Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι παραϊατρικα επαγγελματα και ποια όχι;


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα ανοιξει και ενα αλλο σχετικο τοπικ.. επειδη ψαχνω και σχολες εκτος Ελλάδας θελω καποιον να μου εξηγησει δυο πραγματα.. καταρχας τι ειναι το παραϊατρικο επαγγελμα. Ειναι ολα τα επαγγελματα υγειας εκτος απο τον γιατρο; Οι βιολογοι, ψυχολογοι, διαιτολογοι, οδοντιατροι ειναι παραιατρικο η οχι επαγγελμα; Επισης ακουω να λενε νοσηλευτικο και παραϊατρικο προσωπικο.. οι νοσηλευτες δεν ειναι παραϊατρικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ανοιξει και ενα αλλο σχετικο τοπικ.. επειδη ψαχνω και σχολες εκτος Ελλάδας θελω καποιον να μου εξηγησει δυο πραγματα.. καταρχας τι ειναι το παραϊατρικο επαγγελμα. Ειναι ολα τα επαγγελματα υγειας εκτος απο τον γιατρο; Οι βιολογοι, ψυχολογοι, διαιτολογοι, οδοντιατροι ειναι παραιατρικο η οχι επαγγελμα; Επισης ακουω να λενε νοσηλευτικο και παραϊατρικο προσωπικο.. οι νοσηλευτες δεν ειναι παραϊατρικο;

 

Παραϊατρικά επαγγέλματα ασκούν: οι νοσοκόμοι, οι µαίες , οι φυσιοθεραπευτές, όσοι εργάζονται σε  κλινικά εργαστήρια, οι οπτικοί, οι διαιτολόγοι, οι λογοθεραπευτές, οι εργοθεραπευτές κτλ..

Οι οδοντίατροι είναι ιατροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραϊατρικά επαγγέλματα ασκούν: οι νοσοκόμοι, οι µαίες , οι φυσιοθεραπευτές, όσοι εργάζονται σε  κλινικά εργαστήρια, οι οπτικοί, οι διαιτολόγοι

Οι οδοντίατροι είναι ιατροί.

 

 

Είμαι πολύ offtopic, αλλά πως γίνεται το προφίλ σου να λέει ότι έχεις 0 μηνύματα, ενώ έχεις γράψει σε αρκετά θέματα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Είμαι πολύ offtopic, αλλά πως γίνεται το προφίλ σου να λέει ότι έχεις 0 μηνύματα, ενώ έχεις γράψει σε αρκετά θέματα;

 

Tα post στην ενοτητα Ψυχαγωγια δεν μετρανε στον counter. Συνεχιστε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Παραβλεπω λιγο τα ασχετα)
Οποτε παραϊατρικοι ειναι αυτοι που εχουν τη διαγνωση του γιατρου και εφαρμοζουν τη θεραπεια που ο γιατρος ζητησε; Οι φαρμακοποιοι και οι βιολογοι δεν ειναι ουτε παραϊατρικο ουτε ιατρικο προσωπικο αρα, ειναι δικια τους κατηγορια; Οι ψυχολογοι κανουν διαγνωση ενος ψυχικου νοσηματος η και αυτοι πρεπει να εχουν διαγνωση ψυχιατρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παραϊατρικά επαγγέλματα ασκούν: οι νοσοκόμοι, οι µαίες , οι φυσιοθεραπευτές, όσοι εργάζονται σε  κλινικά εργαστήρια, οι οπτικοί, οι διαιτολόγοι, οι λογοθεραπευτές, οι εργοθεραπευτές κτλ..

Οι οδοντίατροι είναι ιατροί.

 

Οι οπτικοί γιατί δε θεωρούνται γιατροί; Περίεργο μου φαίνεται, ειδικά αν μπορούν να χειρουργήσουν κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παραιατρικό επάγγελμα η ψυχολογία.Ανεξάρτητοι επιστήμονες είμαστε

 

In fact λόγω της μεγάλης διείσδυσης της η ψυχολογία έχει αρχίσει να θεωρήται hub science πλέον 

 

“[Researchers] quantified the patterns of scientific influence within and across the sciences based on citation data from more than one million journal articles appearing in 7,121 natural and social sciences journals. . . . Seven hub sciences can be identified, and psychology emerged as one of them.”

 

 

 

 

sKYVIEWOFpSYCHOLOGY.jpg

 

 

Mapping the backbone of science

http://scimaps.org/exhibit/docs/05-boyack.pdf

 

http://psychology-dev.clas.asu.edu/sites/default/files/downloads/mcbeath-okun.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος θες να μου πεις τι ειναι hub science? Και επειδη το εχω απορια, καποιος που εχει ενα προβλημα και χρειαζεται να τον δει ενας ειδικος (ψυχολογικο προβλημα οχι σωματικο) με ποιο κριτηριο παει σε ψυχολογο ή ψυχιατρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οπτικοί γιατί δε θεωρούνται γιατροί; Περίεργο μου φαίνεται, ειδικά αν μπορούν να χειρουργήσουν κιόλας.

 

μήπως εννοεις οφθαλμιατροι; Διοτι απ οτι ξερω, οπτικοι ειναι αυτοι που φτιαχνουν τα γυαλια ορασεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μήπως εννοεις οφθαλμιατροι; Διοτι απ οτι ξερω, οπτικοι ειναι αυτοι που φτιαχνουν τα γυαλια ορασεως.

 

Ναι δίκιο έχεις, μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορος παραϊατρικο επαγγελμα ειναι λιγο υποτιμητικος θα ελεγα. Πλεον χρησιμοποιείται πιο πολυ ο ορος επαγγελματίας υγείας. Το οτι δεν ειναι γιατροι δε σημαινει οτι δεν ασκουν σημαντικο εργο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...