Προς το περιεχόμενο

Αγοροπωλησια μητρικής από αγγελία έβγαλε πρόβλημα


HitmanGr4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, πούλησα μια μητρική σε ένα παιδί εδώ στο ινσομνια η οποία έβγαλε πρόβλημα και τελικά μετά από έλεγχο σε τεχνικό από visionstudio (από εκεί την αγόρασα) βγήκε off.

Εννοείται πως δούλευε μια χαρά και μόλις βρήκα αγοραστή την έβγαλα από το κουτί και την έβαλα στο αρχικό της σακουλάκι.

Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται πιο παίρνει την ευθύνη, ο αγοραστής ή οο πωλητής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It depends. Εφόσον έστειλες 100% λειτουργική μητρική (δοκιμασμένη) και την είχες συσκευάσει σωστά ώστε να μην πάθει τίποτα στη μεταφορικά, δεν είναι δική σου η ευθύνη. Πόσο μάλλον εάν έχει περάσει και λίγος καιρός. Μπορεί κάλλιστα να έκανε λάθος ο αγοραστής κατά την εγκατάσταση και να την κατέστρεψε.

 

Εάν πάλι δεν ήσουν τελείως εντάξει (π.χ. δε δοκίμασες κάθε λειτουργία της, ή την πακετάρισες όπως-όπως) μπορεί και να φταις εσύ.

 

Σε κάθε περίπτωση, η λύση είναι ο διάλογος. Μίλα με τον αγοραστή και βρείτε μια λύση λογική και για τους δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσος καιρος περασε απο την αγορα?

Εαν περασε 1-2 μερες και αναλογα τη ζημια,ισως ειναι σωστο να το αναλαβεις εσυ.

Εαν ειναι περισσοτερος καιρος,τοτε προβλημα του αγοραστη.

Εγγυηση υπαρχει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει παρόμοιο σκηνικό με μητρική που έδωσα και ήταν απολύτως λειτουργική. Δε μπορείς να βρεις ποιος ευθύνεται εσύ θα λες αυτός και αυτός θα λέει εσύ. Η μητρική δε λειτουργεί καθόλου δηλαδή ή υπολειτουργεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν 18 μέρες από τη μέρα που έγινε η συναλλαγή αλά δεν θα πατήσω καθόλου εκεί γιατί το παιδί είπε ότι δεν έχει επεξεργαστή και έψαχνε για αγορά. Οπότε μπορεί να άργησε να βρει.

 

Μου έστειλε αυτό το μήνυμα

 

file xilia signomi g tin enoxlisi alla den kserw poion allo na  pw, peira ton g3258 kai den kanei post, exw to teleuteo bios etoimo se flashaki alla de vrika pouthena kanena cpu pou na tairiazei  na daneisto, kai sta service pou piga sxedon oloi arnithikan na to paroun, exeis mipos kanena cpu pou kanei boot me autin? 

 

Πήγα την άλλη μέρα από εκεί μαζί με τον υπολογιστή μου και έβγαλα τον επεξεργαστή από εμενα (ο επεξεργαστής αυτός είχε δοκιμαστεί πριν την δώσω)

Την βάλαμε στην μητρική δούλευαν τα ανεμιστηρακια αλά δεν έδειχνε εικόνα.

 

Αυτό που δε μαρεσε λίγο είναι ότι η μητρική μαζί με ένα παλιό τροφοδοτικό ήταν όλα χύμα έξω στο γραφείο και το power on γινόταν με ένα κατσαβίδι. (ειμαι λίγο αντίθετος σε αυτό και οπότε τύχαινε να κάνω δοκιμή κάποια μητρική την έβαζα μέσα σε κουτί και συνδεοντας όλα τα καλώδια)

 

Τέλος πάντων το παιδί έδειχνε να ξέρει τι κάνει και δεν θα τον κατηγορισω για αυτό.

 

Ο τεχνικός είπε ότι αυτό συνήθως γίνεται από κάποια βραχυκυκλωση ή από κάποιο λάθος update στο bios

 

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το περιγραφεις μαλλον ζημια δικια του μυριζει η υποθεση.

Εγγυηση εχει?

Προσωπικα απο τη τσεπη μου δε θα εβαζα τιποτα εαν εχει κατσαβιδιασει τη μητρικη.

Λιγο να φυγει το κατσαβιδι και να βρει πουθενα και "file de postarei,exw se usb to bios"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν 18 μέρες από τη μέρα που έγινε η συναλλαγή αλά δεν θα πατήσω καθόλου εκεί γιατί το παιδί είπε ότι δεν έχει επεξεργαστή και έψαχνε για αγορά. Οπότε μπορεί να άργησε να βρει.

