Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 7 (Open Spoiler Thread Seasons 1-6)


CarbonFibre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σήμερα αποδείχτηκε οτί ειναι θεία του...δεν νομίζω μεγαλη

Δεν υπαρχει προβλημα,η αιμομιξια ειναι συνηθεια στους Targs. Ο Aegon ο κατακτητης ειχε παντρευτει τις 2 αδερφες του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σήμερα αποδείχτηκε οτί ειναι θεία του...δεν νομίζω μεγαλη

 

Αφού οι Targaryen ήταν αιμομίκτες. Η Daenerys, αν δεν κάνω λάθος, θα παντρευόταν τον Rhaegar αν δεν είχε πεθάνει...

 

Ο πατέρας της είχε παντρευτεί την αδερφή του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει προβλημα,η αιμομιξια ειναι συνηθεια στους Targs. Ο Aegon ο κατακτητης ειχε παντρευτει τις 2 αδερφες του.

 

Δεν νομίζω η Dany να ριψοκινδυνέψει με τη πιθανότητα να κάνει γιο και να βγει σαν το Viserys (προϊόν αιμομιξίας) :P

 

Θα μου πεις και η ίδια προϊόν αιμομιξίας είναι, αλλά οι πιθανότητες να βγει κάποιος τρελός ή με κάποιου είδους ασθένεια αυξάνονται με την αιμομιξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεισοδιαρα.... απλά το όγδοο εξαφανίστηκε απο τη συνείδηση μου και πήρε αυτο που του άξιζε και βάση βαθμολογίας...το χειρότερο επεισόδιο για φέτος....

 

η lyanna mormont καταπληκτική ,εξαίσια και δεν βρίσκω αλλά λόγια....

 

θα κάνω και ένα μικρό παράπονο έχω βαρεθεί σε κάθε σεζόν εκτός της δεύτερης αν θυμάμαι καλά να τελειώνουμε με την κολοφαρδη κουφαλιτσα και τις σαύρες που πετάνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πάει η ιστορία. Δεν κερδίζουν οι "καλοί", απλά ζυμώνονται οι καταστάσεις.

Μια χαρά κερδίζουν οι καλοί, απλώς όχι αμέσως. Τρώνε αρκετά "μπουνίδια" πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μια χαρά κερδίζουν οι καλοί, απλώς όχι αμέσως. Τρώνε αρκετά "μπουνίδια" πρώτα.

 

Θέλεις να απαριθμήσουμε καλούς που τους πήρε το χώμα εντελώς άδικα; :-)

 

Αν δούμε την ιστορία ως έναν οργανισμό, ναι, γενικά πηγαίνει προς το καλύτερο, αυτό ισχύει και στην πραγματικότητα (όσο κι αν γκρινιάζουμε, η ζωή σήμερα δε συγκρίνεται με 100, 200, 1000 χρόνια πριν κτλ). "Με φωτιά και με μαχαίρι", αλλά προς το καλύτερο.

 

Αλλά στα άτομα δε νικάνε πάντα οι καλοί, μια χαρά νίκες έχουν κάνει και οι "κακοί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να απαριθμήσουμε καλούς που τους πήρε το χώμα εντελώς άδικα; :-)

 

Αν δούμε την ιστορία ως έναν οργανισμό, ναι, γενικά πηγαίνει προς το καλύτερο, αυτό ισχύει και στην πραγματικότητα (όσο κι αν γκρινιάζουμε, η ζωή σήμερα δε συγκρίνεται με 100, 200, 1000 χρόνια πριν κτλ). "Με φωτιά και με μαχαίρι", αλλά προς το καλύτερο.

 

Αλλά στα άτομα δε νικάνε πάντα οι καλοί, μια χαρά νίκες έχουν κάνει και οι "κακοί".

