Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω κάτι λάθος από τα γραφόμενα σου; Από τη μια δεν σε πειράζει αλλά από την άλλη σου τη σπάει; Και γιατί να σου τη σπάει στο κάτω κάτω; Αν θέλεις να παίξεις έναν battle ready χαρακτήρα ας φτιάξεις (ωχ ωχ ωχ βλασφημία) έναν αρσενικό! Οπως είπα, σε όποιον δεν αρέσει η παρουσίαση ενός παιχνιδιού για τον οποιονδήποτε λόγο τότε ψάχνει αλλού ή φτιάχνει ο ίδιος ένα παιχνίδι όπως θέλει! Δύσκολο;;; 

 

Ναι διαβάζεις κάτι λάθος.

 

Μίλησα για immersion. Αυτό πάει να πει ότι όταν παίζω π.χ. έναν warrior σε ένα fantasy game θέλω να νιώθω σαν warrior σε ένα fantasy game, όταν βλέπω άλλους φανταστικούς μαχητές και μαχήτριες γύρω μου θέλω να ταιριάζουν στον ρόλο τους και στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. Αυτό είναι προσωπική προτίμηση. Επίσης είπα ότι αν ήμουν γυναίκα φαντάζομαι δεν θα μου άρεσε να θέλω να παίξω την γυναίκα πολεμίστρια π.χ. και να πρέπει ντε και καλά να φοράω τακούνια και ρούχα πασαρέλας και να έχω εμφάνιση πορνοσταρ και να μην έχω πολλές άλλες επιλογές (μιλούσα για κορεάτικα ΜΜΟ).

 

Και δεν μου αρέσει όχι επειδή με "προσβάλει" το γυμνό ή άλλες τέτοιες ανοησίες απλά αν μου έχεις την άλλη ντυμένη λες και πάει στο club να πολεμάει με ψιλοτάκουνο πολύ απλά δεν μπορώ να πάρω το παιχνίδι στα σοβαρά.

 

Είναι τόσο παράξενο και αδιανόητο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι τόσο παράξενο και αδιανόητο να επιλέξεις άνδρα πολεμιστή τότε; Παραδοσιακά οι πολεμιστές είναι γένους αρσενικού...

 

Ακόμα και σήμερα δεν υπάρχει στην Ελλάδα υποχρεωτική στράτευση για τις γυναίκες. Μπράβο στο Ισραήλ που το εφαρμόζει, έστω κι αν οι γυναίκες πηγαίνουν λιγότερο χρόνο. Είναι μια σωστή κίνηση στον δρόμο της ισότητας.

 

Δυστυχώς αυτά τα double standards με την μη στράτευση των γυναικών (παλαιότερα τουλάχιστον δεν υπήρχε υπογεννητικότητα όπως σήμερα) και η άλλη η ελληνική πατέντα με τις άγαμες (ο θεός να τις κάνει) θυγατέρες και τις συντάξεις τους (πριν 50 χρόνια που οι γυναίκες ήταν αποκλεισμένες από την αγορά εργασίας είχε νόημα) δεν βοηθάνε τα επιχειρήματα των απανταχού SJW.

 

Αν θέλετε ισότητα, να την εφαρμόσουμε παντού, όχι μόνο όπου μας συμφέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Κορεάτες ΜΜΟ developers μπορούν να φανταστούν ένα κάρο πράγματα, αλλά τους είναι εξαιρετικά αδιανόητο να φανταστούν μια γυναίκα πολεμίστρια χωρίς ζαρτιέρες και τακούνια.

 

Lack of imagination I guess.. :P

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε γιατί ζητάς ρεαλισμό;

Στην τελική ο καθένας ντύνεται όπως θέλει σε ένα fantasy game... Ποιός είσαι που θα βάλεις κανόνες ντυσίματος/ευπρέπειας;

 

Τέτοιες "προοδευτικές" απόψεις μόνο η εκκλησία έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι διαβάζεις κάτι λάθος.

 

Μίλησα για immersion. Αυτό πάει να πει ότι όταν παίζω π.χ. έναν warrior σε ένα fantasy game θέλω να νιώθω σαν warrior σε ένα fantasy game, όταν βλέπω άλλους φανταστικούς μαχητές και μαχήτριες γύρω μου θέλω να ταιριάζουν στον ρόλο τους και στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. Αυτό είναι προσωπική προτίμηση. Επίσης είπα ότι αν ήμουν γυναίκα φαντάζομαι δεν θα μου άρεσε να θέλω να παίξω την γυναίκα πολεμίστρια π.χ. και να πρέπει ντε και καλά να φοράω τακούνια και ρούχα πασαρέλας και να έχω εμφάνιση πορνοσταρ και να μην έχω πολλές άλλες επιλογές (μιλούσα για κορεάτικα ΜΜΟ).