 

Μου έστειλε αυτό το μήνυμα

 

file xilia signomi g tin enoxlisi alla den kserw poion allo na  pw, peira ton g3258 kai den kanei post, exw to teleuteo bios etoimo se flashaki alla de vrika pouthena kanena cpu pou na tairiazei  na daneisto, kai sta service pou piga sxedon oloi arnithikan na to paroun, exeis mipos kanena cpu pou kanei boot me autin? 

 

Πήγα την άλλη μέρα από εκεί μαζί με τον υπολογιστή μου και έβγαλα τον επεξεργαστή από εμενα (ο επεξεργαστής αυτός είχε δοκιμαστεί πριν την δώσω)

Την βάλαμε στην μητρική δούλευαν τα ανεμιστηρακια αλά δεν έδειχνε εικόνα.

 

Αυτό που δε μαρεσε λίγο είναι ότι η μητρική μαζί με ένα παλιό τροφοδοτικό ήταν όλα χύμα έξω στο γραφείο και το power on γινόταν με ένα κατσαβίδι. (ειμαι λίγο αντίθετος σε αυτό και οπότε τύχαινε να κάνω δοκιμή κάποια μητρική την έβαζα μέσα σε κουτί και συνδεοντας όλα τα καλώδια)

 

Τέλος πάντων το παιδί έδειχνε να ξέρει τι κάνει και δεν θα τον κατηγορισω για αυτό.

 

Ο τεχνικός είπε ότι αυτό συνήθως γίνεται από κάποια βραχυκυκλωση ή από κάποιο λάθος update στο bios

 

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?

Μονο που αναφερει ότι έβαλε άλλον πανω μπορει να τον εβαλε και στραβα να εσπασε τιποτα μεσα κανα πιν ή το κατσαβιδι να εφυγε λιγο δεξια αριστερα ακομα και να δοκιμασε σε ολα τα πιν εκει για ποιο θα παρει μπρος και μπουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"kai sta service pou piga sxedon oloi arnithikan na to paroun"

αυτο και μονο επρεπε να σε προβληματισει.

πηγε δηλαδη σε service να κανει bios update και αρνηθηκαν?αλλωστε λεει ¨σχεδον ολοι" οχι "ολοι".

γιατι δεν εκανε το update σε αυτους που το δεχτηκαν?

εφοσον την δοκιμασες πριν την δωσεις και λειτουργουσε σωστα πιστευω οτι κατι εγινε στο στησιμο που εκανε και την χαλασε.

απ'οτι καταλαβαινω σε καλεσε μονο και μονο για να σου δειξει οτι δεν δουλευει και να μοιρασει τις ευθυνες.

αυτα που λες για δοκιμες εκτος κουτιου κλπ. δεν ειναι κατι που δεν γινεται (κι εγω το εχω κανει),οσο για το αν ειναι εμπειρος η ξερει τι κανει αυτο δεν αποκλειει την περιπτωση λαθους απο αυτον.

η γνωματευση του τεχνικου αλλωστε ειναι βραχυκυκλωμα η λαθος bios update.

και οι δυο περιπτωσεις αφορουν τον αγοραστη αρα γνωμη μου ειναι οτι δεν φερεις ευθυνη για οτι συνεβηκε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ χυμα στο κύμα το σύστημα έξω απο το case, boot αρισμα με κατσαβίδι και 18 μέρες μετα΄, οκκκ

Δηλαδή τίι πιο προφανές στην περίπτωση που δεν το παίζει κορόιδο μπας και...., να ακούμπησε είτε το κατσαβίδι κάπου που δεν έπρεπέ ή η μητρική σε κάτι μεταλλικό απο κάτω και να έγινε το τσάφ κλπ, δυστυχώς πρόβλημα δικό του, οκ να βοηθήσεις αλλά μην φάς την μητρική απο φιλοτιμία για ενα λάθος που πιθανότατα δεν ευθύνεσαι εσύ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγύηση δεν έχει η μητρική;

Τα πινάκια στο σόκετ είναι κομπλέ; Εμφανισιακά είναι η μητρική οκ; (δηλαδή δεν είναι τίποτα καμένο - σκασμένο);

Προσπάθησε αυτός να φλασάρει το bios? Αν ναι πως; Εσύ με ποιο bios την έδωσες; Με το 2.10 παίζει ο επεξεργαστής που πήρε αυτός.

