Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/9/2023 στις 1:47 ΠΜ, star12 είπε

Το χα ξανά ρωτήσει εδώ παλιά δυο φορές Τρίτη και φαρμακερή που λέμε ..

λοιπον το 93 πριν τριάντα χρόνια ,είχε παίξει ΕΤ1 ένα θρίλερ;και μου έμεινε στο μυαλό λωγο τέλους . Ήταν  καλοκαίρι, και την επόμενη μέρα πήγα κατασκήνωση ,που πέρασα και ΣΚ ,για αυτο και μου μείνε το έργο 

ηταν μια οικ που πήγε να μείνει σε ένα σπίτι δίπλα σε θάλασσα .και anyway ,το σπίτι ήταν στοιχειωμένο (what else is new }από ένα κακό πνεύμα που επιρρεαζε τη γυναίκα .ήταν άντρας το πνεύμα .

και μετά θυμαμαι πως ο άντρας της ,όταν είδε τι συνέβη ,με τη βοήθεια Ενος ιερέα αν θυμαμαι καλά ,κατάφεραν να εξορκίσουν το κακό από το σπίτι 

και μετά πάμε στο φιναλε πλοτ τουιστ (λόγος που μου έμεινε  η ταινία στη σκέψη μου )στο τέλος έδειχναν να ναι  στη παραλία  όλοι ,η γυναίκα στη ξαπλώστρα .και ο συζηγος με τη κόρη πήγαν να κολυμπήσουν ,και λέει ο πατέρας θέλεις να βουτήξουμε από κάτω ?σαν αγώνα ,και τελικά βούτηξαν κάτω από το νερό ... Αλλα μετά έδειχνε μόνο τη θάλασσα .Δηλ δεν ξανάανεβηκαν επιφάνεια δηλ πνίγηκαν 😲

Και η γυναίκα που ταν στη ξαπλώστρα, τα Ματια της έγιναν ρεντ .σαν να δαιμονίστηκε στο τέλος από το πνεύμα 

η ταινια μάλλον βγήκε 1990 η 89 ? Και δεν θυμαμαι ηθοποιούς δεν ήταν Τοσο γνωστοι μάλλον εδώ 

αν αν αν ξέρει κανείς κάτι 

 

Demon Rage (1982)

zuigVJA.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία για όλους. 

Ψάχνω μια ταινία για λογαριασμό του αδελφού μου. Λοιπόν, πρόκειται για ταινία, καμιά 30αρια+  χρόνια πίσω. Παρωδία του Σούπερμαν, όπου από τον πλανήτη κρυπτόν έβαλαν μέσα στο σκάφος 3 παιδιά , και στη διαδρομή του προς τη γη συγκρούστηκε με έναν αστεροειδή, με αποτέλεσμα να γυρίζει για καιρό στο διάστημα. Οταν τελικά έφτασαν στη γη , βγήκαν από το σκάφος 3 μαντραχαλοι με μούσια και μπειμπιλινο. Επίσης μου είπε ότι αυτοί πέταγαν με τα χέρια προς τα πίσω. Δε ξέρω αν είναι πολλές οι πληροφορίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2023 στις 2:02 ΠΜ, Rebelos2018 είπε

Ψάχνω μία ταινία με τον Βέγγο. Αυτό που θυμάμαι είναι να παίζει πιάνο και να τραγουδάει με μικρά παιδιά ένα τραγούδι. Γνωρίζει κάποιος για ποια ταινία πρόκειται; Ευχαριστώ 

Παραθέτω τον εαυτό μου σε περίπτωση που το αναζητά κάποιος. 

Η ταινία λέγεται "Ένας Βέγγος για όλες τις δουλειές" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω ταινίες με δύο ξένους ηθοποιούς, ένας χοντρός και ένας πιο μικρόσωμος, που έπαιζαν μαζί σε αρκετές ταινίες των 70-80s. Ταινίες τύπου γουεστερν μέχρι γκάνγκστερ με κοινό χαρακτηριστικό το ξύλο και το κυνηγητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Προσπαθώ να βρω ταινίες με δύο ξένους ηθοποιούς, ένας χοντρός και ένας πιο μικρόσωμος, που έπαιζαν μαζί σε αρκετές ταινίες των 70-80s. Ταινίες τύπου γουεστερν μέχρι γκάνγκστερ με κοινό χαρακτηριστικό το ξύλο και το κυνηγητό

