Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, akalyptos03 είπε

θα χωραει στο 200ρ ; υψος δεχεται μεχρι 16,5μμ , προβληματιζομαι ιδιαιτερα σε μηκος γιατι εχω micro mobo

για να στο προτείνουμε χωράει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/10457375/Thermalright-True-Spirit-140-Direct.html  αυτην εδω ;  την φοβαμαι την αρο μ14 λογω απο το πισω ανεμιστηρακι εχω μετρησει το μηκος και ειναι ~~14

Επεξ/σία από akalyptos03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, akalyptos03 είπε

https://www.skroutz.gr/s/10457375/Thermalright-True-Spirit-140-Direct.html  αυτην εδω ;  την φοβαμαι την αρο μ14 λογω απο το πισω ανεμιστηρακι εχω μετρησει το μηκος και ειναι ~~14

Αδερφέ δεν είπες ότι έχεις-θα αφήσεις στο πλάι το fan. Αυτή που εβαλες δεν κάνει με τίποτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οριζοντια θα εγκαταστηθει. και το ανεμιστηρακι θα μπει, να κοιταει το μπροστινο καπακι. πλαινο ανεμιστηρακι δεν εχω βαλει

Επεξ/σία από akalyptos03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-Κουτί : Zalman R1

-Επεξεργαστής : Ryzen 5 2400G (Stock)

-Μνήμες: Corsair Vengeance LPX CMK8GX4M2B3000C15R

-Budget : 60 ευρώ

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη : Υδρόψυξη

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση

-Μητρική : Asus Rog Strix B-350 F-Gaming (ATX)

 

Σε αυτα τα λεφτά μάλλον θα καταλήξω στην παρακάτω, απλά είπα να κάνω και μία ερώτηση εδώ, για να πάρω και μερικές γνώμες ακόμα

https://www.skroutz.gr/s/13591250/CoolerMaster-MasterLiquid-ML120L-RGB.html

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν απάντησες σε ένα ερώτημα.

Επίσης τι χρήση κάνεις στο μηχάνημα?

Για Gaming. Σιγουρα στοχευω στην αποδοση αλλα να μην κανει και σαν αεροπλανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Για Gaming. Σιγουρα στοχευω στην αποδοση αλλα να μην κανει και σαν αεροπλανο

Γιατι δε μένεις με τη stock; Τη δοκίμασες και δεν αρκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, radiohead είπε

Γιατι δε μένεις με τη stock; Τη δοκίμασες και δεν αρκει;

Ακομα δεν την εχω στρεσαρει να πω την αληθεια μου λογω πιεσμενου χρονου αυτη τη περιοδο (προσφατα προχωρησα και στην αναβαθμιση σε Ryzen)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Ακομα δεν την εχω στρεσαρει να πω την αληθεια μου λογω πιεσμενου χρονου αυτη τη περιοδο (προσφατα προχωρησα και στην αναβαθμιση σε Ryzen)

Δεν είναι ιντελ στοκ. Δες πως θα πάει και μετά την αλλάζεις αν δε σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-Κουτί : corsair carbide spec 03

-Επεξεργαστής : Intel i5 8400

-Μνήμες: gskill trident z rgb 2x8gb

-Budget : 80 ευρώ

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη : Υδρόψυξη

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση: Δεν θέλω να κάνει θόρυβο γιατί με το stock έχω θέμα όταν αρχίζει να κάνει κάποια εργασία ο υπολογιστής 

-Μητρική : aorus z370 gaming 3 (ATX)

Έχω τους δύο stock ανεμηστηρες του κουτιού. Έναν μπροστά να βάζει αέρα και ένα πίσω να βγάζει. Αν βάλω υδροψυξη ξέρετε πρώτα ποια θα χωράει στο κουτί μου και που πρέπει να μπει; Λογικά η πάνω να βγάζει αέρα ή πίσω. Από ότι ψιλοκοιταξα είδα την corsair h60 2018.

Επεξ/σία από nikospaga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

120άρα υδρόψυξη μονού ανεμιστήρα χωράει σίγουρα. Από Corsair είναι οι H55, H60, H75, H80i. Με τον επεξεργαστή που έχεις, περιττή μου φαίνεται η υδρόψυξη, εφόσον θες ησυχία (= αερόψυξη με καλό ανεμιστήρα). Αν δεν θες πολλή ησυχία, πάρε μια Deepcool Maelstrom 120T που είναι και vfm και της αλλάζεις ανεμιστήρα. Για τον επεξεργαστή σου θα σε καλύψει πιστεύω, και είναι λεπτή και ομορφούλα.

