Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 7 (Open Spoiler Thread Seasons 1-6)


CarbonFibre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mας μπερδέψατε που το ανοιξατε τοσο νωρις το 7ο.

Οποτε θα γράψω εδω αφου το άλλο θα χαθει σιγά σιγά...

 

Aν έχω ένα παράπονο, δεν είναι από τη σειρά αλλά από τις διαρροές.

Ακολουθουν σποιλερ

 

 

(πχ εδώ ειχε γραφτεί από κάποιον ότι στη μάχη των μπάσταρδων θα πεθάνει ο Μπολτον, ο Ρικον και ο γιγαντας, πράγμα που συμαίνει ότι οι διαρροές είναι πολλές, όπως και το ότι ειμασταν σιγουροι ότι η Σερσει θα τινάξει τα πάντα και ο Σνοου είναι ταργκέριαν.)

Κι εδώ έχω μια απορία. Που λέει μέσα στη σειρά ότι ο Σνοου είναι ταργκέριαν? Το αναφέρει κάπου, διότι το έχασα αυτό.

Κατά τα άλλα, αυτά με τους χρόνους, το πώς πήγε ο τάδε εκει και ξαναγύρισε με κάνουν και γελάω. Ζητάτε ρεαλισμό σε ένα παραμύθι με δράκους και ζόμπι. Κάποιοι έχουν ταυτιστει τόσο πολύ με τον φανταστικό κόσμο του Μάρτιν που νομίζουν πως η φαντασια λειτουργεί μέσα από φυσικους νόμους, χρόνους κτλ. Μη δινεται βάση σε αυτά, χάνετε την ουσία.

Κατά τα άλλα, δε βλέπω αυτή τη στιγμη κάποιο τρόπο να τη γλιτώνει η Σέρσει. Ειτε θα την φάει ο αδελφός της, είτε θα ητηθεί κατά κράτος από τη μια και τεράστια συμμαχία που υπάρχει. Και αυτή η συμμαχία θα είναι που κατά τη γνωμη μου θα αντιμετωπίσει στο τέλος τους ζωντανους νεκρους.

Αν οι άνθρωποι νικήσουν, είναι ηλίου φαεινότερον ότι ο Σνόου, εφόσον επιζήσει θα είναι ο αποδεκτός άρχοντας του Βορρά, η Νταινέρις θα είναι η κοινά αποδεκτή παντοκράτωρ, οι σιδερογέννητοι θα επιστρέψουν στα νησιά τους ως άρχοντες, η Τάιρελ θα πάρει την εκδίκησή της, το ίδιο και το Ντορν και όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

Όσο για τον μικροδάχτυλο, νομίζω ότι θα φαγωθεί κάποια στιγμη. Δεν νομίζω ότι έχει πάρει χαμπάρι, τι έρχεται από τις ελευθερες πόλεις.

 

 

Ωραια σεναριακά η φάση με την Άρυα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για το ότι ο Τζον είναι ταργκαριεν το ξέρουμε από το tower of joy.

 

Αυτό που σκεφτόμουν τώρα είναι ότι ο τυριον θα είναι αυτός που θα κάνει τη συμμαχία νταινερις σταρκ Γιατί η σανσα θυμάται ότι την βοήθησε τότε και ότι δεν την βιασε κτλ και ότι την σεβάστηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, γέννησε, αλλά γέννησε τερατάκι. Άρα μπορεί να κάνει παιδιά, απλά δεν είναι 100% ότι θα είναι άνθρωποι.

 

Από την προφητεία της Mirri Maz Duur

"When the sun rises in the west and sets in the east. When the seas go dry and mountains blow in the wind like leaves. When your womb quickens again, and you bear a living child. Then he will return, and not before."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mας μπερδέψατε που το ανοιξατε τοσο νωρις το 7ο.

Οποτε θα γράψω εδω αφου το άλλο θα χαθει σιγά σιγά...

 

Aν έχω ένα παράπονο, δεν είναι από τη σειρά αλλά από τις διαρροές.

Ακολουθουν σποιλερ

 

 

(πχ εδώ ειχε γραφτεί από κάποιον ότι στη μάχη των μπάσταρδων θα πεθάνει ο Μπολτον, ο Ρικον και ο γιγαντας, πράγμα που συμαίνει ότι οι διαρροές είναι πολλές, όπως και το ότι ειμασταν σιγουροι ότι η Σερσει θα τινάξει τα πάντα και ο Σνοου είναι ταργκέριαν.)

Κι εδώ έχω μια απορία. Που λέει μέσα στη σειρά ότι ο Σνοου είναι ταργκέριαν? Το αναφέρει κάπου, διότι το έχασα αυτό.

Κατά τα άλλα, αυτά με τους χρόνους, το πώς πήγε ο τάδε εκει και ξαναγύρισε με κάνουν και γελάω. Ζητάτε ρεαλισμό σε ένα παραμύθι με δράκους και ζόμπι. Κάποιοι έχουν ταυτιστει τόσο πολύ με τον φανταστικό κόσμο του Μάρτιν που νομίζουν πως η φαντασια λειτουργεί μέσα από φυσικους νόμους, χρόνους κτλ. Μη δινεται βάση σε αυτά, χάνετε την ουσία.

