Προς το περιεχόμενο

Moto Z και Moto Z Force, η πρόταση της Motorola στα smartphones με αρθρωτή σχεδίαση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αραγε πόσο σταθερά "κολλάνε" πάνω στην συσκευή; σε περιπτωση πτώσης της συσκευής, τι αποτελέσματα θα έχουμε; γενικά μου αρέσει πολυ σαν ιδέα. Πλεον ας ελπισουμε να κρατησουν επιθετικη τιμολογιακη πρακτική και να κρατησουν τις τιμές χαμηλά για να πιάσουν αυτές οι συσκευες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω με το φτωχό μου το μυαλό γιατί πιστεύω ότι εξέχει τόσο χαρακτηριστικά ο φακός.

Μάλλον θα χρησιμοποιείται και σαν φυσικός οδηγός για όλες τις άλλες συσκευές που άπτονται μαγνητικά.

Αν ζητάτε την γνώμη μου το κινητό δείχνει τουλάχιστον "ιδιαίτερο" με την παρούσα σχεδίαση. Αλλά αν πρόσεξα καλά θα βάλω σίγουρα την επιπλέον κυρτή πλάτη οπότε μάλλον όλα θα επανέλθουν σε περισσότερο κλασικό και ευκολόπεπτο σχεδιασμό.

Αυτό όμως που ... "μου λείπει" στο νέο μοντέλο είναι η ασύρματη φόρτιση. Είναι πολύ μεγάλη ευκολία και πολύ μεγάλο το κέρδος στη φθορά της USB υποδοχής. Χάνει ένα πόντο μόνο και μόνο γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο και μόνο από την έλλειψη jack 3.5". Μα καλά τι σκέφτονται εκεί πέρα; Πρώτα η LeEco, τώρα η Motorola, αύριο η apple, απλά απαράδεκτοι. Και όχι δεν τρώω τον παπά του ανώτερου ήχου από usb type C που θέλουν να μου πλασάρουν.

 

 

Η έλλειψη θύρας jack 3.5" είναι πολύ ποιο πονηρή από ότι φαίνεται. Δεν είναι ότι δεν μπορούν να την βάλουν επειδή είναι λεπτό. Θέλουν να προωθήσουν τις ψηφιακές συνδέσεις ώστε αργότερα να μπορούν να μπορούν να ελέγξουν την έξοδο αναπαραγωγής ήχου σε σχέση με τα πνευματικά δικαιώματα όπως στο HDMI. Ξαφνικά θα ξυπνήσεις ένα πρωί, θα πας να συνδέσεις το smartphone σου με εξωτερικά ηχεία και θα σου βγαίνει μήνυμα ότι δεν έχεις αγοράσει το πνευματικό διακαίωμα να παίζεις την μουσική σε εξωτερικά ηχεία. Πλήρωσε 10€ να το αποκτήσεις. Για αυτό εμείς σαν καταναλωτές πρέπει να ρίξουμε άκυρο σε αυτές τις συσκευές όσο καλές κι αν είναι.

Παρεμπιπτόντως τα Moto Z μου αρέσουν πολύ αλλά μόνο και μόνο για το ότι δεν έχουν θύρα 3.5 δεν θα ασχοληθώ μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη θύρας jack 3.5" είναι πολύ ποιο πονηρή από ότι φαίνεται. Δεν είναι ότι δεν μπορούν να την βάλουν επειδή είναι λεπτό. Θέλουν να προωθήσουν τις ψηφιακές συνδέσεις ώστε αργότερα να μπορούν να μπορούν να ελέγξουν την έξοδο αναπαραγωγής ήχου σε σχέση με τα πνευματικά δικαιώματα όπως στο HDMI. Ξαφνικά θα ξυπνήσεις ένα πρωί, θα πας να συνδέσεις το smartphone σου με εξωτερικά ηχεία και θα σου βγαίνει μήνυμα ότι δεν έχεις αγοράσει το πνευματικό διακαίωμα να παίζεις την μουσική σε εξωτερικά ηχεία. Πλήρωσε 10€ να το αποκτήσεις. Για αυτό εμείς σαν καταναλωτές πρέπει να ρίξουμε άκυρο σε αυτές τις συσκευές όσο καλές κι αν είναι.

Παρεμπιπτόντως τα Moto Z μου αρέσουν πολύ αλλά μόνο και μόνο για το ότι δεν έχουν θύρα 3.5 δεν θα ασχοληθώ μαζί τους.

 

Όχι. Ίσα ίσα αυτός ο τομέας που αναφέρεις είναι ο μοναδικός που το ψηφιακό φέρνει πλεονέκτημα. Γιατί αν ο DAC είναι μέσα στο κινητό και υποστηρίζει DRM έλεγχο, αυτό είναι πάει και τελείωσε. Όταν ο DAC είναι εξωτερικός βάζεις εσύ ότι DAC θέλεις, ακόμη φτιάχνεις και καθαρά δικό σου DAC κύκλωμα.

