Προς το περιεχόμενο

Περί οδικής...


Fu Manchu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Πρόσφατα είχα ενα πρόβλημα με το αυτοκινητο μου και χρειάστηκε να καλέσω

την οδική της ασφαλιστικής μου, όπου έχω κάλυψη για οδική στο συμβόλαιο. Το αυτοκίνητο με άφησε στο χώρο εργασίας μου που είναι μακριά από το κέντρο της πόλης. Το πρόβλημα δεν ήταν στην μπαταρία καθώς έγινε προσπαθεια με καλώδια για να πάρει μπρός αλλά δεν έπαιρνε. Το πρόβλημα ήταν ηλεκτρολογικό στην ασφαλειοθήκη όπως αποδείχθηκε αργότερα.

 

Επειδή ήταν απόγευμα Σαββάτου και δεν θα έβρισκα κάποιο συνεργείο, και καθώς δεν ήξερα εκείνη την στιγμη εάν το πρόβλημα εάν ήταν ηλεκτρολογικό και ήθελε ηλεκτρολόγο ή μηχανικό, ζήτησα να έρθει η οδική για να πάρει το αυτοκινητο και σε πρώτη φάση να μεταφέρει το αυτοκίνητο στο σπίτι μου ώστε να μπορέσω και να γυρίσω σπίτι, και από Δευτέρα να το μετέφερα σε κάποιο συνεργείο

 

Η εταιρία μου ανέφερε πώς είναι δυνατή μόνο μια μεταφορά του οχήματος για το ίδιο περιστατικό και πώς για επιπλέον μεταφορά θα έπρεπε να πληρώσω εγώ το κόστος της μεταφοράς. 

 

Η ερώτηση μου είναι εάν αυτό ειναι λογικό από την στιγμή που έχω κάλυψη για οδική να πρέπει να πληρώσω την εξτρα μεταφορα.

 

Επειδη έχω φρικτά παραπονα από την συγκεκριμένη εταιρία καθώς η μεταφορά του αυτοκινητου εξελίχθηκε σε περιπέτεια που δεν θελω να αναλύσω, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια εταιρία που είστε ευχαριστημένοι, καθώς λήγει η ασφάλεια του αυτοκινητου σε λίγες μέρες.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην νιώθεις άσχημα για την ασφαλιστική σου, οι περισσότερες (άν όχι όλες) έτσι κάνουν. Και είναι απολύτως λογικό. Απο την στιγμή που έμεινε κάπου το αμάξι, θα έρθουν να το πάρουν και θα το πάνε όπου τους πεις εσύ (είτε κάτω απο το σπίτι, είτε σε συνεργείο της επιλογής σου). Το να στο φέρουν σήμερα σπίτι, να στο πάνε αύριο στο συνεργείο, να μην τα βρεις εσύ (στην τιμή) με το συνεργείο και να στο ξαναπάνε και σε 2ο (ή και σε 3ο) συνεργείο και παράλογο είναι και δεν το κάνει και κανείς. Αν το έκανε κάποιος, τότε όλοι θα πλήρωναν οδική, για να έρχεται το πρωί να τους φορτώνει με το αμάξι, να τους πηγαίνει στην δουλειά, και όταν σχολάνε να έρχονται να τους ξαναφορτώνουν για να τους γυρνάνε σπίτι.

Ολίγον υπερβολικό βέβαια το παραπάνω παράδειγμα, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Αν στην τιμή και στις παροχές της είναι εντάξει κάτσε εκεί που είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok δεκτό, δεν ξέρω για αυτό και ρωτάω

 

Αλλωστε ο λόγος που θέλω να φύγω είναι η ταλαιπωρία στην συνέχεια της μεταφοράς. Για αυτό

και ψάχνω μια πιο έμπιστη εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασφαλιστικες για οδικη βοηθεια συνεργαζοντε με αναλογες εταιριες οδικης  οποτε δεν θα δεις μεγαλες διαφορες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ώρες μη λειτουργείας τότε το παρατάς έξω από την πόρτα της αντιπροσωπείας ή του συνεργείου σου, και την επόμενη μέρα πρωί πρωί είσαι εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά ξέρω ότι δικαιούσαι μία μεταφορά ανά συμβάν, μία Παρασκευή απόγευμα πριν (πάρα πολλά) χρόνια που είχαμε μείνει από δίσκο-πλατώ με το Niva, η οδική (Express Service) μας πήρε, μας γύρισε σπίτι και την Δευτέρα το πρωί ξανάρθε να το πάρει να το πάει στο συνεργείο.

 

Ίσως τότε να ίσχυαν άλλοι κανόνες, να ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά ξέρω ότι δικαιούσαι μία μεταφορά ανά συμβάν, μία Παρασκευή απόγευμα πριν (πάρα πολλά) χρόνια που είχαμε μείνει από δίσκο-πλατώ με το Niva, η οδική (Express Service) μας πήρε, μας γύρισε σπίτι και την Δευτέρα το πρωί ξανάρθε να το πάρει να το πάει στο συνεργείο.

