Προς το περιεχόμενο

Sony: Οι πωλήσεις του PS4 ξεπέρασαν τις 40 εκατομμύρια μονάδες


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο πριν ίσως όμως να έκανες Driver Update. :)
Έχουν γίνει αρκετά φιλικά τα PC, αλλά την ευκολία της κονσόλας είναι λογικό να μην μπορείς να την έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιο πριν ίσως όμως να έκανες Driver Update. :)

Έχουν γίνει αρκετά φιλικά τα PC, αλλά την ευκολία της κονσόλας είναι λογικό να μην μπορείς να την έχεις.

Βρε μαζί σου.. Αν δεις όλο το θέμα θα καταλάβεις ότι δεν κολαω σε πλατφόρμα. Τα παιχνίδια να ναι καλά και ας παίζουν σε spectrum.

 

EDIT: Για να το κάνω λίγο ποιο πιπερατο όμως..

 

Δεν έχει τύχει ποτέ να θέλεις να παίξεις στο PS4 και να πρέπει να κατεβάσει update ή patch αλλιώς δεν έχει PSN?? :P

 

Έτσι για να γίνεται κουβέντα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 100 ευρω ο φιλος μου παιζει league χαλαρα. scavaged το παλιο του τροφοδοτικό, τον παλιο μου δυσκο, και ενα pc case που μου χαρησαν. your argument is invaild.

εκτός εαν δεν επιασα την ειρωνεία.

 

(fun fact, δεν χρειαζεται να παρεις ολα τα κομματια του pc απο την αρχη, μπορεις να κρατας και καποια παλια :-D  )

Με αυτή τη λογική ρε συ αν μου χαρίσουν κι εμένα ένα ps4 σημαίνει ότι μπορείς να παίζεις uncharted τζάμπα ας πούμε; :P

 

(Φιλικά εννοείται ε!) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μαζί σου.. Αν δεις όλο το θέμα θα καταλάβεις ότι δεν κολαω σε πλατφόρμα. Τα παιχνίδια να ναι καλά και ας παίζουν σε spectrum.

 

EDIT: Για να το κάνω λίγο ποιο πιπερατο όμως..

 

Δεν έχει τύχει ποτέ να θέλεις να παίξεις στο PS4 και να πρέπει να κατεβάσει update ή patch αλλιώς δεν έχει PSN?? :P

 

Έτσι για να γίνεται κουβέντα..

Φυσικά!

Οι κονσόλες έχουν δυσκολέψει πολύ από εποχή PS3 και μετά.

Ουσιαστικά αν δεν έχεις σύνδεση πάνω από 20Mbit και σου κάτσει ένα Update, απλά δεν έπαιξες.

Έρχεσαι κουρασμένος από τη δουλειά, θέλεις να πετάξεις το δισκάκι μέσα και να παίξεις και σου βγάζει ένα κάρο Updates. Το κλείνεις, βάζεις μια ταινία και κοιμάσαι.

 

Ontopic, αμφιβάλλω για τις πωλήσεις.

Νομίζω ότι κάνουν μαγείρεμα.

Όταν βλέπεις ότι παρουσιάζουν τις πωλήσεις για hype, κάτι βρωμάει. Παιχνίδια θέλω να βλέπω, όχι πωλήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική ρε συ αν μου χαρίσουν κι εμένα ένα ps4 σημαίνει ότι μπορείς να παίζεις uncharted τζάμπα ας πούμε; :P

 

(Φιλικά εννοείται ε!) .

 

απλα ειναι πιο ευκολο να σου χαρησει καποιος ενα pc case-παλιο hdd απο το να σου χαρίσουν ενα ps3-4

ενας φιλος μου πχ εχει 2 δισκους αχριστους απο ενα σπασμενο λαπτοπ και ενα καμενο ps3, μπουμ 2 δισκοι που μπορει να κανει scavage. βρισκεις εξαρτηματα απο εδω και απο κει, τα βασικα που αγοράζεις ειναι mobo/ram/cpu που μπορεις να δωσεις ενα 100αρι και να παρεις κατι αξιοπρεπεστατο και μετα βαζεις οσα θες για καρτα γραφικων, ή μενεις με την intel hd που δεν εναι και τοσο ασχημη για casual gaming

τροφοδοτικο το ρισκαρεις και βαζεις το παλιο σου εαν ειναι ποιοτικο. ιδικα για ενα pc που μπορει να μην τραβαει πανω απo 50 watt

\

\

\

(εχθρικά εννοείται)

 

εχω καπου και μια gtx260 για max directx10.1 gaming, για scavage σε κανα φιλικό pc

 

μου εδωσε καλη webcam για το youtube ο φιλος οποτε τοταλι worth it.

