Προς το περιεχόμενο

Οι Google Maps περιλαμβάνουν τώρα WiFi-only mode και ειδοποιήσεις για καθυστερήσεις σε MMM


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε καν πλησιάζει το Google Maps στο να βάλει τα άλλα στο συρτάρι, οκ βρίσκεις που θες να πας αλλά η πλοήγηση και οι οδηγίες είναι γτπκ., είναι χειρότερο ακόμα και από το HERE

 

Υπαρχουν και χειροτερα Talk&Drive :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εχοντας χρησιμοποιησει απειρες φορες το Google Maps μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλο αλλα σα το sygic δεν ειναι. Γενικα εχω παρατηρησει οτι εντος και εκτος πολης το sygic κανει νεο υπολογισμο διαδρομης πολυ πιο γρηγορα σε περιπτωση που στριψω καπου λαθος και η φωνη του Homer Simpson ειναι ολα τα λεφτα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας χρησιμοποιησει απειρες φορες το Google Maps μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλο αλλα σα το sygic δεν ειναι. Γενικα εχω παρατηρησει οτι εντος και εκτος πολης το sygic κανει νεο υπολογισμο διαδρομης πολυ πιο γρηγορα σε περιπτωση που στριψω καπου λαθος και η φωνη του Homer Simpson ειναι ολα τα λεφτα :P

 

Την Νωταρα στο Destinator 7 την θυμασαι; :lol: :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόγραμμα δεν είναι τέλειο.

Πιστεύω πάντως ότι το google maps συνδυάζει καλή αξιοπιστία και ευκολία στην χρήση, 

Πρόσφατα έπρεπε να πάω στο 251 γενικό νοσοκομείο αεροπορίας και είπα να δοκιμάσω τα προγράμματα πλοήγησης που έχω.

Το google maps βρήκε τον προορισμό εύκολα και με πήγε σωστά.

Το navigon βρήκε τον προορισμό μόνο όταν το έγραψα ολόκληρο (251 γενικό νοσοκομείο κλπ) και έβγαλε επίσης σωστή διαδρομή.

Το Here Maps βρήκε τον προορισμό εύκολα αλλά έβγαλε να στρίψω σε επόμενο φανάρι,

Το Waze βρήκε τον προορισμό εύκολα αλλά θα με πήγαινε στην πίσω πλευρά του νοσοκομείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Igo δύναμη! Δοκίμασα αρκετές φορές copilot λόγω windows mobile, τίποτα ιδιαίτερο, δοκίμασα garmin, ομοίως, δοκίμασα destinator, καλό ήταν πλέον δεν είναι, από τότε που έβαλα igo δεν ξανά άλλαξα... το μόνο που μου άρεσε στο copilot ήταν το drag για να βάλεις ενδιάμεσο προορισμο, μέχρι εκεί. Και με google maps δεν έχω ξετρελάνει αλλά για τζάμπα καλούτσικο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην παραβλέπουμε την δυνατότητα προγραμματισμού ταξιδιών στο PC με ποιο άνετη οθόνη. Μπορείς να βρεις παραλίες, περιοχές, φωτογραφίες τοπίων κτλπ και να προγραμματίσεις στάσεις, σε εκτός σχεδίου πόλεως σημεία, χωρίς διεύθυνση και αριθμό, προσθέτοντας τα στα αγαπημένα σου ή απλά κάνοντας ένα κλικ στο κουμπί "send to my phone".

Δεν είναι ένα απλό app στο κινητό.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές ήθελα να πάω στο Hotel Olympian Bay (συγκεκριμένα στο μπιτσόμπαρο μπροστά από το ξενοδοχείο) .

Από το pc έγραψα το όνομα , στην σελίδα που άνοιξε ο chrome δεξιά είχε προτεινόμενο το olympian bay και δίπλα τον χάρτη , κλικ και αποθήκευση . 