Αν θες πραγματική ησυχία, ο θόρυβος που δεν αποφεύγεται στις υδροψύξεις είναι από τις αντλίες, γιατί τους ανεμιστήρες τους αλλάζεις σε πιο αθόρυβους αν έχεις λεφτά. Οι πιο αθόρυβες αντλίες είναι αυτές με variable rpm που να αρχίζουν από χαμηλά. Νομίζω οι Asetek Gen5 όπως η Kraken X42 είναι οι πιο ήσυχες AIO σήμερα. Αν δεν χωράει η X42 στο κουτί σου, επειδή έχει 140άρι ανεμιστήρα, τότε περίμενε την X32. Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει σε άλλη μάρκα 120άρα Gen5 (η Asetek τις δίνει φασόν σε όλες σχεδόν).

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

120άρα υδρόψυξη μονού ανεμιστήρα χωράει σίγουρα. Από Corsair είναι οι H55, H60, H75, H80i. Με τον επεξεργαστή που έχεις, περιττή μου φαίνεται η υδρόψυξη, εφόσον θες ησυχία (= αερόψυξη με καλό ανεμιστήρα). Αν δεν θες πολλή ησυχία, πάρε μια Deepcool Maelstrom 120T που είναι και vfm και της αλλάζεις ανεμιστήρα. Για τον επεξεργαστή σου θα σε καλύψει πιστεύω, και είναι λεπτή και ομορφούλα.

Αν θες πραγματική ησυχία, ο θόρυβος που δεν αποφεύγεται στις υδροψύξεις είναι από τις αντλίες, γιατί τους ανεμιστήρες τους αλλάζεις σε πιο αθόρυβους αν έχεις λεφτά. Οι πιο αθόρυβες αντλίες είναι αυτές με variable rpm που να αρχίζουν από χαμηλά. Νομίζω οι Asetek Gen5 όπως η Kraken X42 είναι οι πιο ήσυχες AIO σήμερα. Αν δεν χωράει η X42 στο κουτί σου, επειδή έχει 140άρι ανεμιστήρα, τότε περίμενε την X32. Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει σε άλλη μάρκα 120άρα Gen5 (η Asetek τις δίνει φασόν σε όλες σχεδόν).

Εναλλακτικά παίρνεις την Alphacool LT120 και δουλεύεις την αντλία στα 7V (800rpm) που δεν ακούγεται (ούτε ψύχει). Πρέπει να είναι η μόνη που δουλεύει στα 7V από όσο έχω ψάξει, οι άλλες δεν ξεκινάνε καν.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή μια αερόψυκτρα μέχρι 60-70 ευρώ θα είναι πιο ήσυχη και θα κάνει καλύτερη δουλειά από την corsair Η60? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι αναγκαστικά καλύτερη, αλλά σίγουρα επαρκή δουλειά. Επειδή το κουτί έχει περιορισμό ύψους στα 157mm, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε πύργο. Αυτός πράγματι είναι ένας λόγος για υδρόψυξη. Από μικρούς πύργους υπάρχουν η Cryorig H7 (αλλά δεν έχει τόσο αθόρυβο ανεμιστήρα), Thermalright 120 και Noctua U9/D9. Ίσως και η U12 οριακά (158mm), που είναι πιθανότατα η καλύτερη επιλογή. Σε downdraft όπως Noctua L12 ή C14 δεν νομίζω ότι θα δούλευε το airflow στο συγκεκριμένο κουτί.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτά τα χρήματα οι αερόψυκτρες είναι καλύτερες από τις αντίστοιχες υδροψύξεις και αφολυ σε ενοχλεί ο θόρυβος της στοκ τότε η αρεόψυξη είναι μονόδρομος. 

Παρότι τα specs του κουτιού σου λένε μέχρι 15,7 ενδέχεται να δέχεται και ψύκτρες με μεγαλύτερο ύψος. Στα περισσότερα κουτιά συμβαίνει.

Βγάλε την στοψκ ψύκτρα και μέτρα πόσα cm είναι από τον επεξεργαστή μέχρι το πλαινό παράθυρο. Προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατόν πιο ακριβής.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...