Μήπως εννοείς τους Terence Hill και Bud Spencer ? Ψάξε την φιλμογραφία τους, έχουν κάνει πολλές ταινίες μαζί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδες ψαχνω μια ξενη ταινια αμερικανικη,σαν κατηγορια ισως στο μουσικο δραμα κωμωδια ψιλοαναλαφρη ηταν το main theme της ταινιας νομιζω σχετιζεται με εναν μανατζερ ταλεντων μουσικης που βρισκει καποιον η μια μπαντα που παιζει μουσικη απο θορυβους της πολης κατι τετοιο,και κανουν επιτυχια κτλ.Αλλα ειναι αυτο με μουσικη απο θορυβους της γειτονιας,νομιζω ουτε πολυ δημοφιλης ουτ πολυ νις και ο πρωταγωνιστης ηταν γνωστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2024 στις 4:40 ΜΜ, ObeyWario! είπε

Προσπαθώ να βρω ταινίες με δύο ξένους ηθοποιούς, ένας χοντρός και ένας πιο μικρόσωμος, που έπαιζαν μαζί σε αρκετές ταινίες των 70-80s. Ταινίες τύπου γουεστερν μέχρι γκάνγκστερ με κοινό χαρακτηριστικό το ξύλο και το κυνηγητό

maxresdefault.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας, με συγχωρείται που αναβιώνω το θέμα χωρίς να μπορώ να προσφέρω βοήθεια σε παλαιότερα ερωτήματα. 

Αναζητώ τον τελευταίο καιρό μία ελληνική ταίνια πιθανότατα γυρισμένη την δεκαετία του '90...τουλάχιστον αυτό το aesthetic μου βγάζουν οι είκονες της οποίας έχω συγκρατήσει. Την είχα πετύχει πριν καμιά 5ετια στην ΕΡΤ, πρόκειται για ένα δράμα ή μάλλον κοινωνικό έργο το οποίο εξελισσόταν ως εξής :  Αρχικά ο πρωταγωνιστής ο Γιώργος, ο οποίος έχει αυτοκτονικές τάσεις συνέχεια προσπαθεί με κάποιο τρόπο να βάλει τέλος στην ζωή του, πάντα όμως μπροστά στον φίλο του ο οποίος και κάθε φόρα τον σώζει. Όταν όμως γνωρίσει μία κοπέλα καταλαβαίνει πως πλέον δεν μπορεί να είναι παρόν κάθε στιγμή για να τον αποτρέπει από το να κάνει κακό στον εαυτό του, κάτι που τον πιέζει να αποφασίσει ανάμεσα στον Γιώργο και την κοπέλα. Για το λόγο οτι είχε κουραστεί από τη συμπεριφόρα του Γιώργου πλάθει μία ιστορία πως ύπαρχει μία ομάδα ατόμων από μία χώρα, οι οποίοι βρίσκουν άτομα που θέλουν να αυτοκτονήσουν και τους βοηθάνε στον σκοπό τους. Ο Γιώργος φοβισμένος πως τον παρακολουθούν προσπαθεί να φαίνεται χαρούμενος και ενεργός στην ζωή του και νομίζω έτσι τελειώνε η ταινία με τον Γιώργο πια να έχει πιάσει μια δουλειά σαν σερβιτόρος μαζί με την αραβωνιαστικιά του...κάτι τέτοιο τουλάχιστον. 

Αυτά θυμάμαι, ελπίζω να βοήθησα και να αποδειχτώ αληθής και ότι δεν φαντάστηκα την ταινία...καλή σας συνέχεια !! 

Αν και μετά από μία γρήγορη έρευνα, ελπίζω οι περιγραφές που δώσατε να συμπίπτουν με τις παρακάτω ταινίες :

 

Στις 28/1/2024 στις 8:15 ΠΜ, rudigarcia222 είπε

παιδες ψαχνω μια ξενη ταινια αμερικανικη,σαν κατηγορια ισως στο μουσικο δραμα κωμωδια ψιλοαναλαφρη ηταν το main theme της ταινιας νομιζω σχετιζεται με εναν μανατζερ ταλεντων μουσικης που βρισκει καποιον η μια μπαντα που παιζει μουσικη απο θορυβους της πολης κατι τετοιο,και κανουν επιτυχια κτλ.Αλλα ειναι αυτο με μουσικη απο θορυβους της γειτονιας,νομιζω ουτε πολυ δημοφιλης ουτ πολυ νις και ο πρωταγωνιστης ηταν γνωστος

The Commitments : https://www.imdb.com/title/tt0101605/

Begin Again : https://www.imdb.com/title/tt1980929/

Στις 1/1/2024 στις 9:46 ΜΜ, troi.g είπε

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία για όλους. 

