Προς το περιεχόμενο

Death Stranding [PS4][PS5]


Dreyar
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Για να αποφύγουμε νέο κλείδωμα του νήματος, θα ισχύσουν άμεσα τα εξής, κάποια από τα οποία είναι επιπρόσθετα των βασικών όρων χρήσης του forum:

  • Spoilers για την υπόθεση και το φινάλε θα μπαίνουν αυστηρά σε spoiler tags!
  • Μην είστε επαναλαμβανόμενα αρνητικοί στα μηνύματά σας, μια φορά αρκεί.
  • Όπως πάντα κρατήστε ήπιους τόνους και αποφύγετε χαρακτηρισμούς και τσουβαλιάσματα προς άλλους χρήστες.
  • Κάντε αναφορά τα προβληματικά μηνύματα, μην απαντάτε σε αυτά.
  • Μείνετε αυστηρά on-topic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτος θα βγαινει απο τη λεκανη για εκπληξη βουτηγμενος σε poo :P

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ακομα ουτε τον Mikkelsen δεν εχουμε δει :D

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

    Ναι, φαίνεται λίγο άδειος ο χάρτης ή τουλάχιστον το σημείο του χάρτη που μας έδειξαν στο βίντεο αλλά ας μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα από τώρα.

    Καταλαβαίνω γιατί σε κάποιους το game μπορεί να φανεί κουραστικό ή όταν παίζεις ενδεχομένως να σε πάρει και ο ύπνος αν είσαι μετά από ένα καλό πιάτο μαραρονάδα καθισμένος στον καναπέ. :P

Αν κάποιος ψάχνει ένα fast paced open world game με shooting κάθε 1 λεπτό, νομίζω πως πρέπει να απομακρυνθεί άμεσα από το συγκεκριμένο imo.

Είναι παιχνίδι που σπάει τον "κανόνα των 40 δευτερολέπτων" στην σχεδίαση του και αυτό ίσως δημιουργήσει πρόβλημα σε αρκετή μερίδα του κοινού.

Λίγα παιχνίδια κατόρθωσαν με επιτυχία κάτι τέτοιο (π.χ. Shadow of the Colossus). Όλα τα υπόλοιπα εντάχθηκαν στο "απεχθές" subgenre: Walking Simulator.

Αναμφίβολα όμως θα ασχολείται και με κάτι που βλέπει να εξελίσσεται και θεωρεί ως κάτι άξιο προβληματισμού για την κοινωνία και την εποχή μας όπως και με το MGS2. Αυτό δεν σημαίνει ότι προβλέπει το μέλλον αλλά είναι πολύ καλός να εντοπίζει κοινωνικά-πολιτικά κ.α. προβλήματα και να θέλει να προβληματίσει το κοινό (του?).

Από αυτήν την πλευρά και μόνο /respect.- 

Τα περί "πολιτικής κορεκτίλας" στο gaming δεν είναι αποκλειστικότητα... κάποιου συγκεκριμένου ... κοινού. Αποκλειστικά τουλάχιστον. Δεν συνεχίζω, όλοι καταλαβαίνετε τι μπορεί να εννοώ και δεν είναι και επί του παρόντος αλλά συνδυαστικά με :

...το, όσο ασχολήθηκα να μάθω για το παιχνίδι σήμερα, μιας και βγήκε πολύ υλικό, με υποψίασε αρκετά, το ότι στέλνεις κυτία με σπέρμα και αυγά εκεί που τα στέλνεις, τα περί hades, την επίδραση του θανάτου κλπ. στο παιχνίδι, όσον αφορά με το τι ίσως καταπιάνεται. Ο ομφάλιος λώρος με την "Lou" λέει ακόμα περισσότερα..... Προβλέπω πανικό με το setting αν έχω πέσει μέσα στις σκέψεις μου.

Σε τελική τόσα AAA και μη story telling παιχνίδια βγαίνουν τα οποία ανακυκλώνουν ιδέες από τα trends της εποχής. Ας βγει και άλλο ένα με δικό του theme τουλάχιστον.

Επίσης, αυτό που αναφέρεται ως dark souls online επιρροή, από ότι καταλαβαίνω θα είναι στην νιοστή που λέμε. Ο χάρτης είναι επιτηδευμένα τεράστιος. Πραγματικά τεράστιος.

Το όλο εγχείρημα είναι εντελώς φιλόδοξο κατά την άποψή μου. Ο μόνος κίνδυνος να καταρρεύσει θα είναι από την φιλοδοξία του και το πόσο πολύπλοκο θα είναι.

Θα αφήσει σημάδι όμως - θα το δείτε.

Και ναι η έλλειψη "δέντρων στο παιχνίδι" κάτι συμβολίζει. ;)

Διαβάστε το παραπάνω post φορώντας ένα:

 Image result for tinfoil hat

:D 

Επεξ/σία από Inside X
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο για το γεγονος οτι δοκιμαζει κατι διαφορετικο,αξιζει να δοθουν ευκαιριες στο συγκεκριμενο παιχνιδι,ακομη και αν ειναι "walking simulator" ας πουμε.

