Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα γούσταρα όταν βγει το Switch και το Zelda να ανακοινώσει η Nintendo μια ειδική βαρβάτη συλλογή με όλα τα Zelda μέσα και μετά...ξύπνησα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σοβαρο προβλημα για να το κανει ειναι η ποιοτητα του emulation, και η επιλογη εκδοχης. Λ.χ OoT να παει με 64 με GC με 3ds upgraded graphics;

Τουλαχιστον εχεις στο nes mini τα 2 πρωτα σε ευκολοπροσιτη εκδοχη, μετα ειδομεν. Το οικονομικο τους μοντελο ομως δεν νομιζω να το αφησει να συμβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα έσπαγε ταμεία και θα έδινε ένα μικρό boost στις πωλήσεις του Nintendo Switch. Δεν εννοώ καν να κάνουν upgrades στα γραφικά. Ακόμα και copy paste να τα πάρουν π.χ. τα Twilight Princess, Wind Waker από Wii U, Link to the Past από VC, Ocarina of Time/ Master Quest από promotional disks κτλ. Εδώ η Sony βγάζει PS 2 classics σε PS 4 και μάλιστα πολλά από αυτά δεν έχουν καν native ανάλυση boost σε σχέση με το παρελθόν και δεν θα μπορούσε η Nintendo που τα παιχνίδια της λόγω εικαστικής προσέγγισης φαίνονται αποδεκτά μέχρι και σήμερα; Θα μου πεις Nintendo είναι αυτή, άλλα μυαλά και άλλα σχέδια, αν ήθελε όμως μπορούσε (με τόσα I.P.s που διαθέτει) να αποσπάσει τεράστιο μέρος του καταναλωτικού κοινού ικανοποιώντας όλες τις πλευρές χωρίς να ''μπει'' μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα έσπαγε ταμεία και θα έδινε ένα μικρό boost στις πωλήσεις του Nintendo Switch. Δεν εννοώ καν να κάνουν upgrades στα γραφικά. Ακόμα και copy paste να τα πάρουν π.χ. τα Twilight Princess, Wind Waker από Wii U, Link to the Past από VC, Ocarina of Time/ Master Quest από promotional disks κτλ. Εδώ η Sony βγάζει PS 2 classics σε PS 4 και μάλιστα πολλά από αυτά δεν έχουν καν native ανάλυση boost σε σχέση με το παρελθόν και δεν θα μπορούσε η Nintendo που τα παιχνίδια της λόγω εικαστικής προσέγγισης φαίνονται αποδεκτά μέχρι και σήμερα; Θα μου πεις Nintendo είναι αυτή, άλλα μυαλά και άλλα σχέδια, αν ήθελε όμως μπορούσε (με τόσα I.P.s που διαθέτει) να αποσπάσει τεράστιο μέρος του καταναλωτικού κοινού ικανοποιώντας όλες τις πλευρές χωρίς να ''μπει'' μέσα.

 

Ποιος ξερει;

Ισως βεβαια ο πολυς ο κοσμος να μην αρκειται σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ, τραβα και το "καινουργιο" η γυαλιστερο ανευ ουσιαστικης διαφορας... (PS4 VR/porsche design, Louis vuitton....)

για εμενα, ενα cell shade design ειναι μακραν προτιμοτερο απο ρεαλισμο στην εικονα. Εαν το engine λεει εστω σαν το skyward εχω υπερκαλυφθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Skyward Sword προσωπικά είναι το αγαπημένο μου Zelda, αλλά μάλλον είμαι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις...

Έχει φάει τρελό θάψιμο διεθνώς και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο για το τόσο μίσος. Ίσως τα motion controls να κούραζαν κάπου αλλά σαν παιχνίδι ήταν πολύ προχωρημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Skyward Sword προσωπικά είναι το αγαπημένο μου Zelda, αλλά μάλλον είμαι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις...

 

Έχει φάει τρελό θάψιμο διεθνώς και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο για το τόσο μίσος. Ίσως τα motion controls να κούραζαν κάπου αλλά σαν παιχνίδι ήταν πολύ προχωρημένο.

 

περι ορεξεως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Skyward Sword προσωπικά είναι το αγαπημένο μου Zelda, αλλά μάλλον είμαι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις...

 

Έχει φάει τρελό θάψιμο διεθνώς και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο για το τόσο μίσος. Ίσως τα motion controls να κούραζαν κάπου αλλά σαν παιχνίδι ήταν πολύ προχωρημένο.

 

Έφαγε τρελό θάψιμο το Skyward Sword; Πότε έγινε αυτό;

 

Εγώ θυμάμαι μόνο τον reviewer του Gamespot να κάνει παράπονα για τον χειρισμό, αλλά ήταν ελαφρώς καθυστερημένος και δεν μπορούσε να καταλάβει πως λειτουργεί το wiimote plus. Κατά τ' άλλα διθυραμβικές κριτικές απέσπασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσα βιντεάκια top 10 zelda games, my favorite zelda games κτλ έχω δει από μεγάλα κανάλια στο youtube, π.χ. watchmojo θα δείτε ότι είτε δεν είναι καν μέσα στις λίστες είτε πολύ χαμηλά και όλοι ξεκινάνε λέγοντας "despite the big backlash...."

