Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι θα δουλεύουν απλά το controller τους είναι με καλώδιο όχι ασύρματο και γίνεται χειροκούνα.

Αυτά πχ ρυθμίζονται με Bluetooth απο κινητό ή απο software που κατεβάζεις.

https://www.gearbest.com/other-pc-parts/pp_636939.html?utm_source=YT&utm_medium=LYL&utm_campaign=AndroideJuradoSV

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου απαντησατε μονο οτην δεν την εβαλα σωστα.θα εχω καποιο προβλημα ετσι οπως την εχω ?βρσκει στα σιδερακια της μητρικης ανα την βαλω στο πλαι.οι θερμοκρασιες μου?εχω θεμα?26943369_10156014597583670_1214863093_n.jpg.f1374e5eed9985000ca8c21a9cd72010.jpgScreenshot_183.png.4c97a682fdf3e8dff9b1d286d797ff07.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι όπως είναι η ψύκτρα τραβάει ζέστη από την κάρτα και δεν θα πετυχεις καλές θερμοκρασίες. Έχω αντιμετωπίσει και εγώ πρόβλημα σε εγκατάσταση με τέτοια μητρική και έχεις δίκιο που βρίσκει η ψύκτρα. Ήδη η θερμοκρασίες είναι λίγο τσιμπημέμένες και έχουμε και Χειμώνα.  Βέβαια η ψύκτρα δεν είναι και αμάν αμάν. Τώρα βέβαια εξαρτάται και από την γενική εικόνα του κουτιού σου. Αν έχεις fans στο κουτί σου. Πόσα, τι μέγεθος και που. Το αν θα έχεις πρόβλημα, φαντάζομαι εννοείς με αυξημένες θερμοκρασίες, θα φανεί το καλοκαίρι. Το αποτέλεσμα των θερμοκρασιών που βλέπω μέχρι στιγμής δεν μου αρέσει καθόλου.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Έτσι όπως είναι η ψύκτρα τραβάει ζέστη από την κάρτα και δεν θα πετυχεις καλές θερμοκρασίες. Έχω αντιμετωπίσει και εγώ πρόβλημα σε εγκατάσταση με τέτοια μητρική και έχεις δίκιο που βρίσκει η ψύκτρα. Ήδη η θερμοκρασίες είναι λίγο τσιμπημέμένες και έχουμε και Χειμώνα.  Βέβαια η ψύκτρα δεν είναι και αμάν αμάν. Τώρα βέβαια εξαρτάται και από την γενική εικόνα του κουτιού σου. Αν έχεις fans στο κουτί σου. Πόσα, τι μέγεθος και που. Το αν θα έχεις πρόβλημα, φαντάζομαι εννοείς με αυξημένες θερμοκρασίες, θα φανεί το καλοκαίρι. Το αποτέλεσμα των θερμοκρασιών που βλέπω μέχρι στιγμής δεν μου αρέσει καθόλου.

εχω δυο μικρα ενα στο πισω μερος κ ενα στο πλαι στο παραθυρο του κουτιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρά σημαίνει μάλλον 8αρια. Δεν σε βοηθάει αυτό και γενικά δεν σε βοηθά το κουτί. Ποιο έβρισκε στην μητρική. Η ψύκτρα ή ο ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Μικρά σημαίνει μάλλον 8αρια. Δεν σε βοηθάει αυτό και γενικά δεν σε βοηθά το κουτί. Ποιο έβρισκε στην μητρική. Η ψύκτρα ή ο ανεμιστήρας.

Το σιδεράκια που κουμπωνε δεν έβρισκε ουτε ανεμιστήρας ουτε ψυκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η συνηθης λυση σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να βγει η μητρικη εξω να κουμπωσεις την ψυκτρα (ισως χρειαστει να στραβωσεις λαμακι) και να ξαναμπει η μητρικη ελπιζω να πετυχει

Επεξ/σία από george kesoglu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, george kesoglu είπε

η συνηθης λυση σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να βγει η μητρικη εξω να κουμπωσεις την ψυκτρα (ισως χρειαστει να στραβωσεις λαμακι) και να ξαναμπει η μητρικη ελπιζω να πετυχει

Είτε βγάλει την μητρική είτε δεν την βγάλει το ίδιο κάνει. Μάλλον δεν το κατάλαβες καλά. Η ψύκτρα που αγόρασε βρίσκει στην ψύκτρα που έχει η μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα τοποθέτησα την πρώτη μου AIO υδρόψυξη, μια μικρούλα Silverstone, που πήρα από τα μεταχειρισμένα του γερμανικού Amazon και έχω μερικές απορίες για τους ειδικούς :)

