Προς το περιεχόμενο

Η Kingston ανακοίνωσε την νέα σειρά SSD, UV400 με χωρητικότητες έως 960GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο Evo, πέρα από ακριβότερος, είναι και για τα μπάζα.

 

Τα διεθνή reviews όμως άλλα λένε (βλέπε π.χ. anandtech), για την ακρίβεια το ακριβώς αντίθετο. Έχεις εσύ κάποια στοιχεία που να αποδεικνύουν ή έστω να καταδεικνύουν αυτά που λες;

 

Προσοχή, δεν αντιπαρατίθεμαι με σένα, ούτε εκφράζω διαφωνία. Απλά ρωτάω για γνώση, διότι είμαι σε φάση αγοράς ενός 500άρη SSD, και περιμένω λίγο να πέσουν οι τιμές, μετά την νέα φουρνιά που παρουσίασαν αυτό το διάστημα όλες οι εταιρείες σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, αλλά ο Pro είναι σε άλλη κατηγορία. Το άθρο χαρακτηρίζει τη σειρά της Kingston ως "ultra value" -- συνεπώς αντίπαλός της είναι ο Evo, όχι ο Pro. Και ο Evo, πέρα από ακριβότερος, είναι και για τα μπάζα.

 

 

Ό,τι συμφέρει τις εταιρείες. Το κολπάκι με τους TLC, είναι ότι βάζουν λίγη SLC μνήμη μέσα κι αυτό τους κάνει να "πετάνε". Βέβαια μόλις αυτή εξαντληθεί, οι ταχύτητες πέφτουν σε επίπεδα δισκέτας.

 

Προσωπικά δε θα επέλεγα TLC SSD, πόσο μάλλον όταν δεν έχουν και καμιά ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην τιμή.

 

Η ταχυτητα εγγραφης πεφτει,οχι και η αναγνωσης.Το οτι πεφτει δραματικα η ταχυτητα εγγραφης ειναι αληθεια αλλα οχι και σε επιπεδα δισκετας,υπερβολες.Παντως συμφωνω οτι δεν αξιζει η διαφορα τιμης σε σχεση με εναν mlc.Οι Evo ειναι καλουτσικοι δισκοι,ουτε για τα μπαζα αλλα ουτε και τιποτα το ιδιαιτερο οπως πολλοι νομιζουν.Ο μονος λογος που θα κοιταζα ενα Evo ειναι τα 5 χρονια εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να τσιγκουνευτείς 10-15 ευρώ και να μην πάρεις τον αντίστοιχο Sammy.

Ένας λόγος είναι οτι η Sammy έβγαλε και αυτή την μπαχατελα της,ένας άλλος είναι ότι δεν κάνει RMA στον τελικό χρήστη.

Δεν υπερασπίζομαι την Kingston φυσικά,απλά προσπαθώ να σταματήσω την θεοποίηση της Samsung..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, πάντα υπερβάλλω λίγο σε όσα γράφω. :)

 

Σε ταχύτητα δισκέτας προφανώς και δεν πέφτουν μόλις γεμίσει η SLC μνήμη, αλλά προσεγγίζουν την ταχύτητα μηχανικού δίσκου. Παραμένει απαράδεκτο για ένα προϊόν που πωλείται ελάχιστα φτηνότερα από έναν MLC SSD.

 

Η σειρά 850 Evo από την άλλη, δεν είναι για τα μπάζα (είπαμε, υπερβάλλω) αλλά δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο ώστε να δικαιολογεί την προς τα επάνω διαφορά τιμής από τις υπόλοιπες TLC προτάσεις. Δε βρίσκω κάποιο λόγο να αγοράσει κανείς τον 850 Evo όταν έχει σχεδόν τα διπλά από τον UV400 για την ίδια χωρητικότητα, στο ίδιο μαγαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια ολοι εσεις που δεν ειστε ευχαριστημενοι με τις ταχυτητες των SSD και ψαχνετε το +10%~15% πραγματικά τρεχετε εφαρμογές που εχουν απαιτησεις ταχυτητας απο αυτους και βλεπετε στην πράξη διαφορές ή απλα θελετε να λετε οτι εχετε τον γρηγοροτερο και καλυτερο (για ενα εξαμηνο παντα αυτο); Εγω παντως μονο την αξιοπιστία και τον χρονο εγγυησης θα κοιτουσα πια. Τα Windows και ολα τα παρεκλομενα πιο πολυ καθηστερηση μου δημιουργουν οσο περναει ο καιρος παρα τα ms του SSD. Και με ενα format εχω διπλασια ταχυτητα χωρις κόστος φυσικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, επειδή τα τελευταία χρόνια εχω περάσει απο μπόλικα ssd (μερικά απο τα οποία τα χρυσοπλήρωσα επειδή διαβαζα συγκριτικά σε sites χωρίς να είναι αυτό που περίμενα) επιτρέψτε μου να σας δώσω μια συμβουλή. Για sata-ahci interface πάρτε απλά το φτηνότερο και με την μεγαλύτερη χωρητικότητα που θα βρείτε και είστε μια χαρά. Δεν θα καταλάβετε καμία διαφορα στην καθημερινή χρήση απο ενα ssd με την διπλάσια τιμή λόγω επιδόσεων σε συνθετικά benchmarks.

