Προς το περιεχόμενο

gtx 960 - Ποια είναι η καλύτερη;


Στέφανος Ν.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας θελω γνωμες για ενα θεμα που με ενδειαφερη εχω 1500 ευρω τα οποια θελω να τα επενδυσω σε εναν υπολογιστη κομματι κομματι απλα εχω κολησει στο θεμα καρτα γραφικων και ακοουω τον εναν οχι amd οχι ο αλλος nvidia και δεν ξερω τι να κανω αλλα δειχνουν τα video στο youtube και bechmarks και σκεφτομουνα για μια 1070 γτ δεν θα εδινα 600 και ευρω για μια 1080 απλα ειδα οτι 29 του μηνως βγενουν rx 480 και με αρχικι τιμη 220 δολαρια γτ κι σκεφτωμουνα να δωσω 400 δολαρια για να κανω crossfire και να εχω δυο διοτι ειδα οτι με 2 τετοιες στα 400 ευρω θα εχω τρελους αριθμους απο το να παρω μια 1080 που θα κανει 1000 ευρω στην ελλαδα ενω με 2 rx 480 8gb ειδα οτι περναει την gtx 1080 θα ηθελα γνωμες αρκετες δεχτες ολες η γνωμες γτ δεν μπωρο να αποφασεισω και μην μου πειτε για της τιμες που γραφω αυτες τις τημες ειναι οπως τα γραφω γιατι ετσι τισ βρικα στο internet πειτε μου εσεις τι πυστευεται ευχαριστω για τον χρονο σας θα περiμενω

 

1) ξεχνας το sli/crossfire.

2) 1080p 60 fps medium-high settings = 480

3) 1080p 60 fps ultra settings = 1070

4) οτιδηποτε πανω απο αυτο (1440p 60fps ultra, 4K κτλ) = 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια σας θελω γνωμες για ενα θεμα που με ενδειαφερη εχω 1500 ευρω τα οποια θελω να τα επενδυσω σε εναν υπολογιστη κομματι κομματι απλα εχω κολησει στο θεμα καρτα γραφικων και ακοουω τον εναν οχι amd οχι ο αλλος nvidia και δεν ξερω τι να κανω αλλα δειχνουν τα video στο youtube και bechmarks και σκεφτομουνα για μια 1070 γτ δεν θα εδινα 600 και ευρω για μια 1080 απλα ειδα οτι 29 του μηνως βγενουν rx 480 και με αρχικι τιμη 220 δολαρια γτ κι σκεφτωμουνα να δωσω 400 δολαρια για να κανω crossfire και να εχω δυο διοτι ειδα οτι με 2 τετοιες στα 400 ευρω θα εχω τρελους αριθμους απο το να παρω μια 1080 που θα κανει 1000 ευρω στην ελλαδα ενω με 2 rx 480 8gb ειδα οτι περναει την gtx 1080 θα ηθελα γνωμες αρκετες δεχτες ολες η γνωμες γτ δεν μπωρο να αποφασεισω και μην μου πειτε για της τιμες που γραφω αυτες τις τημες ειναι οπως τα γραφω γιατι ετσι τισ βρικα στο internet πειτε μου εσεις τι πυστευεται ευχαριστω για τον χρονο σας θα περiμενω

 

Για μένα παίρνεις την gtx 1070 και έχεις το μυαλό σου σίγουρο στα 1080P/1440P ....ειδάλλως στην ίδια τιμή πας για cf rx480 και εκεί είσαι σίγουρα πάνω από gtx 1070 με την μόνη προϋπόθεση ότι πρέπει να υποστηρίζεται το cf στο εκάστοτε game.Για cf θα πρέπει να έχει καλό psu,έναν δυνατό cpu να poosarei και τις δύο gpu,καλό airflow στο κουτί σου διότι θα έχεις ανεβασμένα temps...Εννοείται αν έχεις το budjet για gtx 1080 εννοείται μονοκούκι εκεί...διότι ακόμα και το cf να υποστηρίζεται στο εκάστοτε game  η απόδοση cf rx480 με την απόδοση gtx 1080 στα games είναι πάνω-κάτω ίδια (ελάχιστες διαφορές βλέπω τουλάχιστον από κάτι firestrike benches που έχουν παρουσιαστεί).

 

 

οτιδηποτε πανω απο αυτο (1440p 60fps ultra, 4K κτλ) = 1080

 

Full settings για κανέναν λόγο στα 4Κ και η gtx 1080...Εκεί θέλει sli gtx 1080/1070 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας θελω να αγορασω απο το eshop αυτο εδω 

http://www.e-shop.gr/innovator-3-gamer-6098-xoris-leitoyrgiko-p-PER.912844

Αλλα σκεφτομαι να αλλαξω την καρτα γραφικων με αυτο εδω

http://www.e-shop.gr/vga-gigabyte-nvidia-geforce-gtx750-ti-oc-gv-n75twf2oc-4gi-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.516594

 

Η ερωτηση μου ειναι ταιριαζει αυτη η καρτα γραφικων με την μητρικη του υπολογιστη?

Μπορει να ειπα καμια κοτσανα αλλα εχω ακουσει οτι αναλογος την μητρικη πρεπει να παιρνεις ολα τα αλλα δηλαδη να ταιριαζουν !! Ευχαριστω!

 

PS: το ιντελ κορ του υπολογιστη ειναι i3 6038 3.60GHz αλλα για να σηκωσω το gta 5 θελει Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs)

Θελω να μαθω επισης αμα πειραζει που του υπολογιστη ειναι i3 αντι για i5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποια κάρτα γραφικών θες βάζεις επάνω.

 

Εκτός από 12ετίας AGP ας πούμε.

Εισαι ωραιος φιλε μου! Επισης με αυτο που ειπα πιο κατω υπαρχει κανενα προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα δεν θα έχεις λόγω 4 threads που έχει ο i3.

 

Αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τα παιδιά στο φόρουμ για κομμάτι - κομμάτι σύστημα. 

Να δώσεις 500+ ευρώ και να έχεις Force (@#@#@!) τροφοδοτικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα δεν θα έχεις λόγω 4 threads που έχει ο i3.

 

Αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τα παιδιά στο φόρουμ για κομμάτι - κομμάτι σύστημα. 

Να δώσεις 500+ ευρώ και να έχεις Force (@#@#@!) τροφοδοτικό; 

Οκ φιλε μου σε ευχαριστω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παρεις ετοιμο? 2016 εχουμε πλεον.Εκτος και αν το θες για επαγγελματικη χρηση αλλα και εκει πας σε κατι αλλο με καλη εγγυηση οπως πχ DELL.

 

http://www.insomnia.gr/topic/531918-αναβάθμιση-φόρμας-αγοράςαναβάθμισης-ηυ/

 

Συμπληρωσε την φορμα και θα σε βοηθησουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μου προτείνει καμία καλή κάρτα γραφικών κάτω των 100 ευρώ?
Ξέρω οτι δεν μπορείς να  έχεις και πολλές επιλογές αλλά θα εκτιμούσα τη βοηθειά σας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

r7 360 με κλειστα ματια.. επειδη δεν ειμαι απο αυτους που θα σου πουν βαλε πχ αλλα 300 ευρω και παρε 5 gtx titan

Link.png Site: θασου προτεινα αυτη την υλοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγωρασω την msi gtx 960 η οποια εχει pci express x16 3.0
εγω εχω τη μιτρικη gigabyte 78lmt-usb3 η οποια εχει pci express x16
θα ειναι συμβατη η καρτα με τη motherboard???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...