Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούριο κόλπο είναι αυτό; Σου λέω τι θεωρώ ότι ισχύει και σε ρωτάω τι θεωρείς ότι ισχύει και μου απαντάς «δεν ισχύει αυτό που λες, αλλά δεν ξέρω και τι ισχύει». Τότε τι καθόμαστε και αναλύουμε; Άμα είναι να παίζουμε την κολοκυθιά, πες το μου να το ξέρω.

 

Αν σου δώσω λινκς με developers και producers που δήλωσαν ότι έκαναν censor το προϊόν τους γιατί φοβήθηκαν το backslash, θα το δεχτείς ή πάλι θα λες ότι βλέπουμε φαντάσματα;

 

Καταρχήν δεν εννοούσα αυτό, αλλά ακόμη κι έτσι και πάλι λάθος θα ήταν αυτό που λες. Τι κάνουμε όταν ερευνούμε κάτι; Υποθέσεις. To να αποκλείσεις μια υπόθεση ως λανθασμένη με βάση την λογική δεν πάει να πει απαραίτητα ότι έχεις βρει την σωστή. Αν περπατάς στο δρόμο και πέσουν σταγόνες στο κεφάλι σου και κοιτάξεις πάνω και δεν έχει σύννεφα, μπορείς να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να ήταν από βροχή. Και ποτέ να μην βρεις από που έπεσαν και ποτέ να μην μάθεις αν κάποιος σε έφτυσε ή αν ήταν η κυρά Βάσω που πότιζε τα λουλούδια της στην βεράντα, το σίγουρο είναι ότι δεν έβρεχε. Με βάζετε να δίνω παραδείγματα για παιδάκια και δεν το χω, μην μου το κάνετε αυτό.

 

Στην νομική λένε ότι το βάρος της απόδειξης το έχει καταρχήν ο ενάγων. Με αντίστοιχο τρόπο κι εσείς εδώ κάνατε έναν ισχυρισμό, ότι κάποια μειοψηφία επηρεάζει καθοριστικά με κάποιο τρόπο τις αποφάσεις που παίρνουν οι μεγαλοεταιρίες στο video gaming industry μέσω απόψεων που εκφράζει στο internet. Και σου λέω με επιχειρήματα ότι δεν μου φαίνεται λογικό να ισχύει αυτό. Και περιμένω να μου πεις με πιο τρόπο ακριβώς ασκούν αυτόν τον "ελεγχο" στις εταιρίες πέρα από την αγοραστική τους δύναμη; Και μου αρχίζετε και μου λέτε "εσύ πως αλλιώς εξηγείς ότι η Χ ή Ψ εταιρία έκανε το τάδε censoring;".

1. Καταρχάς κάνατε έναν ισχυρισμό, τον οποίο δεν τεκμηριώσατε. Το πια είναι η δική μου εξήγηση είναι άλλο θέμα. Το thread δεν έχει θέμα το censoring, έχει θέμα τον φεμινισμό και τους SJW και πατάει σε μια συγκεκριμένη θεώρηση πάνω στο πως αυτοί καθορίζουν το censoring. ΟΚ είπαμε υπάρχει censoring, OK είπαμε υπάρχουν τύποι που το παρατραβάνε στο internet σε θέματα φεμινισμού, ισότητας κλπ. Ακόμη όμως να μου πείτε πως αυτά τα δύο συνδέονται αιτιωδώς και πως η κριτική μιας, κατά τα λόγια σας, μικρής μειοψηφίας αναγκάζει κολοσσούς να λειτουργούν συνειδητά ενάντια στα συμφέροντά τους. Αν δεν μπορείτε να βρείτε τρόπο να το εξηγήσετε, τότε είναι αυθαίρετη υπόθεση και πιθανότατα συμβαίνει κάτι διαφορετικό.  

2. Εγώ σας είπα, δύο λόγους ξέρουμε ότι υπάρχουν για να κάνεις censoring κάτι: είτε καθαρά νομικοί, είτε marketing. Δεν χρειάζονται τεκμηρίωση, είναι αυτονόητοι και γνωστοί και συμβαίνουν εδώ και δεκαετίες. Αν έχετε εναλλακτική εξήγηση χρειάζεται τεκμηρίωση.

