Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 7 (Open Spoiler Thread Seasons 1-6)


CarbonFibre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί λίγο :D

 

Τώρα ο Τζον θεωρείται ακόμα μπάσταρδος αφού είναι παιδί εκτός γάμου και ο πατέρας του δεν τον αναγνώρισε ποτέ ή θεωρείται Ταργκαριαν αφού η μητέρα του ήταν από μεγάλο οίκο και όχι καμία ξεκάρφωτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο "καλός" της σειράς είναι οι Σταρκ. Η οικογένεια μπορεί να έφαγε τα χαστούκια της αλλά επέζησε και είναι ξανά όρθια. Ο "εκλεκτός" των Σταρκ είναι ο Σνόου. Ε, μάντεψε ποιός είναι ο Νο1 ήρωας της σειράς και μεγάλη ελπίδα του Γουέστερος. Οπότε, μη ξαναβγεί κανείς να μας πει ότι η σειρά είναι απρόβλεπτη, ανατρεπτική και οι καλοί πεθαίνουν. Αυτά τα λένε όσοι δε βλέπουν the big picture. Ε, κάντε λίγο zoom out και θα τη δείτε.

 

Σωστός, αυτό το λέω κι εγώ καιρό σε γνωστούς μου που βλέπουν την σειρά. Αν και αυτό για το κατά πόσο θα παραμείνουν "καλοί" όλοι οι Σταρκ κράτα μια πισινή. Είναι όμως φανεροί οι ήρωες της ιστορίας, ναι.

Ο Ned ήταν ο καλός πατέρας που σκοτώνοντάς τον δίνεις κίνητρο σε άλλους χαρακτήρες της ιστορίας και προχωράει η υπόθεση. Ο Rob όπως παρουσιάστηκε στη TV ίσως ήταν λίγο απροσδόκητο, αλλά στα βιβλία δεν είναι καν PoV character, κάτι που σε βάζει σε μία απόσταση ψυχολογικά και σε υποψιάζει.

 

Ο Μαρτιν έχει βάλει μεγάλη δόση ρεαλισμού στην ιστορία του, αλλά αυτό αφορά κατά βάση το παιχνίδι των θρόνων και όλο το τζέρτζελο γύρω από αυτό. Η ιστορία στον πυρήνα της όμως είναι το Τραγούδι του Πάγου και της Φωτιάς και χαρακτήρες που έχουν σχέση με αυτό όπως John, Daenerys, Bran (ίσως και η Arya), ποτέ δεν είχαν ιδιαίτερα "ρεαλιστικές" ιστορίες σε σχέση με τους υπόλοιπους. Όλοι έχουν μπλέξει σε απίστευτες καταστάσεις και έχουν βγει από αυτές ζωντανοί και δυνατότεροι όπως ο κλασσικός ήρωας σε μια ιστορία φαντασίας.

 

Η ιστορία κατά βάση παραμένει μια fantasy ιστορία με τους ήρωές της. Και btw εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτό και την προτιμώ έτσι. Δεν είναι όμως ότι ο Μαρτιν σκοτώνει στο ξεκάρφωτο όποιον να ναι έτσι για το shock και είναι εντελώς απρόβλεπτος. Το γεγονός ότι παρόλαυτά κάνει κόσμο να σοκάρεται είναι λόγω της ικανότητάς του ως συγγραφέα να σε κάνει να νοιάζεσαι για τους χαρακτήρες του. 

 

p.s. Αν και κρατάω μια επιφύλαξη για το τέλος. Εκεί παίζει και να συμβεί κάτι πραγματικά ασυνήθιστο για fantasy story ακόμη και στο main plot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί λίγο :D

 

Τώρα ο Τζον θεωρείται ακόμα μπάσταρδος αφού είναι παιδί εκτός γάμου και ο πατέρας του δεν τον αναγνώρισε ποτέ ή θεωρείται Ταργκαριαν αφού η μητέρα του ήταν από μεγάλο οίκο και όχι καμία ξεκάρφωτη?

Ή θεωρείται Σταρκ για τους παραπάνω λόγους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θεωρείται Σταρκ για τους παραπάνω λόγους?

 

Σε καμία περίπτωση Σταρκ. Πιθανώς Targeryan, αν και θα μπορούσε να θεωρηθεί μπάσταρδο σαν παιδί εκτός γάμου. Αλλά για να το προστάτευαν οι kingsguard πιθανότατα δεν ήταν καν εκτός γάμου (οι Targeryan παίρναν και παραπάνω από μια γυναίκες κάποιες φορές). Ίσως πρόλαβαν και παντρεύτηκαν πριν φύγει ο Rhaegar.