 

το οφτοπικ του αιώνα. πλζ don't ban me again :mellow:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ειναι πιο ευκολο να σου χαρησει καποιος ενα pc case-παλιο hdd απο το να σου χαρίσουν ενα ps3-4

ενας φιλος μου πχ εχει 2 δισκους αχριστους απο ενα σπασμενο λαπτοπ και ενα καμενο ps3, μπουμ 2 δισκοι που μπορει να κανει scavage. βρισκεις εξαρτηματα απο εδω και απο κει, τα βασικα που αγοράζεις ειναι mobo/ram/cpu που μπορεις να δωσεις ενα 100αρι και να παρεις κατι αξιοπρεπεστατο και μετα βαζεις οσα θες για καρτα γραφικων, ή μενεις με την intel hd που δεν εναι και τοσο ασχημη για casual gaming

τροφοδοτικο το ρισκαρεις και βαζεις το παλιο σου εαν ειναι ποιοτικο. ιδικα για ενα pc που μπορει να μην τραβαει πανω απo 50 watt

\

\

\

(εχθρικά εννοείται)

Ναι οκ. σίγουρα είναι πιο εύκολο να το στήσεις. Προσωπικά σε φτηνό μηχάνημα δεν θα έβαζα καν ακριβό τροφοδοτικό, ένα με 20-25€ μια χαρά είναι.

 

(Ναι ξέρω ότι θα με κράξουν πολλοί! :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντος για να γυρισουμε στο θεμα, το hibernate του ps4 με εχει κανει να παιζω πιο πολυ με αυτο! Αψογο το να αναβεις τη κονσολα και να ειναι το παιχνιδι σε παυση ακριβως εκει που το αφησες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντος για να γυρισουμε στο θεμα, το hibernate του ps4 με εχει κανει να παιζω πιο πολυ με αυτο! Αψογο το να αναβεις τη κονσολα και να ειναι το παιχνιδι σε παυση ακριβως εκει που το αφησες.

 

και εγω για τον ιδιο ακριβός λογο μαρεσει να παιζω στο pc. :-D

μου εδωσες ιδεα για βιντεο στο youtube

Επεξ/σία από hackerW32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ontopic, αμφιβάλλω για τις πωλήσεις.

Νομίζω ότι κάνουν μαγείρεμα.

Όταν βλέπεις ότι παρουσιάζουν τις πωλήσεις για hype, κάτι βρωμάει. Παιχνίδια θέλω να βλέπω, όχι πωλήσεις.

Δεν παιζει κανενα μαγειρεμα στις πωλησεις!!!,απλα ειναι τα πραγματα η κονσολα σπαει το ενα ρεκορ μετα το αλλο διοτι ειναι η πιο δημοφιλης αυτην την στιγμη.Οσο για τα παιχνιδια συμφωνο απολυτα με το σκεπτικο σου,μιας και στην αρχη χωλαινε αρκετα σε θεμα δυνατων και αποκλειστικων τιτλων (τωρα  καπως παει να στρωσει λιγο η κατασταση και σε αυτον τον τομεα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει κανενα μαγειρεμα στις πωλησεις!!!,απλα ειναι τα πραγματα η κονσολα σπαει το ενα ρεκορ μετα το αλλο διοτι ειναι η πιο δημοφιλης αυτην την στιγμη.Οσο για τα παιχνιδια συμφωνο απολυτα με το σκεπτικο σου,μιας και στην αρχη χωλαινε αρκετα σε θεμα δυνατων και αποκλειστικων τιτλων (τωρα  καπως παει να στρωσει λιγο η κατασταση και σε αυτον τον τομεα).

Το μόνο «μαγείρεμα» που μπορεί να παίξει είναι αν θεωρούν πωλήσεις τα κομμάτια που πάνε στα μαγαζιά ή αυτά που καταλήγουν στα σπίτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο «μαγείρεμα» που μπορεί να παίξει είναι αν θεωρούν πωλήσεις τα κομμάτια που πάνε στα μαγαζιά ή αυτά που καταλήγουν στα σπίτια.

Δυσκολο αυτο!!εχει παρει τρομερο μπουστ η κονσολα φετος(ειδικα και μετα την κυκλοφορια του uncharted 4)θα δουμε και μεγαλυτερα νουμερα μελλοντικα απο την σονυ, για της πωλησεις του μηχανηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο αυτο!!εχει παρει τρομερο μπουστ η κονσολα φετος(ειδικα και μετα την κυκλοφορια του uncharted 4)θα δουμε και μεγαλυτερα νουμερα μελλοντικα απο την σονυ, για της πωλησεις του μηχανηματος.