Άνοιξα κατόπιν στο κινητό την εφαρμογή gmaps και επέλεξα τον προορισμό !!!
Η μεγαλύτερη ευκολία όμως είναι πως βρίσκεις άμεσα τα πάντα όπως κάνεις αναζήτηση και στην google , ούτε διευθύνσεις ούτε τίποτε , πχ λαδάδικα !!!
Βρέστε μου την περιοχή στα προγράμματα gps  ......
Έχω igo , navigon , Sygic , αλλά δεν θυμάμαι από πότε έχω να τα ανοίξω .

Φυσικά έχω πακέτο data μόνιμα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θελει data δηλαδη καποιος που δεν εχει καθολου data δεν.......

 

Μαλλον δεν εχεις δουλεψει το Navigon

 

Ασχολουμαι με συστηματα GPS απο τοτε που τα ειχαμε σε Windows CE πριν η Google φτιαξει το Android

 

Τι μου θύμισες!

Gps πριν 12 περίπου χρόνια.

Τότε είχα περάσει το Mio map's. Αργότερα είχαμε Destinator, Navigon κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταξτε τα. Το maps της ms δουλευει πενα χωρις να φαει ουτε byte. Επισης εχει καθυστερησεις κλπ...

Η google ειναι πολυ πισω ακομα και σας θελει παντα online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να πας καπου με Google Maps αν δεν εχεις data η wifi (που λιγο δυσκολο να εχεις wifi καθως κινεισαι) δεν σε παει;

 

Μπορείς να διαλέξεις μέρη και να τα κάνεις διαθέσιμα offline. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι, ενδιαφέροντα τα WiFi και οι ειδοποιήσεις καθυστερήσεων, αλλά η Google πρέπει να κάνει κάτι με το σύστημα πλοήγησης!!


  Πριν μερικές ημέρες, έπρεπε να πάω στην Κηφισιά, σε οδό παρακείμενη σε πλατεία όπου υπάρχει περίπτερο. Ο πλοηγός με οδήγησε σε ένα συνώνυμο δρόμο όπου ήταν ερημιές με ένα - δύο σπίτια. Δεν κατάφερα να βρω τον προορισμό μου και δυστυχώς ήταν αργά την νύχτα και δεν έβρισκα έναν άνθρωπο για να ρωτήσω. Άλλη φορά, το σύστημα της Google έκανε λάθος μέσα σε γνωστό δρόμο της πρωτεύουσας. Με οδηγούσε κανονικά και σωστά, όμως λίγο πριν τον προορισμό, έπρεπε να κάνω παράκαμψη λόγω αστυνομικής φύλαξης οδού. Ο πλοηγός προσαρμόστηκε όπως συνήθως σε περιπτώσεις παρακάμψεων και συνέχισε να με καθοδηγεί από κοντινό δρόμο. Τελικά δεν τα κατάφερε και κατέληξα σε διαφορετική γειτονιά, μερικά χιλιόμετρα μακριά!! Όπου φυσικά δεν ήταν το σημείο που αναζητούσα.


  Δεν ήθελα για κάποιους λόγους να χρησιμοποιώ οτιδήποτε είναι της Google, και δεν έχανα τίποτε από τότε που αποφάσισα να το κάνω! Όμως, τα Google Maps είναι εργαλείο για την δουλειά μου και δε νομίζω ότι έχω εναλλακτική επιλογή από άλλη εταιρεία. Γενικώς δεν έχω προβλήματα και με το GPS φτάνω εκεί που θέλω! Αλλά το να γίνονται λάθη σε οδούς μέσα στο κέντρο της Αθήνας και σε πλατείες άλλων περιοχών, είναι σοβαρό μειονέκτημα που μπορεί να προκαλέσει καθυστερήσεις στις διαδρομές μου και προβλήματα στην δουλειά μου! Θα ήθελα λοιπόν την Google που μας παριστάνει την "έτσι" και πολύ προχωρημένη, να προσέχει με τα βασικά των χαρτών και τα τυχόντα προβλήματα με την πλοήγηση, πριν κάνει κινήσεις για WiFi only κλπ. !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...