 

 

p.s. Από κει και πέρα ρε Maltha με δουλεύεις; Μου πετάτε μια μια τις εταιρίες που έγινε censoring κάτι και θέλετε να ξέρω με πια λογική το τμήμα του marketing της μιας ή της άλλης εταιρίας πήρε αυτήν την απόφαση;; Νομίζεις ότι είναι απλό αυτό; Πως νομίζεις ότι παίρνουν οι μεγάλες εταιρίες τiς αποφάσεις αυτές, με την κοινή λογική της κυρά Ελένης που θέλει να πουλήσει ντομάτες; 

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Τελευταία απάντηση από εμένα στη μεταξύ μας φιλολογική διαμάχη, γιατί αφενός το θέμα κουράστηκε και αφετέρου είμαστε σχετικά off-topic.

 

Occam's Razor: Από τις πιθανές εξηγήσεις ενός ερωτήματος, θα δεχόμαστε ως σωστή την πιο προφανή/βολική. Επομένως, στο ερώτημα «Γιατί οι gaming εταιρείες αυτο-λογοκρίνουν τα games τους για να τα κανούν πιο SJW-friendly;», έχουμε τις εξής απαντήσεις:

 

1 - Γιατί κάποιοι SJW's μυξοκλαίνε όταν κάτι αντιτίθεται στον δυτικό φεμινισμό.

2 - Γιατί θα πέσουν μυνήσεις αν φαίνεται ο χαρακτήρας με ολόσωμο μαγιώ αντί για μπικίνι.

3 - Γιατί ένα game πουλάει καλύτερα όταν κόβεις περιεχόμενο.

4 - Γιατί ο Ερμής είναι ανάδρομος αυτόν τον καιρό.

5 - Γιατί ο Ολυμπιακός πήρε πρωτάθλημα.

 

Τα (4) και (5) είναι χάριν αστεϊσμού, προφανώς. Το (2) είναι υπερβολικά τραβηγμένο, ενώ το (3) είναι αποδεδειγμένα αποτυχημένο. Άρα εγώ, επιστημονικά σκεπτόμενος, ως απλούστερη/βολικότερη απάντηση επιλέγω την (1). Δεν έχω να αποδείξω κάτι περαιτέρω, γιατί δεν υπάρχει λόγος να το κάνω. Εάν εσύ έχεις πιθανότερη/βολικότερη εξήγηση είναι στο δικό σου χέρι να την δώσεις. Το «δεν ξέρω» πάντως, ενισχύει το δικό μου σκεπτικό, sorry m8. 

 

Και προφανώς, δεν αναφέρομαι σε όλων των ειδών της λογοκρισίες, αλλά, ναι, μέσες άκρες όσες λογοκρισίες γίνονται στο σεξουαλικό/φεμινιστικό κομμάτι γίνονται για το SJW κοινό. Γνώμη μου, ε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Kαμαρώστε εδώ άτομο που το παίζει θύμα bullying:

 

https://twitter.com/Lesdoggg/status/574654242620858369

 

https://archive.is/duEw9

 

uh_oh_someone_got_mad.png

 

Kαι με τα tweets αυτά που έκανα παραπάνω μ' έκανε απευθείας block. Η αλήθεια πονάει.

 

- Αν νομίζετε ότι τα φεμιναζί είναι ο καρκίνος της δύσης, τότε δεν έχετε δει τίποτε ακόμα. Ο λόγος για μια μισανδρίστικη οργάνωση στην Κορέα που έχει νομικά μπλεξίματα και προκάλεσε ένα τεράστιο σκάνδαλο στην κορεάτικη geek κουλτούρα (κι όχι μόνο). Ενα άρθρο που όλοι αξίζει να διαβάσετε:

http://archive.is/QTjES

Επεξ/σία από Nightshady
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 - Γιατί κάποιοι SJW's μυξοκλαίνε όταν κάτι αντιτίθεται στον δυτικό φεμινισμό.

.....

 Άρα εγώ, επιστημονικά σκεπτόμενος, ως απλούστερη/βολικότερη απάντηση επιλέγω την (1). 