Ο "καλός" της σειράς είναι οι Σταρκ. Η οικογένεια μπορεί να έφαγε τα χαστούκια της αλλά επέζησε και είναι ξανά όρθια. Ο "εκλεκτός" των Σταρκ είναι ο Σνόου. Ε, μάντεψε ποιός είναι ο Νο1 ήρωας της σειράς και μεγάλη ελπίδα του Γουέστερος. Οπότε, μη ξαναβγεί κανείς να μας πει ότι η σειρά είναι απρόβλεπτη, ανατρεπτική και οι καλοί πεθαίνουν. Αυτά τα λένε όσοι δε βλέπουν the big picture. Ε, κάντε λίγο zoom out και θα τη δείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ισχύουν αυτά που λες, αλλά δε μου αρέσουν οι συζητήσεις που αφορούν το πόσο καλή, απρόβλεπτη ή ανατρεπτική είναι η σειρά ή όχι, οπότε θα απέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ υποστηρίζω ότι ισχύουν, εσύ όχι, οκ. Για μένα η σειρά είναι κλασσική ιστορία καλού-κακού που στο "τέλος" θα κερδίσουν οι καλοί. Επειδή, βέβαια, τέλος δεν υπάρχει, υποθέτω ότι θα μας θα δείξει ότι οι Οίκοι θα συνεχίσουν να σφάζονται για πάντα και να διαδέχονται ο ένας τον άλλον στο Σιδηρούν θρόνο, όπως η μια εποχή διαδέχεται την άλλη στον αέναο κύκλο της ζωής μπλα μπλα. Αλλά στο τέλος του Game of thrones, είναι προφανές ότι οι άνθρωποι του Γουέστερος θα κερδίσουν τους ww με ήρωα τον Σνόου. Simple as that.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ υποστηρίζω ότι ισχύουν, εσύ όχι, οκ. Για μένα η σειρά είναι κλασσική ιστορία καλού-κακού που στο "τέλος" θα κερδίσουν οι καλοί. Επειδή, βέβαια, τέλος δεν υπάρχει, υποθέτω ότι θα μας θα δείξει ότι οι Οίκοι θα συνεχίσουν να σφάζονται για πάντα και να διαδέχονται ο ένας τον άλλον στο Σιδηρούν θρόνο, όπως η μια εποχή διαδέχεται την άλλη στον αέναο κύκλο της ζωής μπλα μπλα. Αλλά στο τέλος του Game of thrones, είναι προφανές ότι οι άνθρωποι του Γουέστερος θα κερδίσουν τους ww με ήρωα τον Σνόου. Simple as that.

 

Μα αυτό που περιγράφεις ΔΕΝ είναι η κλασική ιστορία του καλού και του κακού. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που περιέγραψα εγώ: η ιστορία κυλάει, ζυμώνεται, καλοί-κακοί πεθαίνουν, κάνουν σωστές και λάθος επιλογές, δείχνουν δυνάμεις ή αδυναμίες, απλά μέσα από αυτή τη ζύμωση τα πράγματα εξελίσσονται προς το καλύτερο, όπως και στην πραγματικότητα.

 

Ότι ακριβώς είπα από την αρχή, όταν υποστήριξα ότι η σειρά δεν είναι πραγματικά πεσιμιστική, όχι όμως επειδή δεν έχουν σκοτώσει μια για πάντα τον John Snow, οπότε υπάρχει ελπίδα. Αυτό δε βγάζει νόημα απλά και μόνο γιατί η ιστορία αφορά τον John και την Daenerys, Ice and Fire, προφανώς δεν γίνεται όσο λες μια ιστορία απλά να σταματήσεις να τη λες για να φανείς ανατρεπτικός, αυτό θα ήταν δηθενιά. Η σειρά δεν είναι πεσιμιστική γιατί αφενός αναγνωρίζει τις τραγωδίες που συμβαίνουν στη ζωή, αφετέρου όμως αναγνωρίζει και τη βελτίωση που συντελείται, ΟΧΙ όμως σε προσωπικό επίπεδο, αλλά σε συλλογικό.

 

Ε, τώρα, έργο τέχνης είναι, προφανώς δε γίνεται να τα δείχνει και όλα, κρατάει κάποιους στοιχειώδεις κανόνες. Η αντιμετώπιση όμως είναι ισάξια μεγάλων συγγραφέων και σκηνοθετών και αποκαλύπτει μια φιλοσοφία που ελάχιστα έχουμε δει, ιδιαίτερα στη Δύση, δεν είναι μια απλή κλασική συνταγή.

 

Και ακόμη και αν είναι ψευδαίσθηση αυτό που δημιουργεί, αυτό είναι αρκετό. Ένα έργο τέχνης μόνο ψευδαισθήσεις μπορεί να δημιουργήσει. Είναι το όνειρο κάθε δημιουργού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει προβλημα,η αιμομιξια ειναι συνηθεια στους Targs. Ο Aegon ο κατακτητης ειχε παντρευτει τις 2 αδερφες του.

ναι έχετε δίκιο, η αιτιολογησή μου είναι λάθος αλλά εξακολουθώ να το θεωρώ απίθανο...αρχικά η αιμομιξία δεν εχει και τις καλύτερες αντιδράσεις στα άτομα τώρα στο γουέστερος (αν και δεν έχουν περάσει πολλά χρόνια από τις αιμομιξίες των targs). Θυμίζω το σοκ που έπαθε ο ταιγουν οταν του είπε η σερσει ότι ισχύουν οι φημες για εκείνη και τον αδελφό της. Ακόμα οι χαρακτηρες της νταινερυς και του τζον, μου φαίνεται οτί δεν θα επιθυμούσαν την αιμομιξία (ειδικά ο τζον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...