Προς το περιεχόμενο

Αναβοσβηνει η προθερμανση


Ultimategr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 4χ4 με πετρελαιο αναβοσβηνει συνεχεια η ενδειξη της προθερμανσης.To αυτοκινητο ξεκιναει κανονικα αλλα ζοριζεται στον δρομο,δεν τραβάει,και κανει εν κινηση κανει κατι σαν κολημματα(σαν να φρεναρει λιγο).

Πριν 2 χρονια αλλαχθηκαν και οι 4 προθερμανσεις.Να καηκε καμια?Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανον να καηκαν οι προθερμανσεις παλι φιλε μου... ειναι θεμα τυχης και "χειρισμου'' του αυτοκινητου... επισης μπορει να ειναι βουλομενα τα μπεκ του πετρελαιου λογω κακης ποιοτητας καυσιμου... τα 2 πιθανοτερα... το θεμα με τις αλλαγμενες προθερμανσεις μην το δενεις κομπο γιατι εμεις σε ΤΟΥΟΤΑ hilux 1999 εχουμε αλλαξει ηδη 2 φορες με αυθεντικες, ενω αντιστοιχο γνωστου μου δεν εχει αλλαξει ποτε... παιζει ρολο ομως η χρηση, ποσο δουλευει ποσες φορες περνει μπροστα κλπ...

Μακρια απο αντιπροσωπεια ομως γιατι πιανουν ποπους... :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανον να καηκαν οι προθερμανσεις παλι φιλε μου... ειναι θεμα τυχης και "χειρισμου'' του αυτοκινητου... επισης μπορει να ειναι βουλομενα τα μπεκ του πετρελαιου λογω κακης ποιοτητας καυσιμου... τα 2 πιθανοτερα... το θεμα με τις αλλαγμενες προθερμανσεις μην το δενεις κομπο γιατι εμεις σε ΤΟΥΟΤΑ hilux 1999 εχουμε αλλαξει ηδη 2 φορες με αυθεντικες, ενω αντιστοιχο γνωστου μου δεν εχει αλλαξει ποτε... παιζει ρολο ομως η χρηση, ποσο δουλευει ποσες φορες περνει μπροστα κλπ...

Μακρια απο αντιπροσωπεια ομως γιατι πιανουν ποπους... :mad:

Είναι πολύ πιθανο να φταιει και το καυσιμο,τωρα τελευταια παω σε άλλο βενζιναδικο από αυτό που πηγαινα πριν,οποτε προβληματίζομαι.Αυριο θα το παω στο συνεργειο για να δω τελικα τι φταει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνδεσαν σε διαγνωστικο και εχει τελικα πρόβλημα η αντλια πετρελαιου.

Για να την επισκευασουν-ανακατασκευασουν την ιδια θελουν 550 ευρω,για ανακατασκευασμενη από εργοστασιο της Γερμανιας 900 ευρω και για καινουργια 2200 ευρω.

Σκέφτομαι για ανακατασκευασμενη  από εργοστασιο στα 900 ευρω.Εσας ποια είναι η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το συγκεκριμένο αμάξι το είχαμε στην δουλειά, και μας έβγαλε και εμάς αρκετά θέματα.Το δώσαμε και ησυχάσαμε.

Κάνε μια ερώτηση και εκεί που επισκευάζουν τρόμπες πετρελαίου για χωματουργικά φορτηγά.Σε ποιά περιοχή είσαι μήπως σε βοηθήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε καλυτερα βρες κανενα τρακαρισμενο απο μαντρα να του παρεις την τρομπα... αλλιως νομιζω ειναι πολλα τα λεφτα... τι χρονολογια ειναι το αμαξι?γιατι αν ειναι 15ετιας ειναι ταΪβαν αποτι ξερω, και οπως ειπε και ο φιλος απο πανω ειναι αρκετα βλαβιαρικα για "ιάπωνα" ...αν ειναι πιο καινούργια μπορείς να βρεις ίδιο ανταλλακτικό απο ford ranger Οποτε να σου βγει φθηνότερα και να βρεις και πιο εύκολα... τα ίδια αμάξια ειναι άλλωστε...

Α και μια συμβουλή, μόνο ΤΟΥΟΤΑ, ειδικά στα αγροτικά :devil:

Και οχι δεν πουλαω τογιοτα :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:  χχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το συγκεκριμένο αμάξι το είχαμε στην δουλειά, και μας έβγαλε και εμάς αρκετά θέματα.Το δώσαμε και ησυχάσαμε.

Κάνε μια ερώτηση και εκεί που επισκευάζουν τρόμπες πετρελαίου για χωματουργικά φορτηγά.Σε ποιά περιοχή είσαι μήπως σε βοηθήσω?