 

Αν ήταν έτσι και η αστρολογία επιστήμη θα ήτανε. Πως πουλάκι μου επηρεάζουν οι SJW που μυξοκλαίνε τις εταιρίες; Πως; Αυτό δεν μου εξηγεί κανείς. Όχι τίποτα άλλο να το μάθω κι εγώ, μπας και κάνω κόμμα και αντί για απεργίες και μλκίες να βάζω τα μέλη μου να μυξοκλαίνε στο ίντερνετ όταν μας χαλάει κάτι να κάνουν πίσω όλοι. CISCO γατάκι σ' έχουμε. 

 

Τέλος πάντων να σου κάνω κι εγώ κάποιες απλούστερες υποθέσεις; Γιατί για να μην μπορείς να μου εξηγήσεις πως αυτό που λες λειτουργεί, προφανώς δεν είναι η απλούστερη υπόθεση αυτή που κάνεις.

 

1. Ίσως η ομαδούλα που έχει διαφορετική γνώμη από σας είναι μεγαλύτερη και όχι μόνο η ακραίοι φεμινιστές που κράζουν στο ίντερνετ. Και ίσως οι εταιρίες το ξέρουν αυτό και ανταποκρίνονται προσαρμόζοντας το περιεχόμενο στα γούστα τους. Μπορεί σε κάποια μικρότερα παιχνίδια με συγκεκριμένο κοινό να πέφτουν έξω, επειδή δεν τους παίρνει να σπαταλάνε λεφτά για στοχευμένες έρευνες σε σχέση με τις προτιμήσεις του καταναλωτικού κοινού των συγκεκριμένων παιχνιδιών που είναι σχετικά μικρό, αλλά γενικότερα και ιδιαίτερα σε μεγάλα παιχνίδια σίγουρα το κάνουν.

 

Από τα σχόλια στο αρθράκι για το Bravely Default, που κάποιος το είχε βάλει. https://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/1482703874087989060.PNG

"You say censorship but I see it more as cultural adjustments. I a gamer do not want to see borderline naked teens in my games. Actually I would prefer the medium take itself more seriously. considering that the EU skins might have been the original but were made more skimpy to pander to the ultra sexed Japanese market."

 

Και έχετε υπ' όψιν ότι πάντα σε όλα τα πράγματα αυτοί που δυσαρεστούνται από κάτι (π.χ. localization) θα μπούν περισσότερο να γράψουν/γκρινιάξουν online. Παρόλα αυτά, εδώ βλέπεις δύο εξίσου δημοφιλείς (upvoted) απόψεις σε άρθρο που μιλάει για localization. Δεν φαίνεται λοιπόν να είναι μια μικρή μειοψηφία αυτή για την οποία μιλάμε.

 

2. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις "διαβάζουν" λάθος αυτό που θέλουν οι παίχτες. Θυμηθείτε, άλλο οι developers και άλλο οι μεγαλομέτοχοι της εταιρίας που κάνει publish το παιχνίδι. Οι δεύτεροι κάποιες φορές δεν έχουν καμία επαφή με το community και το βλέπουν καθαρά επενδυτικά το όλο θέμα. Όμως αυτοί παίρνουν τις αποφάσεις και δεν πρόκειται να βγει κανένας developer να σου πει ότι αναγκάστηκε από τα πάνω να το κάνει.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://thegg.net/opinion-editorial/germanys-minister-of-interior-blames-violent-video-games-for-the-munich-attack/

Εμ βέβαια: ας ρίξουμε το φταίξιμο στα βίαια video games για άλλη μια φορά σε μια χώρα που τέτοιου είδος video games απαγορεύονται ή λογοκρίνονται απίστευτα. Αλλά τι να περιμένεις από κυβερνήσεις που καλύπτουν τους ισλαμιστές τρομοκράτες με κάθε μέσο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας χαλάσω λίγο την κουβέντα;; :D

 

Πραγματικά, κάντε την χάρη στον εαυτό σας και δείτε αυτό το βίντεο για την μοντέρνα τέχνη, και πως ταιριάζει με feminazi προοδευτικούς κτλ και τις επιπτώσεις της.

 

Δεν μιλάει για games ξεκάθαρα, αλλά γίνεται μικρή αναφορά σε αυτά, και επίσης, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, τα παιχνίδια είναι μορφή τέχνης!

 

 

Τελευταία απάντηση από εμένα στη μεταξύ μας φιλολογική διαμάχη, γιατί αφενός το θέμα κουράστηκε και αφετέρου είμαστε σχετικά off-topic.

