Προς το περιεχόμενο

Γνώση ύπαρξης θυρίδας σε τράπεζα


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο καιρό πέθανε ο πατέρας της πεθεράς μου . Έμενε μαζί μας στον Πύργο.

 

Η πεθερά μου εικάζει ότι της είχε πει πριν κάποια χρόνια πως "οταν πεθάνω θα βρεις"

 

Ένας 4ψήφιος αριθμός πίσω από μια φωτογραφία (την έχουμε σπίτι την φωτογραφία) λέει η πεθερά μου πως ανήκει σε τραπεζική θυρίδα.

 

Αναθέσαμε σε ένα δικηγόρο στην Αθήνα να κοιτάξει αν είχε θυρίδα στην Πειραιώς. Μας πήρε σήμερα και μας είπε οτι δεν υπάρχει κάτι.

 

Το θέμα είναι τώρα ότι η πεθερά μου έχει κινητικά προβλήματα και δεν μπορώ να την τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι για εξουσιοδοτήσεις η σε τράπεζες. Συν του ότι είμαστε στον Πύργο , συν του ότι τα πρωινά δουλεύω.

 

Με λίγα λόγια θέλουμε να ενημερωθούμε επίσημα από όλες τις τράπεζες αν ο παππούς είχε θυρίδα στο όνομα του. Μόνο αν είχε θυρίδα. Δεν θέλουμε να μας την ανοίξουν. 

Με μια εξουσιοδότηση σε κάθε τράπεζα ξεχωριστά (+ ληξιαρχική πράξη θανάτου + πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών) μπορούν οι τράπεζες να γνωστοποιήσουν στην πεθερά μου αν ο παππούς είχε θυρίδα στο όνομα του?

 

Τονίζω. Μόνο αν έχει θυρίδα. Όχι να μας την ανοίξουν γιατί για αυτό θέλει άλλα δικαιολογητικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γαμάτος ο συγχωρεμένος...

 

Σαν σενάριο αστυνομικής ταινίας, μοιάζει. "Αφησε έναν 4ψήφιο αριθμό πίσω απο μια φωτογραφια".

 

Βρε μήπως είναι κάνα pin ;  :-D  :-D  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτόν τον λόγο όλοι οι άνθρωποι (όχι εδώ, στον πολιτισμό αναφέρομαι) από μικρή ηλικία και υγιέστατοι γράφουν διαθήκη!

Η διαθήκη παίδες δεν είναι τίποτα, είναι πανεύκολη διαδικασία και έχει ισχύ ακόμη και εάν γραφτεί ιδιοχείρως σε μια κόλλα χαρτί!

Την γράφεις και να την αναιρεις οποιαδήποτε στιγμή της ζωής σου θέλεις αν ξενερώσεις με κάποιον, δεν σε δεσμεύει κανείς και πουθενά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην γίνεται πάντως πλέον έχουν μείνει πολύ λίγες τράπεζες (4 αν δεν κάνω λάθος) και οι πιθανότητες είναι να 'ναι σε κάποια από τις μεγάλες που συγχωνεύτηκαν με άλλες, αφού δοκίμασες στην Πειραώς δοκίμασε και Εθνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάτος ο συγχωρεμένος...

 

Σαν σενάριο αστυνομικής ταινίας, μοιάζει. "Αφησε έναν 4ψήφιο αριθμό πίσω απο μια φωτογραφια".

 

Βρε μήπως είναι κάνα pin ;  :-D  :-D  :-D

 

Μπορεί , δεν αποκλείεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο 4ψηφιος αριθμός αντιπροσωπεύει ταχυδρομική θυρίδα; Μπορεί να είναι οτιδήποτε από πινακίδα κυκλοφορίας εως ΡΙΝ για τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτόν τον λόγο όλοι οι άνθρωποι (όχι εδώ, στον πολιτισμό αναφέρομαι) από μικρή ηλικία και υγιέστατοι γράφουν διαθήκη!

Η διαθήκη παίδες δεν είναι τίποτα, είναι πανεύκολη διαδικασία και έχει ισχύ ακόμη και εάν γραφτεί ιδιοχείρως σε μια κόλλα χαρτί!

Την γράφεις και να την αναιρεις οποιαδήποτε στιγμή της ζωής σου θέλεις αν ξενερώσεις με κάποιον, δεν σε δεσμεύει κανείς και πουθενά!

Έχει ισχύ όμως και για μελλοντικά αποκτήματα; Εννοώ αν τη γράψεις αρκετά πριν πεθάνεις μπορείς να γράψεις ότι αν αποκτήσεις οτιδήποτε άλλο πάει σε συγκεκριμένο πρόσωπο πχ; Ή αν δεν πάνε όλα σε έναν πως το κανονίζεις αν δεν τα έχεις αποκτήσει ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπας και ειναι τυποτα καμια ημερομηνια που βγηκε η φωτο τυπου 2398 ξερω γω.Νομίζω είχε ανοιχτεί και πιο παλιά ένα τέτοιο θέμα.Η θυρίδα επίσης απαιτεί και κλειδάκι άμα δεν έχετε κλειδάκι πες οτι θέλετε να ανοιχτεί θέλετε και κλειδαρά μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ισχύ όμως και για μελλοντικά αποκτήματα; Εννοώ αν τη γράψεις αρκετά πριν πεθάνεις μπορείς να γράψεις ότι αν αποκτήσεις οτιδήποτε άλλο πάει σε συγκεκριμένο πρόσωπο πχ; Ή αν δεν πάνε όλα σε έναν πως το κανονίζεις αν δεν τα έχεις αποκτήσει ακόμα;

Σκίζεις το χαρτί και φτιάχνεις ένα άλλο :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν θες να αφήσεις κάτι σε μη συγγενή η διαθήκη πρέπει να είναι δημόσια, δεν μπορεί να είναι ούτε ιδιόγραφη ούτε μυστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλαμε ένα δικηγόρο από την Αθήνα (συγγενής) να κοιτάξει στην Πειραιώς σε πρώτη φάση. Σήμερα μας ενημέρωσε πως δεν υπάρχει θυρίδα στο όνομα του παππού.

Έχω στείλει mail στις υπόλοιπες 3 τράπεζες να δω τι χαρτιά χρειάζονται μόνο για γνωστοποίηση ύπαρξης θυρίδας και όχι για άνοιγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνεις ότι θέλεις όπου θέλεις ιδιοχείρως με την υπογραφή σου φτάνει να έχεις σώας τα φρένας!

Εννοείται πως σε συμβολαιογράφο επίσημα είναι προτιμότερο, όμως αν το χαρτί γράφει συγκεκριμένα πράγματα (που βαριέμαι να γράφω τώρα) έχει γραφτεί με την θέληση μας και έχει την υπογραφή μας, ισχύει κανονικά στο δικαστήριο και όποιος και να το προσβάλει δεν θα κερδίσει τίποτα!

 

Ρωτήστε και θα σας πούνε, δεν γράφουμε τίποτα χωρίς να το γνωρίζουμε έτσι επειδή μας κατέβηκε στο κεφάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...