Προς το περιεχόμενο

Καλιφόρνια: Τέλος τα ηλεκτρονικά τσιγάρα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Off-topic: Αυτό με την σύγκριση wifi / τσιγάρου με ξεπερνάει, αλήθεια.

 

On-topic: Πιστέυω ότι είναι υπερβολικοί ή εντελώς άκυροι οι λόγοι για την απαγόρευση καπνίσματος-ατμίσματος στις παραλίες και στα πάρκα που αναφέρει.

 

Αν ήμασταν σε κάποια πιο ρομαντική εποχή που δεν θα ήθελες να καπνίζουν σε ανοιχτούς δημόσιους χώρους λόγω παιδιών/εφήβων κτλ θα το δεχόμουν περισσότερο.

 

ΥΓ. Για τον φίλο που είπε οτι είναι αδύναμος χαρακτήρας.. @@ φίλε μου.

 

Μέχρι πριν κανένα τρίμηνο γελούσα σε όποιον μου έλεγε τα ίδια. Η γυναίκα μου το'κοψε πριν κανένα χρόνο και εγώ κάπνιζα στο σπίτι σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Στο γραφείο τα ίδια.

 

Μέχρι που το έκοψα ένα πρωί με το τέλος του καφέ για χαβαλέ και δεν το ξανάπιασα. Ούτε ηλεκτρονικά, ούτε τσίχλες, ούτε φάρμακα. Έτσι απλά. Βρες κίνητρο, πολλά γλυκά, νερά και υπομονή πες σε όλους για τα νεύρα σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οι ξενερωτοι εχουν επιβαλλει παραλογους νομους. Οσο δικαιωμα εχει ο μη εχει και ο καπνιστης. Ας δωσουν λοιπον δικαιωμα σε ιδιωτικους χωρους να επιλλεγει αν θα ειναι χωρος καπνιζοντων η μη. Απαγορευση στους δημοσιους χωρους, οπου δεν εχεις επιλογη. Ας παει ο μη καπνιστης σε εστιτοριο μη καπνιζοντων, και ας μας αφησει ησυχους εμας που θελουμε να απολαμβανουμε το τσιγαρο μας, το πουρο μας, τον ατμο μας, κλπ. Μπραβο στην Ελλαδα που εχει καταργησε στην πραξη το νομο των ξενερωτων. Διοτι οποιος δεν εχει νοιωσει την απολαυση του καπνισματος, θα ειναι περαστικος απο αυτη τη ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πολλοί ξενερωτοι λαοί. Να μην τρώνε και να φουμαρουν ταυτόχρονα μέσα στη βρώμα και την καπνα και να έχουν και το μωρό δίπλα τους ακούγοντας παολα. Αυτή είναι ζωαρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εμενα με ξεπερναει που σε ξεπερναει

Κι εμένα με ξεπερνάει που σε ξεπερνάει που με ξεπερνάει.

 

Θες να κλείσει το ασύρματο του όσο θα καπνίζεις ή γενικά ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σίγουρα πολλοί ξενερωτοι λαοί. Να μην τρώνε και να φουμαρουν ταυτόχρονα μέσα στη βρώμα και την καπνα και να έχουν και το μωρό δίπλα τους ακούγοντας παολα. Αυτή είναι ζωαρα

 

μια χαρα λαοι ειναι. και πολιτισμενοι. με "δυτικο" πολιτισμο. πριν μερικες δεκαδες χρονια επαιζαν ποδοσφαιρο με τα κεφαλια των κατοικων στις αποικιες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι:

 

http://ntr.oxfordjournals.org/content/16/6/655.short

 

https://scholar.google.com/scholar?q=nicotine+toxicity+sids&hl=en&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart&sa=X&ved=0ahUKEwie3LHUy47NAhVJOhoKHebzDLYQgQMIGzAA

 

Σε λίγα χρονάκια η βλαβερότητα των e-cigarretes δεν θα αποτελεί συζήτηση για debate.