 

Occam's Razor: Από τις πιθανές εξηγήσεις ενός ερωτήματος, θα δεχόμαστε ως σωστή την πιο προφανή/βολική. Επομένως, στο ερώτημα «Γιατί οι gaming εταιρείες αυτο-λογοκρίνουν τα games τους για να τα κανούν πιο SJW-friendly;», έχουμε τις εξής απαντήσεις:

 

1 - Γιατί κάποιοι SJW's μυξοκλαίνε όταν κάτι αντιτίθεται στον δυτικό φεμινισμό.

2 - Γιατί θα πέσουν μυνήσεις αν φαίνεται ο χαρακτήρας με ολόσωμο μαγιώ αντί για μπικίνι.

3 - Γιατί ένα game πουλάει καλύτερα όταν κόβεις περιεχόμενο.

4 - Γιατί ο Ερμής είναι ανάδρομος αυτόν τον καιρό.

5 - Γιατί ο Ολυμπιακός πήρε πρωτάθλημα.

 

Τα (4) και (5) είναι χάριν αστεϊσμού, προφανώς. Το (2) είναι υπερβολικά τραβηγμένο, ενώ το (3) είναι αποδεδειγμένα αποτυχημένο. Άρα εγώ, επιστημονικά σκεπτόμενος, ως απλούστερη/βολικότερη απάντηση επιλέγω την (1). Δεν έχω να αποδείξω κάτι περαιτέρω, γιατί δεν υπάρχει λόγος να το κάνω. Εάν εσύ έχεις πιθανότερη/βολικότερη εξήγηση είναι στο δικό σου χέρι να την δώσεις. Το «δεν ξέρω» πάντως, ενισχύει το δικό μου σκεπτικό, sorry m8. 

 

Και προφανώς, δεν αναφέρομαι σε όλων των ειδών της λογοκρισίες, αλλά, ναι, μέσες άκρες όσες λογοκρισίες γίνονται στο σεξουαλικό/φεμινιστικό κομμάτι γίνονται για το SJW κοινό. Γνώμη μου, ε.

Πολύ ωραία χρήση (και εμμέσως εξήγηση) του Occams Razor, μπράβο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχετε παρεξηγήσει εντελώς το ξυράφι του Όκαμ.

 

Το ξυράφι του Όκαμ δεν σε απαλλάσσει από την λογική επιχειρηματολογία. "Occam's razor is used to adjudicate between theories that have already passed "theoretical scrutiny" tests and are equally well-supported by evidence." (από το αγγλικό wiki)

 

Αν ήταν να λέμε ότι, "α δέχομαι την πιο απλή και βολική εξήγηση και δεν χρειάζετεται να την τεκμηριώσω" δεν θα υπήρχε ούτε έρευνα ούτε επιστήμη, θα ακούγαμε ακόμη τους σαμάνους και θα πιστεύαμε σε θεότητες του κεραυνού και του ήλιου, γιατί είναι πιο απλή και βολική εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

- Κάποιοι βγαίνουν και γκρινιάζουν γιατί φαίνεται το ε2 της Lara και στο επόμενο επεισόδιο κόβεται το ε2 της Lara.

 

Δεν καταλαβαίνω τι περισσότερο evidence θες από αυτό. Είναι απόλυτα λογική συμπερασματολογία, δεν χωράει να αποδείξουμε κάτι άλλο.

 

Και σε ξαναρωτάω, αν σου δώσω έναν, πέντε ή πενήντα devs/pubs που να λένε ότι κόψαμε το τάδε περιεχόμενο because feminists θα το δεχτείς ή θα θες να σου αποδείξω το τελευταίο θεώρημα του Φερμά πάλι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κόψανε επειδή πιστεύουν ότι θα ευχαριστήσουν το community, είναι marketing.