Κατά τα άλλα, δε βλέπω αυτή τη στιγμη κάποιο τρόπο να τη γλιτώνει η Σέρσει. Ειτε θα την φάει ο αδελφός της, είτε θα ητηθεί κατά κράτος από τη μια και τεράστια συμμαχία που υπάρχει. Και αυτή η συμμαχία θα είναι που κατά τη γνωμη μου θα αντιμετωπίσει στο τέλος τους ζωντανους νεκρους.

Αν οι άνθρωποι νικήσουν, είναι ηλίου φαεινότερον ότι ο Σνόου, εφόσον επιζήσει θα είναι ο αποδεκτός άρχοντας του Βορρά, η Νταινέρις θα είναι η κοινά αποδεκτή παντοκράτωρ, οι σιδερογέννητοι θα επιστρέψουν στα νησιά τους ως άρχοντες, η Τάιρελ θα πάρει την εκδίκησή της, το ίδιο και το Ντορν και όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

Όσο για τον μικροδάχτυλο, νομίζω ότι θα φαγωθεί κάποια στιγμη. Δεν νομίζω ότι έχει πάρει χαμπάρι, τι έρχεται από τις ελευθερες πόλεις.

 

 

Ωραια σεναριακά η φάση με την Άρυα. 

Pontez2, Δεν χρειάζεσαι spoiler tags για την 6 σεζον εδώ. Είναι ελεύθερα μέχρι την 6η σεζόν μιας και τελείωσε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο!

Αφού οι Targaryen ήταν αιμομίκτες. Η Daenerys, αν δεν κάνω λάθος, θα παντρευόταν τον Rhaegar αν δεν είχε πεθάνει...

 

Ο πατέρας της είχε παντρευτεί την αδερφή του...

Οι Ταργκς ναι, οι Σταρκς όμως δεν είναι εξοικειωμένοι με την ιδέα. Δεν βλέπω τον Τζον να δέχεται κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλορίζικο!

 

Οι Ταργκς ναι, οι Σταρκς όμως δεν είναι εξοικειωμένοι με την ιδέα. Δεν βλέπω τον Τζον να δέχεται κάτι τέτοιο

Καλά ο Jon τραγουδάει...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω η Dany να ριψοκινδυνέψει με τη πιθανότητα να κάνει γιο και να βγει σαν το Viserys (προϊόν αιμομιξίας) :P

 

Θα μου πεις και η ίδια προϊόν αιμομιξίας είναι, αλλά οι πιθανότητες να βγει κάποιος τρελός ή με κάποιου είδους ασθένεια αυξάνονται με την αιμομιξία.

 

Τα γονίδια είναι ουδέτερα, δεν έχουν ηθικούς κανόνες και περιορισμούς. Απλά σε κλειστούς πληθυσμούς κάποια χαρακτηριστικά (θετικά ή αρνητικά) έχουν διαφορετική συχνότητα να παρουσιαστούν στους απογόνους τους από ότι στο γενικό πληθυσμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σεζόν 7 είναι η τελευταία, προφανώς η μισή θα είναι ξεκαθάρισμα λογαριασμών των οίκων και η άλλη μισή οι εναπομείναντες οίκοι θα παίξουν σούτια με whitewalkers. Αν υπάρχει και 8η σεζόν, θα υπάρχει μια σεζόν για καθένα από τα παραπάνω plots.

 

Προσωπικά προτιμώ η επόμενη σεζόν να είναι η τελευταία, δεν βλέπω πως μια ολόκληρη σεζόν (7η) θα ασχολείται με το ξεντέριασμα της Σέρσεϊ (θα είναι έκπληξη να διασωθεί) από τους υπόλοιπους και μια άλλη σεζόν (8η) θα έχει 3-4-5 μάχες με τους whitewalkers.

 

Εκτός αν παίξουν τρελά twists και προδοσίες στην 7η σεζόν και το θέμα σηκώνει 1 επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σεζόν 7 είναι η τελευταία, προφανώς η μισή θα είναι ξεκαθάρισμα λογαριασμών των οίκων και η άλλη μισή οι εναπομείναντες οίκοι θα παίξουν σούτια με whitewalkers. Αν υπάρχει και 8η σεζόν, θα υπάρχει μια σεζόν για καθένα από τα παραπάνω plots.

 

Προσωπικά προτιμώ η επόμενη σεζόν να είναι η τελευταία, δεν βλέπω πως μια ολόκληρη σεζόν (7η) θα ασχολείται με το ξεντέριασμα της Σέρσεϊ (θα είναι έκπληξη να διασωθεί) από τους υπόλοιπους και μια άλλη σεζόν (8η) θα έχει 3-4-5 μάχες με τους whitewalkers.

 

Εκτός αν παίξουν τρελά twists και προδοσίες στην 7η σεζόν και το θέμα σηκώνει 1 επιπλέον.