Χανια

 

Φιλε καλυτερα βρες κανενα τρακαρισμενο απο μαντρα να του παρεις την τρομπα... αλλιως νομιζω ειναι πολλα τα λεφτα... τι χρονολογια ειναι το αμαξι?γιατι αν ειναι 15ετιας ειναι ταΪβαν αποτι ξερω, και οπως ειπε και ο φιλος απο πανω ειναι αρκετα βλαβιαρικα για "ιάπωνα" ...αν ειναι πιο καινούργια μπορείς να βρεις ίδιο ανταλλακτικό απο ford ranger Οποτε να σου βγει φθηνότερα και να βρεις και πιο εύκολα... τα ίδια αμάξια ειναι άλλωστε...

Α και μια συμβουλή, μόνο ΤΟΥΟΤΑ, ειδικά στα αγροτικά :devil:

Και οχι δεν πουλαω τογιοτα :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:  χχαχα

Είναι του 2005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χανια

 

Είναι του 2005

φιλε μαλλον μοιραζετε κομματια απο ford ranger, οποτε καλο αυτο μπορεις να ψαξεις για μεταχειρισμενα τρακαρισμενα κλπ και στις 2 μαρκες... γιατι οι τιμες που λες ειναι ακριβες νομιζω και το αποτελεσμα αβεβαιο, ειδικα για ανακατασκευσασμενη κλπ...

Επειδη κι εγω απο χανια ειμαι, στις μουρνιες ειναι 1 μαγαζι που εχει ανταλλακτικα, μπορεις να ρωτησεις εκει, ειναι πολυ κοντα στο γηπεδο του μινωταυρου... επισης εκει στην χρυσοπηγη κοντα στην δεη νομιζω ειναι μια μαντρα με σκραπ, και διαφορα εξαρτηματα οποτε μπορει να εισαι τυχερος και να βρεις κατι.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

γεια και απο εμενα εχω ενα κοινο προβλημα γιαυτο και δεν ανοιγω αλλο θεμα.εχω ενα scoda 2.0 TDI και παρουσιαζει το εξης το πρωι και καθε πρωι μπαινει μπροστα κανονικα αλλα οταν θα παω να ανεβασω στροφες,αναβει το λαμπακι προθερμανσης ο κινητηρας μπαινει σε safe mode και δεν τραβαει και ουτε ανοιγει η τουρμπινα.το προβλημα λυνεται εφοσον σβησω μιζα και ξανανοιξω.υποψιν το εχω βαλει σε διαγνωστικο και δεν βγαζει σφαλμα.μετα απλα καμια φορα στην πορεια αναβει το λαμπακι της αντιστασης αλλα το αμαξι περπαταει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4χ4 με πετρελαιο αναβοσβηνει συνεχεια η ενδειξη της προθερμανσης.To αυτοκινητο ξεκιναει κανονικα αλλα ζοριζεται στον δρομο,δεν τραβάει,και κανει εν κινηση κανει κατι σαν κολημματα(σαν να φρεναρει λιγο).

Πριν 2 χρονια αλλαχθηκαν και οι 4 προθερμανσεις.Να καηκε καμια?Καμια ιδεα?

 

κάνε έναν οπτικό έλεγχο σε ότι καλώδιο βλέπεις, σε τι κατάσταση είναι ( αν είναι κουμπωμένα καλά φαγωμένα κτλ. )  . το ίδιο θέμα το είχε ο πατέρας μου σε hilux του 2004 και τελικά ήταν φαγωμένο κάποιο καλώδιο τις αντλίας πετρελαίου απ ότι κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και απο εμενα εχω ενα κοινο προβλημα γιαυτο και δεν ανοιγω αλλο θεμα.εχω ενα scoda 2.0 TDI και παρουσιαζει το εξης το πρωι και καθε πρωι μπαινει μπροστα κανονικα αλλα οταν θα παω να ανεβασω στροφες,αναβει το λαμπακι προθερμανσης ο κινητηρας μπαινει σε safe mode και δεν τραβαει και ουτε ανοιγει η τουρμπινα.το προβλημα λυνεται εφοσον σβησω μιζα και ξανανοιξω.υποψιν το εχω βαλει σε διαγνωστικο και δεν βγαζει σφαλμα.μετα απλα καμια φορα στην πορεια αναβει το λαμπακι της αντιστασης αλλα το αμαξι περπαταει κανονικα.

 

Μήπως σου έχει τελείωσει το DEF? Αdblue και τα συναφή; Αν έχει τέτοιο δοχείο λογικό είναι να σου κάνει τέτοια. Γεμισε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...