Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πρόβλημα με το diversity (δεν ξέρω ποιός ελληνικός ορισμός ταιριάζει καλύτερα εδώ) είναι το εξής: Δεν υπάρχει diversity. Mόνο μαύροι αμερικάνοι, μουσουλμάνοι, άτομα της LGBT κοινότητας και φεμινίστριες τρίτου κύματος. Και φυσικά όλα λαμβάνουν μέρος στις ΗΠΑ. Ούτε άτομα από διαφορετικές θρησκείες, ούτε άτομα από άλλες χώρες κι ηπείρους, ούτε άτομα από άλλα κοινωνικά στρώματα, ούτε άτομα με διαφορετικές κουλτούρες...Τυχαίο; Δεν νομίζω.

 

Αν θέλουν diversity, ας το κάνουν δημιουργώντας νέους χαρακτήρες κι όχι ν' αλλάζουν παλιούς χαρακτήρες ώστε να σπρώξουν την πολιτική τους αντζέντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραία συζήτηση BTW! 

 

Χωρίς τις συνηθισμένες καφριλες που βλέπει κανείς σε άλλα topics..

 

Και ναι όταν γίνεται σωστα κάνεις δεν έχει πρόβλημα να χειρίζεται οποιοδήποτε avatar σε ένα video game.

 

Δεν παραπονέθηκε κάνεις για την Clementine στο Walking Dead για παράδειγμα. Ταιριάζει με την υπόθεση και τον κοσμο του παιχνιδιού. Και είναι και εξαιρετικά παιχνίδια.

 

Αλλά δεν μπορείς να πάρεις τον Duke Nukem ή τον Kratos για παραδειγμα και να του αλλαζεις τα φώτα.. Ούτε να τα χωνεις στο GTA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ευθυμήσουμε και λίγο και να μην ξεφύγουμε πολύ... πάρτε τον θεούλη που κράζει και τους αριστερούς και τους δεξιούς... για τον τρόπο που εκμεταλλεύονται τα παιχνίδια.

 

Ισλαμ, gay, όπλα, φεμινισμός, όπλα, E3, και οι γνωστοί πολιτικοκορεκτίλες gaming news media και οι εμετοί που ξερνάνε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχώς ζούμε σε μια χώρα που δεν έχει απαγορευτεί ούτε ένα video game όπως γίνεται και σε άλλες χώρες επειδή είναι βίαια, σεξιστικά, ρατσιστικά, προσβλητικά ή δεν ξέρω εγώ τι. Μέχρι και το Carmageddon που απαγορεύτηκε σε πολλές χώρες ήρθε κανονικά στην Ελλάδα και και το έβρισκες και σε όλα τα μεγάλα καταστήματα. Είχαμε όπως τον περιβόητο νόμο Law 3037/2002 που απλά μας έβαλε στην κορυφή για την πιο ηλίθια μορφή απαγόρευσης για video games κι ας εφαρμόστηκε μονάχα στα arcades και για μια μικρή περίοδο στα internet cafes.

https://en.wikipedia.org/wiki/Law_3037/2002

 

Πάντως η επίθεση των φεμιναζί και των SJWs κατά των video games ξεκινά από πολύ παλιά με παιχνίδια όπως το Custer's Revenge ν' αποτελεί από τα πρώτα video games που προκάλεσαν έντονες αντιδράσεις:

https://en.wikipedia.org/wiki/Custer%27s_Revenge

Aναλόγως τις ορέξεις μου ίσως μιλήσω γι' αυτό το παιχνίδι πιο αναλυτικά σε επόμενο post μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε τοσα αλλα πολυ σοβαροτερα προβληματα και  μεχρι τωρα οι αρμοδιες ¨"ανεξαρτητες αρχες "  δεν πολυασχολουνταν με λογοκρισιες κτλ , και μονο με τον ηλιθιο νομο για φρουτακια φανηκε πως λειτουργει το συστημα . Τωρα ομως που αρχιζει να πεφτει λογοκρισια θα δουμε πολλα ακομα ..... και καθολου ευχαριστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι λόγω του αντι-συνταγματικού αυτού νόμου (που κάνανε αρκετά χρόνια μέχρι να τον αποσύρουν τελείως) πληρώναμε εκατομμύρια ευρώ πρόστιμο στην ΕΕ. Και ποιός τα επιβαρύνεται αυτά; O φορολογούμενος έλληνας πολίτης. Άσε δε που τα μεγαλο-καζίνο δεν τα άγγιζε κανένας.