 

Αλλά ακόμη και ως μπάσταρδο έχει καλύτερο claim από την Daenerys εφόσον δεν ζούνε τα άλλα παιδιά του Rhaegar.

 

Αν και στην τελική παντρεύονται κιόλας και το σιγουρεύουν. Βέβαια τώρα που ο John μάθαμε ότι είναι απλά ξάδερφος ουσιαστικά της Sansa, δεν θα ήταν εντελώς απίθανο να βλέπαμε κανένα Sansa + John... αν και δε νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση Σταρκ. Πιθανώς Targeryan, αν και θα μπορούσε να θεωρηθεί μπάσταρδο σαν παιδί εκτός γάμου. Αλλά για να το προστάτευαν οι kingsguard πιθανότατα δεν ήταν καν εκτός γάμου (οι Targeryan παίρναν και παραπάνω από μια γυναίκες κάποιες φορές). Ίσως πρόλαβαν και παντρεύτηκαν πριν φύγει ο Rhaegar.

 

Αλλά ακόμη και ως μπάσταρδο έχει καλύτερο claim από την Daenerys εφόσον δεν ζούνε τα άλλα παιδιά του Rhaegar.

 

Αν και στην τελική παντρεύονται κιόλας και το σιγουρεύουν. Βέβαια τώρα που ο John μάθαμε ότι είναι απλά ξάδερφος ουσιαστικά της Sansa, δεν θα ήταν εντελώς απίθανο να βλέπαμε κανένα Sansa + John... αν και δε νομίζω.

Η σειρά διαδοχής δεν πάει Mad king->Rhaegar->Viserys->Daenerys? ή τα παιδιά του Rhaegar επειδή ήταν πρίγκιπας περνούν την σειρά της διαδοχής από τα άλλα δύο παιδιά του Mad King?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THE KING IN THE NORTH!

 

Δεν περίμενα οτι θα μπορούσε να ξεπεράσει κάτι το Battle of the bastards. Και ένα επεισόδιο μετά... Ανατριχίλες.

 

Μου φάνηκε υπερβολικά βολικό που ξεκάνανε το μισό κάστ σε μερικά δευτερόλεπτα αλλα περα απο αυτό, το επεισόδιο ήταν το κάτι άλλο.

Όσοι μείναμε starkικοί απο την πρώτη σεζόν επιτέλους βλέπουμε μια τεράστια δικαίωση (μέχρι να αποφασίσουν οι σεναριογράφοι να τους κάψουν όλους μαζί για το γιόλο).

 

Αυτο ηταν το μονο αρνητικο κατ'εμε,διοτι κανει μπαμ πως τους κρατουσαν ζωντανους μεχρι το τελευταιο επεισοδειο για να γεμισουν screen time για τα προηγουμενα επεισοδεια.

 

Απο κει και περα,

 

-Mετα απο εξι σεζον ξεκουμπιστηκε η Danny απτα Free cities.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κλεινει το μεγαλυτερο plot arc στην ιστορια που λεγεται "Danny περναει εφηβια μαζευοντας στρατο"

 

-O Jon Snow αν και θεωρειται bastard,ειναι νομιμος διαδοχος του Winterfell,διοτι το ιδιο ισχυε και στις περιπτωσεις Baratheon αλλα και Bolton οποτε δικαιως τον ονομαζουνε King in the North.Το οτι ειναι Targaryen δεν το γνωριζουν οι Northeners και οταν θα το μαθουν θα ειναι μετα την μεγαλη μαχη με τα ζομπια υποθετω,οποτε no harm done

 

-To comeback της Arya ηταν η καλυτερη σκηνη ολης της σεζον και με πιασε τελειως απροετοιμαστο.Κορυφη απλα

 

-Παει και ο Tyrion,ερωτοχτυπημενος και αυτος παραφορα,νομιζα θα την φιλησει εκει προς το τελος.Ασχετως αν ειναι εκνευριστικη η Danny ,ειναι σιγουρα ερωτευσιμη οταν ειναι η δυνατοτερη γυναικα της σειρας και ειναι και καλο γκομενακι, οποτε δεν τον αδικω.Ελπιζω μονο να μην εχουμε τιποτα love story τυπου Ser Jorah

 

-Εντωμεταξυ η Cersei την οποια την ειχα τελειως ξεγραμμενη και νομιζα πως θα μας αποχαιρετησει,επεστρεψε στα επιπεδα που την λατρεψαμε πιο παλια.Αδιστακτη οσο δεν παει.Και πλεον νομιζω στον θανατο του Tommen δεν κουνησε βλεφαρο,φαινεται πλεον πως εχει νεκρωσει συναισθηματικα,ισως ακομα και προς τον Jaime.Επιτελους ξανα αποκτα ενδιαφερον η συγκεκριμενη χαρακτηρας καθως ηταν λυπητερο να την βλεπεις στην διαρκεια της σεζον. 

