Προς το περιεχόμενο

Το Camera app της Microsoft για το iPhone είναι καλύτερο από της Apple;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο καλές φωτογραφίες κι αν βγάζει, τι να το κάνω αν δεν μπορώ να τις στείλω με bluetooth σε ένα φιλαράκι μου; Αν δεν ανοίξει το iOS, δεν έχει μέλλον. Το τέλος είναι κοντα...

Meanwhile in 2004

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο καλές φωτογραφίες κι αν βγάζει, τι να το κάνω αν δεν μπορώ να τις στείλω με bluetooth σε ένα φιλαράκι μου; Αν δεν ανοίξει το iOS, δεν έχει μέλλον. Το τέλος είναι κοντα...

Το android στέλνει σε android, το iOS στέλνει σε iOS. Ξεκάθαρα τα πράγματα, αν και αυτοί που έχουν jailbreak σε iOS μπορούν να το ανοίξουν το bluetooth για να δίνει/παίρνει με android.

 

Η διαφορά είναι πως το iOS χρησιμοποιεί bluetooth+wifi combo για να στέλνει αρχεία οπότε ένα βίντεο εκεί που το iOS θα το στείλει σε 10 δευτερόλεπτα το android θέλει 2 λεπτά, το έχω δοκιμάσει με φίλους και έπεσε κλάμα ;D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android στέλνει σε android, το iOS στέλνει σε iOS. Ξεκάθαρα τα πράγματα, αν και αυτοί που έχουν jailbreak σε iOS μπορούν να το ανοίξουν το bluetooth για να δίνει/παίρνει με android.

 

Το android στέλνει σε window mobile, το windows mobile στέλνει σε android...

Case closed...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android στέλνει σε window mobile, το windows mobile στέλνει σε android...

Case closed...

Στους 1000 ένας έχει windows phone και άμα, οπότε αδιάφορο τελείως. Ακόμα δεν έχω πετύχει κάποιον με windows phone από κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι πως το iOS χρησιμοποιεί bluetooth+wifi combo για να στέλνει αρχεία οπότε ένα βίντεο εκεί που το iOS θα το στείλει σε 10 δευτερόλεπτα το android θέλει 2 λεπτά, το έχω δοκιμάσει με φίλους και έπεσε κλάμα ;D

Το κάνει περίπου 1.5 χρόνο τώρα το miui με midrop... Κάνει σύνδεση μέσω WiFi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ισχυει οτι στο iPhone το airdrop πάει σφαίρα. Έστειλα 5 γίγα 4K video σε ούτε 3 λεπτα στο iPad για επεξεργασία στο iMovie. Και άμα δεν στέλνει σε ανδροιδ που το θέμα;; viber messenger το τόσες υπηρεσίες υπάρχουν και μην πείτε τώρα πως υπάρχουν χιλιάδες άτομα που δεν έχουν καμία απο αυτές η οτι ειναι δύσκολο να βρεις ιντερνετ... Το Bluetooth σε εμενα σε ανδροιδ δεν δούλεψε ποτε σωστά.. Τι να το κανω άμα θελει 3 ώρες να στείλει κατι και να πρέπει να το βάλω εγω ανιχνεύσιμο και τα γνωστά... Στο θέμα μας τώρα το app ειναι μια αποτυχία το κατέβασα και δεν λέει τιποτα κάνει focus όπου θελει και βάζει πολυ φως. Εξάλλου βάζουμε μόνοι μας φως με το κανονικό αππ απο το iPhone. Επίσης στην μπροστινή δεν εχει ούτε ρετινα flash.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 1000 ένας έχει windows phone και άμα, οπότε αδιάφορο τελείως. Ακόμα δεν έχω πετύχει κάποιον με windows phone από κοντά.

 

Καλά στους 75 είναι αφού είναι 1.5%. Αλλά δεν το ανέφερα έτσι όπως το εννοείς, αλλά το ότι χρησιμοποιούν ανοικτά πρωτόκολλα, και όχι κλειστά όπως το IPhone..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγια, λόγια , λόγια....

Ο καθένας υπερασπίζεται την μάρκα του κινητού που έχει και προσπαθεί να δικαιολογήσει την αγορά που έκανε και το στρατόπεδο που επέλεξε.

Πλην ελαχίστων, που έχουν αντικειμενική άποψη και τεκμηριώνουν τα επιχειρήματά τους, αποδεχόμενοι ότι, τεχνολογία και κέρδη πάνε μαζί.

 

Σχετικά με την εφαρμογή, αποδέχομαι οτιδήποτε είναι προς το συμφέρον του χρήστη, ακόμη και αν δεν κατέχω το ίδιο προϊόν μ αυτόν.

 

Συνεχίστε με την ησυχία σας.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android στέλνει σε android, το iOS στέλνει σε iOS. Ξεκάθαρα τα πράγματα, αν και αυτοί που έχουν jailbreak σε iOS μπορούν να το ανοίξουν το bluetooth για να δίνει/παίρνει με android.