 

2 σεζόν έχει ακόμα αλλά με μειωμένα επεισόδια (7 η έβδομη, 6 η όγδοη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες

 

με τον littlefinger τι γίνεται??

 

στο king in the north τι καταλαβατε εσεις απο τις ματιες στην αιθουσα και στο τελος με την Σανσα?

 

θα στηριξει Χιονη (οσο γινεται για μικροδαχτυλο)

 

ή

 

δεν τον συμφερει και θα ξεκινησει να βαλει την Σανσα Queen in the north????

 

 

και επίσης σε ολα τα βασίλεια ειναι γυναικες εκτός από τον Βορρα που εβαλαν Jon Snow

 

πολυ φεμινισμος λεμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jon Targaryen, το Snow,δεν ισχυει πλεον,δεν ειναι νοθος αλλιως οπως ειδαμε δεν θα ικετευε τον αδερφο της να κρατησει την ταυτοτητα του μυστικη η Lyanna. Οπως εχουν τα πραγματα ειναι ο πρωτος δικαιωματικα διαδοχος του θρονου ,πανω και απο την Ντενερις. Αλλα δεν το ξερει ακομη.

 

Το θεμα ποιος αλλος περα απο τον εμπιστο φιλο του Ned Stark, τον Reed, το ξερει η το υποψιαζεται? Ο Varys? O Littlefinger? Αν ο δευτερος το ξερει,τοτε τον συμφερει να μεινει King of the North ο Jon και να μην μαθει την αληθεια ,ωστε να ελπιζει με τον α η β τροπο να εχει την υποστηριξη τους για να διακδικησει αυτος τον Iron Throne. Και κακως υποψιαζονται καποιοι φιλοι οτι θυμωσε η ζηλεψε που εγινε ο Jon King of the North. Καθολου δεν τον ενδιαφερει,απλα θελει καποιον που να μην ειναι εναντιον του,ενα συμμαχο. Αυτος στοχευει στον Iron Throne. Ακομη και αν δεν τον εμπιστευονται ,τα Σταρκακια,αυτη την δεδομενη περιοδο ειναι συμμαχοι γιατι τους εσωσε και αυτο δεν μπορουν να το αγνοησουν η να στραφουν εναντιον του χωρις αφορμη,αλλιως θα τον ειχε αποκεφαλισει εν συντομια ο Jon που ξερει οτι πουλησε την Sansa στους Bolton. Βεβαια η  αγαπημενη μας psycho killer Arya μπορει να εχει αλλη γνωμη αν μαθει την αληθεια. Εδω να θυμηθουμε οτι και με βαση την προφητεια ειναι το μικροτερο παιδι μεγαλου οικου του Westeros αρα μπορει να ειναι αυτη που θα σκοτωσει την Σερσι θεωρητικα.

 

Σχετικα με την διαδοχη στην οικογενεια Σταρκ,τυπικα προτεραιοτητα εχει ο Bran που ομως δεν ξερουν οτι ζει και ειναι και αναπηρος,οποτε δεν μπορει.Ο Jon εχει αιμα Stark, του το ειπε ο ιδιος ο Ned οπως θυμομαστε οταν αποχαιρετιστηκαν '' you have my blood''. Αρα επειδη παντα τα αγορια υπερτερουν εναντι των γυναικων που ηταν σε υποδεεστερη κοινωνικα θεση,ουτως η αλλως ειναι και ο πιο καταλληλος διαδοχος για King in the North.

 

Θεωρητικα μπορει ο Jon να κανει τα παντα,να παντρευτει την Sansa, την Daenerys και να διεκδικησει οποιον απο τους δυο θρονους θελει η και τους δυο. Επιτρεπονται εδω βιβλιοσποιλερ? Γιατι ηθελα να πω κατι που εχω ακουσει απο φιλο που εχει διαβασει τα βιβλια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες

 

με τον littlefinger τι γίνεται??

 

στο king in the north τι καταλαβατε εσεις απο τις ματιες στην αιθουσα και στο τελος με την Σανσα?

 

θα στηριξει Χιονη (οσο γινεται για μικροδαχτυλο)

 

ή

 

δεν τον συμφερει και θα ξεκινησει να βαλει την Σανσα Queen in the north????

 

 

και επίσης σε ολα τα βασίλεια ειναι γυναικες εκτός από τον Βορρα που εβαλαν Jon Snow

 

πολυ φεμινισμος λεμε!

H Σάνσα πιστεύω να προσπαθήσει να αντικρούσει τον Littlefinger. Θα αναλάβει την πολιτική διαπλοκή που εκεί να πάει χάλια ο Τζον. Ο Τζον θα αναλάβει το στρατιωτικό και ηθικό κομμάτι.

Τώρα η Σάνσα εντέχνως αρνήθηκε το γάμο με Littlefinger, που κατά την άποψή μου ήθελε για αρχή να γίνει warden of the North μέσω της Σάνσα και μετά Βασιλιάς του Westeros.

 

Καλά τους άντρες τους ξεπάστρεψαν όλους. Αφησαν 4-5 μόνο και οι μισοί είναι ευνούχοι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...