Εχουμε πηξει στην επαναληψη,βγαινει ενα Dark Souls το 2011 και μετα εχουμε εκατονταδες παιχνιδια να κοπιαρουν mechanics του η το level design του. Βγαινει το Witcher 3 το 2015 και σχεδον ολα τα open world απο τοτε βασιζονται στην συνταγη του Witcher. Οχι οτι ειναι κακο αυτο, αντιθετως,απλα λιγα παιχνιδια πανε το βημα παρακατω προσπαθοντας κατι καινουριο,ειτε σε gameplay,ειτε σε setting. Ειδικοτερα,story driven sci-fi ειναι σπανιο ειδος στις μερες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται καταπληκτικό αυτό που σχεδίασε ο Kojima. ίσως καταφέρει να αλλάξει για πάντα τον τρόπο που παίζουμε παιχνίδια. πλέον θα τα νιώθουμε, δεν θα αλληλεπιδρούμε μόνο. αποδεικνύει για άλλη μια φορά, ποσο μεγάλη ιδιοφυΐα που είναι.

κάτι άλλο. έχω δει μόνο την ιαπωνική παρουσίαση. γνωρίζετε αν έχει βγει και με αγγλικό υποτιτλισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σα Metal Gear στον αιωνα τον απαντα . Snake o αντι ηρωας Norman Reedus και ανταγωνιστης του ο mad scientist Mikkelsen , και η μιση κολαση η καπως ετσι :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 9:09 ΜΜ, Kildeth είπε

φαίνεται καταπληκτικό αυτό που σχεδίασε ο Kojima. ίσως καταφέρει να αλλάξει για πάντα τον τρόπο που παίζουμε παιχνίδια. πλέον θα τα νιώθουμε, δεν θα αλληλεπιδρούμε μόνο. αποδεικνύει για άλλη μια φορά, ποσο μεγάλη ιδιοφυΐα που είναι.

κάτι άλλο. έχω δει μόνο την ιαπωνική παρουσίαση. γνωρίζετε αν έχει βγει και με αγγλικό υποτιτλισμό;

Εγώ ήδη όταν με πιάνει κατούρημα είμαι σε δίλημμά αν θα το κάνω όρθιος ή καθιστός.😎

Στις 14/9/2019 στις 3:25 ΜΜ, Alastor192 είπε

Και μονο για το γεγονος οτι δοκιμαζει κατι διαφορετικο,αξιζει να δοθουν ευκαιριες στο συγκεκριμενο παιχνιδι,ακομη και αν ειναι "walking simulator" ας πουμε.

Εχουμε πηξει στην επαναληψη,βγαινει ενα Demons Souls το 2009 και μετα εχουμε εκατονταδες παιχνιδια να κοπιαρουν mechanics του η το level design του. Βγαινει το Witcher 3 το 2015 και σχεδον ολα τα open world απο τοτε βασιζονται στην συνταγη του Witcher. Οχι οτι ειναι κακο αυτο, αντιθετως,απλα λιγα παιχνιδια πανε το βημα παρακατω προσπαθοντας κατι καινουριο,ειτε σε gameplay,ειτε σε setting. Ειδικοτερα,story driven sci-fi ειναι σπανιο ειδος στις μερες μας

fixed.😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Ε το Dark Souls εκανε το "mainstream" μπασιμο,για αυτο το εγραψα. Τo Demons πριν βγει το DS ηταν cult hit

Βασικά καινούργιο genre δημιούργησαν "soulsborne" το βλέπεις πλέον παντού και οντως το Demon Souls εκανε την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alastor192 είπε

ειπα εγω κατι αλλο ?Απλα,οι κοπιες αρχισαν μετα την universal επιτυχια του DS το 2011.

Δεν ειπα οτι ειπες κατι αλλο απλα θεωρω οτι το genre ξεκινησε με το DeS, οι κοπιες απο την αλλη ξεκινησαν αρκετα αργοτερα imo.

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνίδι μοιάζει να είναι πιο βαρετό κι από το θάνατο, μην πετάτε χαρταετό θεωρώντας ότι επειδή έχει κουμπωμένα δυο-τρία βαριά ονόματα πάνω του θα είναι και αριστούργημα.

Κρατήστε μικρότερο καλάθι, εκτός κι αν έχετε μπει ήδη στη διαδικασία να καταπιεστείτε ώστε να σας αρέσει ντε και καλά.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ilos είπε

Εγώ ήδη όταν με πιάνει κατούρημα είμαι σε δίλημμά αν θα το κάνω όρθιος ή καθιστός.😎

fixed.😀

χω κλαψει με τον τυπο.