 

-o Euron Greyjoy δεν μας ειπαν τι κανει μονο

 

Το καλυτερο επεισοδειο της σεζον το τελευταιο της 6ης και θετει βασεις για πολυ ωραια πραγματα next  year.

 

Θα μπορουσα να ξεψαχνιζω σεναριακες ευκολιες οπως ο θανατος του Tommen,το wildfire που ηταν ικανο να ανατιναξει την πολη αλλα κανεις δεν ηξερε οτι υπηρχε,ο Varys με τα ταξιδακια αστραπη του,το τζασιμο της Melissandre οταν ξαφνικα θυμηθηκε ο αλλος οτι πεθανε η Shireen,το τζασιμο του Daarrio Naharis και γενικα διαφορα τετοια μικρα χαζα,αλλα η γενικοτερη εικονα δεν μου το επιτρεπει.

 

Ελπιζω το πολυ σε 2 ακομα σεζον,η μια να ειναι με Danny να κατακτα τα 7 kingdoms και η 2η με την τελικη μαχη αναμεσα ζομπια και ανθρωπους.

 

 

well played HBO,gg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω που φτάσαμε... Να λέμε "απλά" στα ξαδέρφια. Τς τς τς :D

 

Χεχε, το να παντρεύονται ξαδέρφια υποτίθεται δεν θεωρείται καν incest στο Westeros. Ο Tywin είχε παντρευτεί την ξαδέρφη του Joanna Lannister π.χ.

Γενικά και στην πραγματική ιστορία υπήρχαν πολλά μέρη σε διάφορες ιστορικές περιόδους που θεωρούνταν νορμάλ και ήταν συνηθισμένο (και τώρα βασικά σε πολλές χώρες της μέσης ανατολής π.χ.).

 

 

Η σειρά διαδοχής δεν πάει Mad king->Rhaegar->Viserys->Daenerys? ή τα παιδιά του Rhaegar επειδή ήταν πρίγκιπας περνούν την σειρά της διαδοχής από τα άλλα δύο παιδιά του Mad King?

 

Νομίζω ότι τα παιδιά του πρωτότοκου προηγούνται του δευτερότοκου. Δηλαδή Mad King --> Rhaegar --> παιδιά του Rhaegar --> Viserys---> παιδιά του Viserys ---> Daenerys κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον η ντανι εχει μαζεψει ολο το συρφετο (δρακους, ντοθρακι, ταιρελ, μαρτελ, γκρεητζοη, ανσαλιντ κλπ) δε βλεπω πως θα μπορουσε ενας αποδεκατισμενος οικος (λανιστερ) να της σταθει εμποδιο..

 

επισης δε νομιζω ο τζον ... ταργκαριεν να κινηθει νοτια ξεροντας τι υπαρχει βορεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πάντως η Ντάνι το είπε καθαρά για συμμαχία με γάμο στο Westeros. 

Υπάρχει κάποιος σοβαρός υποψήφιος εκτός από το Jon Stark;

Lanister, προφανώς όχι γιατί είναι οι εχθροί.

Tyrell, όχι,

Martell, ;όχι,

Baratheon, ;όχι,

Greyjoys : δεν νομίζω γιατί έχει συμμαχίσει εναντίον του θείου.

Vale-Aryns , χλωμό να παντρευτεί το ζαβό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά εάν σκεφτείς ότι το Vale ουσιαστικά το ελέγχει ο Littlefinger - ο οποίος μας αποκάλυψε το όνειρό του (= ο Iron Throne) - ένας γάμος μεταξύ Daeneris και Littlefinger δεν είναι απίθανος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω η Dany να ριψοκινδυνέψει με τη πιθανότητα να κάνει γιο και να βγει σαν το Viserys (προϊόν αιμομιξίας) :P

 

Θα μου πεις και η ίδια προϊόν αιμομιξίας είναι, αλλά οι πιθανότητες να βγει κάποιος τρελός ή με κάποιου είδους ασθένεια αυξάνονται με την αιμομιξία.

 

Παιδιά, ξεχνάτε ότι η Daenerys είναι στείρα. Δεν μπορεί να κάνει παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...