Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Με το F7 κάνεις εναλλαγή από το EZ Mode σε advanced και αντίστροφα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε αφήνει να το κάνεις. Αν δεν σε αφήνει έχει πρόβλημα η μητρική. Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Αν είναι να κάνουμε bios update για το fan controller καλύτερα να το κλείσουν το μαγαζάκι εκεί στην MSI.

υπαρχουν διαφορες εντολες με αρκετα F κουμπια οι οποιες δουλευουν ολες κανονικα, αλλα F7 και ez mode νιετ. Εκανα και bios update και παλι τπτ

Επεξ/σία από firepc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλ. για να καταλάβω όσες φορές και αν πατήσεις το F7 σου βγάζει μονίμως την εικόνα που έβαλες πιο πριν?

Μήπως το πληκτρολόγιο έχει FN και είναι ενεργοποιημένο και έτσι δεν δέχεται τα πλήκτρα F?

Στείλε και ένα μεηλ στην MSI να δούμε τι θα απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου μηπως εχεις βαλει λαθος μπιος? Γιατι κ εγω την pcmate εχω αλλα την b350 κ ειναι αψογη.... 

Εβαλες αυτο το bios 7A72v36 21/11/2017?

Μηπως εβαλες απο αλλη μητρικη η καμια ποιο παλια εκδοση? 

Για ξανατσεκαρε εδω

https://www.msi.com/Motherboard/support/B250-PC-MATE

Την πρωτη πρωτη εκδοση ...

Επεξ/σία από Marios1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Δηλ. για να καταλάβω όσες φορές και αν πατήσεις το F7 σου βγάζει μονίμως την εικόνα που έβαλες πιο πριν?

Μήπως το πληκτρολόγιο έχει FN και είναι ενεργοποιημένο και έτσι δεν δέχεται τα πλήκτρα F?

Στείλε και ένα μεηλ στην MSI να δούμε τι θα απαντήσουν.

1. Ναι

2.υπαρχουν διαφορες εντολες με αρκετα F κουμπια οι οποιες δουλευουν ολες κανονικα, αλλα F7 και ez mode νιετ.

3.στο manual δειχνει οτι η mate b250 δεν εχει ez mode. Μονο η z270 εχει και το δειχνει και στο εικονιδιο

11 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Φιλε μου μηπως εχεις βαλει λαθος μπιος? Γιατι κ εγω την pcmate εχω αλλα την b350 κ ειναι αψογη.... 

Εβαλες αυτο το bios 7A72v36 21/11/2017?

Μηπως εβαλες απο αλλη μητρικη η καμια ποιο παλια εκδοση? 

Για ξανατσεκαρε εδω

https://www.msi.com/Motherboard/support/B250-PC-MATE

Την πρωτη πρωτη εκδοση ...

Ειχε την παλια εκδοση και δεν εμφανιζε ez mode, εβαλα επιτυχως την νεοτερη και παλι δεν το εμφανιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την b350 pc mate εχω φαινεται κ στην υπογραφη μου.... 

Μηπως δεν εχεις περασει εν τελει το νεο bios? Εισαι σιγουρος οτι το περασες σωστα? 

Γιατι εσενα λεει msi click bios σκετο κ τα νεα bios ειναι msi click bios 5 αρα εχεις ακομα το πρωτο bios κ οχι την τελευταια εκδοση την 5η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Την b350 pc mate εχω φαινεται κ στην υπογραφη μου.... 

Μηπως δεν εχεις περασει εν τελει το νεο bios? Εισαι σιγουρος οτι το περασες σωστα? 

Γιατι εσενα λεει msi click bios σκετο κ τα νεα bios ειναι msi click bios 5 αρα εχεις ακομα το πρωτο bios κ οχι την τελευταια εκδοση την 5η

τα ιδια και τα ιδια απανταω ολη μερα.....

Ναι φιλε σωστα την περασα. Αυτην εδω 7A72v36 21/11/2017 που ειπες και συ.

Και ναι msi click bios παραμενει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση με την έκδοση του BIOS ρε παιδιά. Όλες οι μητρικές έχουν την επιλογή F7 εδώ και χρόνια. Ειδικά σε chipset 250 δεν παίζει. Όπως σου έγραψα και πριν προτείνω να στείλεις ένα μεηλ στην MSI να δούμε τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μπηκα στο σαιτ της msi κ συγκρινα την b250 με την b350. 

Αν πας τερμα κατω στις αρχικες σελιδες της καθε μητρικης  λεει για το bios... 

Στην δικια σου δειχνει ακριβω το bios που εχεις εσυ τωρα στην δικια μου αυτο που σου λενε ολοι οι υπόλοιποι... 

Οποτε μαλλον φιλε μου τζαμπα προσπαθεις να αλλαξεις το πως φαινεται το bios... Ισως ειναι ετσι επειδη δεν κανει οβερκλοκ αυτο το mobo.... Με επιφηλαξη γιαυτο χωρις να το γνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Λοιπον μπηκα στο σαιτ της msi κ συγκρινα την b250 με την b350. 

Αν πας τερμα κατω στις αρχικες σελιδες της καθε μητρικης  λεει για το bios... 

Στην δικια σου δειχνει ακριβω το bios που εχεις εσυ τωρα στην δικια μου αυτο που σου λενε ολοι οι υπόλοιποι... 

Οποτε μαλλον φιλε μου τζαμπα προσπαθεις να αλλαξεις το πως φαινεται το bios... Ισως ειναι ετσι επειδη δεν κανει οβερκλοκ αυτο το mobo.... Με επιφηλαξη γιαυτο χωρις να το γνωριζω

Το ξερω οτι τσαμπα προσπαθω να το αλλαξω. Αυτο σας λεω στις τελευταιες 4 σελιδες. Τσπ, 2 ερωτησεις εχω. Μπορειτε να τσεκαρετε στα bios σας πως μπορω να κατεβασω τα rpm σε advance mode? Και στα ποσα rpm τρεχουν τα δικα σας ανεμηστηρακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κατεβασεις το Speedfan κ αν στο επιτρεπει η μητρικη σου θα μπορεις να ρυθμισεις τις στροφες των  fan... Δες κ κανενα tutorial  πως το ρυθμιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Δοκιμασε να κατεβασεις το Speedfan κ αν στο επιτρεπει η μητρικη σου θα μπορεις να ρυθμισεις τις στροφες των  fan... Δες κ κανενα tutorial  πως το ρυθμιζεις

άλλα ρωτησα ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τα δικα μας bios ειναι διαφορετικα απο το δικο σου... 

Εμενα τα δικα μου f12 arctic σε idle ειναι 850rpm περιπου

Οι περισοτεροι εδω εχουν φτιαξει καμπυλη συμφωνα με την θερμοκρασία του cpu κατι που εσενα δεν σε αφηνει η μητρικη σου να κανεις οπως λες γιαυτο δεν εχει απαντησει κανενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω μια βοήθεια..

 

Σήμερα πήρα τον I5-8600k

Δεν το έχω σεταρει μου έχει μείνει ένα κομμάτι ακόμα για να ολοκληρώσω την αναβάθμιση..

 

Η ψυχτρα...

 

Έχω ακόμα ένα 50ρικο

 

Και δεν ξέρω ποια να διαλέξω δεν ξέρω από αυτά..

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...