 

Λέγοντας για λογοκρίσια, ήδη στα social media αρκετός κόσμος τρώει ban μόνο και μόνο επειδή έχει άποψη, άτομα εξωστρακίζονται και στιγματίζονται κοινωνικά και χάνουν τις δουλειές τους για το τίποτα...μέχρι και τεράστια χρηματικά πρόστιμα και φυλάκιση. Κι άσε τους βιαστές, τους τρομοκράτες και τους εγκληματίες να κυκλοφορούν ελεύθεροι! Προέχει να προστατέψουμε τα αισθήματα του κάθε μυγιάγκιχτου κομπλεξικού που ζει στον δικό του παραμυθοκόσμο εις βάρος άλλων ατόμων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγοράζεις ενα προιον,ειδικά τεχνης(ναι,εγω θεωρω και τα παιχνιδια ενα ειδος τεχνης,απ την στιγμή που έχουν μια ιστορία,τα βλεπω σαν ενα "διαδραστικό βιβλιο"),δεν στεκει να υπάρχει λογοκρισία.
Αν δεν σ αρέσει η ιστορία,μην το αγοράζεις.
Αν θεωρείς οτι δεν μεταφέρει την πραγματικότητα,surprise!Ειναι παιχνίδι που βασιζεται σε φανταστικές καταστάσεις.
Στο δικό μου βιβλίο,στην δικιά μου φανταστική ιστορία,μπορει οι αντρες να ζούνε 20 χρονια,οι γυναικες 100,και προυποθεση για να αναπαραχθει το ειδος να ειναι να πρεπει να σφαχτουν για την  θεα αφροξυλανθη 5 νεογεννητα αγοράκια.(ή και το αντίστροφο)
Δεν γουστάρεις?ΜΗΝ το παρεις.
Τόσο απλα.
Τουλάχιστον,μέχρι στιγμής,χαιρομαι πραγματικά που περιπτώσεις λογοκρισίας έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα απο αυτο που επιδιώκουν οι "θιγμένοι".
Πχ,οι πωλήσεις που εκανε το "σατανικοι στίχοι" του Σαλμαν ρουσντι,που ενδεχομένως να μην ήταν τοσο υψηλες αν δεν ειχαν προσπαθησει την φιμωση του(και όχι μόνο).
Και στο φινάλε,η λογοκρισία ειναι εξ ορισμού προσβλητική.
Δηλαδή ερχεται ο αλλος και σου λεει "επειδή εσυ μονος σου δεν μπορεις κρίνεις,κατσε να σου πω εγώ τι επιτρεπεται να δεις,να διαβασεις ή να ακούσεις".
Ε σαλτα και γαργαλήσου. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλουμε να θεωρούμε τα βιντεοπαιχνίδια τέχνη, πρέπει να καταλάβουμε ότι θα υπάρχει και κριτική αυτών πάνω σε οποιαδήποτε βάση γουστάρει ο εκάστοτε κριτής με βάση την ιδεολογία του. Όσο κι αν γουστάρουμε/λατρεύουμε ένα παιχνίδι, μια φεμινίστρια έχει κάθε δικαίωμα να το θεωρήσει σεξιστικό/μισογύνικο σκουπίδι για όποιους λόγους της κάνει κέφι και να το κάνει φύλλο και φτερό. Άποψή της. Μια άποψη τελείως διαφορετική από αυτή που έχουμε βοηθάει την εξέλιξη της δικής μας άποψης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλουμε να θεωρούμε τα βιντεοπαιχνίδια τέχνη, πρέπει να καταλάβουμε ότι θα υπάρχει και κριτική αυτών πάνω σε οποιαδήποτε βάση γουστάρει ο εκάστοτε κριτής με βάση την ιδεολογία του. Όσο κι αν γουστάρουμε/λατρεύουμε ένα παιχνίδι, μια φεμινίστρια έχει κάθε δικαίωμα να το θεωρήσει σεξιστικό/μισογύνικο σκουπίδι για όποιους λόγους της κάνει κέφι και να το κάνει φύλλο και φτερό. Άποψή της. Μια άποψη τελείως διαφορετική από αυτή που έχουμε βοηθάει την εξέλιξη της δικής μας άποψης.