Ρε εχει να πεσι καραμουζα που θα παει συννεφο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να το παίξω ψαγμένος και έτσι, κάποιοι στην κοινότητα του gaming δεν είναι για κάτι παραπάνω από φιφα. Όχι γιατί δεν έχουν την νοητική ικανότητα για να καταλάβουν κάτι πιο ψαγμένο, χωρίς να λέω ότι το death stranding θα είναι, αλλά γιατί δεν μπορούν αν ανοιχτούν σε κάτι διαφορετικό. Έχουν κόλλημα δηλαδή. Εγω προσωπικά έχω αμφιβολίες, δεν λέω τίποτα ακόμα, ούτε ότι θα βγει αριστούργημα, ούτε ότι θα βγει πατάτα. Αν βγει πατάτα, θα πω ότι έκανε μια πατάτα ο κοτζιμας. Αν βγει πολύ δυνατό παιχνιδι όμως, θα βγουν οι τύποι που το κράζουν να πουν ότι έλεγαν μαλ@κιες; Δεν νομίζω. Οι τύποι που προδικάζουν τώρα το ds, είναι οι ίδιοι που έκραζαν το god of war μετά τα βίντεο της E3 του 16. Μετά όμως όταν βγήκε το παιχνιδι και έριξε σαγόνια, δεν μιλούσε πέτρα. Κρύφτηκαν όλοι. Το ίδιο θα γίνει και με αυτό αν βγει καλό. Κρατώντας μικρό καλάθι, πιστεύω στην χειρότερη περίπτωση θα βγει ένα συμπαθητικό παιχνιδι, που θα χει να δώσει πολλά όμως σε θέμα αφήγησης. Ας μην προδικάζουμε, άλλωστε και ας περιμένουμε να δούμε, είναι και νέο genre. Και προς θεού, να μην μιλάει ο Γιαννάκης και ο Γιωργακης που οι μόνες gaming εμπειρίες τους είναι φιφα, lol και fortnite.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, JohnDeus είπε

Χωρίς να θέλω να το παίξω ψαγμένος και έτσι, κάποιοι στην κοινότητα του gaming δεν είναι για κάτι παραπάνω από φιφα. Όχι γιατί δεν έχουν την νοητική ικανότητα για να καταλάβουν κάτι πιο ψαγμένο, χωρίς να λέω ότι το death stranding θα είναι, αλλά γιατί δεν μπορούν αν ανοιχτούν σε κάτι διαφορετικό. Έχουν κόλλημα δηλαδή. Εγω προσωπικά έχω αμφιβολίες, δεν λέω τίποτα ακόμα, ούτε ότι θα βγει αριστούργημα, ούτε ότι θα βγει πατάτα. Αν βγει πατάτα, θα πω ότι έκανε μια πατάτα ο κοτζιμας. Αν βγει πολύ δυνατό παιχνιδι όμως, θα βγουν οι τύποι που το κράζουν να πουν ότι έλεγαν μαλ@κιες; Δεν νομίζω. Οι τύποι που προδικάζουν τώρα το ds, είναι οι ίδιοι που έκραζαν το god of war μετά τα βίντεο της E3 του 16. Μετά όμως όταν βγήκε το παιχνιδι και έριξε σαγόνια, δεν μιλούσε πέτρα. Κρύφτηκαν όλοι. Το ίδιο θα γίνει και με αυτό αν βγει καλό. Κρατώντας μικρό καλάθι, πιστεύω στην χειρότερη περίπτωση θα βγει ένα συμπαθητικό παιχνιδι, που θα χει να δώσει πολλά όμως σε θέμα αφήγησης. Ας μην προδικάζουμε, άλλωστε και ας περιμένουμε να δούμε, είναι και νέο genre. Και προς θεού, να μην μιλάει ο Γιαννάκης και ο Γιωργακης που οι μόνες gaming εμπειρίες τους είναι φιφα, lol και fortnite.

Το god of war είναι ατυχές παράδειγμα, γιατί όσοι το κράζαν ήταν απλά οι φανατικοί της σειράς που ζητούσαν την ίδια brawler εμπειρία με τα παλιά και τα ίδια κουσούρια με την προβληματική κάμερα, την γαμάουα ατμόσφαιρα και την αρκεντίλα στα κόμπος. Δεν είναι ότι δε κατάλαβαν τι περίπου θα είναι το νέο god of war και απογοητεύτηκαν. Απλά δε γούσταραν την αλλαγή με το open world exploration. τα 30 φουπουές, τον πιο αργό ρυθμό και τα μονοκάμερα στο presentation. Δηλαδή δε γούσταραν να παίξουν κάτι που φέρνει σε soulslike. Αντίθετα από εμένα για αυτόν ακριβώς τον λόγο έγινε preorder. Εδώ έχουμε λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία και ακόμα δεν έχουμε καταλάβει 100% περί τίνος πρόκειται.😂

Ο τύπος από πάνω λογικά είναι strea(P)er (literally 😂) σε κάνα μπλα μπλά του twitch και βγάζει τα προς το ζην με τις πρόζες του. Καυτηριάζει απλά το hype και τη φανατική fanbase του Κοτζίμα, δε του καίγεται καρφί για το DS πιστεύω. Ομολογώ στην αρχή είχε πολύ πλάκα που δεν ήμουν 100% σίγουρος ότι τρολάρει.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...