 

Και δεν μου αρέσει όχι επειδή με "προσβάλει" το γυμνό ή άλλες τέτοιες ανοησίες απλά αν μου έχεις την άλλη ντυμένη λες και πάει στο club να πολεμάει με ψιλοτάκουνο πολύ απλά δεν μπορώ να πάρω το παιχνίδι στα σοβαρά.

 

Είναι τόσο παράξενο και αδιανόητο;

 

Νομίζω μας κοροϊδεύεις. Θες να μου πεις ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια που να έχουν "ρεαλισμό" στο θέμα της εμφάνισης των χαρακτήρων βάση του που βρίσκονται; Εχεις φάει φρίκη με συγκεκριμένα παιχνίδια, σε συγκεκριμένο είδος που θες ντε και καλά οι άλλοι δημιουργοί με τα δικά τους λεφτά να φτιάξουν στα δικά σου(σας) μέτρα. Δε σου κάνει; Τράβα ψάξε άλλο ή φτιάξε δικό σου, ΓΙΑΤΙ να πρέπει να κλαψουρίσεις; 

 

Και ναι είναι αδιανόητο. Είναι αδιανόητο να προσπαθείς να πλασάρεις την αρρωστημένη αυτή νοοτροπία σε άλλους δημιουργούς που θέλουν να φέρουν το δικό τους όραμα στην οθόνη. Και εγώ δεν γουστάρω συγκεκριμένα παιχνίδια αλλά δεν με βλέπεις να γυρνάω τα φόρα κράζοντας σαν μικρή Λουλού για το -και καλά- immersion breaking ή οτιδήποτε άλλο φεμινιστοειδή δεν θεωρούν πολιτικά ορθό. 

 

Κοινώς, ξυδάκι, κάνει καλό. Τουλάχιστον βγάζετε τίποτα από αυτό το campaign ή σας κατάφεραν δωρεάν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί είναι ιστορική προσομοίωση τα fantasy ΜΜΟ;

 

Με τρώει, το ξέρω, αλλά τι είδους MMO παίζεις; Έχω παίξει WoW, GW, SWTOR, Conan και λίγο FFIX. Δεν θυμάμαι κανένα να έχει γυμνές γκόμενες μέσα (με εξαίρεση το Conan, αλλά ok, εκεί ήταν όλοι γυμνοί!).

 

Σε ποιό ΜΜΟ έχεις δει να γίνεται αυτός ο χαμός από ζαρτιέρες και μπικίνια που περιγράφεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω μας κοροϊδεύεις. Θες να μου πεις ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια που να έχουν "ρεαλισμό" στο θέμα της εμφάνισης των χαρακτήρων βάση του που βρίσκονται; Εχεις φάει φρίκη με συγκεκριμένα παιχνίδια, σε συγκεκριμένο είδος που θες ντε και καλά οι άλλοι δημιουργοί με τα δικά τους λεφτά να φτιάξουν στα δικά σου(σας) μέτρα. Δε σου κάνει; Τράβα ψάξε άλλο ή φτιάξε δικό σου, ΓΙΑΤΙ να πρέπει να κλαψουρίσεις; 

......

 

Κοινώς, ξυδάκι, κάνει καλό. Τουλάχιστον βγάζετε τίποτα από αυτό το campaign ή σας κατάφεραν δωρεάν; 

 

Χαχαχα εσείς κλαψουρίζεται εδώ και 9 σελίδες για απόψεις κάποιων άκυρων τυπάδων και τυπισσών στο ιντερνετ και είπα την δική μου προτίμηση και άποψη και κάνετε λες και σας έβρισα τις μάνες μερικοί. Ξυδάκι σε σας λοιπόν, εγώ απολαμβάνω την κουβέντα.

 

Είναι γνωστό επίσης ότι έχω συγκεκριμένη ατζέντα και πληρώνομαι από την κλίκα των φεμινιστών illuminati.