Βασικά, επειδή το Bluetooth είναι πρωτόκολλο που κάνει πολλά πράγματα, τα Android/Windows Phone/Windows PC/Linux φαντάζομαι και το MacOS (εκτός αν και εκεί κάτι του κεφαλιού της Apple, δεν το ξέρω σίγουρα) συνεργάζονται κανονικότατα χωρίς πρόβλημα για διάφορα πράγματα (μεταξύ των οποίων η μεταφορά των αρχείων, tethering, streaming, remote management κλπ.). Ότι της Apple της ήρθε να σπάσει τη διαλειτουργικότητα (για μία ακόμα φορά) και να υλοποιήσει κάτι δικό της κλειστό, είναι δικό της πρόβλημα.

 

Λύσεις για WiFi μεταφορά υπήρχαν πολύ πριν το AirDrop (θυμάμαι το MIUI είχε ενσωματωμένο app όταν το είχα περάσει σε Nexus 4 και υπήρχαν πολλές ακόμα στο Play Store). Μην το παρουσιάζουμε σαν καμία τρομερή καινοτομία. Το θέμα είναι να υπάρχει κάτι που μπορεί να το χρησιμοποιεί ο κόσμος ότι και να έχει, όχι να επιλέγει ο "νταβατζής" τι θα τρέξεις και που.

 

viber messenger το τόσες υπηρεσίες υπάρχουν και μην πείτε τώρα πως υπάρχουν χιλιάδες άτομα που δεν έχουν καμία απο αυτές η οτι ειναι δύσκολο να βρεις ιντερνετ...

Οι λύσεις viber/messenger έχουν μειονεκτήματα, όπως το ότι συμπιέζουν φωτογραφίες και βίντεο (άρα μειώνουν την ποιότητα) και το γεγονός ότι το αρχείο μεταφέρεται μέσω internet (άρα σε περιορίζει την ταχύτητα το upload εκείνου που στέλνει). Η καλύτερη εναλλακτική του bluetooth είναι εφαρμογές για μεταφορά μέσω WiFi απευθείας (λύσεις όπως το BitTorrent Sync ή Fast File Transfer κλπ.), απλά είναι πολύ πιο πρακτικό το Bluetooth όταν υπάρχει NFC (ξεκλείδωτο).

 

Λύσεις υπάρχουν, απλά κάποιοι προσπαθούν να θεοποιήσουν το AirDrop. Δε λέω, καλή η ευκολία άλλα από τότε που η Apple έχει πάρει κεφάλι, η λέξη "interoperability" έχει πάρει την έννοια "άμα δεν έχουμε το ίδιο, δε δουλεύει σωστά"!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εξαρχης ποτέ δεν αφήνουν τιποτα manual στις

camera εφαρμογές ??

 

Για λόγους απλότητας φυσικά. Η default εφαρμογή της κάμερας για ποιο λόγο να επιτρέπει ρυθμίσεις white balance, έκθεσης, κλπ; Ελάχιστοι χρήστες ξέρουν τι είναι, ενώ το πιθανότερο είναι πως (ο πολύς κόσμος) θα βγάλει χειρότερες φωτογραφίες "παίζοντας" με τις ρυθμίσεις. Ο σκοπός της προεγκατεστημένης εφαρμογής είναι να βολεύει και να δουλεύει απλά.

 

Για τους λίγους που ξέρουν να τις κουμαντάρουν και θέλουν να τις κουμαντάρουν, υπάρχουν εφαρμογές που σου δίνουν πρόσβαση σε κάθε ρύθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εξαρχης ποτέ δεν αφήνουν τιποτα manual στις

camera εφαρμογές ??

Η εφαρμογή των Lumia είχε πολλές επιλογές, ακόμα και σε μέσες συσκευές, από ότι έχω δει. Προφανώς ο μέσος χρήστης δεν ξέρει (και ούτε είναι υποχρεωμένος να ξέρει) τι είναι ISO, ταχύτητα κλείστρου κλπ. για να βγάλει μία στοιχειώδη φωτογραφία, οπότε οι εταιρείες προσπαθούν να κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για να βγάζουν καλές φωτογραφίες σε auto mode. Επίσης, πολλές φορές ακόμα και να ξέρεις, είτε βιάζεσαι, είτε δεν έχει διάθεση κάποιος να σε περιμένει να κάτσεις να ρυθμίσεις μία φωτογραφική χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι η Microsoft φτιάχνει κορυφαία apps πχ κορυφαίο πλητρολόγιο που έρχεται σε λίγο καιρο, πολύ καλό camera app κλπ και έτσι θα μπει στη ζωή μας σαν κάτι καλό και ποιότητικο (σαν αντίληψη). Κι αφού αλλάξει τη γνώμη πολλών για την ποιτότητα των εφαμοργών της θα μας πετάξει κι ένα Microsoft phone με όλα αυτά που έχουμε δει και αλλά πολλά και έτσι ίσως καταφέρει να μπει στο παιχνίδι. Εμένα δεν θα με χαλούσε Microsoft phone με Android πάντως και όλα δικά της πάνω το UI (πχ να θυμίζει windows) και τα stock app της Microsoft, keyboard camera κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...