Άλλο κριτική, και άλλο χρήση νομικών μέσων για να καταπατήσεις το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης. Μιλάμε για τεράστια μα τεράστια διαφορά.

 

Από κριτική, όσο θέλετε. Καλό κάνει. Βοηθάει. Βελτιώνει. Αλλά αυτό δεν είναι κριτική. Αυτό είναι power battle για διεκδίκηση ειδικών προνομίων από συγκεκριμένες ομάδες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλουμε να θεωρούμε τα βιντεοπαιχνίδια τέχνη, πρέπει να καταλάβουμε ότι θα υπάρχει και κριτική αυτών πάνω σε οποιαδήποτε βάση γουστάρει ο εκάστοτε κριτής με βάση την ιδεολογία του. Όσο κι αν γουστάρουμε/λατρεύουμε ένα παιχνίδι, μια φεμινίστρια έχει κάθε δικαίωμα να το θεωρήσει σεξιστικό/μισογύνικο σκουπίδι για όποιους λόγους της κάνει κέφι και να το κάνει φύλλο και φτερό. Άποψή της. Μια άποψη τελείως διαφορετική από αυτή που έχουμε βοηθάει την εξέλιξη της δικής μας άποψης.

Aν δεις στην υπογραφή μου,υποστηρίζω οποιαδήποτε κριτική.

Αλλα αυτο διαφέρει απ το να επιβάλλεις τελικά την κριτική σου μεσω λογοκρισίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εφόσον θέλουμε να θεωρούμε τα βιντεοπαιχνίδια τέχνη, πρέπει να καταλάβουμε ότι θα υπάρχει και κριτική αυτών πάνω σε οποιαδήποτε βάση γουστάρει ο εκάστοτε κριτής με βάση την ιδεολογία του. Όσο κι αν γουστάρουμε/λατρεύουμε ένα παιχνίδι, μια φεμινίστρια έχει κάθε δικαίωμα να το θεωρήσει σεξιστικό/μισογύνικο σκουπίδι για όποιους λόγους της κάνει κέφι και να το κάνει φύλλο και φτερό. Άποψή της. Μια άποψη τελείως διαφορετική από αυτή που έχουμε βοηθάει την εξέλιξη της δικής μας άποψης.

 

Δεν έχω πρόβλημα να εκφέρει οποιοσδήποτε την άποψή του για οποιοδήποτε game. Το πρόβλημα είναι όταν πάει κάποιος να επιβάλει την άποψή του παραμορφώνοντας το τελικό δημιούργημα ή όταν ο xyz δημιουργός αυτολογοκρίνεται για να γίνει αρεστός σε κάθε έναν που θα προσπαθήσει να βρει προβλήματα και ψεγάδια εκεί που δεν υπάρχουν.

 

Θα μου πεις «αυτό είναι πρόβλημα του δημιουργού, όχι του κριτικού» και θα έχεις δίκιο. Γι' αυτό κι εγώ έχω στείλει κατά καιρούς e-mail σε διάφορους publishers και developers εκφράζοντας τις αντιθέσεις μου με αυτή την τακτική και γι' αυτό παρακινώ όποιον δεν του αρέσει η τακτική να κάνει το ίδιο.