 

Αν θεωρείς ότι φοβούνται κάτι άλλο κλπ και αναγκάζονται και το κόβουν, πες το. Πες μου τι είναι ακριβώς αυτό. Πως ακριβώς εξαναγκάζονται; Πες το μα τον Τουτάτις! Περιμένω 25 σελίδες να μου το πει κάποιος. Τους δέρνουν; Τους βασανίζουν συμμορίες φεμινιστριών; Τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω χάνουμε λίγο το δάσος για τα δέντρα. Δεν μπορούμε να γενικοποιούμε συγκεκριμένες καταστάσεις, ούτε να εξειδικεύουμε γενικές καταστάσεις. Δεν αρκεί να λέμε "ο τάδε dev λογόκρινε το παιχνίδι του γιατί τον μάλωσε η τάδε κοινωνική ομάδα" κλπ. Πρέπει να ξέρουμε το εθνολογικό και πολιτισμικό υπόβαθρο του dev, το σε ποια αγορά απευθύνεται, ποιος ακριβώς τον λογόκρινε, να αναλογιστούμε τα πιθανά κίνητρα που τον ώθησαν να βγει και να το πει κλπ. Άλλο η αμερικανική αγορά που η P.C. ζει και βασιλεύει, άλλο η πιο laid back ή απλά αδιάφορη ευρωπαϊκή, άλλο η υπερευαίσθητη αυστραλιανή, άλλο η γη της ανωμαλίας που ακούει στο όνομα Ιαπωνία και άλλο η "λογοκρίνω μέχρι και το μικρό μου πόνυ" Κίνα.

 

That said, το κατά πόσο η ποπ κουλτούρα (βάζω μέσα και τα βιντεοπαιχνίδια) επηρεάζει ή επηρεάζεται από την κοινωνική πραγματικότητα, είναι λίγο σαν το ερώτημα με το αβγό και την κότα. Η δική μου άποψη είναι ότι το ένα αντικατοπτρίζει κι ανατροφοδοτεί το άλλο. Γενικά, σε εποχές ελείμματος αξιών και θεσμών, υπάρχει περίσσεια αντίστοιχης σημειολογίας και ορολογίας. Ένα εγχώριο παράδειγμα είναι η μετονομασία του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης σε Υπουργείο "Προστασίας του Πολίτη". Αντίστοιχα παραδείγματα θα βρούμε στη φρασεολογία του προέδρου της γείτονος (η μία στις τρεις λέξεις είναι "δημοκρατία").

 

Αντίστοιχα, η κάθε επαγγελματίας celebrity βγάζει φόρα παρτίδα τα "κάλλη" της στο Instagram, και όλοι μιλάνε για female empowerment και της στέλνουν "u go girl", καρδούλες και φιλάκια. Όποιος τολμήσει να πει το προφανές, δηλαδή ότι η γκόμενα απλά στη μεν καλύτερη περίπτωση ψάχνει χορηγούς για να τσιμπάει τσάμπα προϊόντα, στη δε χειρότερη περίπτωση είναι η ίδια το προϊόν και απλά το διαφημίζει, βγαίνουν οι feminazis και αρχίζουν τα "πώς τολμάς να της υπαγορεύεις πώς θα προβάλλει τον εαυτό (κώλο) της" και τον κατηγορούν για shaming.

 

Στα βιντεοπαιχνίδια γίνεται κάτι αντίστοιχο. "Εμείς (οι αυτόκλητες εκπρόσωποι πασών των γυναικών) έχουμε δικαίωμα να είμαστε ξέκωλα, αλλά εσείς δεν έχετε δικαίωμα να μας παρουσιάζετε ως τέτοια". Το λογικό σφάλμα εν προκειμένω είναι ότι κρίνεται η προέλευση της πράξης και όχι αυτή καθεαυτή η πράξη.

 

Επειδή έγινε κουβέντα για το ξυράφι του Occam, η δική μου απλούστερη πιθανή εξήγηση για τη λογοκρισία στα βιντεοπαιχνίδια είναι η εξής:

 

- Αν η προβολή του γυναικείου σώματος/η βία/οτιδήποτε άλλο προσβάλλει τον οποιονδήποτε δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά ενσωματώνεται ομαλά και φυσιολογικά στο γενικότερο πλαίσιο του παιχνιδιού, τότε συνήθως δεν υπάρχουν καν αντιδράσεις ή είναι πολύ μετριασμένες (βλ. The Witcher).

- Αν τα παραπάνω είναι αυτοσκοπός και υπάρξει εν συνεχεία περιορισμός/αφαίρεσή τους από την ίδια την εταιρεία, τότε ο μόνος λόγος που μπορεί να σκεφτεί το φτωχό μου το μυαλό, είναι ότι φοβούνται πως το backlash, δικαιολογημένο ή υπερβολικό, δίκαιο ή άδικο, θα έχει επιπτώσεις στις πωλήσεις.

