Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, harrysar86 είπε

Δυστυχως δεν ξερω. Παντως απο 1975 εως 2005 θα ελεγα. Το ξερω, το ευρος ειναι μεγαλο...

Εδώ έχω βάλει περίπου αυτό που ψάχνεις και δες εάν υπάρχει η ταινία

http://www.whatismymovie.com/results?text=group+of+terrorists+planning+to+assassinate+a+politician

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Εδώ έχω βάλει περίπου αυτό που ψάχνεις και δες εάν υπάρχει η ταινία

http://www.whatismymovie.com/results?text=group+of+terrorists+planning+to+assassinate+a+politician

Το ειδα. Δυστυχως δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2023 στις 2:15 ΠΜ, harrysar86 είπε

Καλησπερα. Αναζητω εδω και πολυ καιρο μια ταινια που ειχα δει πριν χρονια και μου ειχε αρεσει πολυ και δυστυχως εχω πολυ λιγα στοιχεια. Λοιπον η ταινια εχει να κανει με ομαδα τρομοκρατων που σχεδιαζουν τη δολοφονια ενος πολιτικου. Το εντυπωσιακο ειναι οτι στην ταινια δειχνει με λεπτομερεια το πώς σχεδιαζουν τη δολοφονια. Προφανως δεν ειναι γνωστη ταινια, ουτε με καποιον γνωστο ηθοποιο απ'ότι θυμαμαι. Επισης κατα 99% ειναι Ευρωπαϊκή, όχι Αμερικανικη και βασιζεται σε αληθινα γεγονοτα. Θυμαμαι οτι εχει πολλά εξωτερικα γυρισματα. Το μεγαλυτερο μερος της ταινιας ειναι ο σχεδιασμος της δολοφονιας λεπτομερως. Δεν ξερω ποσο βοηθησα, αλλα θα εκτιμουσα καθε βοηθεια. Ευχαριστω.

Μήπως είναι "The Baader Meinhof Complex"; Η ταινία είναι του 2008 αλλά αναφέρεται στην περίοδο '60-'70 που ψάχνεις.

https://www.imdb.com/title/tt0765432/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Ren_Hoek είπε

Μήπως είναι "The Baader Meinhof Complex"; Η ταινία είναι του 2008 αλλά αναφέρεται στην περίοδο '60-'70 που ψάχνεις.

https://www.imdb.com/title/tt0765432/

Οχι την εχω δει κι αυτη και ειναι πολυ καλη. Παντως τετοια λογικη ειναι και αυτη που ψαχνω απλα δειχνει πολυ το σχεδιασμο της δολοφονιας του πολιτικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, harrysar86 είπε

Οχι την εχω δει κι αυτη και ειναι πολυ καλη. Παντως τετοια λογικη ειναι και αυτη που ψαχνω απλα δειχνει πολυ το σχεδιασμο της δολοφονιας του πολιτικου.

Χμμ ψάχνοντας στο internet αυτά που ανέφερες μου έβγαλε αυτήν: The Day of the Jackal (1973).

https://www.imdb.com/title/tt0069947/

Αυτή δεν την έχω δει, αλλά από την περιγραφή μπορεί σε 'σένα να είναι γνωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ren_Hoek είπε

Χμμ ψάχνοντας στο internet αυτά που ανέφερες μου έβγαλε αυτήν: The Day of the Jackal (1973).

https://www.imdb.com/title/tt0069947/

Αυτή δεν την έχω δει, αλλά από την περιγραφή μπορεί σε 'σένα να είναι γνωστή.

Τρομερη ταινια. Ειναι ο,τι πιο κοντα σε αυτο που ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2023 στις 2:02 ΠΜ, Rebelos2018 είπε

Ψάχνω μία ταινία με τον Βέγγο. Αυτό που θυμάμαι είναι να παίζει πιάνο και να τραγουδάει με μικρά παιδιά ένα τραγούδι. Γνωρίζει κάποιος για ποια ταινία πρόκειται; Ευχαριστώ 

Κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως παιδιά μια λύση που εμένα προσωπικά με έσωσε στο να μην ψάχνω ταινίες είναι ότι από μικρός σημείωνα ό,τι ταινία έβλεπα σε τετράδιο. Βέβαια το κακό ήταν ότι έγραφα μόνο τίτλο και συνήθως τον ελληνικό τίτλο αφού είτε από τηλεοπτική προβολή θα την έβλεπα είτε από dvd. Πλέον φυσικά κατεβάζω ό,τι μ αρέσει αλλά πάλι σημειώνω κι αυτές που γενικά βλέπω μην φάω καμια φλασιά σε κάποια χρόνια και ψάχνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 11:50 ΠΜ, katergaris79 είπε

Έβλεπε προχθές σε μια πτήση ένας συνεπιβάτης μια ταινία που την πήρε το μάτι μου στο τέλος αλλά μου κίνησε την περιέργεια και την ψάχνω. 