Ψάχνω μια ταινία για λογαριασμό του αδελφού μου. Λοιπόν, πρόκειται για ταινία, καμιά 30αρια+  χρόνια πίσω. Παρωδία του Σούπερμαν, όπου από τον πλανήτη κρυπτόν έβαλαν μέσα στο σκάφος 3 παιδιά , και στη διαδρομή του προς τη γη συγκρούστηκε με έναν αστεροειδή, με αποτέλεσμα να γυρίζει για καιρό στο διάστημα. Οταν τελικά έφτασαν στη γη , βγήκαν από το σκάφος 3 μαντραχαλοι με μούσια και μπειμπιλινο. Επίσης μου είπε ότι αυτοί πέταγαν με τα χέρια προς τα πίσω. Δε ξέρω αν είναι πολλές οι πληροφορίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

The Meteor Man : https://www.imdb.com/title/tt0107563

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, shortlived είπε

Καλησπέρα σας, με συγχωρείται που αναβιώνω το θέμα χωρίς να μπορώ να προσφέρω βοήθεια σε παλαιότερα ερωτήματα. 

Αναζητώ τον τελευταίο καιρό μία ελληνική ταίνια πιθανότατα γυρισμένη την δεκαετία του '90...τουλάχιστον αυτό το aesthetic μου βγάζουν οι είκονες της οποίας έχω συγκρατήσει. Την είχα πετύχει πριν καμιά 5ετια στην ΕΡΤ, πρόκειται για ένα δράμα ή μάλλον κοινωνικό έργο το οποίο εξελισσόταν ως εξής :  Αρχικά ο πρωταγωνιστής ο Γιώργος, ο οποίος έχει αυτοκτονικές τάσεις συνέχεια προσπαθεί με κάποιο τρόπο να βάλει τέλος στην ζωή του, πάντα όμως μπροστά στον φίλο του ο οποίος και κάθε φόρα τον σώζει. Όταν όμως γνωρίσει μία κοπέλα καταλαβαίνει πως πλέον δεν μπορεί να είναι παρόν κάθε στιγμή για να τον αποτρέπει από το να κάνει κακό στον εαυτό του, κάτι που τον πιέζει να αποφασίσει ανάμεσα στον Γιώργο και την κοπέλα. Για το λόγο οτι είχε κουραστεί από τη συμπεριφόρα του Γιώργου πλάθει μία ιστορία πως ύπαρχει μία ομάδα ατόμων από μία χώρα, οι οποίοι βρίσκουν άτομα που θέλουν να αυτοκτονήσουν και τους βοηθάνε στον σκοπό τους. Ο Γιώργος φοβισμένος πως τον παρακολουθούν προσπαθεί να φαίνεται χαρούμενος και ενεργός στην ζωή του και νομίζω έτσι τελειώνε η ταινία με τον Γιώργο πια να έχει πιάσει μια δουλειά σαν σερβιτόρος μαζί με την αραβωνιαστικιά του...κάτι τέτοιο τουλάχιστον. 

Αυτά θυμάμαι, ελπίζω να βοήθησα και να αποδειχτώ αληθής και ότι δεν φαντάστηκα την ταινία...καλή σας συνέχεια !! 

Αν και μετά από μία γρήγορη έρευνα, ελπίζω οι περιγραφές που δώσατε να συμπίπτουν με τις παρακάτω ταινίες :

 

The Commitments : https://www.imdb.com/title/tt0101605/

Begin Again : https://www.imdb.com/title/tt1980929/

The Meteor Man : https://www.imdb.com/title/tt0107563

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν είναι αυτή. Σε εκείνη υπήρχαν 3 "Σούπερμαν". Και απ'ότι μου είπε πρέπει να είναι πιο παλιά, 1984-1987 περίπου.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, Ψάχνω μια ταινία που είχε ως θέμα κάποιον που φεύγει νωρίς απο την δουλειά για να κάνει έκπληξη στη γυναικα του και στο σπιτι την βρίσκει στην κρεαβατοκάμαρα  με έναν έγχρωμο (νομίζω πλουσιο νεαρό γιατρό). Εκεί με την απειλή του πιστολιού τους κρατάει όλη την νυχτα φοβερίζοντάς τους οτι θα τους σκοτωσει και βαζοντας τους να κάνουν  διάφορα ώστε να εξευτελίζονται για να πάρει την εκδίκηση του. Η ταινία παίζεται σχεδόν όλη σε μια κρεβατοκάμαρα. Πρέπει να κυκλοφόρισε πριν 4-5 χρόνια. Πως λέγεται ο τιτλος, ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2024 στις 5:18 ΜΜ, shortlived είπε

Καλησπέρα σας, με συγχωρείται που αναβιώνω το θέμα χωρίς να μπορώ να προσφέρω βοήθεια σε παλαιότερα ερωτήματα. 