 

Υπάρχει φυσικά και μία τρίτη υποπερίπτωση, δηλαδή το προϊόν να μην έχει άλλο merit πλην του προκλητικού περιεχομένου, οπότε δεν έχει λόγο ύπαρξης πέραν αυτού. Εκεί θα ακούσεις τους devs/καλλιτέχνες να λένε "we stand by our game/art" και κουραφέξαλα. Στην πραγματικότητα αυτό που ισχύει είναι ότι αν έχεις κορμάρα, αλλά φωνή που στην καλύτερη θυμίζει γουρούνα που γεννάει, τότε θα φορέσεις το βαφτιστικό σου και θα πας να τραγουδήσεις στο 65ο χλμ της ΕΟ Αθηνών - Λαμίας. Αν πάλι έχεις φωνάρα, θα φορέσεις την τουαλέτα σου και θα πας στη Σκάλα του Μιλάνου.

 

Προσωπικά είμαι φαν του αιτίου - αιτιατού, οπότε ερμηνεύω αυτή την έφοδο του σεξ και της βίας σε ορισμένα βιντεοπαιχνίδια ως σημάδι των καιρών και τίποτα παραπάνω. Και, φυσικά, θεωρώ ανόητο να προσπαθώ να θεραπεύσω την αρρώστια απλά καλύπτοντας τα συμπτώματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κόψανε επειδή πιστεύουν ότι θα ευχαριστήσουν το community, είναι marketing.

 

Αν θεωρείς ότι φοβούνται κάτι άλλο κλπ και αναγκάζονται και το κόβουν, πες το. Πες μου τι είναι ακριβώς αυτό. Πως ακριβώς εξαναγκάζονται; Πες το μα τον Τουτάτις! Περιμένω 25 σελίδες να μου το πει κάποιος. Τους δέρνουν; Τους βασανίζουν συμμορίες φεμινιστριών; Τι;

 

Υπάρχει μια χειρότερη και πιο ύπουλη μορφή βίας από την σωματική... σκέφτεσαι με όρους μεσαίωνα, ενώ η κοινωνία είναι σαφέστατα πιο elaborate από τότε. Get with the times.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας χαλάσω λίγο την κουβέντα;; :D

 

Πραγματικά, κάντε την χάρη στον εαυτό σας και δείτε αυτό το βίντεο για την μοντέρνα τέχνη, και πως ταιριάζει με feminazi προοδευτικούς κτλ και τις επιπτώσεις της.

 

Δεν μιλάει για games ξεκάθαρα, αλλά γίνεται μικρή αναφορά σε αυτά, και επίσης, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, τα παιχνίδια είναι μορφή τέχνης!

 

https://www.youtube.com/watch?v=ANA8SI_KvqI

 

Πολύ σωστό το video, στο λεω κι ως άτομο που σπούδασε στην τέχνη στην σχολή. Επισης ειναι τελειως σχετικο με το θεμα μιας και το καθε φεμιναζι κι ο καθε ψευτοκουλτουριαρης απορριπτει κλασσικα video games αριστουργηματα με το σκεφτικο "το τέλειο είναι τελείως υποκειμενικό" και μετα τους βλεπεις ν' αποθεωνουν τις δικιες τους indie σαβουρες και μετριοτητες ως διαμαντια. Κι αν ενα τετοιο παιχνιδι τυγχανει να ειναι φτιαγμενο απο μια αταλαντη γυναικα που περασε απο τα καταλληλα κρεβατια για να τσιμπησει θετικες κριτικες...εισαι σεξιστης, μισογυνης και τραμπουκος και θα φτιαξει και puppet accounts για να κανει bullying στον εαυτο της.

Αν το κόψανε επειδή πιστεύουν ότι θα ευχαριστήσουν το community, είναι marketing.

 

Αν θεωρείς ότι φοβούνται κάτι άλλο κλπ και αναγκάζονται και το κόβουν, πες το. Πες μου τι είναι ακριβώς αυτό. Πως ακριβώς εξαναγκάζονται; Πες το μα τον Τουτάτις! Περιμένω 25 σελίδες να μου το πει κάποιος. Τους δέρνουν; Τους βασανίζουν συμμορίες φεμινιστριών; Τι;

Επι 25 σελιδες σου αναφερουμε πως ακριβως εξαναγκαζονται αλλά εσυ ως συνηθως κλεινεις τ' αυτια σου και συνεχιζεις να επαναλαμβανεις τις ιδιες χαζομαρες ξανα και ξανα.