Επειδή είδα το φινάλε, το βάζω σε spoiler just in case 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ένας τύπος (ΠΟΛΥ γνωστή φάτσα αλλά δε μου έρχεται καθόλου όνομα) κάθεται μόνος του σε μια αίθουσα κινηματογράφου και στην οθόνη βλέπει μια σεκάνς από πολύ γνωστές κινηματογραφικές ταινίες. Κάτι σαν το Σινεμά ο Παράδεισος αλλά όχι μόνο φιλιά, έβλεπε διάσημες σκηνές από ταινίες. 

Κι εκεί νομίζω τέλειωσε.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Για αυτό δεν έχουμε κάτι ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 1comment είπε

Πάντως παιδιά μια λύση που εμένα προσωπικά με έσωσε στο να μην ψάχνω ταινίες είναι ότι από μικρός σημείωνα ό,τι ταινία έβλεπα σε τετράδιο. Βέβαια το κακό ήταν ότι έγραφα μόνο τίτλο και συνήθως τον ελληνικό τίτλο αφού είτε από τηλεοπτική προβολή θα την έβλεπα είτε από dvd. Πλέον φυσικά κατεβάζω ό,τι μ αρέσει αλλά πάλι σημειώνω κι αυτές που γενικά βλέπω μην φάω καμια φλασιά σε κάποια χρόνια και ψάχνω!

Το ίδιο έκανα και εγώ πιτσιρικάς, και είχα σημειώσει τις ταινίες που αναζητάω, αλλά εκείνο το μπλοκάκι αγνοείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, άδικος είπε

Το ίδιο έκανα και εγώ πιτσιρικάς, και είχα σημειώσει τις ταινίες που αναζητάω, αλλά εκείνο το μπλοκάκι αγνοείται...

Α όχι, εμένα είναι σχεδόν καινούργιο στη βιβλιοθήκη. Ήταν η περίοδος που είχα τρέλα με τη 10η εντολή (άσχετο) και η βιβλιοθήκη γέμισε όλη από τηλε-περιοδικά και ντοσιέ που έφτιαχνα με περιλήψεις επεισοδίων, φωτο κλπ. Κάπου εκεί είπα να σημειώνω και τις ταινίες. Αχ ωραία εποχή, ξένοιαστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 1comment είπε

Πάντως παιδιά μια λύση που εμένα προσωπικά με έσωσε στο να μην ψάχνω ταινίες είναι ότι από μικρός σημείωνα ό,τι ταινία έβλεπα σε τετράδιο. Βέβαια το κακό ήταν ότι έγραφα μόνο τίτλο και συνήθως τον ελληνικό τίτλο αφού είτε από τηλεοπτική προβολή θα την έβλεπα είτε από dvd. Πλέον φυσικά κατεβάζω ό,τι μ αρέσει αλλά πάλι σημειώνω κι αυτές που γενικά βλέπω μην φάω καμια φλασιά σε κάποια χρόνια και ψάχνω!

Εγώ δεν τις έγραφα σε κάποιο τετράδιο ή σημειωματάριο, οπότε ότι ταινίες ή σειρές έβλεπα όταν ήμουν μικρός (προ adsl εποχής) τις βρίσκω από μνήμης. Από την άλλη, έχω κάπου 15ΤΒ σε σκληρούς δίσκους (καλά διαβάζεις 15 TERABYTE, δεν είναι τυπογραφικό λάθος) και ότι κατεβάζω το αποθηκεύω και δεν το σβήνω, επίσης έχω και ένα bluray recorder για παν ενδεχόμενο. Έχω ταινίες που είχα κατεβάσει ακόμη και πριν από 10 με 15 χρόνια και δεν τις έχω σβήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...