 

Και στην τελική, δικαίωμα της κάθε φεμινίστριας να έχει την άποψής της, δικαίωμά μου κι εμένα να την κρίνω. Το να διασύρει ο ένας τον άλλον όμως, δεν είναι δικαίωμα κανενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο κριτική, και άλλο χρήση νομικών μέσων για να καταπατήσεις το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης. Μιλάμε για τεράστια μα τεράστια διαφορά.

 

Από κριτική, όσο θέλετε. Καλό κάνει. Βοηθάει. Βελτιώνει. Αλλά αυτό δεν είναι κριτική. Αυτό είναι power battle για διεκδίκηση ειδικών προνομίων από συγκεκριμένες ομάδες.

 

Καλά, μη δουλευόμαστε μεταξύ μας για "ελεύθερη έκφραση", η συντριπτική πλειονότητα των βιντεοπαιχνιδιών είναι καθαρά βιομηχανικά προϊόντα με σκοπό να αποφέρουν το μέγιστο κέρδος στους μετόχους και οποιαδήποτε δημιουργικότητα πρέπει να προσαρμοστεί πάνω σε αυτό το πλάνο. Είναι μια βιομηχανία με τεράστιο ετήσιο τζίρο και πανίσχυρους μηχανισμούς μάρκετινγκ που καλλιεργούν ακραίο καταναλωτισμό στους υποψήφιους αγοραστές.

 

Δεν ξέρω για νομικά μέσα, όλη αυτή η εκατέρωθεν ανώριμη μαλακία εδώ και τρία χρόνια ξεκίνησε με ένα βίντεο της Σαρκίζιαν που κατέκρινε τα βιντεοπαιχνίδια για σεξισμό και μέρος των παικτών έπαθαν αμόκ γιατί δεν μπορούν να αντέξουν μια δεκάλεπτη κριτική για το χόμπι τους. Αν κάποιος επίδοξος Πικάσο φοβάται να κυκλοφορήσει ένα παιχνίδι του εξαιτίας τέτοιων κριτκών σε Πόλιγκον, Κοτάκου, Τουίτερ κτλ, αυτός έχει το πρόβλημα που κοτάει και όχι μια μερίδα ανθρώπων που δεν γουστάρει το παιχνίδι του και το εκφράζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μη δουλευόμαστε μεταξύ μας για "ελεύθερη έκφραση", η συντριπτική πλειονότητα των βιντεοπαιχνιδιών είναι καθαρά βιομηχανικά προϊόντα με σκοπό να αποφέρουν το μέγιστο κέρδος στους μετόχους και οποιαδήποτε δημιουργικότητα πρέπει να προσαρμοστεί πάνω σε αυτό το πλάνο. Είναι μια βιομηχανία με τεράστιο ετήσιο τζίρο και πανίσχυρους μηχανισμούς μάρκετινγκ που καλλιεργούν ακραίο καταναλωτισμό στους υποψήφιους αγοραστές.

 

Δεν ξέρω για νομικά μέσα, όλη αυτή η εκατέρωθεν ανώριμη μαλακία εδώ και τρία χρόνια ξεκίνησε με ένα βίντεο της Σαρκίζιαν που κατέκρινε τα βιντεοπαιχνίδια για σεξισμό και μέρος των παικτών έπαθαν αμόκ γιατί δεν μπορούν να αντέξουν μια δεκάλεπτη κριτική για το χόμπι τους. Αν κάποιος επίδοξος Πικάσο φοβάται να κυκλοφορήσει ένα παιχνίδι του εξαιτίας τέτοιων κριτκών σε Πόλιγκον, Κοτάκου, Τουίτερ κτλ, αυτός έχει το πρόβλημα που κοτάει και όχι μια μερίδα ανθρώπων που δεν γουστάρει το παιχνίδι του και το εκφράζει.

Εσύ εκεί εντοπίζεις το πρόβλημα; Ότι μέρος παικτών έπαθαν αμόκ; Χεστήκαμε τι κριτικάρει η Ανίτα. Τα αποτελέσματα της κριτικής τα βλέπεις; Εμάς μας πειράζει το αποτέλεσμα του censorship που τους επιβάλλεται, όχι το τι λέει η ανάμητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...