Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα νέου τραπεζικού λογαριασμού


satafaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Η κοπέλα μου εργάζεται αλλά την πληρώνουν με μετρητά στο χέρι και δεν έχει κανέναν τραπεζικό λογαριασμό.

Στα απαραίτητα έγραφα από τράπεζα που της δώσανε για να ανοίξει λογαριασμό λέει χαρτί από τον εργοδότη ότι θα την πληρώνει μέσω τραπέζης.

 

Δηλαδή δεν θα μπορεί να ανοίξει παρά μόνο αν δεχτεί να  την πληρώσει μέσω τραπέζης;

 

 

Η καταβολή μισθοδοσίας μεσω τραπεζικου λογαριασμου είναι μονόδρομος .Θα εχει μεγαλο πρόβλημα ο εργοδότης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.ανοιξα νεο λογαριασμό στην ετε και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου δωσουν αλλη καρτα αναληψεων και οτι θα πηγαίνω με αυτην που εχω και θα επιλέγω λογαριασμό.το προβλημα ειναι οτι εγω θελω να πληρωνω καποια πραγματα απο τον παλιο λογαριασμό και καποια απο τον νεο.πως θα γινεται η επιλογή του λογαριασμού κατα την πληρωμή σε ενα κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο ειναι τρεχουμενοι ή ταμιευτηριου ? Νομιζω θα ειναι διαφορετικοι και σε καταστημα σε ρωτανε απο ποιον θελεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόκειται να πληρώσεις σε POS σε ρωτάνε ποιος λογαριασμός θες να χρεωθεί. Το ίδιο ισχύει και για αναλήψει από ΑΤΜ. Ωστόσο χρησιμοποιείται μόνο ο πρώτος λογαριασμός σε ηλεκτρονικές συναλλαγές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αν πρόκειται να πληρώσεις σε POS σε ρωτάνε ποιος λογαριασμός θες να χρεωθεί. Το ίδιο ισχύει και για αναλήψει από ΑΤΜ. Ωστόσο χρησιμοποιείται μόνο ο πρώτος λογαριασμός σε ηλεκτρονικές συναλλαγές 

Ετσι ακριβως οπως τα λες νομιζω κι εγω ....Και για τα pos και για συναλλαγες μεσω internet .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fysikos είπε

Καλησπέρα.ανοιξα νεο λογαριασμό στην ετε και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου δωσουν αλλη καρτα αναληψεων και οτι θα πηγαίνω με αυτην που εχω και θα επιλέγω λογαριασμό.το προβλημα ειναι οτι εγω θελω να πληρωνω καποια πραγματα απο τον παλιο λογαριασμό και καποια απο τον νεο.πως θα γινεται η επιλογή του λογαριασμού κατα την πληρωμή σε ενα κατάστημα;

Γιατί δεν μπορούν? Εγώ στη alpha είχα μια χρεωστική mastercard, ζήτησα άλλη μία visa, και μου έδωσαν.

Πάντως δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής λογαριασμού χρέωσης τη στιγμή που κάνεις αγορές με χρεωστική, είτε σε κατάστημα, είτε από το internet. Θα χρεωθεί ο λογαριασμός που έχει οριστεί από σένα ως πρώτος/κύριος. Μόνο όταν κάνεις ανάληψη από ATM έχεις δικαίωμα να επιλέξεις από ποιο λογαριασμό θα τραβήξεις χρήματα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι το γιατί θέλεις να πληρώνεις κάποια πράγματα από τον παλιό λογαριασμό και κάποια από τον νέο. Αν θέλεις εξήγησε το πρόβλημα που υπάρχει, σίγουρα θα υπάρχει και λύση. Υπόψιν ανά πάσα στιγμή μπορείς μέσω i-bank να μεταφέρεις εύκολα και γρήγορα όσα χρήματα θέλεις από τον έναν λογαριασμό στον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε super market εχω δει που ρωτανε ποιον λογαριασμο να χρεωσουν οταν η καρτα εχει παραπανω απο εναν .Με επιφυλλαξη ειχαν καρτα Εθνικης.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε super market εχω δει που ρωτανε ποιον λογαριασμο να χρεωσουν οταν η καρτα εχει παραπανω απο εναν .Με επιφυλλαξη ειχαν καρτα Εθνικης.

Δεν ρωτάνε ποιον λογαριασμό να χρεώσουν, ρωτάνε αν ο κύριος λογαριασμός(αυτός που είναι ορισμένος να χρεώνεται) είναι όψεως ή ταμιευτηρίου. Και ναι, μόνο στις χρεωστικές της Εθνικής συμβαίνει αυτό, όχι στις χρεωστικές των άλλων τραπεζών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε με την σύζυγο απο εναν λογαριασμό στην ετε μισθοδοσιας (ταμιευτηρίου) και ειπαμε να κανουμε εναν νεο οπου θα βαζουμε χρηματα και θα ειχαμε μια καρτα αναληψεων την οποια να χρησιμοποιούμε σε μαρκετ,ψωνια για το σπιτι κτλ ωστε να ελεγχουμε καλυτερα τα εξοδα.

Απο την εθνικη μου ειπαν οτι θα μας εμφανίζεται στο ebanking ο νεος λογαριασμός αλλα δεν μας δινουν αλλη καρτα αναληψεων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε πληρωμες παντως μεσω ebanking με αφηνει να διαλεξω λογαριασμο χρεωσης η Eurobank . 

Μα εδώ δε μιλάμε για πληρωμές μέσω e-banking, μιλάμε για πληρωμές με χρεωστική κάρτα.

50 λεπτά πριν, fysikos είπε

Εχουμε με την σύζυγο απο εναν λογαριασμό στην ετε μισθοδοσιας (ταμιευτηρίου) και ειπαμε να κανουμε εναν νεο οπου θα βαζουμε χρηματα και θα ειχαμε μια καρτα αναληψεων την οποια να χρησιμοποιούμε σε μαρκετ,ψωνια για το σπιτι κτλ ωστε να ελεγχουμε καλυτερα τα εξοδα.

Απο την εθνικη μου ειπαν οτι θα μας εμφανίζεται στο ebanking ο νεος λογαριασμός αλλα δεν μας δινουν αλλη καρτα αναληψεων. 

Αν ο μόνος τρόπος για εσάς ώστε να ελέγχετε καλύτερα τα έξοδα είναι να υπάρχει ξεχωριστός λογαριασμός με δική του κάρτα(σε μένα φαίνεται υπερβολικό, αλλά δεν έχει σημασία), τότε να επιμείνεις. Κάνε αυτό που έκανα και εγώ, αν η κάρτα σου είναι πχ mastercard ζήτα και visa.

Αν πάλι αρνηθούν δεν μένει τίποτα άλλο, αναγκαστικά θα ανοίξεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα και θα βάζεις εκεί λεφτά για μάρκετ και ψώνια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...