 

Αλλά βεβαια, ετσι λειτουργουν ατομα σαν κι εσενα:

- Η αποψη μου ειναι αυτη επειδη ετσι το αισθανομαι.

- Δεν εχεις δικιο κι ιδου το γιατι.

- Λα λα λα! Δεν ακουω!

 

Παρολα αυτα ομως θα σ απαντησω στο ερωτημα σου κι ας το εχω κανει ηδη σε προηγουμενες σελιδες:

 

Ναι, εξαναγκαζονται λογω νομων να λογοκρινουν αρκετα πραγματα σε video games. Δες τα guidelines διαφορων χωρων για το τι επιτρεπουν στα video games και τι οχι. Ακομα και σημερα που "εχουμε προοδο", υπαρχουν χωρες που απαγορευουν ρητα την υπαρξη LGBT χαρακτηρων στα video games. Λεγοντας για LGBT, τα SJWs γευτηκαν το ιδιο τους το φαρμακι οταν σε βρετανικο τηλεοπτικο καναλι λογοκριθηκε η cartoon σειρα Steven Universe λογω LGBT στοιχειων.

 

Επισης ακομα σε video games οπως το Senran Kaugura που δεν εχουν λογοκρισια επειδη σεβονται το κοινο τους και τους το ανταποδιδουν με τις πωλησεις τους και την αγορα συλλεκτικων πακετων (να ενας λογος παραπανω που η otaku και geek αγορα εχει χοντρο χρημα σ αντιθεση με τους καβουροχερηδες SJWs που ακομα κι οταν θελουν να παραγγειλουν πιτσα ζητανε donations), οι εταιρειες ειναι αναγκασμενες απο τον νομο ν αλλαζουν ή να κρυβουν την ηλικια ανηλικων χαρακτηρων οταν οι επιτροπες αξιολογησης παιχνιδιων για την καταλληλοτητα τους κρινουν οτι τετοια παιχνιδια εχουν σεξουαλικο περιεχομενο. Αλλιως απαγορευεται η κυκλοφορια τετοιων παιχνιδιων. Το Dead or Alive Dimensions αποτελει αλλο ενα τρανταχτο παραδειγμα στο περι ηλικιων των χαρακτηρων, μονο και μονο επειδη φαινεται το βρακακι της Kasumi. Βρακακι εφηβου χαρακτηρα ισον με παιδικη πορνογραφια για τις κυβερνησεις. Ελεος!

 

Και την ιδια στιγμη, οταν συλλαμβανουν στην πραγματικη ζωη γυναικες που εχουν βιασει ανηλικα αγορια τις αφηνουν ελευθερες ή τους δινουν τιμωριες-χαδια οπως το να τις διωξουν απο τις δουλειες του για να πιασουν αμεσως δουλεια ακομα και σε επαγγελματα οπου ερχονται σε επαφη με ανηλικα αγορια. Κι εχουμε τοσα πολλα περιστατικα μουσουλμανων μεταναστων που βιαζουν και παρενοχλουν σεξουαλικα ανηλικα αγορια και κοριτσια αλλά κανουν τα στραβα τα ματια κι αν τολμησεις να τους καταγγειλεις να σε συλλαβουν για ρατσιστικη επιθεση. Καλα, για τα κυκλωματα πορνειας ανηλικων σε τριτοκοσμικες χωρες (κι οχι μονο) δεν το συζυτω. Αλλά δεν πειραζει: αρκει που υπερασπιζομαστε τα δικαιωματα ψηφιακων, μη υπαρκτων κοριτσιων. Προτεραιοτητες!

 

 

Σου φτανουν ολα αυτα ή τσαμπα τα 'γραψα και θα τα προσπερασεις για αλλη μια φορα κι αντι αυτου θ αρχισεις τις ανωριμες ειρωνειες του ειδος λογω ελλειψης αντεπιχειρηματων; Επειδη δεν κανεις και τιποτε αλλο και το μονο που καταφερνεις ειναι να ρεζιλευεσαι απο μονος σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...