Προς το περιεχόμενο

Κυνηγετικά όπλα και αποποιηση κληρονομιάς


tsourakis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχασα πρόσφατα τον πατέρα μου και πολλά πράγματα που έπρεπε να είχαμε κάνει νωρίτερα έμειναν στον αέρα.

Αυτό που δεν ξέρω, είναι τι προβλέπει ο νόμος για την άδεια/κατοχή/ιδιοκτησία των όπλων σε περίπτωση θανάτου του ιδιοκτήτη τους.

 

Μπορώ να τα πάρω εγώ στο δικό μου όνομα (θέλω να τα κρατήσω δηλαδή) ή η αποποιηση κληρονομιάς με υποχρεώνει να τα παραδώσω;

 

Επίσης παρόλο που ξέρω ότι είναι 4 όπλα με άδεια έχω βρει μόνο τη μία (που ισχύει μέχρι το 2018) ενώ στα υπόλοιπα δεν ξέρω που βρίσκονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μερική ή επιλεκτική αποποίηση. Είναι φάση "ή όλα ή τίποτα".

Για τα όπλα και τις χαμένες άδειες καλύτερα να ρωτήσεις στο οικείο τμήμα ασφαλείας της ΕΛ.ΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άδειες λογικά υπάρχουν στην αστυνομία, αφού ήταν νόμιμα. Ο πατέρας μου είχε ένα κυνηγετικό όπλο του οποίου η άδεια είχε λήξει προ Χριστού και πριν δύο χρόνια επικοινώνησαν μαζί του για να την ανανεώσει ή να το παραδώσει + πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε ο θειος μου καποια ωραια συλλεκτικα κομματια και οταν πεθανε εμειναν στο ξαδερφο μου, ο οποιος πηρε αδεια αφου πληρωσε αρκετα χρηματα... ειναι μια διαδικασια που πρεπει να γινει, ρωτα στο α.τ θα σου πουν... βεβαια παιζει ρολο αν εισαι ο ιδιος κυνηγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, 

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα λόγω ότι χθες έχασα τον παππού μου, το όπλο που το παραδίδω? Και τι χαρτιά κατά την παράδοση του όπλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΑΣΤ ΤΜΗΜΑ πηγαίνουν οι εγγύτεροι των συγγενών [κληρονόμοι] με το χαρτί από τον οικείο δήμο και το ειρηνοδικείο, υπάρχει δεν υπάρχει δημοσιευμένη διαθήκη και δηλώνουν τη θέλουν για τη κυριότητα του οπλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...