Δεν αμφισβητώ τις πωλήσεις, απλά λέω ένα «τρυκ» που κάνουν καμιά φορά οι εταιρείες! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κονσόλες πεθαίνουν......

Και αυτό φαίνεται.

 

Κάτι τέτοια άκουγα τελευταία και γελουσα. :P

 

μμμ, μαλλον θα πρεπει να αρχισεις να κλαις. το παν ειναι το context.

συγκρινε τον συνολικο αριθμο κονσολων που εχουν πουληθει στην ιδια χρονικη περιοδο, αναμεσα στις δυο γενιες. 

 

η τωρινη γενια κλεινει γυρω στα 3 χρονια χονδρικα ας πουμε

οποτε ας παρουμε το ιδιο χρονιο διαστημα για την προηγουμενη γενια, γυρω στα 3 χρονια απο οταν εγινε η πρεμιερα τους.

τα αντιστοιχα νουμερα ειναι τα εξης:

 

προηγουμενη γενια

latest?cb=20090801005606

 

σημερινη γενια

worldwide_totals.png?a=353

 

εχουμε και λεμε, σε αυτα τα 3 χρονια, πανω κατω, η προηγουμενη γενια ειχε πουλησει συνολικα γυρω στις 107m κονσολες.

στο αντιστοιχο χρονικο διαστημα, η τωρινη γενια πουλησε 75m κονσολες συνολικα. 

 

βγαλε ιτς κονσολες της NIN. στην προηγουμενη γενια, πουληθηκαν 55m κονσολες απο Sony/MS. στην τωρινη γενια, πουληθηκαν 62m κονσολες. 7m παραπανω αλλα αυτη η διαφορα ομως προερχεται μονο απο μια κονσολα η οποια παιζει πρακτικα μπαλα μονη της:

 

1.το PS3 ειχε πολυ δυσκολο ξεκινημα τα πρωτα χρονια, λογω της ακριβης τιμης του, με το XBX360 να κυριαχει στις πωλησεις.

2.το XBX1 πουλαει χειροτερα απο οτι το PS3 στο ιδιο διαστημα.

3.η αγορα στα videogames εχει γιγαντωθει σε σχεση με την αγορα της προηγουμενης γενιας κονσολων.

4.η Sony μονοπωλει στις κονσολες τωρα.

 

παρα την εξτρα διαφορα, το συνολιγκο μεγεθος των κονσολων, ειναι συρικνωμενο κατα πολυ σε σχεση με την προηγουμενη γενια. και αυτο θα επιβεβαιωθει οταν κλεισει ο κυκλος αυτης της γενιας, με το τελικο νουμερο πωλησεων να ειναι χαμηλοτερο και μονο με την Sony, ισως, να εχει παει καλυτερα απο οτι στην προηγουμενη γενια. 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ, μαλλον θα πρεπει να αρχισεις να κλαις. το παν ειναι το context.

συγκρινε τον συνολικο αριθμο κονσολων που εχουν πουληθει στην ιδια χρονικη περιοδο, αναμεσα στις δυο γενιες. 

 

η τωρινη γενια κλεινει γυρω στα 3 χρονια χονδρικα ας πουμε

οποτε ας παρουμε το ιδιο χρονιο διαστημα για την προηγουμενη γενια, γυρω στα 3 χρονια απο οταν εγινε η πρεμιερα τους.

τα αντιστοιχα νουμερα ειναι τα εξης:

 

προηγουμενη γενια

latest?cb=20090801005606

 

σημερινη γενια

worldwide_totals.png?a=353

PS4 = 40.7 | PS3 = 20+

XBOX ONE = 21.1 | XBOX 360 = 30+

 

Η διαφορά οφείλεται στη Nintendo. Microsoft και Sony πάλι στο ίδιο κοινό πουλάνε (και έχουν πουλήσει περισσοτέρο). Η Nintendo έχασε τους casual. Το hardcore κομμάτι είναι ανεπηρέαστο, το casual εξαφανίστηκε. Οι άλλοι δύο είναι ανεπηρέαστοι, αφού είχαν μικρότερο ποσοστό από casuals. Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος για κλάμματα για τις κονσόλες. Μόνο για την Nintendo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο!

 

PS PLUS είναι η online υπηρεσία της SONY που όλοι ξέρουμε ΚΑΙ είναι επίσης και ή ερώτηση που κάνει Λαρισσαιος δημοσιογράφος στον Ken Kutaragi με αφορμή αυτό το άρθρο...

 

:P :P :P

 

Ξέρω θα βρω την έξοδο μόνος μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...