 

Και τότε θα καταφύγετε πάλι σε επιχειρήματα "Εγώ θα ατμίζω όπου γουστάρω, αν δεν σου αρέσει στα τσακίδια"

 

Κουλτούρα-παιδεία.....

αρα εγω που δεν κανω με νικοτινη μου λες κανε οπου γουσταρεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα λαοι ειναι. και πολιτισμενοι. με "δυτικο" πολιτισμο. πριν μερικες δεκαδες χρονια επαιζαν ποδοσφαιρο με τα κεφαλια των κατοικων στις αποικιες τους.

ετς ετς γιαυτο εχουμε προοδευσει τοσο

a42d27f2bce9b1eb07ff-1428189874.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως εδω στην μπανανια, μπορει να καπνιζει ο αλλος διπλα στο παιδι σου αλλα και στο παιδι του σε κλειστο χωρο και αν πεις και τιποτα να σου πουλησει και μουρη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα με ξεπερνάει που σε ξεπερνάει που με ξεπερνάει.

 

Θες να κλείσει το ασύρματο του όσο θα καπνίζεις ή γενικά ας πούμε;

 

ναι αλλα εμενα με ξεπερασε που σε ξεπερασε πρωτος

 

μπππααααα τοτε θα πρεπει να κανω μαυρο στο ξυλο κ το τυπο που οδηγαει χωρις bluetooth ξργω k μετα θα πρεπει να φορεσω spandex κ να βγαζω ιστους απο τα χερια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οι ξενερωτοι εχουν επιβαλλει παραλογους νομους. Οσο δικαιωμα εχει ο μη εχει και ο καπνιστης. Ας δωσουν λοιπον δικαιωμα σε ιδιωτικους χωρους να επιλλεγει αν θα ειναι χωρος καπνιζοντων η μη. Απαγορευση στους δημοσιους χωρους, οπου δεν εχεις επιλογη. Ας παει ο μη καπνιστης σε εστιτοριο μη καπνιζοντων, και ας μας αφησει ησυχους εμας που θελουμε να απολαμβανουμε το τσιγαρο μας, το πουρο μας, τον ατμο μας, κλπ. Μπραβο στην Ελλαδα που εχει καταργησε στην πραξη το νομο των ξενερωτων. Διοτι οποιος δεν εχει νοιωσει την απολαυση του καπνισματος, θα ειναι περαστικος απο αυτη τη ζωη.

Τώρα εσύ ή τρολλάρεις ή χρίζεις άμεσης ψυχιατρικής βοήθειας
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια φορά υπερβολές από την πολιτεία που έχουν μετακομίσει όλοι οι χίπστερ/tech/yoga/vegan/crossfit/gay/animal-rights activists (ενδεικτικά) που δεν νοιάζονται απλώς να προστατέψουν τα δικαιώματά τους αλλά θέλουν να επιβάλουν τις απόψεις τους και τον τρόπο ζωής τους σε όλους!

 

Οι νόμοι χρειάζονται όταν όλοι παύουμε να σκεφτόμαστε το διπλανό μας, όταν δεν κρατάμε το μέτρο στην κοινωνία μας, όταν δε σεβόμαστε την υγεία του διπλανού μας, τη διαφορετικότητα στις αντιλήψεις και τις συνήθειες.

Θα προτιμούσα να υπάρχει μια εκστρατεία για το σεβασμό του συνανθρώπου μας και την αμοιβαία κατανόηση, με κύριο γνώμωνα την υγεία!

Η "ανάγκη" νομοθέτησης παραπέμπει σε δικτατορίες (κανονικές και της σκέψης). Πιστεύω ότι το άτμισμα έδωσε λύση σε ένα μεγάλο πρόβλημα, ειδικά στους εργασιακούς χώρους και θα έπρεπε να στηρίζεται ως υγειέστερη εναλλακτική του καπνίσματος.

Το να το βάλεις στο ίδιο καλάθι με το κάπνισμα του στερεί το κύριο πλεονέκτημα που έχει απέναντι στο τσιγάρο, σε σχέση με το βαθμό ενόχλησης και επιβάρυνσης της υγείας των παθητικών καπνιστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...