Ψάξτε και στο reddit topics που ξεκινάνε διάφοροι αναρωτώμενοι γιατί συγκεντρώνει τόσο hate το παιχνίδι. Εγώ είχα την εντύπωση ότι είναι ψηλά στην συνείδηση του κόσμου, βλέποντας αυτά κατέληξα στο ότι τα αμερικανάκια τουλάχιστον δεν το δέχτηκαν με ζέση το παιχνίδι... Μπορεί να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσα βιντεάκια top 10 zelda games, my favorite zelda games κτλ έχω δει από μεγάλα κανάλια στο youtube, π.χ. watchmojo θα δείτε ότι είτε δεν είναι καν μέσα στις λίστες είτε πολύ χαμηλά και όλοι ξεκινάνε λέγοντας "despite the big backlash...."

 

Ψάξτε και στο reddit topics που ξεκινάνε διάφοροι αναρωτώμενοι γιατί συγκεντρώνει τόσο hate το παιχνίδι. Εγώ είχα την εντύπωση ότι είναι ψηλά στην συνείδηση του κόσμου, βλέποντας αυτά κατέληξα στο ότι τα αμερικανάκια τουλάχιστον δεν το δέχτηκαν με ζέση το παιχνίδι... Μπορεί να κάνω λάθος.

 

Δεν ισχύει αυτό. Απλά κάποια Zelda άφησαν θετικότερη εικόνα όταν κυκλοφόρησαν. Γενικά το Skyward Sword σε σύγκριση με όλα τα 3D Zelda είναι το δεύτερο "χειρότερο" (μετά το Twilight Princess που θεωρείται ως το "χειρότερο" 3D Zelda) και αν το καλοσκεφτείς δεν βγήκαν και πολλά. 20 χρόνια με 3D Zelda και πέντε (οσονούπω έξι) τίτλους.  

 

Ocarina of time -> Majoras Mask -> Wind waker -> Twilight Princess -> Skyward Sword 

 

Με τέτοιο οικογενειακό ανταγωνισμό είναι λογικό να μην το είδαν και πολύ ζεστά αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο τρομερό. Για εμένα αν βγάλω στην απέξω τα motion controls ως σχέδιο έχει κάποιες τρύπες που τις θεωρώ φάουλ για Zelda που και πάλι όμως είναι καλύτερο από το TP και ταυτόχρονα σε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο εκτός Zelda απλά είναι μακράν καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά και το Twilight Princess τρώει τρελό θάψιμο γενικά από αυτοαποκαλούμενους "zelda fans" :P
Ίσως περισσότερο και από το Skyward Sword.

Θα μου πείτε αν τα θάβουν και τα 2, τότε ποιο τους αρέσει?

Δεν ξέρω. Εμένα μου αρέσουν και τα 2. Το Twilight Princess ήταν το πρώτο παιχνίδι ουσιαστικά που αγόρασα για το Wii, εξαιρώντας το bundle Wii Sports. Και αφιέρωσα άπειρες ώρες για να βρω τα πάντα ή τέλος πάντων όσα μπορούσα. Πήρα και το Limited Edition remaster για το Wii U αλλά δεν το έχω αγγίξει, δεν έχω μπει σε κατάλληλο mood. Πιο πολύ με ψήνει ένα remaster του Skyward Sword για Switch.

Έχουμε βγει λίγο offtopic by the way...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά και το Twilight Princess τρώει τρελό θάψιμο γενικά από αυτοαποκαλούμενους "zelda fans" :P

Ίσως περισσότερο και από το Skyward Sword.

Θα μου πείτε αν τα θάβουν και τα 2, τότε ποιο τους αρέσει?

 

Δεν ξέρω. Εμένα μου αρέσουν και τα 2. Το Twilight Princess ήταν το πρώτο παιχνίδι ουσιαστικά που αγόρασα για το Wii, εξαιρώντας το bundle Wii Sports. Και αφιέρωσα άπειρες ώρες για να βρω τα πάντα ή τέλος πάντων όσα μπορούσα. Πήρα και το Limited Edition remaster για το Wii U αλλά δεν το έχω αγγίξει, δεν έχω μπει σε κατάλληλο mood. Πιο πολύ με ψήνει ένα remaster του Skyward Sword για Switch.

 

Έχουμε βγει λίγο offtopic by the way

Οχι, απλα μοιραζομαστε ζελνταποψεις. Εγω ειμαι παμφαγος, ουλα μου κανουν, σαν τις κοπελιες σαν εχεις αδεια στο στρατο, ουλες καλες και με καλλη ειναι. Ετσι και τα ζελντα, παντα εχει κατι να βαλεις στα δοντια σου. Απλα αλλαζουν γευσεις...ξανθιά, μελαχρινή κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην με παρεξηγείτε παιδιά, δεν υπάρχει κακό nintendo made 3D Zelda. Ολα υψηλού επιπέδου αλλά αν πρέπει να διαλέξουμε το "μαύρο πρόβατο" μεταξύ τους τότε το Twilight Princess είναι αυτό που δέχεται τα περισσότερα πυρά (και από προσωπική άποψη συμφωνώ). Εχει πολλά σχεδιαστικά στοιχεία τα οποία δεν θα έπρεπε να είναι έτσι όπως είναι (για Zelda πάντα) ενώ έχει ελλείψεις που δεν θα έπρεπε. Είναι το ποιο "μη ολοκληρωμένο" και "εξελιγμένο" Zelda από όλα τα 3D Zelda. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...