 

Το μειονέκτημα είναι ότι αν έχεις καλό κινητό, συνήθως έχει και ένα μέτριο-καλό DAC οπότε και ακουστικά των 10€ ακούγονται. Αν ο DAC είναι πάνω στα ακουστικά γενικά ξεχνάς τα ακουστικά των 10€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimex, on 10 Jun 2016 - 8:03 PM, said:

Όχι. Ίσα ίσα αυτός ο τομέας που αναφέρεις είναι ο μοναδικός που το ψηφιακό φέρνει πλεονέκτημα. Γιατί αν ο DAC είναι μέσα στο κινητό και υποστηρίζει DRM έλεγχο, αυτό είναι πάει και τελείωσε. Όταν ο DAC είναι εξωτερικός βάζεις εσύ ότι DAC θέλεις, ακόμη φτιάχνεις και καθαρά δικό σου DAC κύκλωμα.

 

Το μειονέκτημα είναι ότι αν έχεις καλό κινητό, συνήθως έχει και ένα μέτριο-καλό DAC οπότε και ακουστικά των 10€ ακούγονται. Αν ο DAC είναι πάνω στα ακουστικά γενικά ξεχνάς τα ακουστικά των 10€.

 

 

Ρε φίλε δεν το πιάνεις; Σου το βάζουν τώρα από έξω ώστε να μην αντιδράσεις και να το συνηθίσεις. Μόλις καθιερωθεί θα σου το βάλουνε μέσα και θα σε κάνουν να πληρώνεις για όλα. Σιγά σιγά σου φοράνε το κολάρο, όχι με την μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, υπάρχει περίπτωση να κουμπώνει εξάρτημα που θα προσθέτει περισσότερη μπαταρία; Όπως στο g5 που η διάρκεια του είναι πραγματικά ανεπαρκης για "δυνατή" χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε δεν το πιάνεις; Σου το βάζουν τώρα από έξω ώστε να μην αντιδράσεις και να το συνηθίσεις. Μόλις καθιερωθεί θα σου το βάλουνε μέσα και θα σε κάνουν να πληρώνεις για όλα. Σιγά σιγά σου φοράνε το κολάρο, όχι με την μια.

 

Δεν το έχεις με το θέμα. Άστο και μη γράφεις τζάμπα. Το DAC αυτή τη στιγμή υπάρχει μέσα σε κάθε ηλεκτρονική συσκευή που έχει αναλογική έξοδο ήχου, δηλαδή jack.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτο που καποιοι σχολιαζουν με βαση την "εμφανιση" σε ενα τεχνολογικο φορουμ,.... με ξεπερναει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ο λόγος είναι τα "καπάκια". δες της φώτο που έβαλε ο nickelodeon

 

moto-z-bn.jpg

Black-Leather.jpg

 

 

"υποθετικά" πάντα θα του "φοράς" κάτι πίσω...

 

Από την άλλη έτσι χάνεται η δικαιολογια του λεπτού και δεν έχεις και μπαταρία.

 

Εμένα η moto με χάνει λόγω 5,5", άσχημου κουμπιού μπροστά και 3,5mm θύρα για ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα  συμπαθουσα  τη ΜΟΤΟ ακομα  και τωρα  που εχει αλλαξει  χερια για  τις  αξιοπιστες και τιμιες  συσκευες...Και  αυτες  εδω  τετοιες  φαινεται να ειναι  αλλα  ρε Moto ολο το κινητο  με στρογγυλεμενες γωνιες  και το home button τετραγωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Lenovo (πήγα να γράψω ...MOTOROLA...αλλά παραλιγο) κρατήσει την τιμή κάτω από τα 450 ευρώ (~500dollars), τότε "ναι" έχουν δίκιο...το κινητό μπορεί να αλλάξει όλη την αγορά των  (android) smartphones (η apple έχει άλλου είδους θιασώτες νομίζω...). Είναι μάλλον καλύτερο από το LG G5 καθώς: 1. η οθόνη είναι (σχετικά) άθραυστη, 2. είναι και AMOLED, 2. είναι ελαφρύτερο (βάρος) 3. είναι ελαφρύτερο (UI!) 4. Έχει πιο "χρηστικά" (από άποψη τοποθέτησης) αξεσουαρ 5. ...και μάλλον (αν και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα) είναι πιο όμορφο. Η κάμερα που προεξέχει ..υπάρχει και σε άλλα κινητά...και δεν νομίζω ότι θα "πειράξει" σε πολύ κόσμο. Αν τα αξεσουάρ κρατηθούν σε νορμαλ επίπεδα (πχ 80-150 ευρώ), τότε μιλάμε για ένα πολυεργαλείο διασκέδασης, αλλά και επαγγελματικό. Η οθόνη στα 5,5 με χαλάει ήδη από το νέο moto G...όμως τι να κάνω...που έχω ήδη ένα moto G (2nd gen) και δεν το αλλάζω εδώ και σχεδόν δύο χρόνια...πιο value for money δεν έχει... AN λέω ΑΝ το κρατήσει στο 500...δύσκολα θα επιβιώσουν οι ναυαρχήδες των υπολοίπων (android) εταιριών...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...