 

Ε τότε γιατί ζητάς ρεαλισμό;

 

Μα υποτίθεται ότι το game αυτό σου προσφέρει. Την δυνατότητα να πάρεις τον ρόλο του μαχητή/τοξότη/μάγου κλπ. Αν σε υποχρεώνει κάθε φορά να παίζεις το top model και την πορνοσταρ, τότε προφανώς δεν σου δίνει την δυνατότητα να χαρείς κάποιον από τους υπόλοιπους ρόλους σε αυτό όπως θα ήθελες και ταιριάζει στο παιχνίδι. Και για τους υπόλοιπους από μας, απλά καταντά κουραστικό και κλισέ ως αηδίας. Δεν έχω "πρόβλημα" με αυτό, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά την κριτική θα την κάνω όσο και να ωρύεται ο ikaruga από πάνω. 

 

p.s. Αν και υπήρχαν γυναίκες μαχήτριες ιστορικά σε κάποιους πολιτισμούς. Άσχετο βέβαια αυτό.

 

Με τρώει, το ξέρω, αλλά τι είδους MMO παίζεις; Έχω παίξει WoW, GW, SWTOR, Conan και λίγο FFIX. Δεν θυμάμαι κανένα να έχει γυμνές γκόμενες μέσα (με εξαίρεση το Conan, αλλά ok, εκεί ήταν όλοι γυμνοί!).

 

Σε ποιό ΜΜΟ έχεις δει να γίνεται αυτός ο χαμός από ζαρτιέρες και μπικίνια που περιγράφεις;

 

Αναφέρθηκα συγκεκριμένα στα Korean ΜΜΟ ως ακραίο παράδειγμα. Διάλεξε οποιοδήποτε, δύσκολα δεν θα συμβαίνει αυτό που λέω. Όντως στα δυτικά MMO είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα ως προς αυτό.

 

Btw το Age of Conan είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια! Ήταν γυμνοί όλοι και είχε και βυζιά κι απ' όλα, αλλά ήταν 100% μέσα στην ατμόσφαιρα και ταίριαζε με τον κόσμο του παιχνιδιού. Εξαιρετικό παράδειγμα! Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ ενός κλισέ παιχνιδιού και ενός νορμάλ και πρωτότυπου παιχνιδιού. Δεν έχει σχέση με το γυμνό. Άλλο το να πετάς συνέχεια πρότυπα γυναικών στο παιχνίδι που δεν κολλάνε καν στον κόσμο του παιχνιδιού απλά επειδή είσαι κολλημένος σαν developer σε κάποια στερεότυπα και άλλο να βάζεις γυμνό ως κομμάτι μιας ιδέας/concept ενός φανταστικού κόσμου στον οποίο ταιριάζει και κολλάει απόλυτα.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι ενώ ορισμένοι απαιτούν ν' απαγορευτούν video games όπως το Hatred επειδή είναι "προβληματικά" προάγουν "μηνύματα μίσους", δεν βλέπω να έχουν πρόβλημα με games σαν κι αυτό:

http://www.redpillphilosophy.com/2016/06/new-video-game-allows-you-to-kill-trump-by-violently-botching-his-open-heart-surgery/

Αλλά βέβαια: δεν είναι "μήνυμα μίσους" όταν πρόκειται για άτομα που τα ακροαριστερά ΜΜΕ μισούν θανάσιμα. Οταν όμως πρόκειται για δικά τους πρόσωπα...τσουπ! Πρώτο θέμα στις ειδήσεις! ΙΙΙΙΙ! ΟΥΥΥΥ! ΙΙΙΙΙ! ΟΥΥΥΥΥ! ΣΕΞΙΣΜΟΣ! ΠΡΟΣΒΟΛΗ!

http://www.cbc.ca/beta/news/canada/edmonton/golf-tournament-organizer-sorry-if-anyone-was-offended-by-rachel-notley-target-1.3642248

 

Ακόμα και σήμερα δεν υπάρχει στην Ελλάδα υποχρεωτική στράτευση για τις γυναίκες. Μπράβο στο Ισραήλ που το εφαρμόζει, έστω κι αν οι γυναίκες πηγαίνουν λιγότερο χρόνο. Είναι μια σωστή κίνηση στον δρόμο της ισότητας.

Χα! Σε γελάσανε! Tώρα τα φεμιναζί γκρινιάζουν ότι δεν θέλουν τέτοιου είδος ισότητα, απαιτούν ν αποσυρθεί η υποχρεωτική στρατιωτική θητεία για γυναίκες και παραδέχονται δημοσίως ότι θα καταφύγουν σε κομπίνες όπως να μείνουν έγκυες ώστε ν' αποφύγουν την θητεία.

