Προς το περιεχόμενο

RAM DDR3 απορία για συχνότητες


degrelle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry Αλλά έχω μια απορία και όσο και αν έχω ψάξει βρίσκω την ίδια απάντηση.

Οπότε ρωτάω και εσάς εδώ να επιβεβαιώσω και να κλείσω το θέμα αυτό.

ΣΕ DDR3 η μεγαλύτερη στοκ συχνότητα που έχω βρει είναι 2400.(Έχω 32GB kingston hyperx savage).

Υπάρχει μνήμη DDR3 με μεγαλύτερη στοκ συχνότητα;

Δεν με ενδιαφέρει μέχρι που μπορεί να υπερχρονιστεί αλλά μόνο εργοστασιακή.

Ρωτάω επειδή θέλω να πάρω τις καλλίτερες της αγοράς και να δοκιμάσω τα όρια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω απο τις μεγαλύτερες που έχω βρεί ειναι κοντά στα 3000 http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?utm_source=xml&utm_medium=a&utm_campaign=b&ElementID=1f01c903-a46e-4ef7-80c5-1f8b75af2194

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που έχει βρει σε DDR3 η μέγιστη επίσημα υποστηριζόμενη να είναι τα 2400MHz ;

 

Επίσης πως θα δοκιμάσει τα όρια τους όταν λειτουργούν στις επίσημες συνχότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεζουν μεγαλυτερες συχνοτητες αν θες μπες σκρουτζ και δες..το θεμα ειναι οτι ειναι ανουσιες ιδικα σε dd3 νομιζω...

ασε που οσο ανεβενει η συχνοτητα τοσο ανεβενουν και τα cl οποτε ερχεσαι μια η αλλη...

και θα της χρυσοπληρωσεις κιολας χωρις λογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρήκα κάτι μωράκια......

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/16GB%20DDR3%7CG.Skill%20DIMM%2016%20GB%20DDR3-2933%20Kit%20(%20F3-2933C12D-16GTXDG%20)/SearchFor/026752

αλλά είναι λίγο ακριβά και από εταιρία που ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.......

Λέω να χτυπήσω 2 σετάκια μόλις πάρω τον 4790k και τις παίξω λίγο να δώ τα αποτελέσματα στα bench...Έχω την εντύπωση ότι θα πάνε 3600 για πλάκα....Γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει 3 καταστήματα να ψάχνουν μήπως βρεθει κάτι πιο γρήγορο σε dimm των 8gb και μονο.

Αν δεν βρεθεί θα κάνω μια ερώτηση....Έχω μετρητά.Πόσο τα αφήνεις να έρθω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρήκα κάτι μωράκια......

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/16GB%20DDR3%7CG.Skill%20DIMM%2016%20GB%20DDR3-2933%20Kit%20(%20F3-2933C12D-16GTXDG%20)/SearchFor/026752

αλλά είναι λίγο ακριβά και από εταιρία που ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.......

Λέω να χτυπήσω 2 σετάκια μόλις πάρω τον 4790k και τις παίξω λίγο να δώ τα αποτελέσματα στα bench...Έχω την εντύπωση ότι θα πάνε 3600 για πλάκα....Γνώμες?

Μια φιλική συμβουλή

Κάποτε είχα πάρει τις απλές μνήμες της kingston DDR2 2 x 512 MB στα 800Mhz συνολικά 1GB δηλαδή στα 190 ευρώ και ακόμα χτυπάω την κεφάλα μου. Μην κάνεις το ίδιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λες παπί.Eίσαι τουλάχιστον υπερβολικός.Εξάλλου θα το κάνω καθαρά για την γκ....λα μου και να δώ πόσο θα αντέξει να πάει.

Φοράω πάνω 4x8GB HyperX Savage @2400 και δεν υπάρχει περίπτωση να δώ ΚΑΜΙΑ διαφορά σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διεργασία το ξέρω.

Απλά για να δώ τα κοντέρ...Οπότε δεν θα έλεγα ότι είναι θέμα ασχετοσύνης φίλτατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λες παπί.Eίσαι τουλάχιστον υπερβολικός.Εξάλλου θα το κάνω καθαρά για την γκ....λα μου και να δώ πόσο θα αντέξει να πάει.

Φοράω πάνω 4x8GB HyperX Savage @2400 και δεν υπάρχει περίπτωση να δώ ΚΑΜΙΑ διαφορά σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διεργασία το ξέρω.

Απλά για να δώ τα κοντέρ...Οπότε δεν θα έλεγα ότι είναι θέμα ασχετοσύνης φίλτατε.

τοτε τι θεμα ειναι..εχω λεφτα και δε ξερω που να τα πεταξω ? γιατι μιλαμε για πεταμενα λεφτα....

απο εκει και περα η γνωμες ακουστηκαν..οπως νομιζεις κανεις φιλε μου..δε σε κραταει κανενας...

 

ασε που λες οτι θα παρεις τον 4790κ ...

και γιατι δε περνεις ενα skylake και δδρ4 μνημες στα 3000 ...ποιο φτηνα θα σου βγει και καλυτερες θα ειναι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχει πλατφόρμα z97 ήδη (2 βασικά).

Λάμπη επειδή δεν με ξέρεις καλλίτερα μαζέψε τα περί τρολ.

Όχι δεν θα είναι πιο ακριβές απο το υπόλοιπο σύστημα οι ραμ.Και ας πάνε 1200 τα 32gb.

Το θέμα μας όμως είναι οι συχνότητες και μέχρι πόσο να μπορούν να ανέβουν και όχι πόσο πάνε.

Αν έχεις να πείς κάτι σε αυτό πάνω σε ακούω.Αλλιώς τράβα να hate-άρεις παρακάτω.


τοτε τι θεμα ειναι..εχω λεφτα και δε ξερω που να τα πεταξω ? γιατι μιλαμε για πεταμενα λεφτα....

απο εκει και περα η γνωμες ακουστηκαν..οπως νομιζεις κανεις φιλε μου..δε σε κραταει κανενας...

 

ασε που λες οτι θα παρεις τον 4790κ ...

και γιατι δε περνεις ενα skylake και δδρ4 μνημες στα 3000 ...ποιο φτηνα θα σου βγει και καλυτερες θα ειναι...

 

Δεν νομίζω να πάω σε 1151 άμεσα.Μάλλον με τον νέο χρόνο....Εάν δεν έχουν κόψει το δώρο Χριστουγέννων αλλιώς λογικά το επόμενο καλοκαίρι στήνω ένα παρόμοιο 1151.Με αντίστοιχες μνήμες.(όχι στα 2933 φυσικά αλλά στα όσο έχουν φτάσει μέγιστο - λογικά θα έχουν βγάλει τις μεγαλύτερες συχνότητες που μπορούν μέχρι τότε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...