Αναζητώ τον τελευταίο καιρό μία ελληνική ταίνια πιθανότατα γυρισμένη την δεκαετία του '90...τουλάχιστον αυτό το aesthetic μου βγάζουν οι είκονες της οποίας έχω συγκρατήσει. Την είχα πετύχει πριν καμιά 5ετια στην ΕΡΤ, πρόκειται για ένα δράμα ή μάλλον κοινωνικό έργο το οποίο εξελισσόταν ως εξής :  Αρχικά ο πρωταγωνιστής ο Γιώργος, ο οποίος έχει αυτοκτονικές τάσεις συνέχεια προσπαθεί με κάποιο τρόπο να βάλει τέλος στην ζωή του, πάντα όμως μπροστά στον φίλο του ο οποίος και κάθε φόρα τον σώζει. Όταν όμως γνωρίσει μία κοπέλα καταλαβαίνει πως πλέον δεν μπορεί να είναι παρόν κάθε στιγμή για να τον αποτρέπει από το να κάνει κακό στον εαυτό του, κάτι που τον πιέζει να αποφασίσει ανάμεσα στον Γιώργο και την κοπέλα. Για το λόγο οτι είχε κουραστεί από τη συμπεριφόρα του Γιώργου πλάθει μία ιστορία πως ύπαρχει μία ομάδα ατόμων από μία χώρα, οι οποίοι βρίσκουν άτομα που θέλουν να αυτοκτονήσουν και τους βοηθάνε στον σκοπό τους. Ο Γιώργος φοβισμένος πως τον παρακολουθούν προσπαθεί να φαίνεται χαρούμενος και ενεργός στην ζωή του και νομίζω έτσι τελειώνε η ταινία με τον Γιώργο πια να έχει πιάσει μια δουλειά σαν σερβιτόρος μαζί με την αραβωνιαστικιά του...κάτι τέτοιο τουλάχιστον. 

Αυτά θυμάμαι, ελπίζω να βοήθησα και να αποδειχτώ αληθής και ότι δεν φαντάστηκα την ταινία...καλή σας συνέχεια !!

Μάλλον είναι το Νοκ Ουτ (1986) με τον Κιμούλη.

https://greek-movies.com/movies.php?m=143

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην αναζήτηση μιας ταινίας εδώ και πολύ καιρό, που θυμάμαι την έβαζε η τηλεόραση πριν πολλά χρόνια. Πρέπει να την είχα δει δύο φορές θυμάμαι μεταξύ 1995 -'96 και ήταν ταινία δεκαετίας '90 σίγουρα. Δεν ξέρω εάν ήταν TV movie, αλλά όσες αναζητήσεις έχω κάνει με λέξεις κλειδιά, δεν την έχω εντοπίσει.

Από αυτά που θυμάμαι, είναι ότι μπουκάρουν κάποιοι κακοποιοί στο σπίτι/βίλλα μίας πλούσιας οικογένειας, με σκοπό να κλέψουν κάποιο μεγάλο χρηματικό ποσό(;) η κάτι άλλο. Οι κακοποιοί επίσης θυμάμαι πως ήταν καλά οργανωμένοι και εξοπλισμένοι, σχεδόν στρατιωτικού επιπέδου και κρατάνε ομήρους όλη την οικογένεια μέχρι να πάρουν αυτό που θέλουν. Ο πιτσιρικάς της οικογένειας όμως, είχε καταφέρει να κρυφτεί καλά μέσα στο σπίτι κατά την διάρκεια όλου του σκηνικού κι αρχίζει σιγά σιγά με έξυπνους τρόπους να εξοντώσει κάποιους από τους κακοποιούς. Θυμάμαι ενδεικτικά μία φάση που εξοντώνει έναν από αυτούς, όπου ο μικρός βγαίνει από την κρυψώνα του, γεμίζει ένα νεροπίστολο τύπου nerf με εύφλεκτο υλικό από την τουαλέτα κι αρχίζει να το ρίχνει σε έναν τσιλιαδόρο που κάπνιζε δίπλα στην πισίνα του σπιτιού τους, ουσιαστικά καίγοντας τον.

Για όποιον θυμάται τίτλο, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...