α) Η αντλία κάνει ένα συνεχόμενο zzzzzzzzzzz. Ερώτημα πρώτο: έτσι παίρνουν αυτιά οι αντλίες ή θα μπορούσε να είναι χαλασμένη;

β) Από τη συσκευασία έλειπε ο ανεμιστήρας, οπότε την έχω βάλει χωρίς προς το παρόν, με το κουτάκι ανοιχτό όπως στη φωτό, αλλά οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν για πλάκα στους 90C με idle 45C. Το β' ερώτημα είναι, εάν αγοράσω καλό ανεμιστήρα τύπου NF-F12 υπάρχει ελπίδα να κατέβουν έστω 20C οι θερμοκρασίες ή να το ξεχάσω γιατί και χωρίς ανεμιστήρα θα έπρεπε να είχα καλύτερα temps? Πάστα έβαλα την MX-4.

γ) Αυτή τη στιγμή τα components της μητρικής αν τα ακουμπήσω είναι πιο καυτά κι από το radiator.. Δεν έχω βάλει ακόμα κανέναν ανεμιστήρα στο κουτί και ελπίζω να φταίει αυτό. Έχω θέση μόνο για δύο ανεμιστηράκια μικρά (60mm) πάνω από το i/o panel της μητρικής. Είναι καλύτερα να τα βάλω να βγάζουν ζεστό αέρα από το κουτί ή να φέρνουν άερα απ' έξω;

 

01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κρίμα αν περίμενες μέχρι την τρίτη θα έβλεπες την δική μου AIO ( Cooler Master Nepton 140XL push pull ) στις αγγελίες σε τιμή χώμα

χωρίς ανεμιστήρα ξεχνάς τα πάντα,,,έτσι και πιάσει θερμοκρασίες το ψυκτικό που έχει μέσα γίνεται μινι θερμοσίφωνας,,,,για τον θόρυβο στην αντλία μπορεί να είναι και το ένα  ενδεχόμενο και το άλλο που λες

Επεξ/σία από kom
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ :) Αν είναι έτσι να πάρω ανεμιστηράκι. Για το θόρυβο μάλλον πρέπει να κατεβάσω "στροφές" στο bios. Τώρα έχω το 3πινο της αντλίας στην υποδοχή του cpu στο max (disabled).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ρειάζομαι βοήθεια για επιλογή rgb(Μάλλον) fan για το meshify C. Αυτή τη στιγμή έχει 2 προεγκατεστημένους ανεμιστήρες και σκέφτομαι να βάλω rgb ώστε να τους κρατήσω και στο μέλλον σε περίπτωση που αλλάξω σύστημα ώστε να μην με περιορίζει η επιλογή χρώματος φωτισμού.

 

Τι επιλογές έχω και τι μέγεθος ανεμηστήρα προτείνετε για το κουτί μου; Σκέφτομαι να βάλω μόνο μπροστά led fans και να αφήσω τον πίσω μήπως είναι υπερβολικά φωτεινό μετά το σύνολο. Για τον ίδιο λόγο δεν έχω βάλει και ledοταινία μέσα στο κουτί.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Philippe είπε

Ευχαριστώ :) Αν είναι έτσι να πάρω ανεμιστηράκι. Για το θόρυβο μάλλον πρέπει να κατεβάσω "στροφές" στο bios. Τώρα έχω το 3πινο της αντλίας στην υποδοχή του cpu στο max (disabled).

είναι λογικός ένας ελαφρύς θόρυβος απο τη φτερωτή που γυρνάει το υγρό.

Απο εκει και πέρα, η αντλία πάνω δεν έχει κάποια υποδοχή για καλώδιο ώστε να συνδεθεί σε κάποιο usb header και να ελέγχεται απο software;

όπως τα βλέπω απο τη φωτογραφία, αν μπει ανεμιστήρας πιθανότατα δεν θα μπορείς να βάλεις κάρτα γραφικών.

Δεν υπάρχει κάποια θέση στο μπροστά μέρος του κουτιού ώστε να μπει;

Επεξ/σία από Xristaras12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, έχω αυτό το κουτί, http://thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00000176 και θέλω να βάλω μέσα έναν i7 7700k και Asus maximus XI hero.

Το πρόβλημα είναι η αναζήτηση κατάληλης ψύχτρας μιας και λόγω του χαμηλού προφίλ του κουτιού, δεν μπορώ να βάλω ψηλότερη από 13,5cm ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. Στο τωρινό μου σύστημα, έχω αυτή, http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/hyper-tx3/ και είμαι οριακά. 

Δεν θέλω να πάω σε οριζόντια λύση γιατί ξέρω ότι έχουν μικρότερο ανεμιστήρα και κάνουν περισσότερο θόρυβο.

Το budget μου είναι κοντά στα 50€. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...