Είναι αποσπόμενο το τσιπάκι άρα μπορεί αν δεν είναι στην εγγύηση η μητρική να το βγάλει και να το προγραμματίσει (αν με την USB δεν φλασάρεται μόνη της δηλαδή).

Το speaker τι κωδικό βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγύηση δυστυχώς είναι 2 χρόνια κ όχι 3, έληξε πριν 6 μήνες. Πινακια πυκνωτές είναι όλα μια χαρά. Εγώ την έδωσα με το αρχικό bios μέσα όπως την πήρα δε χρειάστηκε να κάνω update. Όπως μου εξήγησε έβαλε τον g3258 και δεν έδειχνε εικόνα. Το speaker δεν κάνει κανένα μπιπ μόνο το ανεμιστηρακι δουλεύει. Αυτό που μου έκανε εντύπωση κ ξέχασα να πω είναι ότι με το που πατούσε το on/off πίσω από το τροφοδοτικό το σύστημα έπαιρνε αμέσως μπρος χωρίς να πατήσουμε το power on από την μητρική. Εγώ οπότε ήξερα ότι δεν θα δουλέψω τον υπολογιστή για μέρες το εκλεινα από πίσω και όταν το άνοιγα δεν μου το έκανε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν είναι λογικό να παίρνει με την μια μπρος μόνο του... (καλά αφού έπαιρνε μπρος με την μια το κατσαβίδι τι το χρειαζόσασταν; ).

 

Bios πες του να δοκιμάσει να το πετάξει μέσα σε ένα USB στικάκι και να το βάλει στις πάνω USB, στις 2.0 όχι τις 3.0 και να δει αν γίνει τίποτα.

Αλλιώς φλασάρει το chip με programmer και αν συνεχίσει τα ίδια κάτι δεν πάει καλά στην μητρική.

 

Τροφοδοτικό να δοκιμάσει άλλο πες του αν έχει, καλού κακού, αν και ο pentium δεν έχει μεγάλη κατανάλωση γιατί αυτό μπορεί να την κάνει την ζημιά. Αν μπορεί να το μετρήσει κιόλας κακό δεν θα έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάναμε πολλές δοκιμές και με το δικό μου τροφοδοτικό που είναι 2 χρόνων. Αυτό με το κατσαβίδι είναι πολύ περίεργο, την πρώτη φορά πήρε μπροστά κάνοντας επαφή τα δύο πινακια μετά άρχισε να παίρνει μονο του. Αν κάνεις λάθος με το κατσαβίδι κ ενώσεις λάθος πινακια υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια βλάβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί αν βραχυκύκλωσε κάτι. Πάντως έτσι όπως τα λες νομίζω πως δε πρέπει να ασχοληθείς. Αν είσαι σίγουρος πως η μητρική δούλευε σε σένα και όλα ήταν οκ μετά από 18 μέρες ποιος ψάχνει να βρει και τι; Του είπες ότι του δίνεις εγγύηση καλήσ λειτουργίας για ένα μήνα; Να ήταν μετά από 2 μέρες να το έψαχνες παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάναμε πολλές δοκιμές και με το δικό μου τροφοδοτικό που είναι 2 χρόνων. Αυτό με το κατσαβίδι είναι πολύ περίεργο, την πρώτη φορά πήρε μπροστά κάνοντας επαφή τα δύο πινακια μετά άρχισε να παίρνει μονο του. Αν κάνεις λάθος με το κατσαβίδι κ ενώσεις λάθος πινακια υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια βλάβη?

Σύμφωνα με το manual της μητρικής τα πικάκια εκεί είναι pled pled power GND και απο κάτω hled hled gnd reset

Δηλαδή το power και με το κάτω να το βραχυκύκλωνε δεν υπήρχε θέμα και με το αριστερό δεν θα γινόταν τίποτα (δεν τροφοδοτείται το led όσο είναι off το σύστημα) και το δεξί ήταν το σωστό. Άρα δεν νομίζω να έγινε απο εκεί κάτι. Ποντάρω αλλού έγινε η ζημιά αλλά που μόνο με δοκιμές θα το βρεις... Βέβαια αυτό το νέκρα τελείως δεν είναι καλό, πρέπει να δεις χωρίς επεξεργαστή και μνήμες ή με μόνο επεξεργαστή ή μόνο μνήμες κάποια στιγμή να κάνει κανένα μπίπ αυτό το speaker... Αλλιώς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...