 

http://img.memecdn.com/amp-quot-i-don-amp-039-t-want-equal-rights-like-this-amp-quot-top-kek_c_6768855.webp

 

Ισότητα σου λέω!

Επεξ/σία από Nightshady
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενώ ορισμένοι απαιτούν ν' απαγορευτούν video games όπως το Hatred επειδή είναι "προβληματικά" προάγουν "μηνύματα μίσους", δεν βλέπω να έχουν πρόβλημα με games σαν κι αυτό:

http://www.redpillphilosophy.com/2016/06/new-video-game-allows-you-to-kill-trump-by-violently-botching-his-open-heart-surgery/

 

Πωπω τέλειο παιχνιδάκι. Κοίτα, για να σε παρηγορήσω, ο Trump πεθαίνει μόνο αν αποτύχει η εγχείρηση. Αν και αποτυγχάνει αρκετά εύκολα. Χαχαχα :D

 

Βασικά, μοιάζει πάρα πολύ με ένα άλλο παιχνίδι που έκανες ακριβώς το ίδιο, αλλά σε κάποιο random άτομο. Δεν θυμάμαι πως το λέγανε το game, στόχος όμως υποτίθεται ήταν πάντα να πετύχει η "εγχείρηση". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τωρα και εσυ έπιασες μια κατηγορία korean MMOs που πιθανώς ειναι ετσι γιατι αυτο πουλαει στο κοινό εκει και αγνοείς οτι τα περισσότερα παιχνίδια σου δίνουν τη δυνατότητα να φτιάξεις τον χαρακτήρα σχεδον οπως θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τόσο παράξενο και αδιανόητο να επιλέξεις άνδρα πολεμιστή τότε; Παραδοσιακά οι πολεμιστές είναι γένους αρσενικού...

 

Ακόμα και σήμερα δεν υπάρχει στην Ελλάδα υποχρεωτική στράτευση για τις γυναίκες. Μπράβο στο Ισραήλ που το εφαρμόζει, έστω κι αν οι γυναίκες πηγαίνουν λιγότερο χρόνο. Είναι μια σωστή κίνηση στον δρόμο της ισότητας.

 

Δυστυχώς αυτά τα double standards με την μη στράτευση των γυναικών (παλαιότερα τουλάχιστον δεν υπήρχε υπογεννητικότητα όπως σήμερα) και η άλλη η ελληνική πατέντα με τις άγαμες (ο θεός να τις κάνει) θυγατέρες και τις συντάξεις τους (πριν 50 χρόνια που οι γυναίκες ήταν αποκλεισμένες από την αγορά εργασίας είχε νόημα) δεν βοηθάνε τα επιχειρήματα των απανταχού SJW.

 

Αν θέλετε ισότητα, να την εφαρμόσουμε παντού, όχι μόνο όπου μας συμφέρει.

στο Ισραήλ πραγματι υπαρχει υποχρεωτική στράτευση για τις γυναίκες , ακριβως για τους λογους ισονομιας που σκουζουν δηθεν εδω.

Εμεις προτιμαμε να πληρωνουμε τις άγαμες θυγατέρες και τις συντάξεις τους αλλα και κατι δεκαδες χιλιαδες αχρηστες "οργανικες" θεσεις με πεντοχιλιαρα ντουκου το μηνα γιατι ειμαστε σοσιαλιστες και προοδευτικοι...... Να μην πω τι εχει να γινει εδω αν πηγαινε να εφαρμοστει κατι αναλογο .... οι θιγομενοι συνδικαλησταδες θα βγαινανε στα καγκελα με κατι κωνσταντοπούλου και μακρηδες να καινε τι μιση Αθηνα παλι

Btw και στο Wow που θυμαμαι οι κοπελιες μια χαρα προνομια και extra loot απολαμβαναν like realife :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρίξτε και μια ματιά και στα σχόλια! B)

Γυναίκα στο single player. Μη χάσουν. Έλεος. Αν δεν ράβει και μαγειρεύει, τότε θα είναι ξενέρωμα. Ειδικά μετά από αυτό το βίντεο και βλέποντας το τι έκαναν οι γυναίκες στον πόλεμο, και τι κάνανε αυτές που υποτίθεται πολέμησαν.....

 

Τα σχόλια είναι πάντα εξαιρετικά σε τέτοια βιντεάκια.... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...