​Αν έχετε ψώνιο σαν εμένα και λεφτά περισευούμενα και θέλετε πραγματικά να δείτε διαφορά, πάρτε μια μητρική με native nvme support, Μ.2 slot και μπόλικα pci lanes και σκάστε τα για τον 950 pro της sammy ή τον 750 της ιντελ. Θα φορτώνετε τα πάντα αστραπιαία (μιλάμε για 8 secs μπουτάρισμα των win 10) αλλά σας το ξαναλέω, είναι απλά για ψώνιο χωρις ιδιαίτερη χρησιμότητα γιατί μόλις φορτωθεί κάτι μετά ειναι θέμα RAM

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τον 128GB με €45. Ταλαιπωρήθηκα πολύ γιατί είμαι άσχετος και δεν μπορούσα να κάνω clone τον HDD που αντικαθιστούσα, ενώ η Kingston δε δίνει κάποιο software μαζί. Δεν τα κατάφερα ούτε με paid version του Acronis και τελικά το έκανα με αντίστοιχο πρόγραμμα της EaseUS. 

Για βασικούς χρήστες, καλύτερα να πάνε σε άλλη επιλογή που θα έχει και συνοδευτικό software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι; για ποιό λόγο, ενώ υπάρχει πλέον καλλίτερο πρωτόκολλο από το sata3 ( sata express) , δε βγαίνουν «καλωδιάτοι» ssd σε αυτό το πρωτόκολλο; δεν αναφέρομαι στα ανώτερα και χωρίς καλώδια m.2, pci express, αλλά στους ssd που ακόμη χρησιμοποιούν καλώδια. 

προσωπικώς δε βλέπω καμία απολύτως εξελιξη στις ταχύτητες αυτού του τύπου ssd. μηπως τελικώς το πρόβλημα είναι πως δεν μπορούν να πιάσουν παραπάνω ταχύτητες τέτοιοι δίσκοι και ουσιαστικώς θα πήγαινε χαμένο το sata express ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω τον 840 EVO(το πηρα πριν μαθω για το drop στις επιδοσεις) μια χαρα ειναι μετα το τελευταιο patch της sammy επανηλθε παλι στην αρχικη του κατασταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω τον 840 EVO(το πηρα πριν μαθω για το drop στις επιδοσεις) μια χαρα ειναι μετα το τελευταιο patch της sammy επανηλθε παλι στην αρχικη του κατασταση

Και ακομα ειναι απο τους πολυ γρήγορους ,ασε τι λένε εδω οι επιστήμονες .
Ειναι πολυ γρηγοροι και με παρα πολυ καλη αξιοπιστία ,τα ποσοστά βλαβών ειναι εξαιρετικά, και
διαρκεια της εγγύησης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ακομα ειναι απο τους πολυ γρήγορους ,ασε τι λένε εδω οι επιστήμονες .
Ειναι πολυ γρηγοροι και με παρα πολυ καλη αξιοπιστία ,τα ποσοστά βλαβών ειναι εξαιρετικά, και
διαρκεια της εγγύησης.

 

Πρέπει να ειναι κανείς επιστήμονας λοιπόν για να καταλάβει οτι 2 χρόνια είχαμε έναν άχρηστο δίσκο και οτι όλο αυτό διορθώθηκε τον τρίτο .. τι να πω ? καλά να μας κάνουνε αφού είμαστε τόσο ""High"".

Όταν τα Ελληνικα μαγαζιά κλείνουν και ανοίγουν σαν πυροτεχνήματα να δω ποιος θα σου καλύψει την εγγύηση,και κυρίως σε πόσο χρόνο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...