' όσο νομίζεις.

Δεν ξεφεύγω. Έχω ξεκαθαρίσει τί θέλω. Δε μισώ ή εντιπαθώ τους καπνιστές/ατμιστές, δεν τους θεωρώ εχθρούς μου. Τους θεωρώ παγιδευμένους, στην ίδια παγίδα που ήμουν κι εγώ. Δεν είμαι διαφορετικός από αυτούς και σίγουρα δεν είμαι καλύτερος, απλά πήγα ένα βήμα παρακάτω. Ένα βήμα προς τη ζωή. Θα ήθελα να με ακολουθήσουν κι άλλοι, αλλά είναι θέμα επιλογής τους. Όχι δικής μου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...