 

Ίσως τότε να ίσχυαν άλλοι κανόνες, να ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα.

Ήταν το πακέτο συμβολαίου σου τέτοιο... Εγώ είχα πάθει κάτι παρόμοιο Κυριακή... Ήρθαν από την οδική τους είπα να πάνε το αμάξι σπίτι μου και από Δευτέρα στο συνεργείο... Εκεί με ενημέρωσε ο οδηγός ότι δεν προβλέπεται από την εταιρεία δεύτερη μεταφορά για το ίδιο πρόβλημα... Ευτυχώς έπεσα σε έναν πολύ ωραίο τύπο (να ναι καλά ο άνθρωπος όπου και να είναι) μου σύστησε ένα συνάδελφο του ιδιώτη που δεν ανήκει σε κάποια εταιρεία (εξωτερικός συνεργάτης) και επειδή ήταν μικρή η απόσταση από το σπίτι στο συνεργείο μου ζήτησε 15 ευρώ για να το μεταφέρει...

Από εκεί και έπειτα το είχα ψάξει λίγο παραπάνω και ανακάλυψα ένα πακέτο του ΕΛΤΑ - ΤΤ σε συνεργασία με την interamerican για οδική βοήθεια με 36 ευρώ το 6μηνο και είχα σωθεί... (Ειδικά για ατομα όπως εγώ που λόγο δουλειάς οδηγούσα μέσα σε μια βδομάδα 3-4 διαφορετικά οχήματα ήταν ιδανικό γιατί δεν είχαν όλα οδική βοήθεια στο πακέτο της ασφάλειας και αυτό το πακέτο δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένο όχημα αλλά σε ότι αυτοκίνητο χρησιμοποιεί εκείνη την στιγμή ο ασφαλισμενος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

εγω είχα παρόμοιο περιστατικό, τους είχα καλέσει σε 5 μέρες 3 φορές. (Peugeot 106 rallye...) Βεβαια εντός Αθήνας, αρκετά κοντινές αποστάσεις δεν ξερω αμα παιζει ρολο.

Οι 2 μέρες ήταν στο καπάκι... γιατι την επόμενη παλι με άφησε.

Δεν με ρώτησαν πολλά για την βλάβη, αλλα τους ανέφερα οτι το είχα πάει συνεργείο τις προηγούμενες φορές που ήρθαν και το μάζεψαν.

 

 

Επισης η ιδια ασφαλιστική με είχε καλύψει απίστευτα σε τροχαιο που με χτυπήσαν.

Ειχα ξενερωσει τοσο ασχημα επειδη το τροχαιο με εκανε να χάσω την κηδεια του παππου μου 

οποτε το αμαξι το αφησα οπως ηταν απο την ξενερα μου, για 1 χρονο.

 

Τους πήρα μετα από 1 χρόνο -στο όριο- και η εταιρια χωρίς πολλά πολλα με κάλυψε πλήρως στην επίσκευη και μάλιστα με αλλαγή ολόκληρης της πόρτας. 

Μου ελεγε ο εμπειρογνώμονας όταν το είδε -μετα απο 1 χρόνο- οτι , ΙΣΩΣ φιλε να μην βρούμε τα αυτοκόλλητα για αυτό το αμάξι, και εγω νομιζα με δούλευε. Του λεω καλα φτιάχτε την πόρτα στα αυτοκολλητα θα κολλήσουμε; Τελικα βρήκαν και τα αυτοκόλλητα .

 

Στην anytime είμαι.. και πραγματικά με έχουν κερδίσει σαν πελάτη εκτός αν μου κάνουν καμιά πατάτα

όπως άλλη εταιρια στο παρελθόν, που μου τράκαραν μπρος-πισω το άλλο αμαξι μου ενω ήταν παρκαρισμένο και εγω στο σπιτι μου.

Ζημια 3000 ευρώ μπρος-πισω στο αμαξι, και κάλυψαν μόνο το μπροστά μερος.

Εφτεγα και εγω που δεν φώναξα την τροχαια... αλλα βασίστηκα στα λόγια 2 κυράδων...

 

 

Λιγο οφφ τοπικ

Το χειρότερο πράγμα είναι , να μην φωνάξεις την τροχαία να καταγράψει το συμβάν. Εστω και για μικρή ζημια. Αν το σκεφτείς απο το να κάθεσε να συπληρώνεις εσυ την δήλωση, βάζεις κάποιον αστυνομικό με την υπογραγή του να την φτιάξει ΣΩΣΤΑ, και δεν σου λένε κιχ -συνήθως?- οι ασφαλιστικές

Αλλίως ειστε στο ελεος του καθενα και της καθε ασφαλιστικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...