Προς το περιεχόμενο

Intel: Οι Kaby Lake-S θα έχουν 15% περισσότερα I/O lanes


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολούμαι 25 χρόνια με την πληροφορική, αναβαθμίζω/κτίζω PC από τότε και προφανώς ασκώ συναφές επάγγελμα.

 

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν έχει καμία σχέση ο κύκλος ζωής των επεξεργαστών με άλλες εποχές.

Τότε η κάθε νέα έκδοση είχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ διαφορές σε σχέση με την προηγούμενη γενιά σε πολλούς τομείς (από τη λιθογραφία, μέχρι τη διάταξη των επιμέρους modules).

 

Εδώ και σχεδόν 6-7 χρόνια, οι αλλαγές είναι πρακτικά αδιάφορες. Η τεχνολογία (hardware) έχει ξεπεράσει τις ανάγκες των 90% των χρηστών.

Ακόμα και αν είσαι hardcore gamer, στην κάρτα γραφικών θα δώσεις βάση.

Για επαγγελματίας δεν το συζητώ: είμαι με i7-3770 και 32GB RAM (λόγω virtual machines) εδώ και 4+ χρόνια και το PC δεν καταλαβαίνει χριστό.

 

Οπότε όσο η Intel ασχολείται με "λίμνες", εμείς περιμένουμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παντού διαβάζω αυτό "It's uncertain whether these chips will fit into current Z170-based motherboards, but considering the fact that there's also a brand-new chipset en route for the same launch period, we're not too confident of it"

 

Μάλλον μερικοί έχουν καλύτερη πληροφόρηση προφανώς και υποστηρίζουν το αντίθετο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο η AMD κ@λοβαράει και πουλάει κενές (προς το παρόν) υποσχέσεις η ΙΝΤΕΛ θα μας βγάζει κάθε λίγο και λιγάκι μια μικρή αναβάθμιση και θα μας την πουλάει χρυσή. 

 

Φυσικά λόγω αργής εξέλιξης της τελευταίας δεκαετίας ο κόσμος αναβαθμίζει με όλο και ποιο αραιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες ΔΕΝ γίνεται! Κάπως πρέπει να ζήσει και η AMD φίλε για να βάλει λεφτά στο R&D της! Σίγουρα ο συντελεστής κέρδους θα είναι χαμηλά διότι δεν είναι η πιο αξιόπιστη εταιρία και έχει φθαρεί το brand name της αλλά το να βγάλει φάση i7 και να τον δίνει κοψοχρονιά δεν παίζει!  Δεν έχουμε δει ακόμα τίποτα. Προτείνω υπομονή.

Αυτό που συμφωνώ είναι ότι η επάνοδος της AMD μπορεί να οδηγήσει σε μείωση τιμών. Είναι κάπως παράλογο στην Ελλάδα να θες το 2014 213€ για 4670Κ και το 2015 να θες 250€ για 4690Κ απλά και μόνο επειδή έβαλαν λιγο ψηλότερα ρολογια και καλύτερα temps. Αυτό περιμένω να δω απο την AMD. Να βαράει Intel στις τιμές για να πέφτουν  και κάποια στιγμή να μπορώ να πάρω φθηνότερα Intel :P

το καλοκαίρι που περιμέναμε τους Fx εγώ πήρα τον i5 2400 στα 150 ευρώ απο πλαίσιο κιόλας,όταν αποκαλύφθηκαν οι Fx και ο κόσμος είδε ότι ήταν πιο αργοί και απο τους παλιούς της εταιρίας σε ipc τότε η inteλα πήγε τους i5 στα 200+ ευρώ έτσι !

για αυτό λέω αν υπάρχει ανταγωνισμός θα δούμε τρελές πτώσεις τιμών και ναι ο επεξεργαστής της amd που θα αποδίδει σαν i7 θα κάνει 200 ευρώ και τότε θα γίνει σφαγή,θυμήσου τα λογια μου τότε αλλά με την προυπόθεση να μην δούμε Bulldozer failure νουμερο 2 και να είναι όντος δυνατοί και χωρίς να τραβάνε ρεύμα για σόμπα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλοκαίρι που περιμέναμε τους Fx εγώ πήρα τον i5 2400 στα 150 ευρώ απο πλαίσιο κιόλας,όταν αποκαλύφθηκαν οι Fx και ο κόσμος είδε ότι ήταν πιο αργοί και απο τους παλιούς της εταιρίας σε ipc τότε η inteλα πήγε τους i5 στα 200+ ευρώ έτσι !

για αυτό λέω αν υπάρχει ανταγωνισμός θα δούμε τρελές πτώσεις τιμών και ναι ο επεξεργαστής της amd που θα αποδίδει σαν i7 θα κάνει 200 ευρώ και τότε θα γίνει σφαγή,θυμήσου τα λογια μου τότε αλλά με την προυπόθεση να μην δούμε Bulldozer failure νουμερο 2 και να είναι όντος δυνατοί και χωρίς να τραβάνε ρεύμα για σόμπα.

Δε τους παίρνει για άλλο fail. Ή βγάζουν σωστό πράγμα και βγαίνουν απο τη ζώνη της χρεοκοπείας ή βγάζουν μάπα πράγμα και πουλάνε το CPU ή το GPU κομμάτι στην Samsung και επικεντρώνονται σε ένα Όπως παλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τους παίρνει για άλλο fail. Ή βγάζουν σωστό πράγμα και βγαίνουν απο τη ζώνη της χρεοκοπείας ή βγάζουν μάπα πράγμα και πουλάνε το CPU ή το GPU κομμάτι στην Samsung και επικεντρώνονται σε ένα Όπως παλιά

η sammy κατά την γνώμη μου στα cpu θα ήταν πολύ πιο δυνατή,αν είχε άδεια για να βγάλει x86 cpus θα έσπερνε.... και μην ξεχνάς ότι η sammy είναι είδη στα 14nm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ διαφωνώ με την τακτική του "βγάλε κάθε τόσο ένα προϊόν με κάτι-τι παραπάνω για να πουλάμε" αλλά η αλήθεια είναι πως σε λίγο τα παραπάνω lanes θα χρειάζονται σε hi-end συστήματα. Όταν κάποιος θα θέλει 2-3 κάρτες γραφικών σε SLI, 2-3 δίσκους M.2 ή NVME σε RAID, USB 3.1, κάρτες ήχου και δεν ξέρω τι άλλο θα ανακαλύψουν, τα lanes πχ του Haswell (που έχω κι εγώ και δεν προβλέπεται να αλλάξω σύντομα) θα φαίνονται αστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα μικροαλλαγες στην αρχιτεκτονικη, με τεχνολογια ηδη διαθεσιμη απο πριν που τη ριχνουν στην αγορα σε μικρες δοσεις, λογω ελλειψης ανταγωνισμου.

 

Θα αλλαξουν και το socket παλι και θα συνεχισουν το αρμεγμα.

Ευχαριστω πολυ αλλα δε θα παρω...

1151 θα ειναι το socket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...